Huis W HENRI BEELE Maison V° HENRI BEELE B Burgerstand der Stad Poperinghe. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. Ecole d'agriculture de l'Etat a Huy BREUKEN ■K >- w H Lettre-Enveloppe LA RAPIDE, Bij de inrichting van den prijskamp heb ben wij, zoowel als de Vreemden, iets te zeggen gehad. En ik geloof wel wanneer wij een bestuurder hebben in onze maatschappij, wij ons niet verplicht vinden ons tot een anderen te wenden wanneer wij eer. prijs kamp inrichten, om uwe maatschappij te voldoen. En niet alleen bestuurt hij een feest in Ieperen, maar ook in Komen en Moes- croen en nog in andere steden van West- en Oost-Vlaanderen. Indien men vragen zou aan de duizenden toeschouwers welke de schoonste pyramiden geweest zijn zouden allen antwoordenTour- koenje en dan Brugge. Indien de bejaarde Turner inlichtingen wil bekomen hoe de Jury hare werkingen verricht heeft, hoeft hij zich maar te wen den tot het comiteit der maatschappij De Onvermoeibaren Hoe kwam het dat geen enkel jurylid van Belgie tegenwoordig was bij de gezament- lijke oefeningen????? Voor wat de kunstvoorwerpen aangaat, zij waren zoo schoon, zoo duur, maar min in getal als die van den grooten prijskamp van Rijsel dien wij bijgewoond hebben. Wanneer men zich in eenen prijsknmp niet laat inschrijven in het vak waar voor werpen te winnen zijn die kunnen prijken in eene gymnastiekzaal is het natuurlijk on mogelijk ze te winnen. Geloof mij, bejaarde Turner, dat wij in het vervolg denzelfden bestuurder aan het4- hoofd zullen hebben en nog veel toekomende jaren tot spijt van wie 't benijdt. Een jonge Turner. BURGERSTAND. van den 24 tot den 31 Augustus 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken. Spinnewyn Arthur, daglooner, en Delan- ghe Eugénie, kantwerkster. Callewaert Leopold, daglooner, en Dese- gher Felecie, kantwerkster. Wolters Charles, drukkersgast en Traest Sidonie, dienstmeid. Foliebout Pierre, leurder, en Werbrouck Virginie, leurster. O verlij «lens. Lewyllie Nathalie, 77 jaren, landbouw- werkman, ongehuwd, Meenestraat. Labeau Nathalie, 77 jaren, zonder beroep weduwe van Holvoet Charles, Lange Ihou- routstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. .0 van den 23 tot den 30 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 2 Vrouwelijk 2 STERFGEVALLEN. Dewitte Catherine oud 33 jaren landbouw ster, echtgenoote van Amand Lermyte, Wijk K. Delbaere Regiiia ongehuwd, oud 76 jaren, zonder beroep, Wijk G. Kinderen beneden de 1 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. Rijsel. Woensdag avond werd J. Ver manden, 49 jaar, geboren te Roesselare, door een trein omgeworpen toen hij de baan wilde overstappen en de beenen overreden. De voeten hingen er slechts nog aan met eenige vezels. De toestand van den ongelukkige is zeer erg. Pastoor op vlucht. De pastoor van Neuville-en-Terrain, heeft de vlucht genomen met een jong meisje der gemeente. Kopergeld. Het vreemd kopergeld wordt in de Banken nog aanvaard aan vol len prijs, tot 10 September. Van 11 September te beginnen zal er ver lies op zijn. Na 15 Augusti mag geen enkel patroon zijn werkvolk in vreemd kopergeld meer betalen, of hij zal vervolgd worden. Nous rappelons a nos lecteurs-cultivateurs que le gouvernement a créé a Huy une école moyenne pratique d'agriculture. Cette utile institution est venue combler une grande lacune. Elle permet a nos culti- vateurs de faire instruire leurs enfanis dans 1'industrie paternelle. L'école de Huy dispose de tout ce qui est nécessaire pour réussir Locaux bien aménagés, laboratoires, col lections variée, etc. Une ferme de 80 hectares sort a l'er.sei- gnement pratique. L'école de Huy a surtcut pour but de faire des fermiers instruits, capables de cultiver d'après les progrès de la science moderne. Les cours sont complètement gratuits. Une section préparatoire est annexée a l'école. On y accepte sans examen les jeunes gens ügés de 13 ans au moins. En 1893-1894, l'école a été fréquentée par 35 élèves, tous fiis de culiivateurs. Pour recevoir