Onze Meesters. Licht, immer Licht. Hunne beloften in 1890. Hunne daden. Het paleis van Justitie gesloten Tunel «Verbrande molen» Bij de Oud-Pompiers. Fransch Tooneel. Les vïeilles geus Overreden. men haar gezegd dat de ware moed be- staat in het verdragen onzer ellenden, en dat het eene lafheid is zich den dood te ge- ven om te ontsnappen aan een onrecht, aan eenen tegenspoed,,somtijds aan een enkel verdriet Het is onbetwistbaar dat het grootste deel der kinderen die heden uit de officiëele scholen komen, niet in God gelooven. Hoe kunnen zij alsdan gelooven aan den plicht en aan de opoffering? Ook ziet men in al de landen, waar het godsdienstig gevoel uit de school is ge- bannen geweest, dat de zelfmoorden van jongelingen en zelfs van kinderen zich op eene onrustwekkende wijze vermenigvul- digen. Zou men bij het lezen dezer regelen niet zeggen dat onze officiëele scholen pesthoien zijn van bederf en zedeloosheid? Maar de schijnheilige schrijver van dit artikel heeft slechts den voorspoed der vrije dompersscho- len beoogt en daarom kraamt hij die eerlooze leugens uit die wij komen te vertalen. Wij zeggen eerlooze leugens, want het is algemeen gekend dat Mej. X nooit een voet in de officiëele school gezet heeft. Van jongs af is zij in de St. Jozefsschool en in de school der H. Familis en later in de Lamotten geweest, en het zijn dus de non nen dezer gestichten die haar in de onwe tendheid van hare plichten hebben gelaten. De snoode lasteraar van het officiëel on derwijs steekt dus zijnen vinger in zijn oog tot aan zijn elleboog, want al wat hij de offi ciëele scholen ten laste legt, valt op den rug zijner geliefksosde masoeurkens. Maar nu nog eene vaaag: Zou de lasteraar van het Journal cl' Y- pres ons willen zeggen waar T. V. d. B. en zoovele andere gezelfmoorde kaloten hun on derwijs hebben ontvangen en of dit onderwijs hen gunstiger geweest is dan dit van Mej. X? Wij wachten naar antwoord. Wie kan gelooven dat in deze eeuw van v rlichting ons verlicht stadsbestuur nog gansche wijken der sta l in de volledigste duisternissen laat? In het beluik Dehem, op het Zaal hof, waar ten minste twintig me- nagiën wonen, is het zoo donke als in een oven. Niet de minste lantaarn is daar om het verkeer in dit beluik te vergemakkelij ken en menigmaal reeds hebben de inwoners dezer wijk zich tot don Burgemeester ge wend, d:c steeds beloofde hen te zullen recht doen. Hahad het maar in de buurt van ee.n ver slaafden rijkaard geweest, men zou twee, d.'ie en vier lantaarns geplaatst hebben, maar het goll hier slechts arme werkmen- schen, en deze zijn stiefvaderlijk behandeld. Onder arlikel in de kolommen van onzen jongen confrater de Strijd treffen wij een artikel aan, geteekend Reusje, dat zeer schoone waarheden bevat. Ongelukkiglijk is dit artikel in 't fransch geschreven en daar wij wel willen dat onze l.aamschgezinde me deburgers er ook kennis van hebben, ver haasten wij ons hetzelve te vertalen. Ziehier: Min politiek en beter bestier! (Pro clamatie der klerikale kandidaten in 1890,). Wij zullen al de bedieningen al de bekomene rechten eerbiedigen! In de Teekenschool M, Iweins is vervangen door M. Colaert M. Boedt door M. Fraeys; M. G, Lapiere door M. Struye; In het bestuur der Godshuizen. M. Ferdinand Van Daele is ver- Vangen door M. Lambin; M. Louis Rabau, door M. E. Fraeys M. Cesar Cardinael-Snick door M. Iweins d'Eeckhoutte; M. Ferdinand Merghelynck door M. L. Biebuyck. In het Bureel van Weldadigheid. M. C. Gravet is vervangen door M. Vandenberglie; M. Emiel Liebaert door M. Rabau- De Roriff M. Eugeen Van Daele door M, Leo Vandenpeereboom M. Oscar Poupart.door M. Beesau, En 't is in die voorwaarden dus dat de onloochenbare