Goedkoope Reizen. Tentoonstelling. De aanstaande kiezingeu. STADSNIEUWS. Goeclheil Verdronken. Vlaamscli tooneel. Robert en Bertrand Vlaamscbe ster. Société de Gymnastique GYMNASTIQUE Société de Gardes Civiques d'Ypres. BERICHT. nen der stnd Antwerpen heeft aan Minister De Bruyn een schrijven gericht, waar het hekend maakt, dat, gezien de samenstelling der jury voor de klas Y (lager onderwijs), die uit 5 personen bestaande, er slechts één telt tot het officieel onderwijs behoorende, en dan nog tot den middelbaren graad de andere aan vrije of katholieke scholen ge hecht zijnde, deze jury geene genoegzame waarborg van onpartijdigheid aanbiedt. Ingevolge meldt men den minister dat de tentoonstelling der gemeentescholen van Antwerpen niet aan het oordeel van deze jury zal onderworpen worden en dat de scholen geen deel nemen aan den wedstrijd. Al wie de expositie bezocht, heeft de ten toonstelling der Antwerpsche scholen kun nen bewonderen. Nooit zag men iets puiker op dit gebied. De kaakslag dien men daar den minister toedient heeft de Dendermondsche arend waarachtig niet gestolen. Alle vrijzinnige onderwijsgestichten dien den dit voorbeeld te volgen en weigeren hunne uitstallingen te laten beoordeelen door dit kleincomité der japscholen I Groote affichen, fallen kante aangeplakt, laten aan 't publiek weten, dat men abonne mentskaarten, geldig voor veertien dagen, kan bekomen, om het heele land door om reizen te doen. Zulk abonnement kost 50 fr. in eerste, 38 fr. in tweede en 25 fr. in derde klas. Dat is een wijze maatregel geweest, het afleveren dezer goedkoope omreiskaarten ook hebben wij minister Peereboom om deze hervorming hartelijk proficiat ge- wenscht. Maar, deze maatregel moet uitge breid en volledigd worden. Vij-en-twintig franks om 14 dagen lang treinop-treinaf te kunnen stoppen, al de provincies te bezoeken, van den eenen uithoek des lands naar den andere te kunnen reizen, en dat alles zonder last van coupons te nemen, stipt naar uur van vertrek te moeten kijken, enz. enz. dat is stellig niet te duur betaald, 't Zou wel 20fr. mogen zijn, maar, als men met eenen oordjesbijter te doen heeft, dan mag men al tevreden zijn, den uitersten prijs niet te zien vragen. Maar veertien dagen reizen, wie geringe burger, kleine bediende of nederige werk man kan zich de onkosten getroosten, welke op twee weken voyageeren noodzakelijker wijze moeten reizen? 't Is immers maar aan de beurs van welhebbende burgers, goed betaalde bedienden en rijke menschen ge geven zulke groote uitgaven te doen. Waarom dan deze hervorming niet in de- mokratischen zin volledigd waarom voor 't volk, voor de werkersklasse niet gezorgd Ons volk voyageert niet genoeg, en zulks om de eenvoudige maar afdoende reden dat reizen te peperduur is. Wij zijn nu in het jaargetijde dat alle rijke menschen hunne woningen verlaten om rondreizen te doen; dat alle welstellende lieden de badsteden of andere belangrijke plaatsen gaan bezoeken; dat al wie maar eenigszins kan, wie er soms het gansche jaar voor gespaard heeft, toch ook een uitstapje, een pleizierpartijtje van eenige dagen wil ondernemen. En die personen juist zijn het dus, welke van de veertiendaagsche abonnementen aan 50, 38 en 25 fr. kunnen profiteeren. Waarom dan aan 't grootste gedeelte der natie aan werklieden, bedienden, geiinge burgers en landbouwers ook niet aan de kans gegeven eens goedkoop te kunnen reizen Waarom geene abonnementen te koop gesteld, bij voorbeeld van 15 fr. voor 10 dagen, 10 fr. voor 6 dagen en 5 fr. voor 3 dagen? De treinen moeten toch rijden volk of