neemt BORSTPILLENf. vergauwen I sag lis a Provinciale Wegwijzers Maatschappij Burgerwacht Schieting van 4 Januari 1895. Burgerstand der Stad Poperinghe. GEEFT VERSCHILLENDE TIJDINGEN. w te bekomen gewone cibel. Boedt Léon 25 25 25 25 25 125 Ligy Albert 25 25 25 20 25 120 Vermeulen Henri 25 25 25 25 20 120 Vandevyver Léon25 20 25 20 25 115 Legon Emile 20 20 20 25 25 110 Minnekeer Henri 20 25 25 20 20 110 van den 27 tot den 3 dezer maand. Sterfgevallen. Van Cayseele Aloise, 73 jaren, landbou wer, weduwenaar van Nathalie Leroy, Wijk 29. Pety Amand, 53 jaren, land bouwer, echtgenoot van Louise Van Caey- seele, Wijk L. Baeckeroot Amélie, 96 jaren, rentenierster, weduwe van Caiolus Gnapelynck, Boescheepstraat. Baillieu Jules, ongehuwd, oud 24 jaren, schoenma ker, Casselstraat. De Bergh Charles, 63 jaren, kleermaker, echtgenoot van Sophie Benoist, Groote Markt. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. De koude is weêr daar. inter dekt de aarde met een wit jaarkleed. Het ijs schittert voor de oogen en kraakt onder de voeten. De arme muschjes dubben over het dak voort. Zij hebben kou, zij hebben honger. Met een droevig geljirp vallen zij op de don kere plekken grond, waar zij meenen wat voedsel te vinden, om de pijn die de honger hun veroorzaakt, te stillen. Er zijn bermhertige zielen die zich om het lot der arme diertjes bekommeren, en in tuin of op straat wat zaadje en wat krui meltjes te werpen, om de hongerige beestjes het sterven te beletten. Zij doen wel. Maar niet alleen het dier, ook de mcde- mensch lijdt bij dit zuure jaargetijde. Ziet gij ze voorhij u trekken die arme kinderen, met hunne paarsblauwe gezichtjes. De scheuren ia hunne broeken laten hunne bitterende beenen bloot. Hunne voeten steken in gapende kau en en in schoenen te groot of ellendig versleten. Zij houden de roode handen voor den mond en trachten er met den adem wat warmte in te blazen. Ziet hunne moeders hoe ellendig gekleed zij daar loopen. De nood leest men op gansch hun wezen. Terwijl zij voorthunkeren op straat lijden zij den honger. Och 1 er is toch ook zooveel brood noodig om een aantal kinderen te verzadigen en droog zwart brood voedt ook zoo weinig. En terwijl zij lijden, zien zij de dames en de gegoede vrouwen voorbij trekken, warm gedoken in den pels, de handen zacht ver borgen in de handschoenen en moffels. Zij zien het vleesch bekoorlijk uitgestald bij den beenhouwer en den vleeschwinkel. De ko- rintenbrooden bij de bakkers steken hen de oogen uit, de lekkernijen in de banketwin kels doen hen pijn. Wat al weelde, wat al overlvoed ten allen kante En zij lijden gebrek Maar is dit alles wel rechtvaardig dan De nood dwingt nochtans. De moeder die dubbel lijdt voor haar en voor hare honge rige kinderen, vergeet hare schaamte, zij begeeft zich naar die rijkemanswoning. Zij stelt hare ellende bloot. Men stopt haar wellicht een koperen munt in de vuist. Genoeg voor eenen boterham misschien. Soms ook zendt men haar weg, misprij zend weg met het woord: Dat uw man werkt. Maar hij heeft er geen, mevrouw. Dat hij er dan zoeke 1..." Ah dat hij er dan zoeke 1 Is het niet aan den rijke van den arme werk te geven Waarom heeft God hem zoo mild bedeeld Waarom heeft God niet gewild dat zijne vrouw even als die arme bedelares bij de gegoeden moet aankloppen, om van een andere het wreede woord te hooren Dat uw man werk zoeke 1 Waarom Is zij betere moeder dan die arme moeder? Is zij betere echtgenoote dan die onge lukkige echtgenoote Is zij rijker begaafd aan ge ast en kracht dan zij Is zij arbeidzamer, godvruchtiger dan zij Niets van dit alles De rijken zijn rijk, omdat God het zoo heeft gewild, in zijne goedheid. Waarom zijn zij dan niet goed voor de armen, gelijk de Voorzienigheid voor hen goed is geweest. Mag de rijke, zich in zijn huis opsluiten, zoo weinig mogelijk verteeren, het goud dat moest werk en leven aan anderen geven, u zijne kassen opsluitende om het er te zien vermenigvuldigen Is