:-^"Zft.een fansch STADSNIEUWS. Beloften en rotte appels. 't Volkshuis. Vlaamsche Ster. Koorzangmaatschappij. Gestolen. Wild. Tempelshuis. Pensioen. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 27 December 1894. Burgerstand der Stad Poperinghe. en eigenbaatzuchtige politiek, ze?n de toegang tot onze stadhui- woi\ het socialism moet belet behoit$an dient de nieuwe wet zin depnd te zijn in den vollen niet eerf^s' dan moet ZU zeker hunne roo zDn dad: de liberalen nen laten julptroepen volop bin- 11011 Persoon roor eenigen hun" Het la-nd is|dden' kö noodwend,-„!.ervatief; de politie bron meer er? hierVan W°rdt boeten niet d - stadhuizen vertegenwoor digen dan gouvb?nenio<it en dorpen stad en buiten moeten in alles elkaar de band geven, om een algemeen dam tegen de revolutionnaire wer king op te werpen en het is die geest, v/elke in de nieuwe wet moet bovendrijven. De Tandmeester EIANUËL HUISMAN is allen Woensdagen, te raadplegen van 9 tot 3 u. bij M. Qharles Nuytten Schoenmaker (in de Vergulde pantoufle), Boterstraat, 12, Yper. Tijdens de laatste gemeentekiezingen wis ten gebenedijde pagadders den beenhouwers zoo to fleemen zooveel te beloven en zooveel honig aan den baar te wrijven dat al die rid ders van 't kapmes meenden dat zij alles te winnen hadden met de aankomst der jappers op 't stadhuis. Dan ging het hemelsch manna hun in den mond vallen en de goudvinkskes zouden zij niet meer weten waar te bergen. Jammer genoeg voor onze slachters dat die gulden tijd maar om den duivel niet aanbreken wil wel integendeel. Sinds de jap hier heer en baas speelt hang men de ridders van den kapblok zoo de keel uit, dat deze het beu worden en hunne misnoegdheid overal en op alle tonen lucht geven. Onder het vorig liberaal bestuur werden de kramen op de vleeschhalle wel aan den meestbediedende verpacht, doch wanneer de slachters niet te veel in elkanders rapen zaten, dan kregen allen hun kraampje aan een billijken prijs. Nu weten onze schrande re1 bollen niet meer van wat hout pijlen te maken om de twee eindjes te kunnen aan- eenknoopen. De stadskasse klinkt zoo schro melijk hol, dat men maar gestatig zoekt op wiens porie monnaie men kloppen zal om wat zaad in 't bakske te krijgen. Jl. maan dag waren de beenhouwers aan de beurt om den laatsten druppel bloed uitgezogen te worden. Bij de verhuring der vleeschkramen vroeg men hun eenvoudig: 't is zooveel voor uw kraam; wilt ge 't ja of neen? Gij hebt niet veel tijd. En de slachter, die vooronder kruiperij vreesde zegde ja en moet nu jaar lijks, de eene 10 fr. den andere 20 fr. en sommigen tot 30 en zelfs 40 ballekes meer afdokken, die zij veelal op 't kostje brood van vrouw en kroost uitsparen moeten in deze tijden van hevige mededinging. 't Zal dan ook niemand verwonderen dat er niet weinig gesakkerd werd op den hei ligen donder onzer heilige burger vaders 1! Het katholieke Volks(!)huis, over eenige maanden met groote ceremoniën ingehul digd ,is heden zooals wij het voorspeld heb ben, een aanhangsel van drietippen, advo- kaatjes, barons en verdwaalde of verplichte werklieden. Een katholieke werkman zegde ons on langs, dat zijn baas hem verplichtte daar naartoe te gaan en er somtijds de hevigste leugens en de lafharligste scheldwoorden te moeten aanhooren zonder te mogen ant woorden. Daaraan hebben wij nooit getwijfeld, want het uitbuitersras dat daar als leiders opkomt, vlucht de openbare discussie omdat het weet dat het liegt. "Wij hebben het onlangs nog gezien in eene vergadering der Katholieke Wacht, alwaar een onzer mannen tegenwoordig was. Toen hij een spreker onderbrak die onze partij uitschold en hij deze wilde ver dedigen, werd het hem onmogelijk zijn ant woord voort te zetten, en dat, door het ge huil en getier van smoordronken mannen roepende: slaat hem dood, grijpt hem, enz., en hem verplichtte de zaal te verlaten. Schoone politiek, nietwaar, van mannen die zich de navolgers Christi durven noe men? En wie maakt er deel van dat Volks(?)huis? Men moet de leden in vijf soorten verdeelen. 