geen, is 't dan niet beter dat ze steeds bezet zijn in plaats van ledig of drijkwaart ledig over de baan te moeten rollen En wat raakt het iemand of ik in Namen, Henegouw, Limburg of Brabant mijn geld verrijde? Brieven kunnen aan 10 centiemen heel het land door verzonden worden, waarom zou men de reizigers niet aan 5 fr. overal gedurende 3 dagen kunnen vervoeren? Wij zien of wij begrijpen het beletsel niet. Wierd die maatregel genomen, dan ver meerderde het getal reizigers misschien met duizend per cent, dan stroomde het geld in 's lands schatkist en dan was er veel, kolos saal veel gedaan voor de stoffelijke en zede lijke ontvogding van 't Belgisch volk. Dat alle sociëteiten van nut en vermaak alle bonden en kringen, alle samenwerkende maatschappijen petities in dien aard aan den menister doen gewordendat alle burgers persoonlijk deze aanvragen ondersteunen; dat de polietieke kringen hunne mandata rissen last geven deze hervorming in 't Par lement te eischen; kortom, dat allen en iedereen eendrachtig bij Peereboom aan dringen en 't goedkoop reizen zal in België weldra ingevoerd wezen. Wij zijn enkel nog twee maanden ver wijderd van de algemeene kiezingen voor Kamer, Senaat en provincieraden en waar lijk niemand schijnt te denken aan de ge wichtige politieke strijden die aanstaande zijn. Ongetwijfeld is men in afwachting Van het koninklijk besluit dat de Kamers zal ontbinden. Met het algemeen stemrecht en het twee- en drijdubbel stemrecht, dat den buiten zoo veel macht geeft, zal de strijd stellig hard zijn voor de liberalen, doch~Wij betrouwen dat de vrienden in talrijke arrondissementen moedig zullen strijden. De Tandmeester EIANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoufle), Boterstraat, 12, Yper. De stadsharmonie van Waasten heeft een grooten, wij mogen zeggen schitterenden bij val genoten in den muzikalen prijskamp, uitgeschreven door de stad Valenciennes (Frankrijk). De heer J. Wittebroodt, de knap pe bestuurder onzer stadsharmonie, is ook bestuurder van het muziek van Waasten. Het is dus dank aan zijn flink bestuur dat de Waastensche harmonie die drie eer ste prijzen behaald heeft. De Oud-Pom piers, die nagenoeg allen van het Pompiers- muziek, zoo deerlijk door de klerikalen ont redderd, deelmaakten en dus in den heer Wittebroodt een oud-bestuurder begroeten mogen, wilden die gelegenheid niet laten voorbijgaan zonder hem een gulhartig goed- heiltoe te roepen en hem zoo een blijk hunner groote achting en hunner onwrik bare verkleefdheid te geven. Woensdag mor- gend gingen zij voltallig met de heeren oud officieren aan 't hoofd den heer Wittebroodt gelukwenschen over den schitterenden bijval te Valenciennes en hem hunne welgemeende hulde brengen. Zij boden hem schoone bloem tuilen aan en twee redevoeringen werden uitgesproken, waarvan wij er hier een me- dedeelen. Geachte Heer Wittebroodt Ik ben gelukkig de tolk te wezen van de vyf en dertig leden, die over vier jaren nog onder uw talentvol bestuur, het muziek van het korps pompiers dezer stad uitmaakten, om u hunne warmste gelukwenschen toe te sturen over de schitterende onderscheiding, welke u in den muzikalen kampstrijd van Valenciennes te beurt gevallen is. Alhoewel door de politieke omstandighe den verplicht zich van u te scheiden, blijven zij niet te min de zoetste genegenheid, de levendigste erkentelijkheid bewaren die zij u verschuldigd zijn. Aanvaard, geachte heer dezen bloemtuil u uit ganscher harte aangeboden, als een zwak bewijs der vaste genegenheid, der grootste achting, die zij dragen aan den ver dienstelijken