EEN HEER Werkerslier. Wereldlijke Tentoonstelling van Antwerpen 1894. Men noemt ons, en mij in 't bijzonder, socialisten. Nieuwe leugen, want de beteekenis die zij aan 't woord socialist toekennen is die van een dief, alverdeeler en moordenaar. Wij hebben van dat woord een heel andere op vatting. Orn de herziening der Grondwet en het algemeen stemrecht te bekomen, hebber, de vooruitstrevers een verbond gesloten met de katholieke demokraten en de werklieden socialisten. Wij hebben zooals gij allen weet, meetin gen gehouden met de socialisten en de ka tholieken. Ik heb hier te Yperen in uwe te genwoordigheid en onder uwe toejuichingen de hand gedrukt van M. Theodoor, katholie ken kandidaat te Brussel, van den advokaat Ninauve, insgelijks een verdienstelijk ka tholiek en van Edouard Anseele, donderen de toejuichingen). Ik ben vooruitstrever: dat weet gij allen. De vooruitstrevers hebben een zuiver pro gramma dat gij allen kent. Wij eerbiedigen in gelijke mate de zelfstandigheid der socia listen en der katholieke demokraten en wij zullen voortgaan met nevens hun te strijden tegen den achteruitgang en de voorrechten, en tot het verkrijgen der gemeenschappelijke hervormingen die in onze drie programma's voorkomen. En terwijl wij streden om u het kiesrecht te bezorgen, wat deden onze volksvertegen woordigers in het Parlement? Zij verzetten zich tegen de herziening van art. 47 en stemden tegen het algemeen stem recht. Zij oordeelden u te slecht, te dom en te gevaarlijk om kiezer te zijn. {donderende toejuichingen). Zijn dat de vrienden van het volk? Zij hebben geen vertrouwen in u gehad. Nu zij uwe stem komen afbedelen, zult gij ook in hun geen vertrouwen meer stel len. geroep van neen, neen-, toejuichin gen) En wat betreft de hervormingen? De klerikalen verdraaien ons programma met een moedwil die in ieders oog moet springen. Zij zeggen niet wat zij zullen doen ten opzichte der kieswet voor de gemeente. Het schijnt niet te min dat zij, voorstaan ders zijn van het Pruissisch stelsel dat aan de rijken in deze het grootste overwicht toekent. Van de evenredige vertegenwoordiging waarvan velen onder hun voorstaanders zijn, durven zij niet meer spreken, en zulk op be vel van M. Woeste, den wereldlijken paus, den partijdigsten achteruitkruiper van het Heelal. Zij zeggen dat ik het land op zijn pruis sisch tot eene kazerne wil herscheppen, dat is valsch. Ik ben integendeel voorstander van de gewapende natie in overeenstemming met het stelsel van vrijwilligers, opdat den mi litairen dienst gelijkelijk zoude drukken op den rijken als op den arme, 't is te zeggen minst kostbaren en zoo kort mogelijken diensttijd, voldoende voor de nationale ver dediging. Zij zeggen dat ik afwijk op ekonomisch gebied, Ik ben steeds voorstander geweest van den vrijhandel, maar als sekretaris van den handelskring tijdens de vernieuwing der handelstraktaaten met Frankrijken Duilsch- land heb ik in het belang der voortbrengsels van ons arrondissement en voornamelijk den hommel hoppe) wederkeerige rechten ge vraagd tegen, over Erankrijk en Duitsch- Iand. yermits ons stelsel van handelstraktaten tot heden nog de beschermende rechten voorstaat, waarom is het noodigdat de groo- te nijverheid aks de meiaal-spin en wevers nijverheden daarvan steeds het leeuwenaan deel bekomen. En wat deden nogmaals onze voiksveple? genwoordigers ten opzichte van deze helangr rijke vraagstukken Ik vraag het u, gij weet het misschien, wat.mij betreft ik heb het vergeten (gelach •en toejuichingen). Betrekkelijk de belastingen, beweren de klerikalen dat wij alles willen afschaffen en de regeeriug zonder de noodige geldmiddels willen laten. Wij willen in zaké v.an belasting een meer rechtveerdige en min kostbare verdeeling invoeren, weinig doen betalen door do