STADSNIEUWS. Geld breken met hamers. IJselijke Moord te Elverdinghe. StemrecMbond. Koorzang. Willems-Fonds. Den Heeren Burgemeester en ge meenteraadsleden der stad Yper. Bij de Infatiguables. BAï,. Fransch tooneel. ANTONIO père efc fils. Vlaamsche Ster. EEN MIN DIE DE BROEK DRAAGT MEIROZEKEN De Postiljon van Maria Theresia. Ongeval, PoperiDghe. noor gebrek aan voedsel, kleeding en lucht. Dagelijks worden nieuwe machines uitgevonden waardoor telkens handen worden gespaard en de werkeloozen vertiendubbeld. Zeg, lezer, kan die toestand blijven duren? Moeten er naar geene middelen uit gezien worden om dien te verhelpen? Ja, niet waar! Aan afschaffing van machines valt niet te denken; de eenige redplank ligt in de regeling van den arbeid. Dat men niet zegge dat zulks onmo gelijk is! Van wie ook het denkbeeld uitga, men moet er het voordeel uit trekken dat er in opgeslosen is. Eene wet bestaat reeds in Belgie, het werk in mijne fabrieken regelende; dat men ze uitbreide, desdoods een alge meen kongres daartoe bijeonroepe waar ook de werklieden zouden ver tegenwoordigd zijn en er kan niets dan goens uit voortspruiten. Laat ons rijpelijk overwegen en nadenken over hetgeen nu kan ge daan worden en laat ons de hand aan t werk slaan om de lotsverbetering van allen te beproeven. Hoe dikwijls hebben wij niet gezegd hoe kwistig onze slimme stadhuismannen te werke gaan met het geld van jan en alleman 't is te zeggen mat het geld der stad Meer dan eens, sedert de aankomst der ridders van den nacht van 1Q februari, heb ben wij bewezen dat zij allerhande nutte- looze uitgaven doen, zonder ooit iets goeds te verrichten. De gebenedijde wijwater- dweiltjes, Journal d'Ypres en Nieuws blad, hebben ons telkens uitgemaakt voor lasteraars, die enkel uit haat het katholiek bestuur aanvielen, en zij maakten hunne lezers wys dat het beheer der stadsfinanciën in geene betere handen kon gevallen zijn dan in deze der huidige bestuurders. Wij zullen niet meer terugkomen op al wat wij vroeger zegden en bewezen, maar slechts een feit aanhalen dat ten volle be wijst dat de kaloten zeer vrijgevig zijn als het grootmoeder's beurs geldt. Over eenige maanlen stak Burgemeester Surmont in zijn blooten knikker dat de stads ontvanger een ander huis moest betrekken. Zijn bureel was niet welvoegelijk genoeg, het was te eng, te gemeen, enz. en leverde geene zekerheid genoeg op voor het bewaren van den ijdelen koffer-fort. Kortom, de ont vanger moest verhuizen en het Stadsbeseuur zou hem een huis bezorgen waar alles beter ging ingericht zijn, en dat waardiger was om tot woonst te diemen van eenen beambte. Op de Gerechthefplaats bezit de stad nog een huis (het eenige misschien van al de vroegere stadseigendommen) dat al de voor waarden vereenigde om er eene deftige ont- vangerij van te maken. Maar er mcesten eenige wijzigingen aan gedaan worden. De bureelen moesten worden geschikt, 'de lesse naars, de kassen en banken, alles moest in orde gebracht worden, en deze werken door het verstandig en spaarzaam drietal: Surmont, Colaert en Berghman besloten, be liepen tot de bagatel van 4000 (zegge vier duizend) franks. De ontvanger had hot huis opgegeven waar hij inwoonde en was voornemens rond Paschen zijne nieuwe woonst te betrekken doch eensklaps komt een tegenbevel en hij mag blijven waar hij is. Het huis, dat 4000 fr. gekost heeft voor veranderingen, was aan een bijzonderen verpacht en al het werk al de kosten