kunstenaar, voor al het goede dat hij in het muziek der pompiers gesticht heeft ten tijde dat de wind der vrijheid over de stad Yperen blies. Bewaar dit geschenk, hoe gering het mochtetoeschijnen, om telkenmale gij het bezichtigen zult, de zaligste stonden te her inneren welke gij doorgebracht hebt te midden van hen, die u nimmer vergeten zullen. Leve onze gewezen bestuurderLeve M. Wittebroodt. Wij, op onze beurt, bieden den talent vol len muziekbestuurder, heer Wittebroodt, onze rechtzinnigste heilwenschen aan. Oprecht het zien waard, heel mooi, echt puik mag de kleine tentoonstelling heeten van kunstwerkjes door den heer Em. Bendel gepenseeld en door hem (voor alle liefheb- j bers) tentoongesteld. Er waren daar goede dingen, bijzonderlijk de studie van het oud mannenkop; andere tafereeltjes waren er die eene wezentlijke kunstwaarde hebben. Ga zoo voort, heer en vriend Em. Bendel, gij zijt op de goede baan en eene heerlijke schoone toekomst wacht u, als gij het vol houdt. Een hartelijk proficiatvoor dien jongen maar moed- en talentvollen kunstenaar Vrijdag morgend, rond 7 ure, heeft men uit de stadsgrachten, achter St. Pieterskerk, het lijk opgetrokken van vrouw S. De oude sukkel heeft zich gezelfmoord of moet bij ongeluk van de vestingsmuren neergetuimeld zijn en verdronken. Reeds van Dinsdag avond was zij uit hare woning verdwenen. Volgens wij komen te vernemen zal er op Zondag 2n September aanstaande eene luis- terlijke vertooning gegeven worden, door de vereenigde artisten van den vlaamschen schouwburg van Brussel, bestaaande uitliet groot beroemd blijspel met zang in vier bedrijven. welke hier verleden winter zoo meesterlijk, op onzen schouwburg gegeven werd. Velen die aan deze vertooning niet tegen woordig geweest zijn, drukten hunnen spijt uit. Welnu de gelegenheid biedt zich aan, hunne wenschen te voldoen. Geen twijfel of de zaal zal ditmaal te klein zijn.' Later zullen wij eene volledige uitlegging van stuk geven. De Vlaamsche Steronze alom befaamde tooneelmaatscüappij,zal met Septebmeraan staande hare reeks vertooningen van het wintergetij 1894-95 aanvangen. De leden zullen de vrijheid nemen van toekomende week af met de lijsten rond te gaan. Wij hoopen dat zij, evenals verleden jaar, over al goed onthaald en dat de iuschrijvers nog talrijker zullen zijn. LES INFATIGABLES is aout i§»4 Grand Concours international organisé par Les Infatigables avec le concours des sociétés de gym nastique de Bruges, Brugsche Volksturnclub. Co- mines, La Jeune Garde de la Lys.Croix, Patriote de Croix. Gand, Geluk in 't werk. Houplines, Les Compatriotes. Houplines, La Frontière. Lille, L'Ave- nir du vieux Lille. Lille, La Vaillante. Marcq-en-Baroeul, La Renaissance. Messines, Progrès par le travail. Rou- baix, La Roubaisienne. Tourcoing, L'Union Tourquenoise Fête de la matinée. 9 heures précises du matin, Ouverture du Grand Concours international individuel de Gymnastique. (20 Prix). 11 heures du matin, Répélition générale des mouvements d''ensemble de la vingtiè- me Fête fédérale Francaise de Lyon et de la Fête-Concours de I'Association des Gymnastes du Ford et du Pas-de-Calais (France). 11/2 heure, Rendez-vous général de tou- tes les Société, a VEsplanade. 1 3/4 heure, Départ du Cortège Le dé filé suivra Vitinêraire suivant Rue de la Station, rue des Bouchers, rue du Temple, rue au Beurre, rue de Lille, rue de la Porte d'Or, rue des Chiens, Grand' Place, rue de Dixmude, Marché au Bois, rue de Boesinghe, Place Vandenpeereboom, rue au Beurre, rue du Temple. 