1. Wat charlatans, bestaande uit groote burgers, die van tijd tot tijd een hongerlijder 'nen tand trekken, om later gansch het kaakbeen uit te rukken. 2. Een zeker getal werklieden, die ver plicht zijn op straf van werkverlies. 3. Wat ongelukkigen, die dagelijks op zoek moeten gaan om hun brokje te krijgen, en daar gaan loeren of er niets te krijgen valt. 4. Sommige mannen die er op uit zijn eene braspartij te doen, met het goedkoop bier dat daar aan 5 centiemen de pint wordt verkocht. 5. Een paar monseigneurs en barons, wel ke de sullen een kaartspel of eene loting aanbieden, om de werklieden aan te moedi gen deel te maken van hunne kapitalistische inrichting. De 100 stukken van vijf franken die over eenige weken te verloten waren en het ban ket, waaraan al wie het hem beviel mocht deel nemen, zijn nogmaals een dubhel bewijs daarvan. Arme, verslaafde, verblinde werklieden Gij ziet niet dat gij gefopt wordt, door de rotte burgerkliek, want hetgeen zij doen voor u is niet uit liefde tot u, maar het is een net, waarin men u tracht te vangen. Zij handelen als bloedzuigers die, na zich dik gemaakt te hebben, wat rusten om dan hevigen dan ooit hun uitzuigers werk xe her nemen. Onthoudt het goed dat uwen toestand niet kan verbeterd worden door een glas bier, nog door een soupeetje, noch door een te verloten vijffranksstuk, maar enkelijk door eene hervorming op 't gebied van den eigen dom en de voort,brengst. Zoodus, oogen open, moed gevat. Ontlast u van den dwang, hoe arm en verplichtend gij ook weze, en volgt uwe broeders, volgt hen in den strijd om uwen toestand te ver beteren, zooniet zult gij altijd gefopt en ver nederd blijven. Herinnert u eens goed hoe noodzakelijk het is, zelf uw lot te verbeteren, want de tusschenkomst van barons is eene uitdaging tegen het recht en eene verleiding voor u. Herinnert u dat het Volkshuis rust op kapitalistische grondvestingen. Zulks verdient de naam niet van Volks huis, maar wel van Dwangbuis. Pionnier. Jl. Zondag bood onze knappe tooneel- maatschappij De Vlaamsche Ster haren eereleden en onze tooneelminnende bevol king een der puikste vertooningen aan, die zij ooit gaf. Op het programma kwamen, be halve zes lieve muziekstukken, Een Spiegel, treurspel in drie bedrijven door N. De Tière en De Wolfin 't Hageland, blijspel in drie bedrijven door H. Van Peene. Er was dus brood, lekker brood op de plank. Ook zagen wij nooit eene dergelijke volksmassa, die toegestroomd was om van die weergalooze opvoering te genieten. Niet alleen de Yper- lingen waren in dichte drommen opgeko men, maar velen uit alle omliggende ge meenten waren daar en persten en verdron gen zich om toch maar een plaatsje te be komen. Het was eene wezentlijke overstroo ming. Altijd is er veel gedrang als da wak kere Sterrelingen optreden, maar nooit be leefde men hier zulke opeenhooping van volk En allen hebben zich opperbest vermaakt. Hoewel er onmogelijk orde te houden was in dat gewoel, en alle gerucht eene hinder nis is voor de goede uitvoering van muziek stukken, toch hebben de heer M. Tasseel en zijne talentvolle muziekanten de stukken op eene onberispelijke wijze vertolkt en da verende toejuichingen ingeoogst. Een har telijk bravovoor hen allen. Het eerste opgevoegde stuk