hij niet duizendmaal plichtiger dan de verkwister die zijn goed niet waarneemt en onbezonnen zijn geld weggooit Deze toch laat anderen van zijn goud leven. Hij niet. Is hij dan niet zedelijk verplicht den rang te volgen tot denwelken zijn fortuin hem heeft verheven? Zedelijk verplicht aan knech ten en meiden, aan ambachtsmannen en werkers, het werk dat zij mogen van hem vereischen, te verschaffen Niet dat hij zijn goud moet weggeven in wellusten, die door hunne onbezonnenheid, een echte spotternij zijn voor de armoede maar is hij niet inderdaad de bezitter van al dat goed, opdat anderen er door hunnen arbeid ook zouden kunnen van genieten Kan hij met een gerust geweten, al de ellende rond hem beschouwen die hij zou kunnen lenigenal die tranen die hij zou kunnen droogen die menschenlevens die door gebrek verloren gaan en hij zou heb ben kunnen redden de zielen die in het ver derf worden gestort door 't onzedelijke van zekere armoede en die hij tot het goede had kunnen brengen De winter is daar. De armoede heeft zich aan vele haard steden nedergezethet leed spookt overal in de arme huizen. Laat ons allen ons hart eens voor goed wakker schudden. Bekommeren wij ons om de armen, zij zijn toch onze broeders in den Heer. 't Is toch zoo schoon en zoo edel te wee- nen met wie weent, te lijden met wie lijdt. Laat ons tot hen gaan, met onze woorden van troost, en al onze liefdadigheid. Laat ons hen opbeuren uit hunne ellende, hun brood, warmte, kleeding, moed en kracht geven, zij zullen ons danken en zij zullen ons zegenen, en wij ook wij zullen God dan ken dat hij ons fortuin heeft gegeven om ons zulk zoet geluk mogelijk maken. GEEFT! Onze briefwisselaar uit Turnhout schrijft ons: Wij hebben hier eene zeer merk waardige genezing van den kanker, die kwaal die men tot hiertoe als ongeneesbaar aanzag. Wij willen spreken van Juff. The resa de Vlaming, van het begijnhof te Turn hout, in weinigen tijd en zonder operatie, in het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat- Brussel, volkomen genezen van eenen kan ker aan de borst. Sedert hare genezing, nu reeds eenige jaren geleden, en die ik mede deel alleen op hare aanvraag, is hare ge zondheid uitstekend gebleven. Dergelijke feiten moeten bekend gemaakt worden. Zeggen wij ten slotte dat de raadplegingen plaats hebben in het Gesticht, van 11 tot 1 uur, dijnsdag en vrijdag uitgezonderd, en dat men er ook alle ziekten behandelt die uit bloedbederf voortspruiten. Wet op de gemeentekiezingen. Het ontwerp van wet op de gemeentekiezin gen zal in de eerste zitting, na de vacancie, worden neergelegd. Het ontwerp werdt onderzocht in den mi nisterraad, onder voorzitterschap des ko- nings. De wet, zegt het Handelsblad, bekrach tigd het grondbeginsel, dat de mate van stemrecht zal geëvenredigd zijn volgens de betaalde lasten. De wet zal zeer behoudsge zind zijn. Ieder burger, dertig jaar oud, zal eene stem hebben. Verder volgens het beloop der belastin gen, taksen en patenten, door eiken kiezer betaald, zal men hem 1, 2 of 3 bijgevoegde stemmen toekennen. Het ontwerp isdus gegrondop het alge meen stemrecht op het 30® jaar, en op den geëvenredigden cijns. Er is geene spraak van de evenredige ver tegenwoordiging in het wetsontwerp aan te nemen. De Pier van Blankenberghe. Dat werk in ijzer en steen, sterk om eeuwen te trotaeeren zou men gezegd hebben heeft in den nachi van zondag, in den storm, heel veel geleden, De zee heeft er kort spel mede gemaakt. Vele ballen braken als sol ferstekken. In de keuken werden 1000 telloeren tot stukken geslagentafels werden verbrij zeld schutsels vlogen in brokkelen van de watercloset blijft niets over dan de plaats waar zij stonden. Vijf wrgens met brokke len werden weggevoerd. De sohade wordt gerekend op 10 a 12,000 frank, .gewaerborgd door verzekering. Tegen Influenza. Als onfeilbaar middel tegen inflenza wordt aanbevolen een ei geklutst met een halven citroen voor het naar bed gaan, hetzelfde