VAR IJPIKEN ER HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Chemin de fer. Tiende jaar Zaterdag 16" Februari 1895. Nummer 7. De Landbouwkwestie. Het zal beteren. Abonnementsprijs voorop botaalbf* ars 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 £r. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft». 75. Annoneen» 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bek» udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij es onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de depart pirtir du ler Octobre d'YPRES pour Poperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-03 9-43 TRAM YPRES FURNES. 4-40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le sam»di seuleaient). FURNES-YPRES. De poets is gespeeld en de boeren, nogmaals door de kwakzalverijen van bescherming onzer meesters, hebben de zoogenaamde vrienden van den landbouw aan het bewin gehouden. Met in den loop van den laatsten zittijd voor de oogen der landbouwers het instellen van beschermrechten op de granen te doen schemeren, heeft het ministerie eenen kiestruk ge bruikt; het heeft zich de gunst der landbouwstreken willen verzekeren, die het grootste gedeelte des lands vertegenwoordigen en het is er in gelukt. De buitenkiezers hebben zich vol iever in de armen van een gouverne ment geworpen dat hun beloofde (29* Vervolg). Een alarmkreet ging door gansch het bis dom op. Van allen kant stroomde het volk te wapen, en op 23 September 1408, stonden de twee legers, op de heide van Olhée, te gen over elkander. Dapper verweerden zich de Ambachten, en lang bleef de zege twijfel achtig 1 Doch eene krijgslist lokte de gemeen tebenden buiten hunne verschansingen, de burgondisehe ruiterij stortte met bliksems snelheid op de eenigzins verwarde luiksche voetgangers en richtte onder hen eene vree- selijke slachting aan. De dappere voogd, zijn zoon Dirk, en meer dan 26,000 Luikenaren vielen onder het zwaard der overwinnaars. Hier, te Othé», zooals de Vlamingen te Ro- zebeke, dolven de Ambachten het onder spit voor de geharnaste, feodale ruiterij. (1) Des anderendaags verscheen Jan van Beie ren op het slagveld, en de wreedaard gaf (er van af zijnde met zijn woord niet te houden) van voor het belang van den landbouw de steedsche en nijverige bevolkingen op te offeren wier voornaamste belang is goedkoop brood te kunnen eten. En die oog verblinding heeft over de laatste keus beslist. Wil men er het bewijs van? Gansch het Vlaainsche land, dat zich op den landbouw toelegt, is heden, door zijne afgevaardigden bij de Kamer, uit- sluitelijk katholiek. En welke zijn in het Walénland, dat thans socialist of liberaal is, di^ wezéntlijk afvallig zijn of \oor het klerikalism bewaard zijn gebleven of er toe overgeslagen zijn? De eenige arrondissementen die wezeutlijk hun bestaan in den landbouw vinden, zooals Doornik, Ath, Borgworm en Dinant Overal waar de nijverheid heerscht heerscht ook het antilüerikalism. Overal waar het landbouwelement de bovenhand heeft, is het clericalism dat de vertegenwoordiging des volks heeft. Ziedaar dus eene nieuwe verdeeling die zich bij de andere komt voegen welke reeds de Belgische burgers van elkander scheiden: wij hadden de ver deeling tusschen klerikalen en anti klerikalen, tusschen Vlamingen en Walen, tusschen behoudsgezinden en volksgezinden nu hebben wij op den hoop toe, de verdeeling tusschen de burgers der landbouwstreken en die der nijverheidsstreken. De eene helft der Belgen ziet het andere met een kwaad oog aan. En die staat van zaken kan ongetwijfeld bevel om de kampplaats aandachtig te on derzoeken en de gekwetste Luikenaars on- meedoogend af te maken. Bij het vernemen dezer schrikkelijke neerlaag maakte zich eene diepe ontzetting van Luik meester. Aan de ongelukkige stad bleef geene an dere uitvlucht dan de onderwerping wijl hare koenste kinderen het leven bij dezen moorddadigen strijd hadden ingeschoten. Een hondertal der voornaamste ingezetenen trok Jan van Beieren tot Vottem te gemoet, en smeekten hem om genade. De bloeddorst des overwinnaars was echter niet verzadigd! Niet genoeg menschenlevens waren aan zijne wraaklust opgeofferdStaande voet deed hij twee en dertig der afgevaardigden onthoofden, en zond de anderen naar de ho- pelooze stad terug, zonder hun een woord van mededeeling, noch uoop toe te sturen. Des namiddags trok hij de beangstigde stad binnen. De echtgenooten der bijzonderste burgers, den legaat des pauzen, den wijl bissctiop Isuiu, verscLifciüene kanuuuikken en talrijke inwoners, die tegen hem de wa pens gevoeld hadden, ueed hij in U2 Maas versmooren De andere steden zagen de her- niet dan verergeren. Hebben onze ministers wel een enkel oogenblik het oprecht gedacht gehad van beschermrechten in te stellen, waarvan de landbouw, zon der twijfel wel ten onrechte, zijn geluk verwacht Gelooof er niets van. Zij hebben getoond dat zij wel afgerichte klucht spelers zijn. Hunne taal veranderde op zonder linge wijze volgens de plaatsen waar zij hunne kiesredevoeringen uitspra ken. In de landbouwcentrums waren zij gansch vuur en vlam voor de in komende rechten