ay- men, de rijken doen betalen in evenredig heid van hunne-fortuin. Kiezers, gij bevind u in tegenwoordigheid van kandidaten die gestreden hebben om u het stemrecht te doen bekomen, om u kiezer te maken, die er voor gewerkt hebben u in de mogelijkheid te stellen de verbetering van uw lot te eisschen. Daarentegen bevindt gij u tegenover an dere kandidaten die alles gedaan hebben wat zij konden om u te beletten kiezer te wor den, om voor zich alleen al de voorrechten benevens het uitsluitend mèesterschap over u te behouden. De geheele kwestie lost zich op in dezen zin Van den eenen kanl, de erfvijanden van het volk; Van den anderen kanl, zijne beproefde en getrouwe vrienden De keus is gemakkelijk. langdurige toe juichingen). M. Labeyne. De strijd die wij heden on dernemen na jarenlange onthonding, heeft ons in een gansch nieuwen toestane ge plaatst. Sedert ruim 10 jaren hadden de liberalen, ontmoedigd, niet meer gestredon in het ar rondissement Yperen. Men beweerde dat de goeden tijd van een Alphonse Vandenpeereboom en een Carton voor goed voorbij waren om nooit meer weder te keeren. Ehwel, met vreugde kun nen wij reeds bestatigen dat, dank zij onze pogingen, den uitslag der aanstaande kie zing onze verwachting zal overtreffen Onze meetingisten, die het liberaal pro gramma in de verschillende gemeenten van ons arrondissement zijn gaan uitleggen,wer den overal met den meesten bijval begroet. Gisteren, onder andere, voerden onze spre kers beurtelings het woord te Proven,Rous- brugge, Ploegsteert, Meessen en Waasten voor propvolle zalen en werden er geest driftig toegejuicht. In zekere buitengemeenten, die als zeer klerikaal gekend zijn, hebben de toehoorders herhaaldelijk bij onze sprekers aangedron gen om nogmaals weder te keeren. Indien wij blijven volharden in onze po gingen mogen wij van nu af de stellige hoop koesteren dat wij eenmaal den dag zullen beleven dat de katholieke lijst zal wegge vaagd zijn (stemmen dadelijk van af den 14" October). De boeren, de landelijke werklieden die gewend zijn altijd de zelfde klok te liooren luiden, zullen eindelijk gaan begrijpen als wij maar de moeite nemen van het hun uit te leggen, langs welken kant zich de vrien den bevinden die sedert zoolang op de bres stonden ter verdediging hunner zelfstandig heid en voorspoed(Toejuichingen). Wij hebben hun met bewijzen uit de ge schiedenis aangetoont, dat de liberalen se dert meer dan eene eeuw onafgebroken ge streden hebben voor de vrijmaking van liet volk, om het lot van den werkman te ver beteren, om de voorrechten en vooroordee- len te doen verdwijnenterwijl de klerika len niet anders betrachten dan bet behoudt of de herstelling hunner voorrechten en de vernietiging onzer vrijheden. Toejuichin gen 't Is dank aan de liberalen dat het alge meen stemrecht, ten minste in beginsel, ver kregen werd. De katholieken hebben liet algemeen stem recht zoolang zij konden, verworpen, zij hebben liet na ve.el tegenkanting tegen hunne goesting en na er toe als gedwongen te zijn aanvaard. Zij hebben, als gewoonlijk, wanneer zij toegeven of schijnen toe te geven aan eene demokratische hervorming, getracht er al de vcordeelen van voor zich te behouden door wederom eene menigte voorrechten te schep pen ten nadeele der mindere klas. Dat belet echter niet dat het volk vandaag beschikt ever een machtig wapen. VVerkliedeD der steden, kleine burgers, bpeyeii, landelijke werklieden, zult gij dat wapen keer,en tegen hen die bet u in han den gaven Neen, want gij zoudt stemmen tegen uwe eigene belangen, gij zoudt daardoor het be houd en de herstelling willen van de oude misbruiken, gij zoudt daardoor diegene ge lijk geven die u niet vaardig oordeelden het stemrecht te beziitm en die u alleen dat recht toestonden omdat zij benauwd waren voor