Liberale Associatie STADSNIEUWS. KIES VERGADERING Wat zegt ge nu daarvan Vlaamsche Ster. De Tandmeester EMANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoufle), Boterstraat, 12, Yper. van Yperen en het Arrondissement. van Zondag 23 September 1894. Aan het bureel zetelen de Heeren H. Bos- saert, A. Brunfaut, Arth. Dalmote, A. Har- teel. T. Maleveys, O. Poupart, E. Verschaeve en P. Vermeulen. M. Vermeulen zit de vergadering voor. Hij zegt dat M. Leleup, kandidaat en Voorzitter der Liberale Associatie, hem ge last heeft al zijnen spijt uit te drukken de zitting niet tekunncD bijwonenhij legt het doel der vergadering uit. Wij hebben, zegt hij, het stemrecht veroverd voor 1,240,000 Belgen, die verstootelingen waren in hun vaderland; nu geldt het te weten wat er te doen blijft en tot welk gebruik dit machtig wapen: het kiesbulletijn, dienen moet. Wij hebben eenen oproep gedaan aan de 25,934 kiezers van het arrondissement Ype ren en, bijzonderlijk, aan de 1459 meer derjarige Yperlingen, die, tijdens het refe rendum van 1893, hunnen wil zijn komen bevestigen van het algemeen stemrecht te zien in voege brengen.. Gij hebt in groot getal onzen oproep be antwoord zulkdanige vergadering heeft zijn voorgaande niet in de geschiedenis der stad Yperen, waar de burgers van alle klassen, van alle gezindheden uitgenoodigd worden de groote vraagstukken van alge meen en nationaal belang na te zien en te bestudeeren. Onze woordenwisselingen moe ten kalm en waardig zijn. Zij zijn openbaar iedereen mag zijne zienswijze uitdrukken; het woord zal hem gegeven worden; dat hij vriend of tegenstrever zij, iknoodig iedereen uit tot den eerbied der gedachten die hij niet deelt. De kandidaten zullen hun programma uit een doeniedereen zal vrij zijn te weerleg gen wat hij niet goedkeurt en voor te hou den wat hij beter denkt. Het woord is gegeven aan M. Brunfaut. die begint met lezing te geven van het ma nifest aan de kiezers. Hij legt het in 't fransch uit in al zijne bijzonderheden en maakt het bilan van hetgene de katholieken aan hit bewind gedaan hebben sedert de tien jaren dat zij er ziju. Zij hebben het be wind veroverd gelijk zij ons stadhuis vero verd hebben, door alle middelen, omkooperij, dwang, bedriegelijke beloften, enz. Te Ype ren ging men min belastingen, den politie- ken vrede, fabrieken, enz. hebben. Gij weet allen wat er van is. Om het gezag in de regeering te verkrij gen, hebben ze geroepen: Weg met de be lastingen, weg met de bloedwet, weg met het budjet van oorlog, geen kanon, geen man meer, weg met de rechten op den tabak! Zij hebben de terugkomst van den politieken vrede beloofd. Gij weet hoe zij schaamteloos aan al hunne beloften zijn te kort gebleven. Wij hebben meer belastingen, ofschoon de tijden van langs om slechter zijn voor iede reen zij hebben het onrechtvaardig oorlof ingebracht, dat den kleinen treft onder een schijnheilig voorwendsel van zedelijkheid en vier millioenen opbrengt. Zij hebben het vleesch aangeslagen, dat reeds te duur was voor de groote meerderheid onder u. Zij heb ben het recht op den ^a'^ak behouden, waar aan zij het vierdubbele hebben doen voort brengen van hetgene het tijdens de liberalen voortbracht. Zij belo\ e t belastingen te leg gen op het brood, de boter, de chicorei, de haver, enz. in de grootste maat mogelijk, 't is te zeggen lot den hongersnood. De bloedwet is behouden geweest; men heeft den diensttijd van 8 opl3 jaren gebracht; men heeft het bepaald getal manschappen vermeerderdmen heeft tientallen en hon derdtallen millioenen in forten en kanonnen verteerd. En gij weet allen op welke wijze zij den po litieken en maatschappelijken vrede hebben ingevoerd. Gij hebt gezien wat zij met de officiëele onderwijzers hebben gedaan wat zij doen met de ambtenaars, met het werk volk dat zij gebruiken. Alwie niet wil bui gen, zijne denkwijze afstaan, knielen voor hen,rooft men zijn brood, (Donderende toe juichingen). En die mannen, wier tyrannieke en par tijdige daden gij dagelijks ziet, hebben de