M E EÏ":ING BIERCAMION Vrijzinnige Volksbond, Een lotelingenfeest. Willems-Fonds. Vlaamsche Ster. Fransch Theater. Un rival pour rire. Oud-Pompiers. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 24 Januari 1395. Burgerstand der Stad Poperinghe. TE KOOP DUBBEL BERRIE VRACHT iSOOO kil. lantaarns bevinden, waarvan één dikwijls niet ontsteken wordt. Het is nochtans eene buurt waar vele wagens voorbijrijden en een gevaar opleveren voor de menschen die langs daar moeten verkeeren. Wij hopen dat het stadsbestuur gehoor zal verleenen aan onze billijke vraagen zich niet zal bepalen met de Markt en de Statie te verlichten, maar ook de volkswijken (onder andere het beluik Dehem op het zaalhof), St. Maartens Nieuwweg, de Brakkenstraat en sommige andere straten, waar de vol ledige duisternis een bestendig gevaar op levert. Maandag 11. gaf de heer Eugeen Creton, loteling van 1895, een feestmaal aan zijne medelotelingen van het muziek der Oud-Pom piers. Buiten die lotelingen waren nog eenige vrienden uitgenoodigd en het is onnoodig te zeggen dat de vroolijkheid er volop heersch- te, des te meer dat onder de 14 Militianen der Oud-Pompiers, er slechts één is die een slecht nummer heeft getrokken. Ziehier de spijskaart van dit vrienden maal Soep op zijn Carcasson's, Kalfskop met azijnsaus, Gebraden rundvleescb met vaderlanders, Kiekens met Salade, Ooft en Nagerecht. Daarbij eene nobele flesch goeden wijn en men zal bekennen dat daar meer dan genoeg was om de zinnelijksten te voldoen. Na het nagerecht werd er lustig gezon gen en muziek gespeeld, en menige heil dronk werd er met de grootste hartelijk heid voorgesteld. Bravo dat heet men leven en laten leven. M. Eug. Creton heeft zijn geluk in het loten op eene deftige broederlijke wijze gevierd en wij wenschen er hem geluk over. Zondag, 17 Februari aanstaande, geeft de Ypersche afdeeling van het Willems-Fonds hare tweede Concert-Voordracht, welke naar wij vernemen, zeer belangrijk zal zijn. In ons toekomend nummer zullen wij het programma mede deelen. Het feest zal aanvang nemen ©m 3 ure stipt namiddag. De vierde en laatste opvoering van het wintergetij door den ieverigen tooneelkring De Vlaamsche Ster had jl. Zondag avond plaats. Weeral was de schouwburg veel te klein. In al de plaatsen was men opeenge- perst als aberdaan in eene ton. Heel de zaal was gestampt vol en nergens kon men roe ren noch keeren. Ook het programma was heel aanlokkelijk en vele buitenlieden uit den omtrek hadden zich gehaast van dien genoegelijken avond te komen genieten. De vier muziekstukken, alle heel puike brokjes werden met veel samenhang en juistheid weergegeven. De heer orkestbe stuurder M. Tasseel mag fier zijn op zijne knappe muziekkanten, die zoo heerlijk mu ziek weten te vertolken op eene wijze, die de moeilijksten zelfs bevredigden, oorverdoo- vende salvo's waren dan ook telkenmale het aandeel van het uitmuntend orkest. Het eerste stukje Elisa de kantwerkster, blijspel in een bedrijf door Carrein, muziek van Cools, mag heel keurig, mooi en leerrijk heeten. Het krioelt er van koddige tafereel tjes, roerende toestanden en het is daaren boven doorweven met uitgrijpende zede- lessen. De hoofdrol werd er vervuld door Mej. Louisa Creus, die Elisa de kantwerk ster voorstelde en haar op eene onbetaalbare manier uit den slag wist te trekken. Goed weet zij haar in de toestanden te plaatsen, die zij schetsen moet en opperbest doet zij ze ook uitkomen. Mej. Z. Devers, in de rol van Rooze, kant werkster, heeft ons eene ware type geleverd en zij heeft veel en hartelijk doen lachen. Zij heeft hare moeilijke rol uitmuntend ver tolkt. De heeren L. Tancré, in de rol van Jozef, Elisa's broeder en Em. Bartier, met de rol van menheer Adolf, hebben meesterlijk ge speeld. Het zijn twee goede elementen, die de Ster niet verwaarloozen mag. Een heel bijzondere melding voor den heer Bartier voor zijne zuivere nederland- sche uitspraak en zijne kranige houding op de planken, waar hij voor de eerste maal optrad