grandTöncert GRAND CORTEGE Vrijzinnige Vereeniging Fête de la Mi-Carême STADSNIEUWS. Eene plechtige inhaling. In 't Nazareth. Eene kleinigheid. Ville de Poperinghe. S0 Cl ÉT PHILHARMONIQUE Burgerstand der Stad Poperinghe. Ville de Messines. Rousselaere. Jonge moeders. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. dompersministerieWanneer zal ein delijk het uur der verlossing slaan Ziehier de voornaamste der voor gestelde invoerrechten door het klerikaal ministerie Boter en margarine, 20 fr. de 100 kilo. Meel (semouil inbegrepenjl 50 fr. id. Voedingsdeeg, 4 fr. id. Ingelegdwildengevogelte20fr. id. Ingelegde groenten, 10fr. id. Dood gevogelte, 30fr. id. Safraan, 500 fr. id. Ingelegd fruit, 25fr. id. Gist, lOfr. id. Melk, 2fr. perhectol. Dit alles zal den landbouw niet redden en integendeel de eetwaren van zooveel doen opslagen. van Yperen. Algemeene Vergadering, Zondag 7n April, ten 8 ure 's avonds, in het lo kaal van den Zalm. DAGORDE 1Veranderingen aan het Reglement. 2. Gemeentekieswet. Het Konaiteit verzoekt zijne poli tieke vrienden die nog niet ingeschre ven zijn als lid van de Vrijzinnige Vereeniging die vergadering bij te wonen en zich te doen inschrijven. Maandag 1.1. had alhier de plechtige inha ling plaats der lieeren K. Deweerdt en G. Mailliard, die op den tooneelstrijd van Loo bekroond zijn geweest met den eersten prijs voor boertige tweespraak en den tweeden prijs voor deftige alleenspraak. Verleden Zondag had de plechtige prijsuitreiking plaats. Daleden onzer dappere tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster besloten hunne kunst broeders en medeleden plechtig te gaan inha len naar de statie van den buurtspoorweg Yperen-Veurne, en, om het feest op te luiste ren, verzochten zij de medewerking van het muziek der Oud-Pompiers, die hen zeer be reidwillig werd toegestaan. Bij het afstappen der bekroonden hief het muziek de Brabangonne aan en de leden der Commissie van de Vlaamsche Ster traden vooruit om hunne vrienden te verwelkomen, geluk te wenschen over hunne zegepraal en boden hen elk eenen prachtigen bloemtuil aan. Op de gelukwenschen van den heer Voor zitter der Vlaamsche Ster antwoordde de heer Karei Deweerdt dat hij en zijn vriend Mailliard gelukkig waren over ie bewijzen van sympathie die men hen gaf en over de eer die men hen aandeed eene zoo plechtige inhaling op touw te zetten. Ofschoon Loo maar een klein stadje van ons Vlaanderen is, vervolgde de spreker, hebben wij er deftige volleerde medekampers gevonden uit Brussel, Antwerpen, Mechelen, Leuven en Gent en wij hebben het genoegen gehad door deze heeren geluk te zijn gewenscht over onze uitvoering. Daarna traden de bestuurleden der Oud- Pompiers vooruit, en de heer Kommandant Brunfaut stuurde insgelijks, in den naam zij ner maatschappij de beste gelukwenschen toe aan de bekroonden. Daarna hervormde zich de stoet en men trok door de bijzonderste straten der stad naar bet lokaal der Vlaamsche Ster onder het spelen van vroolijke pas-redoublés. Dat er veel volk te teen was laat niet den minsten twijfel na, want telkens de Oud- Pompiers een uitstapje doen is Yperen in vreugd en feeste. In het lokaal had de plechtige ontvangst plaats, de gelukwenschen werdenhernieuwd, er werd gedronken op de zegepraal der twee tooneelisten, op den bloei en den vooruitgang der Vlaamsche Ster en op het welvaren der Oud-Pompiers. Eene bijzonderheid, die de Voorzitter der Vlaamsche Ster heeft doen uitschijnen, is dat de deftige alleenspraak, waarmede de heer Mailliard den tweeden prijs behaalde, een dichtstuk is welk vloeide uit de pen van den heer H. Creus, onder-voorzitter dezer maatschappij. Spreker wees er op dat niet alleen goede tooneelisten, maar ook verdien stelijke liefhebbers op letterkundig gebied in de Sier aan te treffen zijn en hij stelde een heildronk voor op de gezondheid van den schrijver en van den vertolker. Het feest duurde tot laat in den avond. Verleden Zondag vierde men in het oude mannen-gesticht 't Nazareth, het inhuldi- gingsfeest van den nieuwen bestuurder M. Debruine. Te dezer gelegenheid werden al de kostgangers getracteerd mettwee eierkoeken en eene tas chocolade. Juist gelijk men in Henritje's bewaarscholen in zekere omstandigheden de kleine kinderen vergast en veertien dagen te voren doet zingen Vivat de hoeken en de chocolat Nu, men mag een gegeven paard niet in