waren nutteloos. Zoo dus, 4000 fr. op straat geworpen om eene gril van Surmont en C18 te voldoen. Voeg nu nog daarbij de 50,000 fr. van het justicie paleis, de 25,000 fr. die in kas wa ren tijdens het aftreden der liberale partij, de geldsommen die voortkwamen van de verkooping van stadseigendommen en gij zult verwonderd zijn dat er geen geld in kas is, dat de muizen er de polka in dansen en dat de stad Yperen recht naar het bankroet loopt. Welaan! lastenbetalers, schept moed, tast maar diep in uwe zakken, geeft zonder aar zelen, de kaloten zullen wel weg weten met uwe centen 1 Indien Surmont en tutti quanli hunne lichtzinnigheid met eigene centen moest be talen, zij zouden er tweemaal opzien om zoo onbezonnen geld te verkwisten ja, zij zou den misschien zelve de breiken kuischen om het goedkooper af te stoven, maar 't is goed snijden in een andermans vleesch en wat geeft het gemor der lastenbetalers, als er maar eenig profijt is voor sommige vriend jes die het kalotebestuur wil bevoordeeligen ten koste van iedereen. Wij hopen dat daarover eenigen uitleg zal gevraagd worden aan die mannen van min politiek en beter bestuur Zondag avond was de genaamde Louwyck met eenige vrienden aan 't bollen in de her berg de Wandeling, te Elverdinghe, gele gen langs de steenweg naar Woesten, toen de gebroeders Lebbe en zekere Kinoo bin nentraden, zich meester maakten van de lei waarop men de behaalde punten teekende en alles uitveegden om twist te zoeken. Men liet hen begaan. Ze dronken dan een glas bier en al met eens vielen zij te gelijk Lou wyck aan, duwden hem in eenen hoek en gaven hem drie steken in de borst, waarvan twee het hart doorboorden en ééne de maag. Louwyck zeeg neer om niet meer op te staan. De drie moordenaars werden nog denzelfden avond bij de lurven genomen en Maandag namiddag hier naar het celgevang gebracht waar men ze ter beschikking van den Procureur des konings opgesloten houdt. Het is met eene driehoekige vijl dat zij de wonden toebrachten. Men denkt dat deze moord met voorbedachtheid is bedreven ge weest, daar de ellendelingen reeds vroeger twist hadden gehad met het slachtoffer. Zal de lasteraar van het Journal d' Ypres deze wandaad ook toeschrijven aan een ge volg van het officieel onderwijs? Wij twijfe len er aan, want te Elverdinghe bestaat er geene gemeenteschool, men vindt er niets dan eene school met God en eenen onder wijzer met geloof. Doch wij willen daar niets uit besluiten. Enkel zullen wij zeggen dat de verkwezelde buitengemeenten van Vlaanderen akelige voorbeelden van bescha ving geven en wij vragen ons af of het niet beter - ware voor het Gouvernement naar middels uit te zien om die lieden te beschaven dan gedurig van de beschaving der Congo- landers te spreken. gemeentebestuur maar eene geringe uitgave zou berokkenen. Het geldt hier de armoede te lenigen onzer reeds zoo beproefde wer kersklas. Hopende, Heeren, dat er gevolg aan onze vraag zal gege/en worden, hebben wij de eer üed. de uitdrukking onzer volkomene hoogachting aan te bieden. Namens het Bestuur: Eug. Vandermeerrch. A. Criem. Yperen, den 15 Februari 1895. Donderdagjl. bood de koorzangmaatschap- pij haren leden een heel puik concert aan. Mej. Van Acker uit Gent verleende hare medewerking en oogste den meesten bijval in. Heel het feest heeft opperbest bevallen en alle aanwezigen sleten er een vreugdevollen avond. Morgen zondag, om 3 ure namiddag, biedt de stedelijke