en niet geloochende feiten daar zijn, in hunne rechtzinnigheid het je- zuietism onzer meesters bevestigende, dat het orgaan van het klooster communism durft protesteeren wanneer wij hem zeggen dat zijne vrienden aan hunne kiesbeloften zijn te kort gebleven. Zeg ons dan, Journal, in den naam van welk grondbeginsel van hun programma hebben uwe vrienden schan delijk uit die verschillige besturen mannen gejaagd die recht hadden op de erkentenis hunner medeburgers voor de diensten die zij bewezen hadden Zult gij de stoutheid zoo ver drijven te bevestigen dat hunne verwijzing zich opleg de om het bestaan van een beter bestuur te verzekeren Zult gij beweeren dat uwe vrienden de zorg van de penningen des ar men te beheeren aan bekwamere en belang- loozer mannen hebben willen toevertrouwen 1 Hopen wij dat gij in deze omstandigheid eerlijkheid genoeg zult hebben om met ons te bekennen dat onze meesters tegen hunne verbintenissen hebben gehandeld Gij weet zoo wel als wij dat de onver diende afzettingen, waarvan de waardigste onzer medeburgers het voorwerp zijn ge weest, reeds besloten waren op het oogen- blik zelve dat uwe vrienden hunne valsche proclamatieMin politiek en beter be stuur Wij zullen al de bedieningen eer biedigen tot het publiek richtten. Schoone beloften, welke de feiten gelo genstraft hebben. Uwe vrienden, Journal, misbruik ma kende van de ongrondwettelijke verlenging hunner mandaten, hebben het klerikalisee- ren van al de besturen voortgezet, in den naam hunner kenspreuk: Min politiek! Zij hebben voor niet een middel gedeinsd om te gelukken. En heden hebben zij hun doel bereikt. Zij hebben verdienstelijke man nen, magistraten, wier rechtschapenheid vrij is van alle verdenking, aan hunnen haat opgeofferd. Zij hebben hun woord ver loochend en de schaamtelooste sluwheid onder de oogen hunner medeburgers ge spreid. Beter bestuur, min politiek Gij zult schoon eenen oproep te doen heb ben aan het licht van den verlichtsten onder u, gij zult er niet in gelukken den domsten uwer lezers te bedriegenNiemand twijfelt dat uwe vrienden niets dan de poli tieke kwestie beoogd hebben, tijdens de benamingen die zij in al de ondergeschikte besturen hebben gedaan. De eerste daden uwer vrienden, eens dat zij meester waren der verschillige welda- digheidsbesturen, hebben, overigens, hunnen wil te kennen gegeven, vooral hunne poli tieke belangen te dienen. Zij hebben in het beheer der penningen van den arme hunnen rampzaligen invloed ingevoerdzij hebben politiek gemaakt, door het feit zelve zooveel minachting voor den wil der stichters als misprijzen voor hunne eigene beluften toonende En inderdaad Met welk recht dan, Journal, hebben zij al dezen, die zij veronderstelden liberalen te zijn, uit de lijst der leveraars geschrabd? Met wolk recht hebben zij laatstmaal voor zijne liberale denkwijze een ongelukkigen huisvader weggezonden, die sedert een groot getal jaren in dienst bij het bestuur der Godshuizen was: Is dit bestuur? Is het politiek Uwe vrienden, Journal, zijn aan het be wind gekomen al beter Bestuur en min po litiek belovende! Na vier jaren regeering, wij mogen be- vesiigigen zonder eene ernstige logenstraf fing te vreezen: dat onze meesters: Meer politiek en slechter Bestuur gemaakt hebben dan hunne voorgangers. Reusje. Ziehier een sensatienieuwsje, waarvan men te vergeefs een voorgaande in ons landje zoeken zou: den 31 December 11. werd ons paleis van Justicie gesloten en zoo heeft den rechtbank van len aanleg geen lokaal meer om te zetelen. Het iusticiepaleis, toebehoorende aan de stad Yperen, werd eenige jaren geleden aan de provincie West-Vlaanderen verkocht, doch deze stak allerlei stokken in 't wiel, om