GRAND CORTÈGE STADSNIEUWS. VOLKSBOND. Poperioghe. VERLOREN Bal. Koorzangmaatschappij. Een eerlijke knaap. Brand Burgerstand der Stad Poperinghe. Ville de Messines. Fête de Ia Mi-Carême Volksonderwijs. YERSCHÏLIENDE TIJDINGEN. I avond 0111 ure algerweeaie ver gadering in liet ge woon lokaal Zilve ren Hoofd, ïfcijsel- straat. Een trouwring met naam erin ge graveerd, die hem vind en terug brengt zal er wel voor beloond worden. Het laatste zoowel als 't eerste vermomd bal gegeven ten voordeele van dan wereld lijken schoolpenning heeft veel bijval geno ten en mag een heel mooi feest heeten dat ook opperbest gelakt is. Er waren daar heel veel vermomden, waaronder heel lieve, en ook zeer veel niet vermomden. De ruime zaal der Oud-Pompiers was letterlijk te klein opdat die groote menigte er eens ge makkelijk hadde kunnen fiikkerbaenen. En toch heerschte er veel leven, bedrijvigheid en begeestering. Men vermaakte zich dat het genoegelijk om zien was. Die twee feestjes hebben een mooi stui verken, ten voordeele van dat uitgelezen werk den schoolpenning - opgebracht. Da beide bals brachten op Ontvangsten: 521,40fr. Uitgaven: 219,38 Batelijk slot: 302,02 fr. De heeren commissarissen verdienen waarlijk een woordje dank, omdat zij met zooveel onbaatzuchtigheid en iever, voor zaak des schoolpennings van hunne lastige taak gekweten hebben. Op Donderdag 4 April, ten 8 1/4ure 's avonds geeft deze maatschappij, aan hare leden, eene Soiree Tabagiein haar lokaal: De Beurs, Cartonslraat, en zal bestaan uit muziekstukken, romancen, en kluchtliede ren Het belooft eene zeer aangename soiree te zijn; ook wat kan men beter wenschen, een goed glas bier, zijn pijpje, en schoon muziek. Zaterdag noen, vond de genaamde J. Sae- lens, een 12jarige knaap, leerling onzer kostelooze stadsjongensschool, nabij de Mee- nenpoort een bankbriefje vau 50 fr. Zonder dralen droeg hij het naar het policiebureel. Dat pleit zooveel te meer te zijnen voordeele, daar hij de zoon is van «iet welstellende ouders. Hartelijk bravo voor dien eerlijken knaap en bericht aan den verliezer 1 CORRESPONBHNTIEN In die inas. Zondag 11. gaf de maatschappij Philhar- monie, in haar schoon lokaal een luisterlijk muziekfeest gevolgd door bal. Mej. Gorlé, kunstzangster, le prijs van het Conservatorium van Brussel en laureaat van den prijs door H. M. de Koningin in gesteld, M. Folie, M. Dony, (vervangende) en M. de Kemper, kluchtzanger verleenden hun medewerking, met zuklke kunstenaars, met de uitgezochte stukken der Philharmo- nie, met de medewerking van M. Lambrecht, een onzer beste liefhebbers moest het feest gelukken. Mej. Gorlé zong, met sterke en zuivere stem Lat Perle du Brésü. Het publiek biseerde. M. Folie heeft zijn gewonen bijval be haald. Ook M. de Kemper welke de ernstigste gedichten opvroolijkt. Ook M. Strauwen, wiens talent van toon dichter en klavierspeler gekend zijn. Wij kunnen ook M. Lambrecht niet ge noeg geiukwenschen, omdat zijn talent de kunst waardig is. Melden we de stukken door de Philhar- monie uitgevoerd Le cortege de Bacchus van Delibes, het openingstuk van Phedra en de Rondo- Wals van Yerdeyen. En zoo we M. Van Elslande loven, zoo is dit een plicht en een gewoonte. In de Revue musicals van Schroder wer den verschillende variaties op den Carnaval van Venezia ingelascht welke den liefheb bers toeliet te toonen wat zij waard zijn. Het dansfeest heeft uitermate veel bijval genoten, en de tegenwoordige» verlieten de zaal met den wensch weldra nog zulke feest te mogen bijwonen. De inrichters aanvaarden eenen welge- meenden dank. Dinsdag om 10 1/2 ure 's avonds, was ge heel de stad wakker gemaakt door de alarm klok, langs de kasseide van Reninghelst. 10 minuten van de stad staat er een huis met eene schuur, die sedert drie maanden niet bewoond is. Het huis en schuur zijn ganseh door het vuur vernield. De brand is aan kwaadwilligheid toe te schrijven. van den 21 tot den 2è dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 2 Vrouwelijk 5. Sterfgevallen. Vandepu^te Rosalie 85 jaar, weduwe van Charles Deribreu, Kleine Markt. Mille- vilie Franciscus, 83 jaar, weduwenaar van Bibiana Smagghe. WijkC. Vanhee Re- gina 66 jaar, weduwe van Louis Verwaerde Wijk O. Kinderen beneden de 7 jaar. Ma nel'ijk geslacht 6. Vrouwelijk 2. BURGERSTAND. van den 22 tot den 29 Maart 1895 Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 3 Overlijden» Waterblez Yirginie, 66 jaren, dienstmeid ongehuwd, Groote markt. Kinderen beneden de 7jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijkid. 