Het prins-bisdom Luik. Het oud afgezaagd deuntje De bisschop en pastoor Daens. STADSNIEUWS. Gekke stoffers. Katholieke fakkeltocht. Weg met de zeuraars Maatschappij B urg er wacht Schietïng van 25 October 1884. AVI S Over honderd jaar. Brussel per kanton verdeeld warenhieruit zal men kunnen opmaken, waar de klerika- len hunne meerderheid halen. Kantons Liberalen Katholieken Brussel 26,770 15,174 Elsene 17,818 11,543 Molenbeek 13,854 8.482 Schaerbeek 9,457 8,657 St-Joost 7,476 7,814 Anderlecht 5,119 5,699 Ukkel 3,825 5,336 Hal 3,374 7,676 Vilvoorden 3,601 7,156 "Wolverthem 1,542 8,977 Lennick 1,776 -11,543 Assche 1,628 10,560 Dus in de vijf laatste kantons bekomen de klerikalen 45,912 stemmen en Ede libera len slechts een tienduizendtal. Zoo men nu dezelfde cijfers uithaalt voor de Senaatkiezing, uitgebracht door de pro- vintiale kiezers, blijkt het dat zondag de liberalen zullen winnen in de kantons Brus sel, Elsene, Molenbeek, St-Joost en Schaerbeek. De uitslagen van Ukkel, Anderlecht en Vilvoorden blijven twijfelachtig. Spreken wij van de overigen niet. de liberale partij is dood, stok dood, dood en begraven, sedert dagen door de klerikale bladen aangegaald, mag een weinig over dreven heeten. Uit eene optelling van de stemmen door de klerikalen, liberalen en socialisten beko men, blijkt dat de klerik. hebben behaald 5,633,133 st. de liberalen 4,712,885 de socialisten 2,256,802 En ondanks de welsprekendheid dezer cij fers bekomen de klerikalen 104, de liberalen 19, de socialisten 29 zetels. Uit die cijfers blijkt ten stelligste dat de klerikalen alhoewel zij slechts 921,248 stem men meer dan de liberalen bekwamen, dus ongeveer een zesde, vijf maal meer ze tels hebben ingewonnen en dat de socialis ten die slechts de helft der stemmen van de liberalen bekwamen, bijna de helft zetels meer hebben, (28-20.) Dit alles bewijst ten overvloede dat het huidig verdeelingsstelsel der zetels moet ge wijzigd worden want als men de cijfers naast een plaatst 5,633,133 st. 103 zetels 4,712,885 st. 20 - 2,256,802 St. 28 blijkt het al te klaar dat de vertegenwoor diging van 't land niet kan genoemd wor den, dat zich overigens tegen het klerikaal bestuur, in globo, heeft verklaard. Zoo men de stemmen der liberalen en so cialisten samen telt bekomt men een over schot of meerderheid van anti-klerikale stem mingen beloopende tot 1,336,554. Dit spoort allen aan die het goed meenen met de toekomst en het heil van 't land zoo haast mogelijk de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging te eischen Het meerderheidsstelsel heeft zijn laatste woord gezegd. (16* Vervolg). XII. Gedurende dezen langen wraakroependen strijd had de volkspartij, die onder Hendrik van Gelders afschuwelijke regeering vol komen onmachtig was gemaakt, den tijd ge had om hare krachten te vernieuwen en in te richten. Thans beurde zij weder het hoofd op. Hugo's kort bestier, hoe nietig het ook schijne, hoe onteerend het ook weze, is echter van groot belang, omdat het door een der heugelijkste feiten der middeleeuwen gekenmerkt is, namelijk de Oprichting der Ambachten, die de Kleine Burgerij op het politiek voortooneel brachten. Hugo's voorgangers en bijzonder Aalbrecht van Guyck, hadden den volke verschillende vrij heden, mits hare munt verkocht. Deze vrij heden waren overigens tot nu toe doode letters gebleven, want bisschop en adel schroomden niet om deze rechten naar be liefte onder de voeten te trappen. Afzonder lijke protesten tegen wetsverkrachtingen hadden geen ander uitwerksel dan de roeke- laoze, die het waagde de stem te verheffen, Een brusselsch blad kondigt den volgenden brief af, door den bisschop van Gent aan pastoor Daens gestuurd: M. Daens, priester, Wij vernemen met droefheid dat gij het priesterkleed meer of meer in minachting brengt met u op te houden in onbetamelijke en woelige vergaderingen. De opspraak die gij verwekt noopt ons u de interdictie op te leggen voortaan in eene openbare kerk of openbare bidplaats nog de mis te lezen. Verders zullen wij genoodzaakt zijn dezen maatregel in al zijne kracht toe te passen indien gij voortgaat bedoelde onvoorzichtig heid te begaan. Antoon Stillemans bisschop van Gent. Woeste is er dus in gelukt den bisschop langs zijnen kant te over halen.. onnoodig te zeggen dat men den bisschop het mes op de keel heeft gezet om hem dergelijk stuk te ont rukken. De Tandmeester EMANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Charles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoulle), Boterstraat, 