den muil zien en indien de gift maar klein was, de jonst was misschien groot, zou men denken maar wij twijfelen er aan, daar de nieuwe Directeur reeds eene aardige rol be gint te spelen. Inderdaad, wij vernemen dat die nieuw- gebakken bestuurder zijne mannen begint te verbieden in zulke of zulke huizen te gaan om een pintje te verteeren, onder voorwend sel dat het slechte huizen zijn, maar in den grond omdat de bazen van die herbergen meer of men verdacht zijn van liberalism. Wie de bevelen van den gewezen b beenhouwer durft overtreden zal geconsi gneerd worden en 's Zondags niet mogen uitgaan. Dit noemen wij de inrichting der inkwisi- tie in een gesticht waar oude, afgesloofde menschen zouden moeten behandeld worden met al de inschikkelijkheid die hunne jaren vereischen. Dat komt er van met b.... been houwers te noemeu, die, in plaats van eene vaderlijke rol te spelen, de rol van gendarm waarnemen. Arme kostgangers 1 watzijtgij te beklagen Het is beslist, men zal onze zuurgewonnen duitjes een dansje leeren. De stad is gemach tigd de noodige aankoopen en onteigeningen te doen om het Chateau d'eau (Waterkasteel) op te trekken. Verleden week waren onze lichten aan het zoeken en het meten om te bepalen, waar zij den put graven gaan, om nagenoeg een mil- miljoen ballekens, eene kleinigheid, zooals men ziet, daarin te begraven. Daarmede krij gen wij wel overvloedig en gezond stadswa- ter, beweren die schrandere bollen. Ais bet maar waar is Het zou echter wel kunnen gebeuren, dat wij er enkele porte-monnaies bij winnen, waarin al de appartementen te huren hangen, want bevoegde vakmannen houden staan, dat noch het berucht waterkasteel, noch de zinkingskommen, noch de soort roosters ons ooit zuiver, gezond water, dat van alle gift deeltjes ontdaan is, geven zullen. Zulk eene kolossale som wagen, zonder dat het stellig bewezen zij dat men het beoogde doel berei ken zal, is waarlijk nog al vermetel en mis schien wel onbezonnen gehandeld. Nu, kruisbrave Yperlingen, houdt u maar bereid om tot over den elleboog in uwe beurs te schieten 't zal nieuwe lasten regenen. Men zal in 't korte niet weinig op uwe zak ken komen trommelen. Leve de jap GARNAVALUED. STEMME Waar is Seys Refrein. Hij mocht nog wel zoo boffen En spreken in 't Volkshuis En op zijn liefde stoffen Voor al het klein gespuis. I. Savrienden komt geloopen Er is een nieuw marchand die kolen zal verkoopen En lijntjes weven kan. II. Daarmêe is 't brood ontnomen Van menig huisgezin Dat in d'ellende moet komen En derven het gewin. III. Wie kon er zich aan wachten Na al zijn schoonen praat Dat hij naar 't brood ging trachten Van vriend en kameraad. IV. Ernest en wild niet streven Naar 't laatste stukje brood De klein marchand moet leven Of anders moet hij dood. V. Gedenkt ook wel 't verleden Het zij voor ons een pand En wilt gij ons vertreden Het diene u tot schand. CORRESPONDENTIEN in tie bus. BURGERSTAND. van den 15 tot den 22 Maart 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 5. Vrouwelijk id. 7, O verlij cüens Landerwyn Gabriel, 9 jaren, scholier, Stuersstraat. Dumélie Jakobus, 56 jaren, wasbleeker echtgenoot van Vienne Eugenia, Elverdinghe- siraat. Dielie Hendrik, 36 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Wallaert Helena, 13 jaar, zonder beroep, Rijselstraat. Six Lodewijk, 54 jaren, meubelmaker, echtgenoot van Delacouw Clemencia, Boter- straat. Viaene Hendrik, 70 jaren, zonder beroep, weduwaar van Bardyn Virginia, Rijselstraat. Baeyen Rosalia, 80 jaren, zonder beroep, weduwe van Vanoverberghe Pieter, Rijsel straat. Gallens, Karei, 71 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Vande Candelaere, Julienna, St-Pietersbuiten. Kinderen beneden de 7jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijkid. 2. LE DliANCHE 24 ÜARS 1895, éi 6 heures du soir, en la Salie des Concerts de la Société. 9 1/2 heures du soir, G- IR, j&. JNT ID IB .A. IL van den 14 tot den 21 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 3 Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. Henri Pinte, gendarme t'Yper en Eudoxie Berat, huishoudster te Poperinghe. Amand Lermyte, landbouwer en Juliana Devynck, bside te Poperinghe. Sterfgevallen Baes Jozef, 40 jaren, timmerman, echtge noot van Hortense Lefever, Crombeekstraat. Van Caeyssele Petrus, 56 jaren, brouwer, weduwenaar van Stephania Bafcop, Pries terstraat. Descbilder Cecilia, 88 jaren, weduwe van Petrus Battheu, Pottestraat. DerooRosalia, ongehuwd, 78jaren, Brug- gestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Manelijk geslacht 3. Vrouwelijk 1. 