2. 3 1 MA RS 18 9 5. Embiémsiique, Efhnographique, Histoi'iqüc, bruiaiique, Allégorique, organisé sous les auspices tie FAdministration Communale lEfcéunion générale. sur la Grand'Place. Alwie belang stelt in de wetenschap zou dit nuttig weekblad moeten lezen Het kost slechts 10 centiemen het nr en om het wekelijks te verkrijgen is liet voldoende aan onze verkoopers of in onze brievenbus een papierken te steken waar naam en adres op staan. Iedereen zal dit blad met belangstel ling lezen, en iedereen zal er iets in vinden dat hem nuttig zal zijn. Het bevat prachtige figuren en al de nieuwigheden welite dagelijks gevonden of ontdekt worden, worden er altijd in ver meld. Ziehier bijvoorbeeld den inhoud van het nummer, dat verleden zondag verschenen is: Een oproep. Een verrekijker voor eenige centen (met 5 fig.) De doode zee. Toestel om rimpels te voorkomen met fig.) Allerlei electrische machienen. De gewone Lintworm door Dr Mac Leod, prof. aan de Hoogeschool te Gent [met 3 fig.) - Kunstmatige koffie. Een raad aan de jonge moeders. Kunsthout. Caout chouc door Lorent Stauhope's vergroot glas met fig.) door Dr MacLeod. Het be waren van inkt. Praktische natuurkunde (met 2 fig.) Het opplakken van papieren of perkamenten etiketten op glas, steeri, enz. Dynomo's enz. De volgende nummers zullen al bevatten wat over scheikunde, electriciteit, enz, be kend is. Lezersvraagt dit blad aan onze verkoo pers. Het verschijnt alle weken en het kost maar 10 centiemen. Men abonneert, zich ten bureele van dit blad. Wilt gij een aangenamen en gezonden drank, en tevens eene groote besparing doen? Gebruikt dan malt Kneipp, merk Kathreiner, in pakjes. (3) De heer Hendrik André, uit Dampremy, thans in het Godshuis d'Harscamp, te Na men, schrijft ons: Reeds twee jaren had ik zoo erge wonden aan debeenen, dat ik mij slechts met moeite kon voortslepen. Geen enkel geneesheer was er in gelukt mij te helpen. Na dat ik had hooren spreken van de wonderbare genezingen bekomen in het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat, ie Brussel, besloot ik, als laatste middel, mij daar te wenden, en beloofde mij niet dat ik zou genezen, en nochtans is mijn toestand zooveel verbeterd dat ik zoo goed als genezen ben. Gedurende mijn verblijf in het insti tuut, heb ik er ook personen zien genezen die van kanker, klieren in den hals, enz., aangedaan waren. Het kliniek van het Gesticht is toegankelijk den Zondag. Maan dag, Woensdag en Donderdag van 11 1/2 tot 1 uur. Zaak Joniaus. Verbreking. Er schijnt veel kans te bestaan voor mad. Joniaux, dat haar vonnis zal verbroken wor den, hare verdedigers hebben, volgons men zegt, het stellig bewijs gevonden, dat M. Bar- bou van Roosteren, het hoofd der jury, geen Belg is, zooals hij denkt en niettegenstaande hij het kiesrecht bezit, dus ten onrechte. Ziehier hoe de zaak ineen zit De grootvader van den heer Barbou is te Amsterdam geboren in 1766 en zijn vader in 1810 te Roermond, in Hollandsch Limburg, onder het keizerrijk. Hij zelf kwam te Luik ter wereld in 1854. Mits vervulling van zekere voorwaarden gaf eene wet van 4 Juni 1839 aan de Belgen let wel op dit woord aan de Belgen - geboren in een der landsgedeelten die van België werden afgescheurd, het recht en de toelating te opteeren tusschen België en Holland. Vader Barbou te Roermond geboren zijnde dacht dat hij Belg van afkomst was en dus in de voorwaarden verkeerde om de voor- deelen van gemelde wet te genieten. In 1844 opteerde hij dan ook voor België. Welnu, daar hij in 1810 te Amsterdam van eenen Hollandschen vader geboren was, was hij geen Belg. maar ook Hollander, en zijne optie was niet geldig. Zijn zoon, die thans aan het hoofd der jury zetelde in de zaak Joniaux, is dus ook geen Belg. Deze ontdekking is niet zonder moeite ge daan. Mr. Hendrickx, een der advocaten, had zich naar Roermond begeven, om inlichtin gen in te winnen op het stadhuis, doch daar vond hij er geene. Teleurgesteld meende hij den moed op te geven en