Velen mogen er een puntje aanzuigen. De heer Creus, in de rol van Gierbaert, kantenkooper, heeft naar oudergewoonte zijne rol weergegeven op eene manier zooals vakmannen het alleen kunnen. De heer C. Houtekier was een goed politiebeambte. Het stukje genoot veel bijval dank aan zijnen kernachtigen inhoud en ook dank aan de onberispelijke vertolking. Sergeant Bruno, tooneelspel met zang in een bedrijf door G. Calleberc en J. Rabau" is ook een puik stukje dat wij graag zien opvoeren en dat immer een ongehoorden bij val genieten moet om het zielroerende dat er in besloten ligt. Al de edelste snaren van het menschelijk hart worden er door aan 't trillen gebracht. Het is bij uitstek be schavend, veredelend. Moed, wederzijdsche hulp, liefde eu erkentenis stralen er aller wegen in door, terwijl vele tafereelen diep roeren. De heer A. Delmotte, met de rol van Sergeant Bruno, heeft meesterlijk ge speeld en was een knap en tevens gevoelig onder officier van 't keurregiment. De heeren Em. Deweerdt en H. Creus, wederzijds met de rollen van Pachter Overweiden en Baron van Waldburg [genoten veel bijval. Maar wie het meest deed lachen dat was de on betaalbare boerenknecht K. Deweerdt. Hij alleen kan dat zoo. Veelal deed hij het uit schateren! van lachen, terwijl er nog een traan op de wangen biggelde. Mej. L. Creus, echter, heeft haar zelve overtroffen in het weergeven der rol van Blinde Dora. Men had ze waarachtig blind gewaamd, zoo na tuurlijk, zoo gevoelvol en zoo mooi speelde zij. Daarvoor verdient zij,'gewis een he«l har telijk proficiat. Mej. Z. Devers in de rol van Roza, dochter des pachters, speelde ook op perbest en zij bracht volop het hare bij tot het zoo overheerlijk gelukken van dat uit muntend brokje. De figuratie was goed en op de tooneel- schikking valt er ook niets af te dingen. Het geestigste stukje was echter Jaakske met zijn fluitje, blijspel met zang in 2 be drijven door A Schepens, muziek van Che- vry. Het is eene opeenstapeling van lach wekkende tooneeltjes en kluchtige zetten. De held was hier L. Tancré in de rol van Jaakske, die eerst door den haat en den laster zijner stiefmoeder heel ongelukkig ge maakt werd en later dank aan zijn wonder baar fluitje allen naar zijn pijpen deed dan sen. Hij wist op eene uitgelezene wijze zijne rol weer te geven. Hij zal een uitmuntend speler worden. De heeren A. Delmotte, in de rol van Wandelende Jood, Em. Deweerdt in die van Jaakske's vader, V. Wilde in die van Grijpelaar, vader van Jaakske's liefje Rika, en A. Declercq, in die van Koben, Jaakske's halve broeder,k weten zich allen heel goed van hunne taak. Zij speelden natuurlijk, on gedwongen, onberispelijk dus. Mej. L. Creus, in de rol van Griet, stief moeder van Jaakske, was wel eene type van hatelijke helleveeg die voor niets achteruit- deinsd om haren haat bot te kunnen vieren Doch het wonder fluitje maakte haar gedwee als een lammeke en zoo braaf en hulpvaar dig als eene goede ziel maar zijn kan. Zij heeft daar nog eens te meer bewezen dat zij eene volleerde speelster is. Mej. Z. Devers. met de rol van Rika, Jaakske's liefje, speelde ook zeer goed. Zij was wel de deerne, waarop de verliefde in wee en wel immer staat maken kan en waarvan de weerga on onze dagen heel dun gezaaid zijn helaas I Hier ook liet de figuratie niets te wen schen over en de tooneelschikking was heel bevredigend. Het was dus nogeens eene vertooning. die opperbest gelukt is en onder de genotvolste en leerrijkste prijken mag. Zeggen wij dan, ten slotte, een innig en welgemeend dankwoord aan die knappe schaar tooneelspelers, aan die; uitmuntende en bevallige tooneeelspeelsters, en ook dit keurig orkest voor al de genoegens, al het vermaak, dat zij ons dezen winter zoo on baatzuchtig wisten te verschaffen. Aan al len dus dank! Duizendmaal dank D. Volgens wij komen te vernemen geven deze moedige Sterrelingen op de vraag van de tooneelliefhehbers nog eene uitmuntende vertooning op Zondag 24n Februari, eersten Zondag van Karnaval, bestaande in