VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. J Het prins-bisdom Luik. Zaterdag 11" Augusti 1894. Nummer 33. Nieuwe Toestanden. Uitslagen van 't beschermingstelsel- Een ferme kaakslag. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoneen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekeudmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoneen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eo onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. In eene belangrijke vergadering van officiëele onderwijzers, werden onlangs besluiten genomen, waarin zij verklaren handelend te zullen optreden in den politieken strijd, die in October aanstaande zal geleverd worden. Hunne belangen gaan hand in hand met die van het openbaar onderwijs zelve, hunne grieven zijn die van alle vrijzinnige vereenigingen, hunne eischen staan ingeschreven in al de politieke programma's der liberale partij van 1846 af tot 1894. Een andere kiesvereeniging is on langs te Brussel tot stand gekomen, welke insgelijks voor doel heeft de belangen van een groep nieuwe kie zers te verdedigen, namelijk de Kies vereeniging der Bedienden voor het arrondissement Brussel. Kunnen van dezevereenigingdeelmaken alle slach van bedienden, zooals boekhouders, kassiers, briefwisselaars, kopisten, handelsreizigers, vertaalders, ïnkas- seerders, magazijniers, snijders, ver- koopers, enz. Zij heeft voor doel het doen zege pralen van de eischen der bedienden, zonder zich bij eene thans bestaande partij aan te sluiten. Onder de negen artikels, waaruit haar programma bestaat, zijn er die eene algemeene strekking hebben. Zoo b. v. vragen zij een Ministerie van den Arbeid, wettige erkenning der vak- of beroeps- vereenigingen (syndicats prolession- nels), wettelijke regeling van het ar- beidskontrakt, vaststelling van een minimum van werkuren, verhooging (9® Vervolg). Luik was dus een leen der duitsche Kei zers; ook waren hun de bisschoppen de leen- plichtigheid verschuldigd. En zoo zien wij later Luiksche prelaten de Duitsche vorsten, in hunnen strijd tegen pauzen, trouw ter zijde staan. Op wereldlijk gebied bezat de bisschop eene uitgebreide macht. Hij had recht aan een zeker deel der boeten, mocht munt slaan en ten zijnen voordeele de gewone fiskale belastingen oplichten. Daarenboven kon hij zijne vassalen alsook de stedelingen tot 's lands verdediging oproepen en ze gedu rende eenen gestelden tijd onder de wapens houden; de laatsten echter mocht hij niet buiten de grenzen des vorstendoms voeren. De bevolking bestond uit plattelands- en stadsbewoners. De eersten waren verdeeld in edelen en laten of lijfeigenen. Waren edel: 1° Diegene die leencijnsvrije goederen bezaten, dat is, eigendommen die aan den bisschop geene belastingen betaalden, en den der loonen en jaarwedden van de kleine bedienden, pensioenkas voor al de arbeiders, verzekering der ar beiders in geval van werkloosheid, van ziekten en ongelukken. Andere bepalingen betreflen meer in 't bijzonder het beroep van be diende. Wij willen dit programma thans aan geen kritisch onderzoek onder werpen. Naast eenige artikels, die ook in 't liberaal programma vervat zijn, vinden wij er verregaande eischen in, die slechts na jaren ver beterd bestuur zouden kunnen op de proef gesteld worden. Onthouden wij enkel van deze nieu we vereeniging dat zij gesticht is om bijzonderen belangen te verdedigen. Dat kan op zeker oogenblik de nutti ge werkzaamheid der groote politieke partijen in hun streven naar algemeen belang en 't welzijn van het volk, nadeelig in den weg treden. Particularism in de politiek is verkeerd. Iedere soort van burgers, die voor zijn beroep of voor zijn ambt eene reeks van hervormingen wil zien tot stand brengen ziet dikwijls het algemeen belang over 't hoofd der andere burgers, die evenveel recht hebben op de welwillendheid van 's lands bestuur. Laat ons aaneengesloten blijven in eene enkele vrijzinnige partij, wier vaandel breed genoeg en wier grond beginselen der mate rechtvaardig zijn om al de rechtmatige grieven te doen verdwijnen, welke burgers van den Staat kunnen vragen onder een liberaal ministerie. erfgenamen zonder iemands tusschenkomst werden overgegeven. 2° De bezitters van leenheerige goederen-, diegene welke aan het hoofd dezer eigen dommen stonden, hadden ze, mits zekere voorwaarden, van den bisschop in leen ge kregen, en genoten er de opbrengst van. De oudste zoon erfde deze goederen, maar moest de voorwaarden, zijnen vader opgelegd, trouw nakomen. 