FÊTES VÉLOOIPÉDIQÜES STADSNIEUWS. Werklieden, laat u niet misleiden. De kiesomkooperij. Eendrachts-Collegie. Schrikkelijke dood. BERICHT. dekten, worden rot, en het jaar 1894 zal wederom als een slecht jaar tellen voor de ongelukkige Boeren. 't Is nu ongeveer twintig jaren dat de landbouw kwijnt en lijdt, dat de vruchten mislukken en geen geld meer waard zijn. Wie herinnert zich niet den rijken toe stand des landbouwers voor het jaar 1870 De oogsten waren voordeelig, de landbouw- produkten bestonden in overvloed en wer den aan rijke prijzen verkocht Vóór 't jaar 1870 stond de tarwe menig maal aan 30 frank den zakde rogge, de haver, de suikerij, de betteraven, het kool zaad, al de vruchten hadden eene dubbele waarde dan degene die zij heden hebben. Vóór 't jaar 70, was er Rijkdom voor de landbouwersnu is niets anders meer dan armoede. En nochtans voor 'tjaar 1870 waren het de liberalen die aan 't hoofd waren van de Regeering van Belgenland en de meester schap hadden in bijna al de gemeenten. Ja! van 1850 tot 1870 is het belgisch staats bestuur bijkans altijd liberaal geweest in ons land Nijverheid en landbouw waren als dan bloeiend voor 't jaar 1870 won men fortuinen nu verliest men ze Welnu, vele van onze lezers zullen zich de sermoenen herinneren van dien tijd van voor 't jaar 1870. De priesters hielden zich alsdan ook al met politiek bezig en werkten al wat zij konden om de liberalen van 's lands bestuur te jagen. Welke hevige sermoenen werden er dus niet uitgesproken, over 20 jaren, tegen de liberalen ministers, tegen de liberale gemeen teraden, tegen al de liberale besturen De liberalen waren Gods vijanden, zegden de priesterszij waren vervolgers van 't geloofIndien Belgenland de liberale bestu ren bleef behouden dan zou het 't ongeluk kigste land der wereld wordenwant, God zou Belgenland straffen Dagelijks werkte 't geestelijk om alle aan tijgingen, zelfs de valschste en de grofste leugens, tegen het liberaal ministerie te verspreiden 1 De kiezers hebben ongelukkiglijk naar de geestelijke kiesdravers geluisterdde kiezers hebben de liberalen van 't beheer gejaagd en sedert meer dan 2D jaren is ons land bijna onophoudelijk door katholieke ministers ge regeerd, zijn onze gemeenteraden en anderen besturen grootendeels katholiek Welnu waar is die voorspoed? Waar zijn die rijkdommen! Waar is die zegen, die over landbouwers, nijveraars, kooplieden, die over iedereen ging vallen en onze Belgische be volkingen hoogst gelukkig ging maken, na de verdwijning der vervloekte liberale mi nisters en liberale besturen O teleurstelling O valsche aantijgingen en valsche beloften Sedert 20 jaar verslecht de toestand van ons land van jaar tot jaar De landbouwer, die eertijds geld had in overvloed, is een arme man geworden, de nijverheid brengt geene winsten meer op, de koophandel gaat ten onder De voorspoed, die in den tijd der liberalen bestond, is verdwenen En Belgenland zelve is overladen met schulden. De openbar e schuld van de Staat is van een milliard duizend millioe- nen vermeerderd en de kroozen die de Staat aan zijne schuldeischers betaalt, zijn van 30 °/0 verminderd Dus, armoede, ondergang langs alle kanten. De kloosters en papen alleen leven zonder te werken in 't vet en in de luiheid. Laat ons hopen dat de kiezers, bijzonder lijk de landbouwers, eindelijk de oogen zul len openen en dat zij zullen zien dat al de be loften der clericale partij en der geeste lijke kiesdravers valsche en leugenachtige beloften zijn, welke nooit verwezentlijkt worden en alleenlijk voor doel hebben de stemmen te scamoteeren van de ongeluk kige sukkelaars 1 Veel beloven en niets geven maakt dat