Meiroozeken, blijspel met zang. In de val, blijspel, en 03 Postieljon van Rflaria-Theresia, kluchtig blijspel met zang in één bedrijf. Bravo 1 dat is een goed gedacht. De too neelliefhehbers zullen nog eens hun hertje kunnen vergeestigen, en aan de neringdoe ners van Yperen een centje winste bijbren gen, daar er bij honderden van het omlig gende de vertooningen bijwonen. Gisteren, Vrijdag avond, woonden wij eene puike fransche vertooning bij, op onzen schouwburg gegeven door den troep van Gent, bestuurder de heer Fontenelle. Wer den opgevoerd La Parisienne, tooneel spel in 3 akten en L'article 214 ook in 3 akten. Beide stukken werden uitmuntend vertolkt en zij zijn vol van geestige toestan den die hartelijk doen lachen. Het zijn van de beste, die ooit voor de pinne kwamen. Ook hebben allen zich om ter best ver maakt en de weergalooze artiesten werden dapper toegejuicht. Met genoegen kondigen wij onzen lezers aan dat dezelfde uitgelezene troep op Woens dag 6 Februari eene nieuwe vertooning ge ven komt van Durant Durant Weeral iets van de grootste aantrekkelijk heid. Wie lust heeft weze op post. op bondag; ten 3 uren namiddag in het huis der oud-pompiers. Ingang en woord vrij. DAGORDE 1° Gemeentekieswet. 2° Congo. Voorname sprekers van alle par tijen zijn uitgenoodigd. Maandag 3 Februari, ten 7 ure 's avonds, biedt de muziekmaatschappij Oud-Pompiers haren leden een luisterlijk muziekfeest aan, waarvan hieronder het programma. EENE BLAUWE SCHEEN, De zaal zal nog eens als na gewoonte te klein zijn. gewone cibel. Vantholl 20 20 25 25 25 115 Legon Em. 25 20 20 25 25 .115 Froidure Robert 25 20 20 25 20 110 Vermeulen 20 25 25 20 20 110 Gaimant 25 25 25 15 20 110 BURGERSTAND. van den 25 tot den 1 Februari 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 9. Huwell j ken Lacante Alphonse, langzager, en Alleman Clemence, naaister. Collet Louis, metser, en Samyn Ursule, huisvrouw. O verlïj dens Thomas Norbert, 83 jaar, gedecoreerd met 't kruis der strijders van 1830, weduwenaar van Vandevelde Reine, Cartonstraat. Vandercruyse Idemie, 77 jaar, huisvrouw, echtgenoote van Daen Engel, Meenenstraat. Callens Eugène, 86 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Calmein Lucie, 75 jaar, zonder beroep, weduwe van Didier Jean, Rijselstraat. Craeye Franqois, 79 jaar, zonder beroep, weduwenaar van Beun Barbe, Rijselstraat. Coutrez Louis, 66 jaar, schilder, echtge noote van Nevejans Marie, Rijselstraat. Herman Louis, 85 jaar, zonder beroep, echtgenoot van Fauvaert Clemence, Dixmu- destraat. Kinderen beneden de 7 jaren Mannelijk 1. Vrouwlijk 1. van den 24 tot den 31 dezer maand. G E B OOR T E N. Mannelijk. 5 Vrouwelijk 3. H U W E L I J K EN Amaad Willems dienstknecht, en Celina Viane dienstmeid, beide te Poperinghe. Joseph Temmerman, koolsier te Bruseel en Marie Lava naaister te Poperinghe. Sterfgevallen Deleu Marie, 71 jaren, weduwe van Pases Dewaegbemaeker, Wijk G. Waegenburg Eugenie, 85 jaren, ongehuwd. Kleine Markt. Vitse Pases, 92 jaren, weduwenaar van Barbara Slosse. Wijk D. Schmidt Geor- gine, ongehuwd, oud 20 jaren, Hondstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. vrouwelijk id. 0. GOEDEN AAN GENADIGEN PRIJS Schrijven Edmond VANDEWIJNKEL Yperstraat POPERINGHE. Een bezoek aan de DE FOERE-SCHOOL, te Brugge. ET Eerste Deel. 1. Jeunesse, marche militaire. Moerman. 2. Retsiem, ouverture. Meister. 3. Fantaisie sur Faust. Gounod. 2d« Deel. 1. La dernière pensée de Weber, solo de violon par M. Tasseel. Ludovic. 2. Mireille, chanson de Magali par M. A. Delmotte. Gounod. 3. Valse pour Occarinas par MM. Mae- german et P. Igodt. A. Igodt. 4. Kluchtlied gezongen door den heer Mailliard. X. 5. La Canne Royale exéoutée par les An ciens Pompiers. 