de dreigende houding van het belgi- sche volk. Indien de liberalen u vragen hunne kan didaten naar de kamers te zenden, dan is dat niet zooals hunne tegenstrevers uit blooten hoogmoel. Daa is dat, omdat zij zich vast voorgenomen hebben er de begin sels te verdedigen waarvoor gij reeds zoo lang en zoo vurig gestreden hebt. Beginsels die den grondslag zullen moeten zijn van uwen toekomstigen voorspoed, De spreker wijst vervolgens op het recht vaardige van het beginsel van zuiver alge meen stemrecht aan den ouderdom van 21 jaren en der evenredige vertegenwoordiging. Hij treed in eenige bijzonderheden over de verschillende punten van ons liberaal programma en dringt voornamelijk aan op de noodzakelijkheid eener herziening der wetten betreffende de openbare liefdadigheid; op het inrichten van hulp en voorzienigheids- kassen zoowel tegen werkongevallen als ten voordeele van oude en gebrekkelijke werklieden. De kwestien, zegt hij, die wij het meest op den buiten besproken hebben, zijn: de volledige herziening van de wet op de jacht, en de afschaffing van het acsijnsrecht op den tabak. Het is de ontwikkeling van die twee punten, die zoozeer de belangen der buiten lieden raken, die oorzaak zijn dat wij zoo bereidwillig aanhoord en zoo krachtig toe gejuicht werden. De spreker maakt eene vergelijking tus- schen de twee lijsten der kandidaten. De heeren Leleup, Brunfaut en Vermeulen zegt hij, zijn mannen die hunne tegenwoor dige positie te danken hebben aan een leven van arbeid en bedrijvigheid. Zij zijn voort durend in aanraking met werklieden, land bouwers en handelaars en kennen bijgevolg hunne noodwendigheden, hunne wenschen en belangen. Wat de andere kandidaten betreft, aan gezien ik er geen goed van weet te zeggen zal ik er ook geen kwaad van zeggen. Ik wil alleenlijk aan de vergadering doen op merken dat die Heeren zich bij de kiezers komen aanbieden met dezelfde beloften van over 10 jaren, en dat zij gedurende die 10 jaren geen enkele van hnnne beloften ge houden hebben. Zij maakten integendeel bankroet tegen hunne formeel gedane beloften en durven u nogmaals die zelfde beloften aanbieden De kiezers zullen ze weten te beoordeelen. (langdurige toejuichingen) De beer -Vermeulen neemt nogmaals het woord om aan de vergaderende menigte be kend te maken hoe de klerikalen er zich op beroemen zooveel gedaan te hebben voor het welzijn en den voorspoed der werkende klas. Hij wijst op den Pairiote, het heilig wierookvat der domperspartij, die eene op somming deed van al hetgeen de godvruch tige uithongeraars sedert 10 jaren voor liet volk gedaan hebben. ZEd. somt de zoogenaamde weldaden op die bier volgen Maatregelen tol het besehermen der pui den Reglement tot wering den rupsenplaag Premie op het vernielen van otters; Reglement betrekkelijk het uitoefenen van liet ambt van vroedvrouw. EhwelKiezers zegde hij, indien gij daar mede nog niet tevreden zijt dan is dat een bewijs dat gij zeer moeielijk te wildoen zijt. (Algemeen gelach). Spreker legt aan de nieuwe kiezeis uit hoe zij moeten siemmen en herinnert hun nogmaals dat het de klerikalen zijn die alles in 't werk gesteld hebben om de herziening der Grondwet te beletten. Hij is overtuigd dat alleu zich hand aan hand naar de slembus zullen begeven en als één man zullen stemmen voor de vrienden van het volk, voor de liberale kandidaten die het zich als een plicht zullen rekenen voor hun welzijn te arbeiden. M. Vermeulen herhaald den oproep dooi den voorzitter gedaan, en verzoekt al die gene die liet woord wenschen om de voor gaande sprekers te wederleggen, zich bij het bureel aan te bieden. Zij mogen verze kerd zijn van met welwillendheid en aan- d ent gehoord te worden, Niemand biedt zich aan. De heer Voorzitter bedankt de kiezers voor hunne talrijke opkomst en