de zotten in vreugde leven, zegt 't spreek woord. Het schijnt dat de schampwoorden gansch het programma der clericalen uitmaken want in leugens cn volksbedrog kennen zij geene meesters De Tandmeester EMANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoufle), Boterstraat, 12, Yper. Sedert de verovering van het algemeen stemrecht, door de vooruitstrevende libera len bekomen, vleien en lamoezen de katho lieken den werkman van steden en dorpen om hem zijne stem af te bedelen en zij aar zelen niet zich zijne getrouwe en rechtzin nige beschermers te noemen. Zij stichten werkmansvereenigingen, bon den, volkshuizen, enz. enz., waar zij de werklieden naartoe lokken onder voorwend sel middels te beramen om hun lot te ver beteren zij doen beloften op beloften en zij trachten den werkman te doen gelooven dat zij alles zullen opofferen, zelfs hunne eigene belangen, om den toestand te verbeteren van dezen die zij over eenige maanden nog met den naam van kanailje bestempelden en tegen wien zij de brutale macht gebruikten. Welnu, werklieden laat u niet misleiden de katholieken zijn uwe grootste vijanden, zij hebben u het stemrecht geweigerd en het is maar door de krachtdadigheid der libera len dat gij het bekomen hebt. Om u van de waarheid onzer gezegden te overtuigen zullen wij eenige spreuken aan halen die de volksbedriegers in de kamers hebben uitgekraamd tijdens de bespreking der herziening van het artikel 47. Gambetta heeft gezegdde beste steun der democratie en van den vooruitgang is de boer. Luistert wat de katholieke kopstukken zeggen Het algemeen stemrecht is noch rede- lijk noch rechtvaardig (De Smet de Nayer, thans minister). Het algemeen stemrecht is eene kwaal dat men moet vermijden, het bedriegt het volk. (M. de Moreau, oud katholiek minister). Het algemeen stemrecht, valsch grond- stelsel, zal niets goeds aan de samen- leving geven. (ld.) Ik bestrijd het algemeen stemrecht in overeenkomst niet alleenlijk met mijne politieke vrienden dezer kamer, maar nog met het meerendeel onzer politieke vrienden van den vreemde (Woeste). lk ben een der tegenstrevers van het algemeen stemrecht want dit stelsel ware eene bron van onlusten en oneenïg- heden. (Woeste). u Men kan het algemeen stemrecht op het grondgebied van het recht niet eischen. (Beernaert). Het algemeen stemrecht, is volgens mij, noch goed noch rechtvaardig (id.) Alzoo oordeelden de katholieke kopstuk ken over het algemeen stemrechtalzoo wilden zij u, werklieden, van uw burger recht berooven en Surmont, Struye, Colaert, Berten en al hunne aanhangers waren van 't zelfde gedacht en verklaarden zich dus de vijanden van den werkman dien zij nu flik flooien en trachten te misleiden om hunne zetels in de Kamer te behouden. Wacht u wel geloof te hechten aan hunne zeemzoete woorden, hun masker is afgerukt en indien gij niet wilt gefopt worden stemt voorde h. Brunfaut, Leleup, en Ver meulen, die beter uwe belangen kennen en dezelve niet zullen uit het oog verliezen maar verdedigen tegen de aanvallen der uithongeraars, bedriegers en vijanden van den werkman. Nog eens, werklieden, laat u niet mis leiden. Op het oogenblik dat eindelijk de groote kiesworsteling zal beginnen, waarvan het bestuur van 't land afhangt en waarvoor al de middelen om te gelukken zullen in 't werk gesteld worden, gelooven wij het nut tig de Dieuwe en uitmuntende schikkingen der kieswet te herinneren. Zij zullen aan onze vrienden, indien zij op hunne toepas sing willen waken en van nabij de hande ling toezien van tegenstrevers wier gebrek aan nauwgezetheid wij bij ondervinding kennen, de gelegenheid geven het gebruik der bijzonderste middels van bedrog