den koop niet te moeten aanvaarden, zoodat de stad, eindelijk moede, gezegeld papier aan de provincie gestuurd heeft, om haren pacht, bij denjare, op te zeggen. Hot besluit des burgemeesters steunt hier op, dat het paleis van justscie zich in te slechten toestand bevindt, om er nog het publiek en de magistratuur, zonder levens gevaar toe te laten. En inderdaad, het ge bouw dat reeds dagteekent van den tijd der Ypersehe bisschoppen, is zoodanig oud en vermolmd, dat de stukken plaaster en pla fond tot op den lessenaar der heeren van den Gerechte neder donderen. Zulke toestand, bekend gemaakt door de klachten van den voorzitter des tribunaals en door de verslagen van de provinciale en stedelijke ingenieurs, kon onmogelijk blijven duren; en, dewijl de provincie den koop niet wil aanvaarden of aflegt, doet de burgemeester ingevolge zijn recht op het sluiten der gebouwen of huizen, die gevaar voor het publiek opleveren, den bazar toenagelen en gelast zijnen poiitiekom- missaris met de uitvoering van zijn besluit. Aldus zit de rechtbank van eersten aanleg, aan wie de provincie een lokaal moet ver schaffen, op straat Is 't niet prettig onder klerikalen In dien toestand was goede raad duur en er werd nog al achter de ooren gekrabt. Moe der Themis kon toch in dit leelijk seizoen van regen sneeuw en wind niet onder Gods blooten hemel logeeren. De heeren van den gerechte vergaderden vooreerst in de Belle om naar reddingsmiddelen uit te ziendoch ook daar werden zij, zoo wij de geruchten gelooven mogen, buiten gezet, omdat men in de meening verkeerde dat het een ge bouw der stad was. Eens dat van dichbij onderzocht, bevond men dat het de eigen dom van den arme was en opnieuw houdt men daar zitting. Ziedaar hoe de zaken nu staan. Zal minister Begerem er tusschen komen om dat geschil tusschen klerikalen te ver effenen Zal hij de provincie of de stad of alle bei tot toegevingen dwingen. Dat zal de tijd wel uitwijzeD. 't Is in alle geval een nog al erge kwestie waarvan er geen voorgaande is en die te recht veel opspraak verwekt. Sinds de inzakking van den tunnel, bij den Verbranden Molen schijnt dat de voltooi - ingswerken van den vaart op Komen als totaal opgevouwen mogen beschouwd wor den en dat die nieuwe bron van welvaart voor handel en nijverheid wel degelijk en heelemaal opgedroogd is. De Ypersehe Han delskring, die immer en onverpoosd op de bres is, waar het de belangen van onze stad geldt, heeft wel een verzoekschrift naar het hooger bestuur gestuurd om de herneming dier voltooiingswerken te vragen er op wij zende welke groote voordeeleen daar voor onze gewesten aan verbonden zijn. Zullen onze heilige kleppers in de Staten- Kamers een handje bijsteken om dat doel te bereiken? Hopen wij het. Jammer genoeg dat zij van zoo weinig tel zijn bij 't Staads- bestuur en dus zoo weinig in staat iets te bekomen of door te drijven; ten ware het Ypersch licht de schrandorslel bol uit de japwereld eens wilde toonen dat hij borstels Op de tanden heeft (du poil aux dents, stijl Henritje), dan ware er misschien kans die vaart in een handendraai voltooid te zien. Wij zijn er wei meê met zulke vertegen woordigers J.l. Maandag om 7 ure 's avonds bood de Muziekmaatschappij de Oud-Pompiers ha ren leden en hun huisgezin weeral een heel mooi en heel genotvol feest aan. Heel de ruime en weidscbe zaal was gestamptvol. De gansche liberale bevolking onzer bij uit stek vrijzinnige stad was er talrijk vertegen woordigd. Al de standen waren er broeder lijk ondereen vermengeld. Er was letterlijk mangel, veel mangel aan plaa's cn ruimte. Ook was het een heel aantrekkelijk feest, waar de liefhebbers van keurige, hartver kwikkende mnziek, en die zijn