franco le prospectus et les programmes il suffit de faire la demande a M. Alfred Dijon, directeur de l'école. Iets naar aanleiding van Karei Thys' laatste werk. Spoedige en grondige genezing in gewone gevallen. Zekere voldoening en onmidde- lijke verzachting in de ergste gevallen. Onmiddelijke stilstand en genezing der ver zakkingen en verplaatsing der baarmoeder. Speciale vervaardiging van toestellen om de misvormingen van het lichaam te voor komen of te genezen, alsook voor kunstma tige ledematen, volgens de beste voorschrif ten het inzetten van kunstoogen. Het huis bestaat sedert 1849 en heeft 200 belooningen verkregen in al de tentoonstel ling- Er is voortdurend eene dame bij de in richting aanwezig. Spreekuren van 8 tot 4 ure. WAERSEGERS, Breukmeester, 35, Groenplaats, 35, Antwerpen. zal kosteloos aan hen 'li allen die aangetast zijn door eene velziekte darters, eczéma's, steen- zweertjes, ieukte, weerkomende longeront- stekingen, borst- en .maagziekten, jicht en breuken, een onfeilbaar middel om zich snel te genezen,zooals het heel en gansch geweest is na veel te hebben geleden en te vergeefs alle voorgeschrevene geneesmiddelen be proefd te hebben. Dat aanbod, waarvan mende menschlie- vendheid waanleeren zal, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan den heer Vincent, 8, Victor Hugoplaats teGre- nobel, die gratis en vrachtvrij per keerenden post antwoorden, en de gevraagde inlichtin gen zenden zal. De chocolade des bonnes mères is de kloekste en teert de beste aan 1,60 en 2 den 1/2 kilo. •s 3. B *--3: CS tel RIJSELSTRAA.T YPEREN. Met eersten September aanstaande verandering van woonst, zelfde straat il ÖO. RUE DE LILLE YPRES. A partir da ler Septembre procliain changement de domicile, même rue as0 4>0. Fabriek van Breimachienen. d'Haenens-G-athier, Système brevrtés. g. d. g. en Belgique et a Vèlranger, 1894. Voor stallen, schuren, mesthopen, honden, kieken en duivenkotten, ten zeerste aan te bevelen. Met deze poeder bestrooit, verkrijgt men een alles overtreffend zuiverend résul- taat. Het ontneemt aan de lucht alle schadelijke bestanddeelen, vooral bij épidemischo ziekten als roodvonk, pokken, keelziekten, enz. Verkrijgbaar in bussen met gaatjes om te strooien. Eenige Depositaris voor BelgiëJ. Bergman, Antwerpen. Verkocht bij: E.remers Yperen, (apotheek BecuioeBossaert-ostenoble te Langhemarck. Vandermar- liere te Waesten. 3 De schrijver. Zijne geboorte plaats. Boekbeschouwing, I. Karel M. T. Thys. Vooraleer met de ontle ding der Historische en letterkundige Mengelingen over Tongeren een begin te maken, wenschen we eene wijl te vertoeven bij de persoonlijkheid des schrijvers en eenige woorden te reppen over zijne geboortestad. Karei Thys wierd den 24a April 1838 te Tongeren geboren, alwaar zijn vader, van Maastrichtschen oorsprong, de plaats van Vrederechter, in den ech ten zin des woords, bekleedde. Zijne moeder, eene juffrouw Loverix, behoorde tot eene der oudste en voornaamste Tongersche familiën en had, volgens het zeggen der personen die haar gekend hebben, eene zekere uiterlijke gelijkenis met Louiza-Maria, de eerste koningin der Belgen. Karei Thys deed zijne eerste studiën in het Ton- gersch stadscollege en na schitterende examens ter hoogeschool van Luik, kwam hij in zijne geboorte stad als advocaat en dokter in staatkundige en be stuurlijke wetenschappen terug, doch was, als dus danig, aldaar weinig bedrijvig, omdat hij bijna gansch zijnen tijd prijs gaf aan de studie der ge schiedenis van Tongeren en deze, met de Borman, Driesen, Bertrand, Perreau, e. a. in het Bulletin littéraire et scientifique du Limbourg, hielp opbou wen en samenstellen. Echter verliet hij weldra het vadererf, om opvol- genlijk vrederechter te worden te Contich en te Antwerpen (2« kanton), alwaar hij den 16n Mei 1893 overleed. Was hij nu te Tongeren buitenstadsch metterdaad, niemand meer dan hij verbleef er met den geest; want al de vrije oogenblikken eener der tigjarige afwezigheid wijdde hij zijnen duurbaren geboortegrond, wiens