TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. LIBERALE ASSOCIATIE WETGEVENDE KIEZING VAN 14 OCTOBER 1894. Kandidaten voor de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Het prins-bisdom Luik. Negende jaar. Zaterdag 23" September 1894. Nummer 39. van Yperen en het Arrondissement. MM. BRUNFAUT, August, nij veraar, te Yperen. LELEUP, Karei, koopman id. i» VERMEULEN, Polydoor, brouwer, id. Gouvernementeele Kiesomkooperij De nieuwe kieswet. De slechte Oogsten en de oude katholieke Beloften Abonnementsprijs voorop betaalbaars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekeudmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij onderteek end toe te zenden. Artikelen on ge teekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Onze klerikale minis ers zijn voor niets meer beschaamd, schrikken voor niemendalle meer terug. Ze pratikeeren openlijk, ten aan zien van het gansche land, de onbe- schoftste, de hatelijkste, de schandig- ste kiesomkooperij We bewijzen. Over eenige weken kregen een drijhonderdtal lagere bedienden van post en telegraaf eene bijzondere ver hooging van traktement, weinige da gen slechts na dat de reglementaire verhoogingen waren afgekondigd. Nooit te voren was zoo iets geschied. Dat is één. Den vijftienden September werden in den Moniteur de tariefverminde ringen en de verbeteringen aan de voorwaarden van vervoer met den spoorweg afgekondigd; verminderin gen en verbeteringen, welke ten voor- (14® Vervolg). Tot herinnering dezer zegepraal stelde Hu- go van Pierrepont eenen jaarlijkschen feest dag in, die voor de laatste maal, op 13 Oc tober 1793, gevierd is geworden. De kronieken weiden niet verder over Pierreponts bestuur uit. 't Is te vermoeden dat hij, uit erkentenis voor de krachtige hulp, die hem verleend is geworden, in goe de verstandhouding met de burgerij leefde. Onder zijne regeering werd de stad St-Trui- den, die tot dan toe den bisschop van Metz toebehoorde, bepaald bij de Luiksche staten ingelijfd; Hugo vau Pierrepont had zijne goederen van Madière op den Moesel, in ruiling gegeven. Als merkwaardige gebou wen die deze vorst deed oprichten, moeten wij de groote Halle der Lakenwevers en de prachtige abtdij van Val St-Lambert ver melden. Met de troonsbeklimming van Jan van Aps (1230) begint voor het bisdom een nieuw tijdstip van onrust. Van Cuyck's wijs bestuur, de oorlogen die Pierreponts regeering vervulden, hadden de deele van den landbouw, te beginnen van 1 October aanstaande in voege zullen komen. Ergo, omkooperij van de buitenkiezers. Dat is dus twee. De steenbakkers zijn over een paar dagen bij koninklijk besluit gemach tigd geworden, de kinderen van 12 tot 14 jaar twaalf uren per dag te laten werken in plaats van acht uren zooals het in de wet was aange wezen. In plat Vlaamsch noemen we datsteenbakkersbazen en steenbak- kersgasten omkoopen. Dat is derhal ve drij Nog een paar weken en ge zult het gaan zien kruiskens, medaliekens en lintjes regenen, om halve libera len en twijfelaars siroop aan den baard te strijken. Dat is vier Nobiljonstitels, baronsschappen en gravenschilden zullen links en rechts toegekend worden aan hoovaardige snullen en eerzuchtige prelaten. Allemaal mouwvagerij en lokmetho- verbittering des volks tegen de Groote Bur gerij, die zich alle gezag toegeëigend had, een weinig doen insluimeren. Jan van Aps, was echter de man niet, om de spooren zij ner voorgangers te volgen, om de rechtma tige eischen des volks te begrijpen, en er desnoods gehoor aan te geven. Ook wanneer de kleine burgerij aan de benoeming der gemeenteraadsleden beweerde deel te ne men, verzette hij zich uit al zijne macht te gen deze aanmatiging, die hij als weder rechtelijk aanschouwde. Maar de macht des volks had reeds eene genoegzame uitbreiding verkregen opdat het zich over deze weige ring niet hoefde te bekommerenzonder verder dralen noemde het veertien afgevaar digden, en gelastte hen, om gezamenlijk met de schepenen, de gemeentezaken te bestu ren. Hoei, Dinant, Fosses, St-Truiden, Maas tricht en Tongeren volgden dit voorbeeld, en Jan van Aps, over deze houding verbitterd, verliet het bisdom tegen hetwelk hij den banvloek uitsprak. Keizer Hendrik VII trad als scheidsman r.usschen de twee partijen op; hij maande den bisschop aan om den nieuwen staat van zaken te erkennen, iets waaraan Jan van Aps, mits betaling eener zekere de. Dat is vijf Voor de kiezingen der constituante durfde men zelfs de wet opschorsen, welke het betalen van werkloon in de herbergen verbiedt, en zulks