12, Yper. Omdat onze katholieke neuzenmakers in de kiezing hebben gezegepraald, dank zij de ondersteuning der geestelijkheid, (waarvan zij slechts de arme poesjenellen zijn,) en het bedrog en de omkooperij die zij gepleegd hebben, zijn zij nu zot van hoogmoed ge worden. De liberalen, die dapper gestreden hebben en tegen wie zij al hunne krachten hebben moeten inspannen om zich te verdedigen, zouden volgens hen maar een hoop grappen makers zijn, gelijk dezen die een oogenblik gedacht hebben zich als kandidaten der pro vinciale kiezing voor te stellen. Maar indien zij de liberalen aanzien als grappenmakers, waartoe dienden dan van wege die spotters al deze vurige polemiek, al die artikelen in hunne gazetten, al die plakbrieven, al die omzendbrieven, al die vergaderingen, al die meetingen, al die po gingen, al die beloften, al dien laster en al die beledigingen, gemengd met al die gebe den en al die sermoenen Is de strijd der liberale partij, welke een gansch nieuwe toestand opdrong, maar eene grap Maar wat is dan die kolossale verdediging der katholieken, die zich hebben uitgeput om bij den advokaat Colaert eenen grijsaard van 84 jaren te doen kiezen, en een Henritje, de ongeleerdste, de nietigste, de domste en de belachelijkste der verledene, tegenwoor dige en toekomende kandidaten Zou de ware grap hierin niet bestaan De katholieken hebben eertijds vijftigmaal gestreden als wanhopigen, zonder de minste kwellingen en vervolgingen te berekenen. Het volk besefte dat het enkel door vereen de pogingen zijn doel kon bereiken; dat af zonderlijke krachtinspanningen voor de macht der Grooten inmer de vlag moesten strijken. En daarom werden die Ambachten, welke gedurende de middeleeuwen met zco- veel luister geschitterd hebben, gevormd. Reeds in vroegere tijden hadden de burgers, die denzelfden stiel uitoefenden, bonden ge vormd, die echter tot dan toe geen bepaald politiek doel gehad hadden; men had er en kel middelen beraamd om de handelsbetrek kingen der leden te vergemakkelijken, uit te breiden, en hunnen stoffelijken toestand te verbeteren. Ten tijde van Karei de Groote wordt reeds van dergelijke vereenigingen gewag gemaakt. Geschiedschrijvers zien den oorsprong dezer gilden in de kerkelijke ge nootschappen, die zich in het begin der XP eeuw hier ten lande vormden. Doch het is eerst onder Jan van Vlaanderen en Hugo van Chalons, dat de volksaanleiders er in gelukten de werkende klas, volgens beroep, in ambachten te scharen, deze op krijgs manswijze in te richten, en ze aan de staat kundige twisten doen deel te nemen. kans van te gelukken, en zij komen nu spot ten met eene mededinging waarvan de tast bare reden elders lag dan in de hoop eener onmiddelijke zegepraal. Wat de spotters er ook van zeggen, de liberalen zullen nog strijden en telkens zij het zullen geradig vinden. Dat de stoffers er zich naar wapenen. Maandag avond hebben de katholieken hunne zegepraal gevierd met eene fakkel tocht, opgeleid door een oorverdoovend mu ziek, vergezeld van vrouwen en straatben gels. In den namiddag hadden zij het gepeupel zoodanig beschonken met genever, dat men voor. verscheidene dezer smoordronken ma nifestanten de wet op de dronkenschap heeft moeten toepassen. Wat echter nogal belachelijk voorkomt, is dat de katholieken beefden van schrik, want terwijl hun stoet op gang was, had den zij verkenners vooruit gezonden om de straten te onderzoeken w'aar zij moesten doortrekken. Wij hebben twee verlichte plakkaten ge zien die maar een treurig uitwerksel maak ten te midden dezer bende. Op het eene las men Leve de Koning en op het andere Leve ons MinisterieAls men denkt dat die zelfde katholieken eertijds in hunne ga zetten durfden sahrijven, ter gelegenheid der schoolwetWeg met den kartonnen Iro ning, enz., enz., moet men zich maar een klein gedacht vormen van den eerbied dien deze priestersslaven voor onzen welbemin den Koning koesteren. Welnu, wij hebben er niets tegen dat zij gemanifesteerd en lawijt gemaakt hebben zij waren in hun recht en wij, liberalen, zouden het ook, maar beter hebben gedaan, hadden de kiezingen ten onzen voordeele uit gevallen. Zoo elk zijne beurt, en eerlang zal het den liberalen gegund zijn feest te vieren. Het Progres heeft gevraagd of het waar is dat de heer substitut 11. Maandag aan den staart der klerikale betooging, nevens Hen- ritje ging en wijst er op hoe betreurens waardig het zou zijn de magistratuur zich te zien mengen in de polilieke betoogingen. Het zegt ook dat het gelukkig zijn zou, zoo het in dwaling