geschiedenis hij kende als misschien niet een Tongenaar. Karei Thys was een onverdroten werker, die, jammer genoeg voor de archeologische en histori sche wetenschap, in dien zeldzamen ijver voor den arbeid, de kiem der hartziekte opdeed, welke hem te vroeg grafwaarts sleepte. Niets, wat Tongeren en Limburg betrof, scheen hem te nietig, te ge ring; voor alles had hij belangstelling te over. Enkele jaren geleden plaatsten wij eenige folklo ristische opspellen, over Tongeren en omstreken, in het Journal du Limbourg. M. Thys las elke bij drage zeer gretig en schreef, onder meer, naar aanleiding van eene dezer, aan den uitgever des blads: Je vous remercie d'avance de votre envoi du n° dans iequel M. Verkest publie la légende •i Heksen der Boerendans-weique je lirai avec le plus vif intérêt. M. Verkest s'occupe heaucoup de linguistique, je penseil y aurait une étude a faire sur l'origine des noms des communes lim- bourgeoises et subsidiairement sur les noms des families, fixées depuis trés longtemps dans notre n province. Le mémoire étymologique, publié par M. de Corswarem dans les Bulletins de la société scientitique, peut servir de jalon et de guide his- torique, car j'estime que la plupart des noms de nos communes ont une origine saxonne et que celles, ayant un suffixe ou un préfixe roman, sont n assez rares, remarque que M. de C. sembie avoir n ignorée ou perdue de vue(1) Wat over Tongeren door Karei Thys geschreven werd, mag waarlijk reuzenarbeid en Benedictijner- werk heeten want het heeft heel wat meer om het lijf wetenschappelijke werken, met behulp van zeld zame documenten en ten prijze van honderden op zoekingen, samen te stellen, dan wel van een roman of novelletje te schrijven, iets dat gewoonlijk, mits een weinigje verbeelding en goede woordenkeus, vlot van de hand gaat. De opsomming alléén zijner schriften maakt eene lange reeks uit, en, welke summa werks deze korte titelopgaven veronder stellen en verbergen, kunnen alleen degenen besef fen, die al eens met stollerige perkamenten omgaan, ten einde de geheimen van eenen duisteren stijl en van een archaïsch geschrift te ontsluieren. En Karei Thys was, gedurende de vacantiën, Overgedrukt uit De Vlaamsche Kunstbode van Antwerpen. (1) Op dez«i vingerwijzing wordt de ernstige aan dacht geroepen der samenstellers van het Lim- burgsch Jaarboek, want om dergelijke studie op 't getouw te zetten, moet men, onzes inziens, ofwel geboren Limburger zijn, ofwel langen tijd in Lim burg verbleven hebben. Dus Postscriptum bij 'l verbeteren der proef'. De wensch in deze nota uitgedrukt, zal gedeeltelijk vervuld worden door den ür H. Peeters, die in de Mei-af levering van De Vlaamsche Kunstbode (Antwerpen) een begin maakte met eene studie over dm Oor sprong der gemeentenamen, van de provincie Lim burg. steeds op zoek naar oorkonden te Tongeren, in de Rijksarchieven te Brussel, te Luik, te Hasselt, in het Buitenland, overal waar er iets te verhopen of te verwachten viel voor zijne lievelingsstudie, de nadere kennis der geschiedenis zijner geboortestad. Aldus leverde hij Histoire du Chapitre de N. D. de Tongres (1889), 3 zware deelen in 4". van 600 blz. eik. Histoire du Béguinage de Tongres (1881), lijvig boek van 700 blz. Monographic de l'Eglise N. D. de Tongres. Notice sur le rétable de l'Eglise N. D. de Tongres. Notice historique sur les Prévots du Chapitre de Tongres. Notice historique su~ Genoels-Elderen (t) et ses Seigneurs. Les Seigneurs de 's Heeren-Elderen (2). Notes sur quelques antiquités. Urna littercta. Mémoire sur les écol&tres du Chapitre dj Ton gres, (bekroond te Hasselt). TJn diplome de noblesse. Vne feuille d'iooire sculptée. Tongres au 14e sièle. Broderies et tissus anciens. L'Eglise de Berg (3). Ephémèrides tongroises. Essai de biographie tongroise. Notice historique sur Coninxheim (4) Introduction A et Notes sur Unë Chronique TONGROISE DE 1796 a 1822, COMPOSÉE PAR LE Dr Driesen Mélanges historiques et littéraires sur Tongres mitsgaders eene menigte artikelen over geschied en