24 MARS 1895. Emblématique, Ethnographique, Historique, Drölatique, Allégorique, organisé sous les auspices de 1'Administration Communale ï^éiaiiïon générale. sur la Grand'Place. En cas de mauvais temps, la fête sera remise éi huitaine. Van Honger. Donderdag namiddag is de genaamde Hendrik Levêque, oud 47 jaar, geboren te Moulin (Frankrijk) en wonende te Toerkonje in de Yperstraat alhier, van honger en ellende neergevallende bewo ners hebben den ongelukkige aanstonds eten en drinken gegeventoen de man wat ge beterd was, vertelde hij dat hij getrouwd is en vader van 6 kinders, hij is verwer van stiel en was vruchteloos naar Rousselare werk komen zoeken. Men heeft hem eenig geld gegeven en hem naar de statie ge leid van waar hij met den trein van 1 1/2 ure naar Meenen vertrokken is. Met verontwaardiging roepen wij u: geeft ge suiker aan uwen zuigeling, dan geeft ge hem vergift 1 Vóór dat het kind omtrent tien maanden oud is, kan het geen suiker verteeren. Het jong mensch even als de andere zoogdieren komt maar onvolmaakt op de wereldin de eerste maanden van het leven ontbreken er voornamelijk sommige klieren die klieren brengen een sap in den mond, dan aan sui ker, aan brood, aan meel, enz. eene veran dering doet ondergaan die deze spijzen ge schikt maakt om zich door de vliezen, of vellen die de maagholten en de darmpijpen vormen, in het bloed op te lossen en alzoo tot aan de uiteinden van het lichaam tot de ontwikkeling te dienen. Als de suiker die bewerking niet kan on dergaan wordt het een soort van azijn Wilt ge er u van overtuigen Doet gesuikerd water in een potje en houd dat potje omtrent 4 dagen boven de kachel derwijze dat de warme er nooit boven de 50 graden klimt. Proeft er dan van, en ge zult zien dat het zuur geworden is. Indien ge een moeder zaagt, die azijn aan haar zuigeling gaf dan zoudt gij haar ver wijten dat het een monster is. Welnu als ge door middel eener suiker- tet of van gesuikerde dranken altijd suiker ia het lichaam van het kind brengt dan veranderd daar ook op den duur die suiker in azijn en het wichtje kan van het zuur eene ontsteking in de darmen krijgen die schier altijd doodelijk is. Er is slechts een suiker dat ge, zonder vrees, aan het kind moogt gevenmaar die kost peperduur, die heet sacharum lacti- cum of melksuiker en is slechts te vinden bij apothekers of drogisten. Dat is eene eigenaardige suiker die uit de melk zelf getrokken wordt en om een gram te bekomen moet men verscheidene liters melk bezigen. Dr J. K. Beving. De personen die bun belang begrijpen voegen bij de koffie de malt Kneipp, merk Kathreiner (alleen echt). (2) ASTHS1S KAN GENEZEN WORDEN Na vruchteloos andere middelen te hebben beproefd, hebben duizenden genezing gevon den van Asthma met Dr R. Schiffinann's Asthma Cure. Dit middel wordt verkocht in bijna alle apotheken van het land, in twee grootten, aan 2 fr. 75 en 5 fr. 50 het pak. Indien uw apoteker deze remedie niet heeft, schryft en zendt het bedrag aan M. F. Vergauwen, apoteker, 160, Anspachlaan, ;ngHSH§>^S£2sa® Wat zijn laffaards 0:10 Mannen die schrijven en hunne correspon dentie niet onderteeken. 0.10 Mannen die na iets bekend te hebben hun woord in trekken. 0.10 Mannen die onder den duim werken om alle schoone instellingen te niet te brengen. 0-25 Mannen!enfin wij zullen maar uitschei den want er is nog zooveel aan te halen. 0.10 Als hij wil zullen wij nog meer bewijzen wat een laffaard is. 0.20 Wat heeft de suikerstande weest doen met de heilige maagdeleine langs den kant van 't plein. 0:25 Niets goeds zeker, want hij zou zoo spoedig niet gevlucht zijn wanneer hij den koperen Onzen Heer zag, die ook op jacht was. 0.25 Pas op of den koperen zal u in de bus zetten. 0.10 (Ancienne Musique des Sapeurs-Pompiers.) donné sous la direction de M. E. Van Elslande, avec le concours de Melle Mathilde Gorlé, Gantatrice, lr prix du Conservatoire royal de Bruxelles et lau reate du prix institué par S. M. la Reine des Beiges; M. Emile Dony, lr prix idem; M. Dekemper, Chanteur de Genre; M. J. E. Strauwen, Pianiste accompagnateur, si 2 1/a heures precises

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2