anderhalfuur voor het ontbijt en voor.den derden keer voor het naar bed gaan. Hoe de priesters gewillig in de ar moede leven, zooals hun goddelijk Meester, dit toont ons, ontegensprekelijk, het budget van justicie voor 1895. En men bemerkte, dat dit een officieel stuk is, meegedeeld door het klerikaal mini sterie zelf. In dit ontwerp van begrooting leest men dat er uit de staadskas, jaarlijks, aan de arme priesters wordt betaald l Aartbisschop fr. 21,000 5Bisschoppen 80,000 Omreizen en secretariaat 21,000 2Secretar. van den aartsbisschop 3,000 1 Secretaris voor eiken bisschop 5,000 3 Vicarissen-gen. voor den aartsb.» 10,000 10 de bisschopp. 52.000 20 Kanunnikken voor den aartsb. 48,000 32 de bissch. 64,000 88 Pastoors van l8 klas 180,180 18 2e 28,000 38 57,000 78 118,000 198 desservanten 237,000 489 537,000 3, 169 «2,060,530 1 Kapelaan 800 14 Kapelaans 9,800 145 - 89,000 4 Onderpastoors 3,200 7 4,900 1,883 «1,009,800 1 Coadjutor 600 Desservanten van toegevoegde kerken en andere diensten erkend door den Staat. Schadevergoe dingen. Nieuwe plaatsen te ope nen 51,115 Subsidiën aan de provinciën de gemeenten en kerkfabrieken, voor de gebouwen van den eeredienst en het ameublement 500,000 Aalmoezeniers in de gevangeniss. 46,700 Toegevoegde aalmoezeniers 10,600 Aalmoezeniers in de Weldadig- heidsscholen van den Staat 13,000 Toegevoegde aalmoezeniers 2,200 Nonen in de gevangenissen 51,100 Totaal fr. 3,194,845 Zegge in volle letters vijf millioen honderd vier en negentig duizend acht honderd vijf en veertig frank. In deze som niet begrepen het krediet aan de aalmoezeniers van het leger toegestaan, aan de leerraars van godsdienst in de mid delbare scholen, colleges, normaalscholen, atheneums, enz sommen welke wij in de budjetten van andere ministeries zullen aan treffen Wij komen dus zeer gemakkelijk tot een totaal van zeven millioen uitsluitend uit de kas van het gouvernement, de kas van ALLEN. S* 28 S 1—1 a H w fis H 52J OPGELET Fabriek van Breimachienen. d'Haenens- Gathier, De Chocolade des-bonnes Mères is de beste en voedzaamste. De 1/2 kilo 1.60 en 2 fr. TEN BUREELE VAN DIT BLAD AAN GENADIGE PRIJZEN. Opo Poeder. Indien gij last hebt van duizelingen, zinkingen, oorpijn, verstoppingen in het hoofd, hoofdpijn, lusteloosheid, verkoudheid neemt dan twee of drij maal daags een snuifje en gij zult er u wel bij bevinden. Verkrijgbaar in ovale houten doosjes aan 25 centiemen. Eenige Depositaris voor België: J. Bergman, Kieviistraat, 182, Antwerpen. Verkocht in d'apolheek Becuwe, II. Ruyssen, Yperen. Bossaert-Coslenoble, te Langemarck. Vandermarliere, te Waasten. Elkeen zal u antwoorden Apotkeker te BRUSSEL Neemt niets anders dan de echte B0RSTP1LLEN van F, VERGAUWEN EISCHT WEL DEN NAAM VAN F. VERGAUWEN EN HET FABRSE&MERK HIERNEVEN. 1 f*% de doos In al de goede Apotheken van 't land. Franco verzonden tegen 16 postzegels van 10 cent0" door M. F. Vergauwen zelf, apotheker, Anspachlaan, 160, Brussel, t Raym. Socqnet, Apotheker, Groote Markt, 35, Weckesser, Dixmudestraat 72 Becuwe, Botermarkt37, en Veys, Rijselstraat, 13, Yperen. A. Monteyne. ApothekerPoperinghe. fed O E B OOR T EN. Mannelijk. 6 Vrouwelijk 5. ui to 01 M or CO M O 00 ffi Ol M O O O O O O O O O O O O O M-I O O H- pi o obi cji *o o o to OÜIOOO OOOl w o i&- o o a Jx O O O O O g 00 O O O O O o l—O t— to to -O Ü1 O AO pi CJI V) ÜI "ui o "o Cl Vo ClOlOOOOOUl «-I Koopt de nieuwe gebreveteerde Breima* cliien D'Haenens. Zij kan door een kind bewerkt worden. Schaadt niet aan de gezondheid en laat toe kousen in allen aard, vrouwenlijven, onderbroeken, mansvesten en kinderkleedjes, enz. te bereiden. Gent, 21, KUIPERSKAAI Gent 21. iu;.gl;iuii al uwe kennissen welke de beste rem. die is legen HOEST, VERKOUDHEID, BFSGNCHIET, ONTSTEKINGEN DER LUCHT PIJPEN, ASTHMA, enz. Zij alleen genezen. 3 goude medalien en een eere diploma DE NAMAKERS ZULLEN STRENG VERVOLGD WORDEN

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1894 | | pagina 3