oudheidkunde in verscheidene bladen, tijdschrif ten of wetenschappelijke bulletijns. Op het oogenblik dat de dood hem verraste, had K. Thys de gegevens verzameld voor eenige nieuwe studiën, waaraan hij reeds de hand gelegd had en welke hij ging betitelen Croix de Tongres. L'instruction it Tongres de £00 A 1800. Les établissements de bienfaisance de Tongres, en Histoire des Beaux-Arts A Tongres. In 't belang der historische en archeologische wetenschap is het wenschelijk dat deze studiën, met behulp der bijeengegaarde nota's, mogen afge werkt worden. Wij kennen te Tongeren wel per sonen, die dit werk ten goede zouden leiden, mits over deze gegevens te mogen beschikken. Karei Thys had een braaf en onafhankelijk ka rakter. Stil en nederig was zijn leven, verdeeld tusschen de plichten van zijn ambt en den ijver voor vrijen arbeid. Hij was vereerd met vijf of zes buitenlandsche ridderorden, welker juweelen hij in een alledaagsch kartonnen doosje bewaarde, zon der er ooit een te dragen, want daartoe was hij te ootmoedig en bescheiden. De ridderorde van zijn eigen Vaderland bezat hij niet, omdat hij ze nooit had willen vragen en omdatja, omdat de dwaze politiek zooveel goede dingen bederft en verknoeit! Doch, 't is heusch geene eer voor België, somwij len de echte verdiensten zijner kinderen te mis kennen, daér waar het Buitenland ze huldigt! En dit verwijt richt zich in gelijke mate tot de twee staatspartijen Aan 't Museum der Hallepoort te Brussel, schonk K. Thys, door legaat, ai de voorwerpen welke zijn merkwaardig oudheidkundig cabinet bevatte; aan de O. L. V.-kerk zijner geboortestad vermaakte hij twee zijner puikste schilderijen: Salvator mundi door Thys en Marteldood van 5' Crispijntoege schreven aan Michiel van Cozie; terwijl een fami lielid, de Heer J. Siegers, advokaat te Tongeren, de legataris zijner boeken, handschriften en ver zamelingen werd. Den 19" Mei 1893 begroef men Thys in don fami liekelder te Tongeren, nadat het uit zijn testament gebleken was, dat or zijn stoffelijk overschot geene eer bewezen, noch zijn afsterven door middel van doodsbrieven mocht aangekondigd worden; ook de godsdienstige plechtigheden had hij geweigerd hij vroeg niets onders dan het korte gebed ten kerk- hove, dat de priester over het lijk des armen pre veltMedard Verkest. Wordt voortgezet) (1) Genoels-Elderen, dorpje op 5525 meters, ten N. O. van Tongeren, met 334 inwoners. f2) 's Heeren-Elderen, op 3850 meters, ten N. van Tongeren, met 459 inw. (3) Berg, op 2400 m., ten O. van Tongeren, 444 inwoners. (4) Coninxheim, op 2500 m. Z. W. van Tongeren, 557 inw. ts to ot 2 Q. S» 13 CD W p3 Sa O CIC) CD CR i-2 CD O •~3 P CS o> CM 00 KJ CJT t— O O O t-—1 CO O O O O O O O O O O K co O O O O CM O O O O O J O CO o cm Vo O O CM p HL UI <D c-r a> CD 00 co 4^ cm 00 O) K O O O O O O O O O O O O O O O CO O CM o O O O O O 7? <1 5 2 O to jN. m K> cm d ao d 00 O H «-t Koopt de nieuwe gebreveteercie Itreima- cilïen H'BSaeaiens. Zij kan door een kind bewerkt worden. Schaadt niet aan de gezondheid en laat toe kousen in allen aard, vrouwenlijven, onderbroeken, mansvesten en kinderkleedjes, enz. te bereiden. Gent, 21, KUIPERSKAAI Gent. 21, La Lettre-Enveloppe dónommée IL» Hapide se compose d'une simple feuille de papier et comme son nom l'indique. a nil double usage, elle sert h la fois de lettre et d'enveloppe. Cette lettre se ferme trés simplement. II suffit de la plier en deux ou en quatre, suivant que le format est in-8° ou in-4° et de la placer ensuite dans l'en- veloppa qui se rabat sur le tout. De l'avis des personnes les plus compétentes, ce nouveau système de correspondante est appelé a rendre de sérieux service au public. Outre que la Lettre-Enveloppe est, sans conteste. trés expéditive, elle oflfre les avantages suivants 1° Date certain©. 2J Sécurité dans l'envoi des valeurs. 3° Ga rantie dans l'envoi des Iettres recominandées. 4° Secret de ia correspondanee. 5° Economie. En vente a la librairie de ce journal.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 3