was en het feit geloochend- straft werd. Welnu wij zijn ook gelukkig het feit te mogen totaal loogenstraffen. De heer sub stitut houdt zich hoegenaamd met geene po litiek onledig en was in dien fakkeltocht noch nevens Henritje noch elders tegenwoordig. Het kiesbedrog is in dezen laatsten kiesstrijd ontzaggelijk geweest. Men heeft zelfs verwisselingen van kiesbulletijns gezien, en deze waren volkomen geldig. Zou men zulke politieke oneerlijk heden niet kunnen afschaffen Zou het middel dat wij hier aan bevelen er geen einde kunnen aan zetten 1 Hier is hetAl de voorzit- In den beginne weigerden vele ambachts- ieden aan deze genootschappen hunne bij treding. Doch wanneer de feiten het nut dier vereenigingen onbetwistbaar hadden doen uitschijnen, en klaarblijkend bewezen dat aller ieverige medewerking, voor de ge meentebelangen, volstrekt noodzakelijk was, dan verdween alle aarzelingde twijfelaars deden zich in deze beroepslichamen opnemen en verdubbelden op korten tijd het aantal der bondgenooten. Ook was bij den aanvang der XVe eeuw het getal der gilden van twaalf tot twee en dertig opgeklommen. Niet alleen de burgers van Luik, maar ook die van meer dan tachtig dorpen en gehuch- ren waren in de rangen der ambachten op genomen. Deze inlijving was voor de buiten lieden zeer voordeelig, daar zij dezelfde rechten als de stadsbewoners genoten terwijl zij daarenboven in het oogenblik des gevaars achter de gemeentemuren een heilzaam toe- vluchtsoort vonden. Van hunne zijde waren zij verplicht om der moederstad, in tijde van nood, den bijstand hunner krachten te ver- leenen. Luik was alzoo de hoofdplaats van eenen uitgestrekten kreits; zijn rechtsgebied breid- ters van een bureel zouden denzelfden zegel hebben. Het kiesbulletijn, gestempeld naar mate de kiezer zich aanbiedt zou insgelijks moeten gestempeld worden door de getuigen der verschillige as sociaties. De vorm en de teekening van iedere partij zouden onbekend blijven tot op het oogenblik dat de werkzaamheden beginnen. 'T spreekt van zelf dat die stempels zouden moeten komen van de partijen zelve. De werkzaamheden zouden wat tra ger gaan, maar er ware ten minste rechtzinnigheid. Dat men er eens op nadenke. Gewoon cibel. BoedtLeon 25 25 25 20 25 120 Deweerdt Ch. 25 20 20 25 25 115 Ligy Albert 20 25 25 20 25 115 Vaudevyver A. 20 20 20 25 25 110 Vantholl Henri 20 25 25 20 20 110 BURGERSTAND. van den 19 tot den 26 October 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 2. Huwell j ken. Geeraert Fëlix, dienstknecht, en Declercq Sophie, huisvrouw. Claeys Karei, daglooner, en Desaeger Augusta, huisvrouw. O vei-lij dens. Grimmcnprez Marie, 50 jaar, naaister, ongehuwd, de Stuersstraat. Kinderen beneden de 7) jaren Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. SOCIÉTE DES ANCIENS POMPIERS de la Ville d'Ypres. Messieurs les actionnaires sont in- tormés que les intéréts de leurs obli gations sont payables chez Monsieur DESMARETS, agent de change, rue au Beurre, a partir du ler Novem- bre 1894. De volgende inlichtingen, die wij ontlee- nen aan een bekroond werk der belgische Akademie, zijn niet van belang ontbloot, en zullen onze lezers in de gelegenheid stellen den stoffelijken toestand onzer arbeiders eens te vergelijken met den toestand van nu omtrent eene eeuw geleden. Over het algemeen genomen, was op het einde van verledene eeuw het dagloon van den werkman niet zeer hoog in onze streken doch de eetwaren ook waren er in evenredigheid veel goedkooper, en bijgevolg kostte het leven zoo duur niet. De kleer- de zich over Saive, Tignée, EvegnéeMi- cheroux, Magnée, Gomzée, Boncelles, en Yvoz op den rechter oever, Flémalle, Mons, Hollogne, Bierset, Awans, Lon- cin, Alleur, Lanlin, Juprelle, Fexhe- Slins, Grand Aoz, Petit Aoz, Oupeye en Vivegnis op den linker oever der Maas, uit. Het waren nier uitsluitend ambachtslieden dezer dorpen, die bij de gilden ingelijfd wa ren, maar ook nog diegene, die, zonder te arbeiden, zich enkel met de venting der nij- verheidsprodukten bezig hielden. De 32 Ambachten in 1330 bepaald erkend waren als volgt samengesteld 1° De wapenmakers, slotenmakers en sme den. Febvres 2° De wagenmakers, meubelmakers en draaiers. Charliers 3° De pachters en de dienstknechten Cherwiers 4° De molders. 5® De broodbakkers^ Bollengiers 6°Dc wijngaardiers boomkweekers, zaad- verkoopers, enz. Vignerons). 70 De steenkoolgravers, (houilleurs). 8° De visschers en vischverkoopers. [Pê- cheurs). Wordt voortgezet).

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2