Een Spiegel is eene parel in zijne soort, iets waar er kruim in zit en vol leerrijke zedelessen steekt voor ons volk, dat tegenwoordig maar al te veel lijdt aan de pronk- en praalzucht en lijk Hendrik Ugens veelal zijnen onder gang bewerkt met eenen trein te voeren, die zijne inkomsten niet afdragen kunnen. Onze vrouwen en dochters, mijne bevallige leze ressen duiden het mij niet ten kwade, vooral mogen zich dikwijls en veel voor dien spiegel plaatsen en wij mannen kunnen er ook ons deel van nemen. Het is een stuk dat niet te veel ons volk voor oogen kan gespiegeld worden. Daarin heeft de heer Karei Deweerdt met de rol van Hendrik Ugens op eene meesterlijke wijze zijne moeilijke en lastige rol weergegeven. Nooit zagen wij hem beter spelen. Ware de schrijver de Tière daar ge weest hoe zou hij met een krachtigen hand druk den speler bedankt hebben zoo goed al de roerende toestanden, in zijn gewrocht opgesloten, te hebben doen uitkomen. Pro ficiat! Karei, proficiatDe heeren Em. De weerdt. A. Delmotte on Y. Wilde waren ook volkomen op de hoogte hunner wederzijdsche rollen en zij hebben volop het hunne bijge dragen tot het welgelukken der opvoering. De heer Wilde, echter, zal er veel bijwinnen ietwat luider te spreken. Mejuffers L. Creus en Z. Devers met de rollen wederzijds van vrouw en dochter Ugens hebben zich goed, opperbest van hare taak gekweten. Het waren twee echte mo depoppen, vol ijdelheid en praalzucht, die niet. achteruit deinsden haar tot over 't hoofd in allerlei schulden te steken om maar voor de oogen der wereld de rijken te kunnen uithangen. De heer L. Tancré, V. Dos veld en G. Hou- tekiet met de bijrollen gelast megen ook hun deel hebben in den bijval. Menigwerf wer den allen luidruchtig toegejuicht en zij ver dienden het allen ten volle ook. De Wolfin t Hageland is eene aaneen schakeling van lachwekkende tafereeltjes, waarin het krioelt van geestige zetten en kluchtige, bijtende zinsneden, dat alles door weven met menige ingrijpende zedeles. De jonge deernen, die zich al te gauw en te ge makkelijk door de zoete minnetaal der jonk mans laten verleiden en al te licht aan hunne rechtzinnigheid geloof hechten, kon den daar menige nuttige les uittrekken. De heer Kar. Deweerdt met de rol van schoolmeester-koster had het meest bijval en deed onophoudelijk lachen. Wat koddige tijpe was hij. De heeren Delmotte met de rol van pachter, V. Wilde, met die van pachterszoon, die verliefd is, en Era. De weerdt met die van meisjesverleider, waren onbetaalbaar. De juffers L. Creus en Z. Devers met de rollen wederzijds van strooivlechtster en pachtersdochter waren weeral uitmuntend in haar spel. Mej Louiza vooral was eene echte kunstenares in hare rol. Met hare kranige houding en snedige gezegden deed zij het uitschateren van lachen. De bijrollen waren wel vervuld en de figuratie heel keurig. Ongehoord was de bij val die allen genoten en dreunend de salvo's die menigmaal losbarstten. Het was, om kort te maken, de genoeg lijkste, de leerrijkste en best vertolkte van alle vertooningen, die wij ooit bijgewoond en genoten hebben. Ook heeft zij op allen een uitmuntenden en onuitwischbaren indruk na gelaten. Aan allen, die er aan medewerkten den besten en oprechtsten dankl D. Het concert op 20 December 11. den leden aangeboden was heel bijzonder puik en be langwekkend. Een heel gelukkige keus van stukken en eene onberispelijke uitvoering bewezen ons dat men met een bestuurder als de heer Goetinck alle hinderpalen gaan deweg te boven komt. Alle stukken werden met juistheid, samen hang en gelijktijdigheid uitgevoerd, die wel buitengewoon heeten mogen. En daar kreeg men