te be letten die gedurig in 't werk gesteld werden onder het regiem der cijnskiezingen. Ziehier de schikkingen der nieuwe wet Art. 196. Zal gestraft worden met eene boete van 50 tot 500 fr. en eene gevangzit ting van 8 dagen tot eene maand, of ééne dezer straffen, alwie rechtstreeks of onrecht streeks, zelfs onder de gedaante van wed ding, hetzij geld, waarden, of 't is gelijk welke voordeelen zal gegeven aangeboden of beloofd hebben, op voorwaarde eene stem te bekomen of te beletten van te stemmen of met diebeloften aan den uitslag derkiezing te onderwerpen. Zullen dezelfde straffen ondergaan, dezen die zulkdanig aanbod of beloften zullen aan vaard hebben. Art. 197. Zullen met dezelfde straffen als hierboven gestraft worden, dezen die on der de voorwaarden in het vorig art. ver vuld de belofte van openbare of bijzondere bedieningen zullen gedaan of aanvaard heb ben. Art, 198. Zal dezelfde straffen onder gaan, alwie, om eenen kiezer te bewilligen zich te onthouden of op zijne stem te wegen, ten zijnen opzichte, geweld of bedreigingen zal gebruikt hebben, of hem zal doen vreezen hebben zijne bediening te verliezen of zijnen persoon, zijne familie of zijne fortuin aan eenige schade bloot te stellen. Art. 199. Zal met eene boete van 26 tot 200 fr. gestraft worden, deze die, onder voorwendsel van vergoeding voor reis of verblijfkosten, aan de kiezers eene som geld of'tis gelijk welke waarden zal gegeven, beloofd of aangeboden hebben. Dezelfde straf zal toegepast worden aan dezen die, ter gelegenheid eener kiezing, aan de kiezers mondbehoeften of dranken zullen gegeven, aangeboden of beloofd heb ben. Dezelfde straf zal ook toegepast worden aan de kiezers die giften, aanbiedingen of beloften allen aanvaard hebben. De herbergiers, drankslijters of andere kooplieden zullen niet bemachtigd worden vóór het gerecht de betaling der verbrui- kingsuitgaven te eischen die ter gelegenheid der kiezingen zouden gedaan geweest zijn. Art. 200 Zullen gestraft worden als daders der overtredingen voorzien door de 4 voorgaande artikels, deze die geld zullen ge geven hebben om ze te bedrijven, wetende tot welke bestemming zij geschikt waren, of die zouden mandaat gegeven hebben de aanbiedingen, beloften of bedreigingen in hunnen naam te doen, Art. 201. In de gevallen door de vijf voorgaande artikels voorzien, indien de plichtige openbare ambtenaar is, zal het maximum der straf uitgesproken worden en de gevangzitting alsook de boet zullen mo gen verdubbeld worden. Art. 202. Alle lid of bediende van een weldadigheidsbureel of van een Comiteit van liefdadigheid, alle lid of bediende van een openbaar weldadigheidsbestuur, dat, 't zij rechtstreeks, 't zij onrechtstreeks, besten dige hulpen, tijdelijke of buitengewone, zal aangeboden, beloofd of gegeven hebben, op voorwaarde eene stem of de onthouding van stemmen te bekomen, zal gestraft worden met eene boet van 50 tot 500 fr. en eene gevangzitting van 8 dagen tot eene maand. Zullen dezelfde straf ondergaan, deleden of bedienden die alle hulp zullen geweigerd of opgeschorst hebben uit reden dat de be hoeftige niet zou hebben toegestemd op zijne stem te laten wegen of zich van het stemmen te onthouden. Alwie eenigen onderstand of eene verhoo ging van onderstand zal eischen onder be dreiging van in een bepaalden zin te stem men, zal gestraft worden met eene gevang zitting van 8 dagen tot 3 maanden. Dus men mag niet meer te drinken geven, men mag geene lioegenaamde plaats of gunst meer beloven, men mag niet ééne der druk kingen en der omkooperijen meer plegen waarmede de kiezingen van het cijnsregiem gedaan werden en die de zegepraal van de clericalen