voor Antwerpen alleen, om de stemmen onzer bassinherbergiers voor de cle- ricale lijst te winnen. Dat is zes of een half dozijn Terecht herhalen wij dus, dat onze ministers zich aan niets meer storen. En ze hebben gelijk. Want, terwijl in andere landen zulke partijaansla gen op geschuifel en bombardement van rotte appelen zouden onthaald worden, laten de goeie, brave li beralen onze Meesters zachtjes be tijen, zien ze Gods water over Gods akker loopen en mompelen ze mis schien in hun eigenbahwat z'al aandoen, achter ons vergaat de wereld De socialisten laten ook den boel maar draaien. Die hebben geenen tijd om zich met zulke beuzelarijen bezig te houden. En daarbij, daar bestaat immers geene klerikale kwestie meer in ons landeken. De klerikalen heb ben geleefd: er zijn niet anders meer dan kristene democraten\ Geneert u dus niet democratische kristen ministerskoopt de kiezers om met het geld der schatkist; han teert den siroopkwast zooveel het u lust; strooit wijwater, legt teerstok- ken en spant uwe netten tot meerder eee en profijt van den papenwinkel: liberalen en socialen hebben gezwo ren u doenvrij te laten tot ze gekoord en gebonden machteloos onder den hiel der papen zullen liggen Amen. ZWEEPMANS. r som, toestemde. Op het einde zijner regeering geraakte de nog jeugdige prelaat in oorlog met den hertog van Limburg, Walram III, die het slot van Poilvache, bij Dinant, overmees terd had. De bisschop sloeg het beleg voor den burchtmaar alvorens hij zijne pogin gen door eenen goeden uitslag bekroond zag, stierf hij in het jaar 1239. Zooals wij reeds meermalen gezien hebben, gaf de keus eens nieuwen bisschops aanlei ding tot bloedige botsingen. Willem van Savooien (1239) broeder des graven van Vlaanderen, en Utto van Eberslein, kanun- niek en proost van Maastricht, betwistten elkander het bisschoppelijke ambt. De eerste wierd door paus Gregorius IX aangesteld, (1239) dooh overleed reeds hetzelfde jaar, en kreeg Robrecht van Torote tot op volger (1240-1247). Geene belangrijke staat kundige gebeurtenis viel onder dezes bestuur voor. Vermelden wij echter als merkwaardig feit, dat rond dit tijdstip, de heilige Juliana, abdes van Cornillon, het Sacramentsfeest instelde. Dit werd in 1246 voor de eerste maal in de St-Maartenskerk te Luik ge vierd, en 18 jaren later, door paus Urbanus IV in de gansche Cristenheid ingevoerd. De nieuwe kieswet van 30 Juni 1894, is geheel verschillig van de kieswet onder het cijnsstelsel. De stemming heeft plaats in de gemeente voor de plaatsen die meer dan 500 inwoners tellen. De kiezer is verplicht door zijne stemming zijne denkwijze te doen kennen. De eerste, niet bewezen afwezig heid, in de maand October, wordt gestraft; volgens de omstandigheden, met eene vermaning of eene boete van 1 tot 3 frank. De kiezers z Hen mogen stemmen van 8 ure 's morgens, tot 2 ure 's namiddags. Er wordt tot geene naamoproeping overgegaan, ten zij de voorzitter het noodig oordeelt. Men wordt toegela ten te stemmen als men zich aan biedt. De officiëele uitslag der kiezingen zal maar den dag na de stemming worden bekend gemaakt. De schadeloosstelling is gebracht op 10 fr. voor de voorzitters en 5 fr. voor de leden van het bureel en de sekretarissen. Dat zijn eenige der nieuwe voor waarden van de wet, wij zullen er nog andere mededeelen. De overvloedige regen, die al gansch den zomer valt, brengt aan den landbouw onher stelbare rompen toe. De rijke vruchten, die de landen over- XI In 1247 kwam de bisschopsstaf in de han den van den een-en-twintigjarigen Hen drik van Gelder, die, wegens zijne jeugd en zijne onwetendheid, de priesterlijke wij ding nog niet bekomen had, en daarom met den titel van Gekozene bestempeld wierd. Paus Gregorius X biet hem pen schaam- telooze slemper, die er vermaak in schepte om zijne vrouwenvsrkrach- tingen en zijnen minhandel met nonnen aan de oog en der wereld bloot te leggen. In eenen brief, dien dezelfde paus eenigen tijd later aan het Concilie van Lyon schreef, zegde hij dat Hendrik van Gelder de kerkelijke schatten ontstolen, en de openbare ambten aan zijne bastaarden en liederlijke gezellen uitge leéli had. En het was zulk een man, die het bewind in handen nam, juist op het oogenblik, dat de opstand der democratische gedachten te gen de oude, alleenheerschende overleve ringen onvermijdelijk geworden was; juist op het uur dat de strijd tusschen de voor rechten en de gelijkheid, in geweldige eisschen ging losbreken. Wordt voortgezel). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 1