Willems-Fondsafdeeling in het Huis der Oud-Pompiers haren leden eene mooie concert-voordracht aan. Ziehier het programma overigens Oen Congo, door D1' Jacobs, 10 minuten tusschenpoos. Wij ontvangen van deze Maatschappij eenen brief met vriendelijk verzoek hem in ons blad over te nemen. Heeren, Namens den Vrijzinnigen Volksbond hebben wij de eer Ued. een verzoek aan te bieden, om beroepende op uwe menschlie- vendheid. Nooit, ge weet het, is het winterweder guriger geweest dan op dit oogenblik. De aanhoudende rijpende vorst die wij thans doorstaan zal als eene zeldzaamheid in de ge schiedenis geboekt staan. En het is bij zulke een hevige koude, bij dit gurige weder dat naarstige, doch ongelukkige, slecht gevoede en half gekleedde werklieden werkeloos op de openbare plaatsen, bibberend, stervend van koude, moeten rondzwerven. Niemand van U, Heeren, is niet reeds ge tuige geweest van dit akelig schouwspel dat aan elk gevoelig mensch het hart uit made- lijden moet toeprangen. Het is ook om die reden, Heeren, dat wij een beroep komen doen op uwe christelijke gevoelens en u vragen dat gij in de beneden- plaatsen der Halle een verwarmd lokaal zoudet ter beschikking stellen dier talrijke ongelukkigen die tot schande der mensch- heid, op den openbaren weg van koude staan ineengekrompen. Wij hebben trouw genoeg, Heeren, in uwe gevoelens, om te durven hopen dat gij gehoor zult verleenen aan dit zoo billijk als nederig i verzoek, welks uitvoering verders aan het Het zal er aan geen volk ontbreken Morgen zondag om 6 1/2 ure stipt 's avonds in de ruime zaal der Beurs zal er een feestje plaats hebben dat weeral de moeilijksten vol. op bevredigen zal. De turnmaatschappij Les Infatiguablesdie waarlijk onvermoeibare zijn, biedt er haren leden muziek- zang en dans- turnfeest aan, dat heel genotvol zal mogen heeten. Ziehier 't programma apothéose Welnu, wie daarover niet tevreden is, dit mag oprecht heel moeilijk heeten. Ook zal de weidsche zaal gestamptvol zijn. Dinsdag 19 dezer geeft den tooneeltroep Fontenel ie eene luisterlijke vertooning be staande in comédie vaudeville en 3 actes. Rival pour Rire comédie en 1 acte. Geep twijfel of do zaal zal als gewoonte wel voorzien zijn. De zaal zal behoorlijk verwarmd zijn. Opening van 't bureel ten 7 ure, om ten 7 1/2 ure op 't tooneel. Men kan voorop kaarten bekomen bij Th. Degroote, Vandenpce/eboomplaats. Met genoegen vernemen wij dat deze maatschappij, om aan het verzoek van het Ypers publiek te voldoen, nog eene luister lijke vertooning zal geven, op Zondag 24 februari 1895, bestaande in: blijspel met zang. blijspel met zang kluchtspel met zang. Bravo sterrelingen, uat is een goed ge dacht, de Ypersche neeringdoener en herber giers zullen ten minste nog een daguurtje winnen, want de honderde vreemdelingen die de vertooning bijwonen 'moeten toch wat geld achterlaten terwijl den vreemden franschen tooneeltroep, ondersteund door ons stadsbestuur met onze centen naar den vreemden optrekt. Dinsdag morgend gleed de waardin uit den Café du Boulevard uit op de Botermarkt. De heer Dalmote, geneesheer in allerijl ge roepen stelde vast dat de scheen-en kuit. beenderen van het linkerbeen gebroken waren. Na een eerste verband werd de lijderes in het bed van 't Gasthuis huiswaarts gedragen. BURGERSTAND. van den 8 tot den 15 Februari 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 7 Huwelij ken Verlinden Pieter, landbouwwerkman, en Devos