2 1/2 heures, Ouverture de la Fête. 1° Mouvement d'ensemble de la 20° Fête de Lyon. 2° Concours de mouvements spéciaux, mains libres. 3° Concours de mouvements spéciaux, avec engins. 4. Concours de Pyramides. 5* Concours de Ballets. 6° Concours de Course en section. 7° Concours de Course individuel, Tir du Lundi 6 Aout 1894. Masschelein 7 7 8 5 8 35 Vantholl 5 8 5 5 6 29 Vermeulen 1 7 3 1 9 21 CORRESPONDENTIEN. in de bus Kemmel. Vrouw PINTE, genaamd IVIARIE LE- MAIRE laat weten aan 't publiek, dat, op antwoord aan het artikeltje verschenen in 't Weekblad van Zon dag 4n Oogst, dat zij ongenaamd geene schulden moet maken, maar wel deze betalen, gemaakt door ha ren echtgenoot genaamd HENRI PINTE zooals de bewijzen bestaan. Marie Lemaire. BURGERSTAND van den 3 tot den 10 Juli 1894, Geboorten. Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 8 Hu well j leen. Beun Prosper, kasseier, en Lefebvre Flo rence, kantwerkster. Claeys Alphonse, daglooner, en Segers; Helena, kantwerkster. Vantroeyen Désiré, schrijnwerker, en Wouts Valentine, kantwerkster. I .a DE PKOGHAMME GÉiVÉRAL. Voor de schoone installatie van het Volks huis, 't was eene fiasco o.lO Men zag er niets dan gedwongen, slaven en mannen van de patronagie. o.lO Er ontbrak hun niets meer dan ketens aan de handen om de slavernij te verbeelden. 0.10 Voor de schoone discoursen door de zeuraars van 1 Februari uitgesproken. o.lO Er waren schoone bij bijzonderlijk deze van nen zekeren C..., op al de schoone beloften van Burgemeester en Henritje, den discours was zoowel gegeven dat zij verplicht wa ren de politie te verwittigen om mede te zingen in den refrein, de dooze in, de doo- ze in, en die geen geld en heeft kan niet betalen, enz. enz. o.25 Dat en is nog maar een begin. 0.10 Zij zullen nog al leute hebben met hun Volks huis, gij moet maar de jaren 17 honderd negentig overzien, gij zult zien hoe de pa triotten handelden. ojjq Ik heb hooren zeggen dat het nog te begin nen ware, Henritje zijnen vinger in dat gatje niet meer zou steken. 0.10 Is het niet vernederend wanneer men barons, senateurs, representanten, fanatieke pater- nosterknabbelaars, ziet uitschelden van bedronkene mannen, die reeds met moeder justitie te doen hebben gehad 0.20 O baron, 0 Pater, 0 Sophie waar gaat gij naartoe. 0.25 Spreekt maar van Vermeulen, consoort, en Volksbond, daarzult gij 'tverschil vinden, geene sweibroers, maar vrije en overtuigde mannen, die daar niet gaan om pinten te drinken, maar om hunne vrijheid en onaf hankelijkheid te bekomen, daar is hot recht van den werkman. 0.50 Den tijd zal het uitwijzen. 0.20 Oh la! la! depuis quand permet-on auxjeu- nes gens employés, d'aller danser et sau- ter, la ou on joue du erin erin. 0.10 II faudra faire attention jeune homme car un gros bonnet connait la chose. 0.10 Et les parents permettent cela, oh la la attention. o.lO Het lief Josefke had wel een schoon poeske aan zijnen arm Zondag 11. Proficiat, maar wat zal Marietje er van zeggen. 0.10 Julietje was toch zoo kwaad Maandag laatst in de friture, zij hadde al twee russen op- geëten en G. kwam nog niet af, zij moest eindelijk zelf betalen en vertrekken. 0.15 Maar zij heeft 's anderdaags mogen mede gaan naar de barak van de passie. 0.15 Voor den groep in photographie genomen op de markt van M. en B. neen 't an, moeder en gaat niet weten. 0.10 Felix den nieuwen rentier Kijkt maar met kloeken moed Als gij geen beestjen jagen moet En lekt maar de pintjes uit 't En kost u geen enklen duit Felix zegt maar gelijk het is 't Biertje is toch zoo goed Als voor nieten is. 0.20

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2