wakkerd iedereen aan om tot den goeden uitslag voor de liberale lijst mede te werken; wij moe ten zegt hij, gedurende de enkele dagen die ons nog vóór de stemming overblijven met ijver en kracht het kiezerskorps voorlichten en ik heb de stellige overtuiging dat wij den 14 October aanstaande zullen zegevieren. (Langdurige toejuichingen). Ten 9 uren wordt de zitting gesloten, te midden eener algemeene geestdrift. Verleden Zondag sloot de Werkerslier bare zoo wel gelukte jubelfeesten met een mooi Concert, gevolgd van een luisterlijk dansfeest, in het Huis der Oud-Pompiers. Al de Maatschappijen, die aan den sloet deelnamen, waren daarop uitgenoodigd. Ook was de ruime zaal proppensvol. Heel die menigte vermaakte er zich dat het een lust om zien was. Het muziek- en zangfeest was alleszins puik. Al de nummers: Koorzangen, muziekstukken, liederen, werden uitgevoerd op eene wijze, die de volmaaktheid nabij kwam. Muzikanten, zangeres en zangers werden telkenmale op oorverdoovend hand geklap en op onophoudelijk bisgeroep ont haald. Het Concert duurde drie volle uren en immer heersebte hetzelfde genot, dezelfde begeestering en immer ook hadden alle me dewerkers den grootsten bijval. Het dansfeest ook was iets dat keurig hee- ten mag. Dj danslijstjes, die men der lieve dames in de hand stopte, waren echte kunst stukjes. Het orkest was uitmuntend samen gesteld en de dansdeuntjes brachten de on verschilligsten aan 't flikkeren. Daar ook heerschten volop gulle vreugde, echt ver maak en grenzeloos genoegen. Het was een feest, waarvan men de weer ga zelden beleven kan en dat bij allen, die er van genolen, den besten der indrukken nagelaten heeft. Hartelijk dank aan de Werkerslier Brouwerij Met genoegen vernemen wij dat de bh. Fl. Vandevoorde en A. en L. Vande Vijver, gebroeders, brouwers ia onze stad, in deze tentoonstelling eene diploma, en eervolle melding bekomen hebben. Onze beste golukwenschen aan onze me deburgers. De Chocolade des bon des Mères is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. OPGELETl Fabriek van Breimachienen. d'Haenens-Gathier, GICnlICilT VOOR VERACHTENDE LEERLINGEN. Aan zenuwziekte en vallende ziekte onder hevig, 165, Chaussée de Ternueron, Brussel. Prosp. op aanvraag. zal kosteloos aan hen allen die aangetast zijn door eene velziekte darters, eczema's, steen zweertjes, jeukte, weerkomende longeront stekingen, borst- en maagziekten, jicht en breuken, een onfeilbaar middel om zich snel te genezen,zooals het heel en gansch geweest is na veel te hebben geleden en te vergeefs alia voorgeschrevene geneesmiddelen be proefd te liebben. Dat aanbod, waarvan men de measchlie- vendheid waardeuren zal, is het gevolg van eenen wensch. Schrijven per brief of postkaart aan den heer Vinoent, 8, Victor Hugoplaats te Gre- nobel, die gratis en vrachtvrij per keerenden post antwoorden, en de gevraagde inlichtin gen zenden zal. dï*eolin-Clai*l301poecIeï". Voor stallen, schuren, mesthopen, bonden, kieken en duivenkotten, ten zeerste aan te bevelen. Met deze poeder bestrooit, verkrijgt men een alles overtreffend zuiverend resul taat. Het ontneemt aan de lucht alle schadelijke bestanddeelea, vooral bij épidemische ziekten als roodvonk, pokken, keelziekten, enz. Verkrijgbaar in bussen met gaatjes om te strooien, Eenige Depositaris voor BelgiëJ, Bergman, Antwerpen. Verkocht bij; E. Cremers Yperen, (apotheek Becuwe.) Bossaert-Costenoble te Langhemarck. Vandermar- liere te Waesten. g Koopt de nieuwe gebreveteerde SSa-oimn- cïiaeu gï'Maeüiieïis. Zij'kan door oen kind bewerkt worden. Schaadt niet aan de gezondheid en laat toe kousen in allen aard, vrouwenlijven, onderbroeken, mansvesten en kinderkleedjes, enz. te bereiden. Gent, 21, KUIPEB.SKA.AI Gent. 21,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 3