schaamteloosheid te zeggen aan u, kiezers met ééne stem: Bemint uwen naaste ge lijk u zeiven en de maatschappelijke kwestie zal opgelost zijnen zij weigeren u uwe politieke gelijkheidZij versmachten de stem die zij voor uwe verontwaardiging, gedwongen geweest zijn u te geven, met twee en drie stemmen te geven aan dezen die zij denken beter te kunnen beheerschen, dan u, eerlijke en fiere werkers! Langdu rige toej uichin gen.) In het arrondissement Yperen zijl gij met 16,757 kiezers aan ééne stem. Maar 9,177 meervoudige kiezers hebben 21,554 stem men en verpletteren u. Is dat redelijk, ver- dragelijk? [Neen, neen, van alle kanten). Maar nu dat ge kiezers zijt, dat gij de rechtzinnigheid der democratische gevoelens van de klerikalen kent, zult gij zeggenweg met dezen die onze politieke rechten hebben geweigerd, die dezèlve door de meervoudige jezuieterij vernietigd hebben en met ons zult gij roepen: rechtvaardigheid, eerlijkheid, gelijkheid, Eén man, ééne stem! Don derende toejuichingen. Men schreeuwt van alle kanten Ja, ja, één hoofd eene slem.) Gij zult dus stemmen voor dezen die een rechtzinniglijk demokratisch programma hebben, die uwe wenschen, uwe ware be langen kennen, die gansch hun leven de de- mokratie gediend hebben en alzoo zult gij wel medegewerkt hebben tot uw eigen be lang. (Langdurige toejuichingen). M. Vermeulen gaat naar de tribuun en laat het voorzitterschap over aan M. Brun faut. Hij ontwikkelt in 't vlaamsch het pro gramma der kandidaten en herhaalt in 't kort de argumenten van M. Brunfaut. Dan roept hij de aandacht van al de kiezers, vrienden of tegenstrevers, op de belangrijk heid van de kwestie van het stemrecht. Ieder een moet zich de noodzakelijkheid diep in prenten de herzieningen en de konkelfoese- rijen der kieswet te doen ophouden. De aan staande wetgeving zal de nieuwe gemeente' kieswet moeten maken. Het zal van u af hangen, kiezers, zegt hij, indien die wet de logiek en de rechtvaardigheid zal bekrach tigen of indien zij een meervoudig of ander konkelarij zal zijn. Het zal van u afhangen kiezers of men ja dan neen de evenredige vertegenwoordiging zal hebben die den po litieken oorlog moet doen eindigen, den klas senstrijd moet voorkomen en voor iedereen den vrede en den voorspoed moet brengen| juichingen.) Katholieke kiezers hier tegenwoordig, gij zult zeggen of dit juist en noodzakelijk is voor eenieder zonder onderscheid van ge zindheid Ik noodig u uit met ons te wer ken om die hervormingen te bekomen, boven alle partijbelang; in een opperste nationaal belangGij zult, wanneer gij hieruit gaat, vragen aan uwe kandidaten, die er met in zicht geen woord van reppen, wat zij in de Kamer denken te doen voor de gemeente wet. Zij zullen zich moeten verklaren, en indien hun antwoord ontwijkend is of te genstrijdig aan de rechtvaardigheid en de rede, gij zult het hun zeggen, M. Surmont is overtuigde voorstander der evenredige vertegenwoordiging, hij vergeet het som tijds, gij moet het hem herinneren. M. Co- laert, gelijk M. Woeste, is tegenstrever van die volkshervormingengij moet doen ge lijk do abt Daens het te Aalst doet. Gij moet hem zeggen dat het tijd wordt dat men het volk, dat kiezer geworden is, recht late wedervaren. Indien zij u niet aanhooren, uw plicht is te stemmen voor onze kandi daten, die de hervormingen beloven en hun ne beloften zullen houden. Uw geweten van katholiek zal zich niets te verwijten heb ben, aangezien de gelijkheid van stemmen en de evenredige vertegenwoordiging over eenkomen met de leeringen der encykliek Rerum novarum, overeenkomen met de denkwijze van prelaten en uitstekende man nen der katholieke partij Kiezers, indien gij recht wilt bekomen, moet gij een verstandig gebruik maken van uw kiesbulletijn. En gij zult verwonderd zijn van den vruchtbaren uitslag dien hij zal op leveren voor allen. Toejuichingen M. Vermeulen herneemt het voorzitter schap en zegt dat het woord verleend is aan dezen die het begeeren, vrienden of tegen strevers, dat men iedereen met een gelijken