3de Deel, Blijspel met zang in één bedrijf door H. Creus. In den loop van 't verleden jaar is Brugge nog maals met een kunstpareltje verrijkt. Boven de ingangdeur van het aloud hotel Bladelin bevond zich eene groote nis, welke aan de werking des tijds niet had kunnen wederstaan en dus maar weinig meer van hare vroegere schoonheid ver moeden liet. Thans is zij op stadskosten Hersteld geworden en door haren rijkdom in versiering, beeldhouwwerk en polychromie in een echt bouw kundig juweeltje herschapen, dat eerder door eene glazenkas diende beschut en beschermd, legende aanvallen van ons koud en vochtig klimaat, dan wel in volle lucht aan al de guurheden des weders bloot te staan. Sinds vier eeuwen bestoni die nis, en, zoo de steenen langzamerhand verbrokkelden, niet minder ook hadden eene opvolgende reeks kalklagen hare veelkleurigheid aan het oog des aanschouwers ont trokken. Het herstellingswerk is bestuurd gewor den door den Heer L. Dela Censerie, directeur der Academie van schoone Kunsten en der Nijverheids school te Brugge, die het beeldhouwwerk liet uit voeren door M. De Wispelaere en óe polychromie aan den heer Leegenhoek toevertrouwde. In de nis zit Sire Pieter Bladelin geknield, met gevouwen handen, in de zelfde houding als op een der paneelen van Rogier v. d. Weyden's drie luik uit het Berljjner museum (1). Vó6r hem zit de Moedermaagd, met het Kindje op den schoot, in eenen vergulden got.hischen zetel. Dit groepje vult de geheele nis, welker slank gothisch torentje door een schutdakje in eikenhout, met eene zinken plaat bekleed, beschermd wordt. liet vlaggetje van den windwijzer op het kleine schutdak en het voet stuk der nis dragen beide het geslachtswapen der Bladelins. Het geheel komt op eene donker groene muurschildering een gebloemd drapee- rend gordijn zeer voordeelig uit. Pieter Bladelin was schatmeester der Gulden Vlies-Orde, onder Philips den Goede, en wordt te vens als de stichter van Middelburg aangezienjOnder Karei den Stoute bekleedde hij de waardigheden van kamerheer on koninklijken schatbewaarder, te zamen met deze der reeds vermelde trezorie. Welk een rijk en machtig heer hij moest geweest zijn, getuigt het hötei dat hij in de Naaldenstraat te Brugge liet bouwen en dat heden nog gedeelte lijk bestaat. Daar bet bijna gansch ommuurd is, treft langs buiten vooral het torentje, welks naald met haken en eene arduinen leuning versierd is. Tn 1179 bewoonde de toenmalige bezitter, Tho mas Portunari, Florentijnsch handelaar en tevens agent der Medici te Brugge, dithötel; men toont er nog de geslachtwapens dezer prinselijke familie. Het volgende jaar gingen deze adellijke woning, alsmede de gronden die er bij behooren, als leen goed over tot Messire Jaak de Fiennes van Luxem burg, om later het eigendom te worden van den rampzaligen Egmont, een der martelaars van 't Spaansch Beheer. Van 1633 tot 166} verbleven er de ontschoeide Karmelietersen, toen M. de Foere dit huis én het aanklevend hotel de Miraumont in 1829 aankocht en er eene liefdadigheidsschool stichtte, door non nen bestuurd, alwaar men het kantwerken aan arme meisjes moest aanleeren. Die abt de Foere (geb. te Thielt 1787, f Brugge 1851), vertegenwoordiger op het Nationaal Congres en in de Laagkamer voor het arrondissement Brug ge, was een zeer liefdadig mensch, doch tevens de kortzichtige franskiljon, die onze taal, in de eerste jaren na 1830, van op de parlementstribuun aan viel of trachtte bespottelijk te maken en daarom al de Flaminganten der eerste ure, Willems, David, Bormans, Desmet, Ledeganck. d'Hulster, Ver spreeuwen, Blornmaert, Rens, Serrure, Van Duyse, DeJenghe, Smolderen, Mertens en anderen tegen zich in 't harnas joeg, De zeven eersten, namelijk, die deeluitmaakten van do ofgciëele taalcommissie, door Minister de Theux in 1837 ingesteld, schold hij in de Kamer voor intriganten en oproermakers, die de Hollandsche taal opnieuw in België wilden binnensmokkelen, om den landaard en de taal der (1) in het onlangs verschenen werk: Sept études pour servir cl l'histoire de Hans Memling, door A.-J. Wauters, wordt bedoelde schilderij aan Mainline toegeschreven. De zaak nog niet gansch uitgemaakt zijnde,worden Uier best de twee meeningen vermeld.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2