Louise, huisvrouw. Burgho Aimé, zonder beroep, en Ducor- ney Marie, zonder beroep. O verlij dens ictoor Adèle, 80 jaar, zonder beroep, we duwe van Couvreur Jan. St. Jans-buiten. Canuière Barbe, 69 jaar, zonder beroep, weduwe van DegraeveJan, L. Thouroutstr. Werbrcuck Henri, rondleurder, ongehuwd Padewingstraat. Ceuninck Clemence, 55 jaar, kantwerkster ongehuwd Meenenstraat. Doom Karei, 57jaar, landbouwer, echtge noot van Verhack Maria, Sint-Jacobs bui ten. Lebbe Rosalia, 68 jaar, herbergierster, echtgenote van Derbrandringhein Josef,groo te markt, Segers Henri, 7jjaar, scholier, Doorgang straat. Mannelijk 5. Vrouwlijk 1. Kinderen beneden de 7 jaren Officieële Weldadigheid De winter is hard en het Weldadigheids- bestuur onzer stad is genoodzaakt buitenge wone uitdeelingen te doen van brood en kolen wil het de arme raenschen langs de straten niet zien sterven van honger en koude. Dit is niets dan lofwaardig, het bureel van weldadigheid kan in deze droevige tijden niet te milde zijn voor de schamelenmaar hetgeen wij onrechtveerdig vinden is dat de heeren dischmeesters persoonlijk en alleen de leveriDg hebben van al hetgeen uit te deelen is. Oh ja, wij weten wel dat zy bij zeldzame uitzonderingen het profïjtje met hunne concurrenten gelieven te deelen, maar in dit geval is het nooit maar een kwezelaar of hier en daar een koopman die ook in geur van heiligheid geboekt staat die een aandeel iu de levering bekomt. Wij kennen bij voor beeld een kolenverkooper onzer stad die noch nooit een kilo voor den disch heeft moeten bestellen, niet een lid der Philharuionie kiijgt ooit aandeel in de leveringen Welnu, is zulks niet onrechtveerdig, op recht schandelijk? De stad wordt bestuurd met het geld van allen, zoowel van liberalen De Schrijver, De Voorzitter, PROGRAMMA 1. Orkest, fonder het bestuur yan M. Tasseel), Marsch door Chillemont. 2. De Asi-Fi-Jubito Romeinsch lied, te zingen door den heer Em. Bartier. 3. Fantaisie voor Hobo, met klavierbe geleiding, door M. Val. Walckers. L. Canivez. 4. HetGestolen kind deftige alleen spraak, bekroond op den Prijskamp van Loo, voorgedragen door den Heer G. Mailliard. 5. Mijn Moedertaal, woorden van K. Groth, muziek van P. Benoit, gezon gen door M. A. Delmotte, met bege leiding van orkest. Hervraagd. 6. Voordracht over 7. Orkest, Groote Fantasie op de Fa vorite van Donizetti. 8. Spaansch Bruilofstlied, uit de Brus- selsche Straatzanger, door M. Hoste, muziek van De Mol, gezongen door Mej. Z. Devers en M. Fm. Bartier 9 Freyschutz, Opera van Weber, Fan taisie voor twee violen, met klavier begeleiding, door de Heeren Ars. en Val. Walckers. Fm. Depas. 10. Kluchtlied, door M. K. Deweerdt. Het klavierbegeleiding zal uitgevoerd worden door M. Hendrik Moerman. 1. LE RISQUE TOUS, ouverture pour trompettes par Bleger 2. MOUVEMENTS D'ENSEMBLE LIBRE. 3. TRAVAIL AUX FLEURETS par les Membres Effectifs. 4. ROMANCE chantée par M. Em. Bartier. 5. ESCR1ME par les Membres Effectifs 6. BALLET DES PIERROTS par les Membres Elèves DEUXIÈME PARTIE. 1. CADIX, ouverture pour trompettes par (Bleqer) 2. MOL VEMENTS D'ENSEMBLE A LA CANNE. 3. ASSAUT DE FLEURETS entre MM. Marxs et Maes. 4. LE JOUR, romance chantée parM«lle Z. Devers. 5. TRAVAIL ARTISTIQUE AUX APPAREILS par M. Ducaté et les Membres effectifs de la lr section. 6. CHANSONNETTE COMIQUE, chanté par M. O. Maillard. 7. BALLET DES CLOWNS par les Membres Effectifs.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2