eerbied zal aanhooren. Men vestigt de aan dacht, vervolgt hij, op de tegenwoordigheid in de zaal van talrijke katholieken, ik wensch er mij geluk over; ik hoop dat indien zij or„s afkeuren, zij ons zullen tegen spreken; dat indien zij ons goedkeuren, zij het aan hunne vrienden, aan hunne kandi daten zullen zeggen. Indien wij strijden voor een wetgevend mandaat, onze aller hoofd- dingenomenheid moet de zegepraal zijn der rechtvaardigheid, van de zaak van 't volk. (Landurige toejuichingen.) De voorzitter vraagt verscheidene malen of niemand het woord begeert om de spre kers tegen te spreken of nieuwe voorstellen te doen. Eindelijk vraagt een kiezer, die boven t'einden de zaal zit, het woord. Het Katholiek Nieuwsblad van gisteren zegt hij, kondigt aan dat de katholieken naar deze vergadering zullen komen om eene lachpartij te maken. Welnu! waarom lachen zij niet dat wij het zien? Waarom nemen zij het woord niet gelijk men ze ertoe uitnoodigt. Ik verzoek hen het te doen.... Na eene tamelijk lange poos herneemt sprekerZij antwoorden niet; 't is dat de vrienden van 't Nieuwsblad armzalige helden zijn, ofwel dat zij be- keerd zijn tot de gezonde en rechtvaardige gedachten die zij komen te hooren. In dit geval zal ik hen vragen dat zij bij hun vertrek uit deze zaal, hunne [jmeesters zouden gaan vinden die hen gezonden "hebben; dat zij een nauwkeurig verslag geven van hetgene zij gezien en gehoord hebben. Dat zij hunne meesters zeggen dat, indien zij hunne kiesvergaderingen willen houden met vrijen ingang en vrij woord, de onafhankelijke kiezers met kalmte en waardigheid zullen gaan deelnemen aan hunne besprekingen, opdat de katholieke kiezers zouden kunnen oordeelen met ken- nis van zaken. Het volk dat werkt en «zwoegt heeft thans zijn deel onder de po- ditieke zon en moet zich niet meer laten bedriegen door besprekingen met gesloten deuren. Luidruchtige toejuichingen, men lacht niet weinigDe vrienden van 't Nieuwsblad zweeten druppels gelijk knikkers, maar spreken geen woord. De voorzitter maant de aanwezigen aan de kandidaten bij te staan in hunne propa ganda die het werk van alle man moet zijn, het werk der ontvoogde en eerlijke demo- kratie in hare rol en hare plichten. Manifesten en brochuren worden uitge deeld. Personen die van alle hoeken van het arrondissement toegesneld zijn dragen er mede voor hunne vrienden. Deze vergadering heeft een bijval genoten die de hoop der optimisten overtreft. Maar het lokaal de Zalm is te klein. Men zal er aan moetendenken maatregelen temmen, met het nieuw kiezerskorps zal het noodig zijn dat de regeering of de stad doe gelijk in Engeland en in Zwitserland, 't is te zeggen genoegzaam ruime lokalen verschafïe om de burgers toe te laten zich op het gemak te vereenigen en gemakkelijk te beraadslagen over de openbare zaken. Surmont, die, als Burgemeester, verleden zomer een reglement uitvaardigde nopens hetmuilbandenderhonden, iets waariu wij hem gelijk geven, wil nu dit reglement toepassen op de liberale gazetten. Hij en zijne medekandidaten zouden ons willen den mond stoppen van nu tot Allerheiligen. En waarom? Omdat zij zien dat de liberalen zich niet laten beet nemen aan hunne belachelijke comedie; dat al hun gezwets, hunne beloften en hun schijnheilige praat duchtig en gron dig tegengesproken wordt en dat de liberale gazetten de kiezers inlichten over hunne rechten en plichten, niet zooals de kaloten het doen in het Volkshuis, aan 5 centiemen de pinte, maar door onwederlegbare bewij zen. Welnu, Surmont, Colaert en andere Hen- riijes mogen er van peizen wat zij willen wij dagen hen uit ons tot zwijgen te dwingen en niet altijd op de bres te staan om hun comedispel klaar te doen zien en hun be- driegelijk programma te bestrijden. Weihoe! het Journal d'Ypres en het Nieuwsblad zouden ongehinderd mogen liegen en lasteren, zij zouden straffeloos de kiezers mogen verblinden en misleiden, en wij zouden moeten zwijgen? Welnu, Surmont en tutti quanli, gij toont dat gij schrikt voor de waarheid en