verzekerden. Het hangt nu af van de waakzaamheid onzer liberale en demo- kratische vrienden dat deze uitmuntende schikkingen geene doode letter blijven en dat het algemeen stemrecht door dwang en omkooperij bezoedeld weze. De getuigschriften door het gesticht aan de beeren August Lesaffer en Prosper Vandenbulcke, leerlingen van grieksch- Latijnsche rhetorica zijn bekrachtigd ge weest door den Jury door het staatsbestuur ad hoe genoemd. Die jonge heeren zijn dus, zonder exaam aangenomen, de een om de leergangen van recht aan de Hoogeschool van Luik, de andere deze van geneeskunde aan de Hoogeschool van Gent te volgen. Dinsdag avond rond 6 ure 's avonds is den genaamden Pieter Vandendriesche op het plein bij de caserne schrikkelijk over leden, niet tegenstaande de tusschenkomst der geneesheeren was alle hulp verloren men heeft hem naar het gasthuis gedragen, waar de begravenis vrijdag 1.1. om 8 1/2 ure plaats heeft gehad. PROGRAMME donnés par le CYCLE CLUB YPROIS. Ie 23 et 24 Septembre 1894 ft Ypres Dimanche 23 Septembre. alOh. Réunion au local du C. C. Y. Cortège. 10 1/2 h. Réception a l'hótel de ville par Mr le Bourgmeetre. llheures.Visite des Halles. Réunion des délégués. 2 1/2 heures. Réunion du congres aux Halles. 3 1/2 heures. Jeux vélocipédiques: 1° Caroussel. Prix: 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2. 2° Lenkur. Prix: 18, 7,50 5, 2, 60 3° Séaux. Rrix: 10, 7,50 5, 2,50 1. 4° Vogelpik: Prix: 10, 6, 4, 2 fr. 6 heures. Distribution des prix. 9 heures. Retraite aux lumières Prix: 10, 6, 4. Lundi 24 Septembre. 10 heures. Paperhunt. 5 prix, objets d'art, valeur 100 francs. 1 heure. Diner a l'étang de Dickebusch. 4 heures. Rentrée a Ypres. Prix du Cortège. 15 et 10 au 2 sociétés les plus nombreuses. (Ypres hors concours). 15 et 10 aux 2 sociétes les plus éloignées re- présentées par au moins 5 membres. Vertrek van den heer Karei Lelong naar Antwerpen op zoek na den nee plus ultra der regenschermers. Groote deballage bij zijne terugkomst, aan prijzen van 50 ten */0 beterkoop dan bij alle andere fabrikanten. CORRES PONDENTIEN. in de bus Kemmel. DES Omdat A. S. in plaats van de rat zijne kat doodsloeg, en daarna als hij het zag het beestje in de watte draaide om te genezen 0.15 Réné die alles kent ging naar den wijnkelder, maal viel in den aalput, gelukkiglij k dat de chef hem uithaalde met het zweert 0.15 Drie dagen na datum, rook Réné nog aan eau de cologne. 0.10 Karei was er bij anders niemand zou het weten 0.10 Omdat E. maar 3 dansjes heeft mogen doen van H. anders ware hij jaloersch geweest. 0.10 Omdat R. langs de Stuersstraat ging om haar lief te zien, hijjl was ongelukkiglijk de Tempelstraat ingetrokken. 0.10 Och God! Philomène was spijtig zij moest wafels gaan eten met Jules, maar ongeluk kiglijk was moeder en vader mêe. 0.10 Jules heeft al de wafels zelf op eten van kolerie. 0.10 Waarom ook dat vertellen aan hare zuster. 0.10 Julie monte tu en vélo Gare aux accords des grelots. 0.25 Den trommelaar van de gilde S' Bastiaan. Die van drinken niet recht kan gaan, En zooveel op zijn neus zet Die van geen meisken dient tot verzet Want hij valt van Sidonie op dikke Mie En kan ze ook niet maken blie Ofschoon hij naar Mie vele duiten komt te dragen Kan hij niet maken om haar te behagen Zoo ouden jongman als gij een lief wilt zoeken Ziet dat gij heter doet gaan uwe broeken. 0.15 Omdat den kerkuil die met de schale gaat niet meer van bidden zoude missen anders zal ik het aan zijne wederhelft zeggen. 0.10 Denkt hij dan niet op zijne ziele zaligheid, en is dat bij zulke pilaarbijters geene zonde, O.lft

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2