fraaie stukken te hooren in alle slach en soort van alle keus en voor alle goesten. Daar is dat in veel akkoorden, Als in wondre tooverwoorden, Dan een taal zich hooren laat Die ons hevig kan ontroeren En den geest aan d'aarde ontroeren, maar die 't hart alleen verslaat. Da zang werd opgedragen aan de heeren H. en B. die op die luidruchtige salvo's volop recht hadden. Zij wisten af te zien van die romancen, die sinds eenigen tij 1 langs alle zijden onze ooren komen vervalschen en vergastten ons op lekkere brokjes, vol ge voel en melodij. De heer Dekemper, onpasselijk, kon zijn aandeel niet leveren in dat prachtig avond feest. Zijn wegblijven werd zeer betreurd en bewijst dat hij immer het troetelkiud der Yperlingen blijft. Hopen wij hem in het eerstkomende feest te hooren en te mogen toejuichen. Het was een alleszins keurig en uitmun tend feest, dat opperbest beviel en lange in ieders geheugen blijven zal. In den nacht van Dinsdag rond 11 ure 's avonds heeft men hier in stad aan de groote markt een paard met tilbury aange houden dat gestolen was te Ploegsteert den zelfden avond ten zes ure, terwijl den eige naar bezig was een glas bier te drinken. De twee mannen die met 't rijtuig er van door trokken zijn in 't gevang van Yperen in ver wachting hunner straf. Verleden Zaterdag heeft men een buiten- vrouwtje aangehouden die wild verkocht, en niet wist dat de jacht gesloten was. Men zegt dat het de agent Lams is, anderen be- weeren dat het dikke Mathilde is. Het ge beurt nog al dikwijls dat Mathilde op de bres is wanneer er zulke feiten ontdekt worden. Wat duivels mag er daar verledene week gebeurt zijn? men spreekt van kazakskes die er zouden uitgeborsteld geweest zijn, (enz. zou de agent Lams ons daarover niet kunnen inlichten hij die altijd en overal bij is wan de orde moet eerbiedigd en rapporten ge maakt worden. De heer Carlos Dewaele, een der oud-sol daten, die in Mexiko hun leven waagden, de vriend van alleman, werd dezer dagen op pensioen gesteld. Zijn rustgeld beloopt 1035 frs. 's jaars. Te beter! Het doet ons waarlijk plezier, dat onze vriend eene wel verdiende rust mag erlangen. Dat hij er lang van geniete Die goede vriend betiekt de herberg Den Spiegel, Hoek der Groote Markt en Biks- muidestraat. Nu de oude kameraden zullen hem daar wel van tijd tot tijd eens de hand gaan drukken en een praatje met hem hou den. Het nat is er immers heel lekker. Naar de kartons. Ligy Albert 25 20 20 20 20 105 Legon Emile 25 25 20 20 20 110 Froidure Rob. 20 15 20 20 20 95 Butaye Emile 15 25 20 10 20 90 Vergracht F. 20 10 10 20 25 85 Rabau Arthur 15 25 20 10 10 80 Decoene Georges 15 5 15 25 15 75 W. de Galonne 15 10 15 15 15 70 BURGERSTAND. van den 21 tot den 28 December 1894. Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 7. Huwelij ken Dumeez Henri, bakker, en Vanhove Marie, dienstmeid. O verlij dens. Liebaert Emile, 59 jaar, zonder beroep, ongehuwd, St. Jacobs-buiten. Gadeine Fidélina, 76 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Verbeke Melanie, 77 jaar, mutsenmaak ster, ongehuwd, St. Jacobs-buiten. Dethoor Gertruide, 20 jaar, winkeldoch ter, ongehuwd, Lombaardstraat. Six Corneille, 87 ans, zonder beroep, we duwe van Van Elslande Marie, Hondstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 0. Vrouwelijk id. 1. N B. Woensdag 2 Januari, zal 't bureel van den Burgerstand alleen open zijn van 9 tot 11 ure 's morgens. van den 20 tot den 27 dezer maand. G E B OOR T EN. Mannei.ijk. 2 Vrouwelijk 1. Sterfgevallen. Vantours Justin, oud 85 jaren, ongehuwd gewezen lid van den provincialen raad,

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2