nimmer zullen wij laten de waarheid te zeggen en kaart op tafel te spelen. Steekt dus uwe belachelijke pretentie in uwen zak en past de muilbanden toe aan wien ze toekomen. Mooi, puik, echt onbetaalbaar was de vertooning jl. Zondag door de tooneelmaat- schappij De Vlaamsche Ster haren leden en onze bevolking aangeboden. Alles liep er als op wielkes, hoewel het aan geenen te genspoed mangelde, welken het noodlot den Sterrelingen schijnt te willen voorbehou den telkenmale dat zij Rosalinde op hun programma stellen. Deze maal was het de knappe orkestbestuurder, die op 't laatste uur in zijne dierbaarste gevoelens smartelijk getroffen werd door het schielijk overlijden zijner geliefde moeder. Hem bieden wij on ze rechtzinnigste deelneming. Gelukkiglijk was de heer Balmaeckers zoo bereidwillig hem te vervangen en, alhoewel het eene zware en gewaagde taak was, zoo maar op 't zicht en zonder de minste voorbereiding een orkest voor een groot zangspel te be sturen, heeft de heer Balmaeckers zich flink uit den slag getrokken. Ook werd hij en zijne knappe muzikanten menigmaal en luidruchtig toegejuicht. Een duizendvoudig goedheil! en innigen dank aan hen! Spijts de feesten en den Lichtstoet door den Cycle Club Yprois op touw gezet; spijts de belangrijke vergadering der Libe rale Vereeniging, die zoovele volk uitlokte, was de tooneelzaal toch proppensvol. In de eerste plaats vooral was men opeengeperst als haringen in eene ton. Ook hebben alle aanwezigen daar een vermaak- en genotvol len avond gesleten. Het programma beloofde veel en de opvoering gaf nog meer. Rosalinde, groot zangspel in 3 bedrijven door Em. Rosseels, is een dier stukken, die parelkes in hunne soort heeten mogen. Het muziek en de zang zijn heel lief, vol gevoel en melodij en brengen al de zoetste snaren van het menschelijk hart aan 't trillen. Daar bij is het gansche stuk eene keten van dieproerende tafereelen doorweven van in grijpende zedelessen, die in 't oog springen uit toestanden in het dagolijksch leven, in de werkelijkheid maar ai te vaak voort komende. InhoudRosalinde, dochterke van eene hoog adellijke dame, wier minnaar stierf, vooraleer haar te kunnen huwen, werd bij eene pachteres uitbesteed om groot gebracht te worden. Deze werd daar op voorhand ruimschoots voor schadeloos gesteld. Dat echter wist niemand buiten de pachteres, de zer dochter Ursula en de notaris, bij wien de fortuin der wees in bewaring gegeven werd tot op haar 18" jaar, hare meerderjarigheid. Karei, een boerenzoon kreeg de arme wees lief,die na den dood der pachteres door Ursula tot koewachtster vernederd werd en beiden zwoeren elkander eeuwige trouw. Ursula, echter, had ook een b^geerig oog op Karei en besloot alles in 't werk te stellen om hem te huwen. Met Lukas, Kareis vader, spande zij de geliefden een net, waarin Karei, die zijnen vader zeer lief had, onvermijdelijk vallen moest. De vader gaf voor dat Ursula hem vroeger eene groote som geleend had, die zij nu wedereischte, tenzij Karei er in toestemde haar te trouwen. Om zijnen va der de schande te sparen op straat gezet te worden en hem van de zelfmoord, waar mede hij zijnen zoon bedreigde, af te hou den, gaf Karei toe. Rosalinde en Karei wa ren dan de ongelukkigste menschen der heele wereld. Evenwel had Sneeuwbal, de maalder, alles afgeluisterd, toen Lukas en en Ursula hunne strikken spanden en die besloot de ongelukkigen te troosten en op de hoogte van alles te brengen. Bij zijnen broer, den notaris, had hij het geheim van Rosalinde's geboorte en fortuin ontdekt en kwam om alles aan 't licht te brengen, toen Ursula hem deed dronken maken, hem op- lichte en verre weg deed voeren. Gelukkig- Ijk sliep hij niet zoolang als gewoonlijk en buiten adem kwam hij nog bijtijds aan om Karei en Rosalinde bij den notaris te leiden alles bekend te maken, voor dat het huwe lijk voltrokken werd. Ursula werd met schande en oneer beladen en de twee gelief den stapten in het huwelijksbootje. ft

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2