3" De bezitters van Cijns goederen, die den bisschop jaarlijks eene geldelijke toelage betaalden. De overige plattelandsbewoners behoorden tot de klas der lijfeigenenzij waren voor eeuwig aan den grond, die hen had zien ge boren worden, gehecht. En icerd er een eigendom verkocht of verruild, dan wa ren de lijfeigenen van beider kunnebij dezen verkoop inbegrepen. De stadsbewoners daarentegen waren vrij. Zij waren bestuurd door eenen raad van veertien schepenen die te gelijkertijd hunne ambtsmannen en hunne rechlers waren, en die zij zeiven benoemden. Zij mochten zich gewapend buiten hunne woningen vertoonen en met goud geborduurde kleederen dragen. Wat het clericalisme betreft, dit is eene samenspanning, die de bijzon dere belangen van zekere groepen- burgers ten nadeele van 't algemeen welzijn zoekt te bevoordeelen en zulks leidt de geheele natie tot ver arming, verval en ondergang. Sedertde invoering van de bescher mende tarieven in Frankrijk, gaan in dit land de nijverheidsondernemin gen met rasse schreden naar den ondergang. Onlangs werd aangehaald, hoe de wijnplanters uit 't Zuiden van Frank rijk er tot nu toe niet in gelukt zijn 't grootste gedeelte van den wijnoogst van 1893 aan den man te brengen. Vandaag worden eenige andere fei ten aan den dag gelegd, om aan te toonen welke nootlottige gevolgen de wet-Méline na zich sleept, Te Roubaix en Tourcoing heerscht op het huidige oogenblik eene hevige crisis in de meeste nijverheden en wel bijzonder in de wol- en spinnij- verheid. In het departement der Aisne heb ben twee spinnerijen hunne werk huizen moeten sluiten. Andere fabrieken zagen zich, ten gevolge van hunnen steeds toene- menden voorraad, gedwongen de werkuren te verminderen en de dag- loonen met 10 t. h. in te krimpen. Te Clermont Ferrand werden nog over een jaar meer dan 2000 werk lieden in de meeldeegfabrieken gebe zigd. Thans is er deze aanzienlijke nijverheid bijna totaal verdwenen, Zij waren den bisschop slechts hulp verschul digd, wanneer het 's lands verdediging gold. Een meier vertegenwoordigde den prins in de gemeente, maar had in het bestuur harer zaken niets te zien. Iedere vrije gemeente vaardigde hare eigene wetten uit, stemde hare belastingen, sloeg hare munt, regelde haar stelsel van maten en gewichten, sloot verbonden met andere steden, zorgde voor hare rust en hare vrijheid. En miskende de prins hare vrijheden, dan was de bevolking van alle wederzijdsche verplichting jegens hem ontslaan. Zooals men door deze opsomming kan be- statigen, genoten de stadsbewoners uitge breide voorrechten, waarover zij dan ook met eene jaloersche zorg waakten. Het was dank aan deze vrijheden dat de nijverheid in het bisdom reeds eenen zekeren bloei had bekomen, wanneer zij, in vele andere ge westen voornamelijk bij onze Duitsche en Fransche naburen, nog zoo zeer verackterd was. Luiksche kooplieden liepen Vlaanderen, Frankrijk, Saksen, Hongarië en Engeland af, knoopten handelsbetrekkingen met Hol land aan, en stalden hunne voortbrengselen op de markten van Keulen, Augsburg, Co- uit oorzaak van de rechten op de vreemde granen. Te Lyon, het bijzonderste nijver heidscentrum van Frankrijk, gaat de spinnij verheid onder eene geduchte crisis gebukt. De talrijke werkhuizen die er vroeger 80 duizend weefge touwen in den gang hielden, bezigen thans nog 12.000,waarvan er slechts 3000 werken. Te Marseille zijn het de suiker- raffineerderijen welke gevoelig wer den getroffen. Hun uitvoer is aan zienlijk verminderd, zoodanig dat zij 20 groote zeeschepen buiten dienst hebben moeten stellen. Vroeger had den hunne producten grooten aftrek op de markten Rumenie, waar zij thans, dank aan de wet Méline moe ten onderdoen voor de belgische en duidsche mededinging. Te Rouaan en omstreken hebben de duizende arbeiders uit de katoen weverijen hunne dagloonen tot 1.50 fr. zien verminderen, en dit voor 15 uren arbeid per dag. Wat er de nij verheid van gedrukt katoen betreft, deze heeft al de vreemde markten verloren, welke zij vroeger nochtans zelfs aan de Engelschen betwistte. Ziedaar feiten en cijfers uit het Bulletin de Office du travail getrok ken, dus uif officieele bron, En eenige clericale grondbezitters droomen voor Belgie dit zelfde uit- hongeringstelsel. Hoe de benoemingen van de jury der ten toonstelling te Antwerpen onthaald worden. Het collegie van burgemeester en schepe- blenz, Lubeck, Nuremburg, Franckfort en Metz uitonder hunne producten vinden wij voornamelijk koperen, tinnen, en ijzeren ge reedschappen, lakens, leder, zeep, enz. Deze ijverige handel verspreidde in het land eene overgroots welvaart, welke de ingeborene vrijheidsmin der Luikenaren nog des te meer opwekte. Ook zullen de gebeurtenissen ons weldra toonen met welke krachtdadigheid zij hunne rechten staande houden, en welke kardnekkige poginger zij in de verdediging hunner vrijheden steeds zullen aan den dag leggen. X. Kort na de benoeming van bisschop Otberg (1091-1119) wierd de kristene we reld in opschudding gebracht door de gloei ende predicatiën van monikken die edel en onedel aanspoorden om de wapens op te vat ten, en de Saraceuen uit Jerusalem te ver jagen. De dorpers schaarden zich met vreugde onder de kruisvanen; immers hunne inlij ving in de kristene scharen maakten van hen vrije mannen; en ellendiger toestand dan die, waarin zij zich bevonden, kon hun het verre Oosten niet opleveren. W. v HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 1