zooalsM. Cartuifels te Borgworm, M, De Bruyn te Den- dermonde! M. De Burlet te Nijvel. Maar in de groote steden bestudeer den zij de kwestie en spraken er maar van op eene ontwijkende en verwarde wijze, zooals MM. Desmeth-De Nayer en Begerem te Gent. Die geslepen politiekers, als sluwe' gasten die ze zijn, hebben er nooit ernstiglijk kunnen aan denken van de schrikkelijke inpopulariteit op te wekken welke de duurderwording van het brood hen op den hals hadde ge haald. Z'j schrikken voor den oproer den 18 April 1893 is daar om het te bewijzen, en bekreunden zich geens zins het volk der steden de uithon geraars te zien te lijve te gaan. Dat maakt ongetwijfeld de zaak der landelijke bevolkingen niet en deze hebben redenen om te morren. Maar hunne misnoegdheid leidt tot geene gevolgen. Geduldig en goedzak kig verdragen zij dat men met den gek scheert. haling derzelfde wraakroepende feiten. Meer dan vierduizend man bekochten hunne vrij heidsmin met den dood terwijl hunne goe deren aan's prinsen vertrouwelingen wier den uitgedeeld. Thans verzon de man, die de geschiedenis, wegens zijne wreedheid, met den naam van Jan zonder Genade bestempeld heeft, mid delen, om de Luikenaren volkomen machte loos te maken. De hertog van Burgondië en de graaf van Henegouwen, velden, op 24 October 1408, te Rtjssel een vonnis, dat de luiksche vrijheden om zoo te zeggen ver nietigde. Voortaan geene versterkingen, geene Am bachten, geene verbonden tusschen de ge meenten meer 1 Geene andere burgemeesters daa die door den bisschop aangesteld. De rechtbank der XXII afgeschaft! Alle schijn van wettelijkheid verdween om plaats te maken voor de onbeperkte macht eens en kelen mans, die, naar goeddunken, over rijkdom en leven eener gansche natie kon beschikken. Eene krijgsbelasting van dertien millioe- nea franken, eene ontzaggelijke som voor Ten andere, de geestelijkheid is daar om ze in den toon te houden, ze te bedaren en hun de ontwerping aan de gekozenen van het bisdom aan te prediken. Zij zal hun op de mouw speten dat de landbouwbescgerming om reden van den tegenwoordig slechten) tijd, slechts uitgestel is; dat dit voor eenen toekomstigen zittijd zal zijn; en aldus zal men ze zachtjes aan voor eenen toekomstige keus voorbereiden en en siroop aan den baard strijken. Mendieeft ze in het verledene ge fopt, men zal voortgaan met ze in 't vervolg te foppen. Escabor zal vol daan wezen. Wij weten niet wat de toekomst ons voorbehoudt en wij denken daar enboven dat het een droombeeld is nu te willen voorspellen wat binnen een eeuw of eene halve eeuw het lot der arbeiders en der burgerij wezen zal; maar toch is het een feit dat de nij verheid? en den'handel eene crisis doorworstelt waarvan het einde niet te voorzien-is. ledereen zegt en on dervindt het dat de huidige toestand onuithoudbaar is; iedereen klaagt dat er niets te winnen is en van dag tot dag ziet men kleine en zelfs groote handelaars welke verplicht zijn hunne schuldeischers bijeen te roepen en eene minnelijke schikking aan te gaan. Duizende werklieden dwalen langs de straten en zoeken te vergeets naar werk; in die soms armzalige woningen die eerder aan stallen ge lijken, heerscht dikwijls de grootste ellende en verteren de kinderkens dien tijd, wierd den volke opgelegd. (Eer vier jaren verstreken waren, was deze schatting betaald, hetgeen ons een gedacht geeft van den welstand, die het bisdom door handel en nijverheid verkregen had.) En om zijne euveldaad te bekronen, eisch- te Jan zonder Genade, dat de ongelukkige Luikenaren de verjaring der Othéesche slachting, waarin zoovelen der hunnen het leven lieten, door openbare feesten en lofge zangen in de kerken vierden. Sedert dien liet hij geene gelegenheid voorbij gaan om het rampzalige volk te folteren Hetjuk wierd zoo onverdragelijk, dat de arme lieden niet langer hunne ketens kon den torschen. Nieuwe oproeren braken los; maar zij werden in stroomen bloeds ge dempt! Een honderdtal vluchtelingen had zich ia het kasteel van Herck opgesloten. De trouwelooze vorst beloofde hun het le ven, indien zij hem den burcht overgaven. Zijn woord bleef hij echter niet gestand, want hij deed hen allen ophangenAndere opstanden te Luik, te Hoei en elders wierden op dezelfde wijze gedempt. Wv HET WEEKBLAD H-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9-41. Doperinghe-Hazet.rouck, 6 54 8-52 9-03 - 11-45 3-43 6-24 8-10. Houthem, 5-13 8-00 10 59 5-02 7-38 Oomiu«s 5-13 7-44 8-00 —9-41 9-46 - 10-59 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Oomines-Armentières, 5-13 7-41 10-592-29 5-02 8-40. Roulers, 5-58 6-45 7-46 10-20 12-03 2-3S 3-47 6-23. Langhemarck-Ostende, 6-56 9-45 11 573-39 6-03. Courtrai, 5-13 8-00 9-41 10-59 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 - 8 00 - 10-59 - 2-29 - 5-02 7-38. De Poperiaghe vers Hazebrouck, 7-11 9-19 12-03 4-01 —8-38 8-27. 4-45 7-26 9-50 1-05 3-45 6-22. (1) De wapenvaan van St-Lambertus was gedia- gen door den graaf Hendrik van Salm die in dezen veldslag het leven verloor. Zijn vader vocht in de rangen der burgondisehe legers.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1