hier legio, niet wegblijven kunnen. De prachtige mu ziekstukken, door de armonie vertolkt, gt- noten den gewonen bijval. De heer H. Moerman, een uitstekend i i „t. on 'i it la vier vergastte ons daar kunstenaar op t Ktaviei, o hrt__n op eenige brokjes, echte parelkes m hunne soort, die hij weergaf op eene manier zooals hij alleen het kan. Telkenmale ook brak er een donder van toejuichingen los en deze waren meer dan verdiend. Zooveel echte kunst immers, krijgt men zelden te bewon deren. De heer M. Cailliez speelde er de Grand solo de Concert voor clarinet op eene meesterlijke wijze. Daverend handge klap was zijn aandeel. De valse rhumalismale door de heeren Trans, Jgodt, Tasseel Creton en Maegerman, was 't hooren weerd. 't Was zoo lief als 't appelblozen, dat den boomgaard tooit. Daverende salvo's begroetten die knappe vertolkers en terecht. De heer Em. Bartier, onze beste zanger, die gevoel en melodij weet te doen uitkomen liet ons van twee mooie romancen genieten, die allen en vervoering brachten. Het gezamelijk werk door de Onvermoei- baren was puik lief en uitmuntend uitge voerd. Maar het Ballet des Clowns mag een waar kransje heeten, eene aaneenscha keling (van verblindend schoone taferee- len, met eenen samenhang, eene gelijkheid en eene handigheid uitgevoerd, waarvan wij de weerga nooit te zien kregen. Welk eenen bijval ook De danspartij, die op het concert volgde, was niet minder bij vallig en vol begeestering. Vreugde dronken flikkerden en wemelden de aanminnelijkste paarkes dooreen, terwijl een uitgelezen orkest de liefste deuT"f-s weergalmen liet. Begeestering, vr-ugh, broederlijkheid en genot heerschten er tot in de kleinste uurtjes. En toen het schei- dingsuur geslagen was, veel te vroeg helaasl trokken allen huiswaarts het hart verstelpt van al het heerlijk genoegen, dat men daar gemaakt had. Vrijdag 11. gaf den tooneeltroep van M. Fontenelle. eene allerschoonste vertooning bestaande in en L' A 8 CONSTANTIN zeer puike vertooning die allerbest gelukt heeft. Vrijdag 11 dezer geeft dezelfde troep eene luisterlijke vertooning samengesteld uit LA MAR RAI NE DE CHARLEY Comédi® burlesque en 3 actes de Maurice ORDONNEAU at BRA.NDON Thomas, vertooning reeds aangekondigd door eeneu tooneeltroep van Parijs, die door een verbond te Antwerpen verbleven is, en hier in vparen de aangekondigde vertooning aiec gegeven heeft. Men weet welken bijval dit stuk in de groote steden van Frankrijk zoowel als in België genoten heeft, geen twijfel dus, of de zaal zal vrijdag aanstaande te klein zijn De liefhebbers zullen in tijds voor hunne plaats moeten zorgen willen zij eene behoor lijke plaats hebben. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degroote. Woensdag namiddag kwam de paarden knecht van den heer Froidure, petroolhan- delaar, in de Boterstraat met zijnen wagen i aangereden, toen hij eensklaps van de boor ding des voordams afgleed en viel met het ongelukkig gevolg dat hij onder de wielen terecht kwam. Voorbijgangers schoten toe, hielden het paard stil en trokken den on gelukkige in eenen deerniswaardigen toe stand van onder de wielen. Met gebroken bil en arm werd hij opgeraapt en naar 't Gasthuis overgebracht, waar hij verder ver pleegd werd. Hij is gehuwd. BURGERSTAND. van den 28 December tot den 4 Januari 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 7. Vrouwelijk id. 6. ttvei-lïjdens. Niullie Beatrix, 71 jaar, zonder beroep, weduwe van MasscheleinCharles, Cartonstr. Seghers Pierre, 56 jaren, daglooner, echt- g'-n .ot van Berten Eugenie, Platteelstraat. R.ts Rosalie, 74 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk 1. Vrouwlijk 1.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 2