te vertrekken, toen den officier van den burgerlijken stand hem een boekje ter hand stelde, waarin hij den stamboom der Barbou's aantrof. Nu wist hij genoeg. Zonder dralen vertrok hij naar Amsterdam, j om er de geboorteakte van grootvader Bar bou te lichten. Hiermede gewapend kwam hij terug naar Antwerpen, in de overtuiging het middel gevonden te hebben dat stellig het rechtsgeding moet verbreken. Onze wetten zijn daarvoor klaar en duide lijk om als jury te kunnen zetelen in crimi- neele zaken moei men Belg geboren zijn of er door op!ie of naturalisatie de hoedanigheid van bezitten. Meer dan een vonnis is om die reden door- het Hof van Cassatie vernietigd geworden onder anderen degenen van Dafuisseaux, De Gand - Dandelin-Delannoy en Vander Smissen Mad. Joniaux heeft dus hoop naar eene nieuwe jury te zullen verschijnen. Maar of zij er beter zal van afkomen dan voor de As sisen van Antwerpen dat is voor haar sterk voor te vreezen. Een kind met twee tongen. Een zeldzaam wonderkind werd onlangs geboren te Kreta (Griekenland), het heeft namelijk twee tongen, verder aan ieder hand zes vin gers en aan iederen voet zes teenen. Geluk kig is liet geen meisje, anders zou er nader hand geen huis meê te houden zijn Militaire manoeuvers. Ziehier eenige inlichtingen over de aanstaande bewe gingen der troepen voor de schietoefeningen, enz. Da 5" 6e 7e 8e linieregimenten zullen van 5 Juli tot 2 Augusti naar het kamp van Be- verloo gaan voor de schietoefeningen. En 31 Augusti zal de 2e divisie (regimenten van Antwerpen tot manoeuverafdeeling ge vormd worden door de aankomst van ver sterkingstroepen. Van 2 tot 14 September zal de 2e divisie tegen de le strijden, die uit het kamp naar Antwerpen zal oprukken. De binnenroeping der klas van 1891 voor de 2e divisie zal plaats hebben van 5 Juli tot 3 Augusti, en die der klas van 1892, van 16 Juli tot 15 September. De 8e brigade (grenadiers en jagers) zullen van den 4 Juni tot den 2 Juli schietoefenin gen en bewegingen houden in de omstreken van Arlon. Van den 26 Augusti tot den 7 September zullen belegeringsoefeningen voorde artillerie plaats hebben te Luik en te Namen, De totale lengte in mijlen van de spoor wegen op de geheele wereld op dit oogenblik is in de Vereenigde Slaten van Noord-Ame- rika 174/784 mijlen. Hierop volgt Duitschland met 27,433 mijlen, Frankrijk met 24.018 en Engeland en Ierland met 20,325. Britsch Noord-Amerika met New-Foundland 15113, Rusland 19,656, Oostenrijk Hongarië met Bosnië 17,650, Italië 8,496 Spanje 6.771, Zweden 5,259, België 3,379, de overige Eu- ropeesche landen te zamen 11,399. Britsch Indië 17,768, de overige Aziatische landen samen 4,461, Australië 12,685, Afrika, 7,212, de Argentijnsche Republiek 8,463, Brazilië 6,390, Mexico 6,625 en de overige landen van Centraal en Zuid-Amerika 7,835 mijlen. En hoe groot is België Het kan 17 maal en half door Frankrijk worden opgeslokt Oorlogsbuit Men heeft eene statis tiek opgemaakt van den buit, in de handen der Japaneezen gevallen, sedert den oorlog met China aan den gang is, tot aan de inne ming van Port-Arthur. 7490 kannonnen en verschillende wapens, geschat op 10.150.000 fr. Verder 60 millioen rounds aan bus kruit en kogels voor geweren en kanonnen, geschat op 500.000 fr. Als mondproviand verloren de Chineezen aan rijst alleen voor 250.000 fr. 368paarden, geschat op 10.000 fr. 5 millioen fr. in klinkende munt. 3326 tenten, geschat op 150.000 fr. 477 vlaggen, 15 booten, 5 zeilbooten, 1 baggerboet. 3 steamers en 3 oorlogschepen, alles geschat op 5 1/2 millioen fr. Zoo men daarbij 22 millioen voegt, voor verscheidene artikels, als degens, sabels, muziekinstrumenten, rijtuigen, torpillen, enz. enz., komt men tot een totaal van 35 millioen, zonder de versterkingewerken van Ta Lieu en Port-Arthur te rekenen. 't Is om er van te droomen. 1 milliard weegt In zilver, 5,000,000 kilogr. In goud 222,580 kilogr. In bankbriefjes van 100 fr. 11.500 kilogr. 1000 fr. 1.780 id, Voor den vervoer van 1 milliard, veron derstellende dat een man 100 kilo draagt, gij zoudt moeten In bankbriefjes van 100 fr. 115 mannen; 1000 fr. 18 mannen; In goud, 2,225 mannen; In zilver 50.000 wam* Voor do chant van t schoon pierretfje Jultje was er amoureus van. Omdat het bal zoowel gelukt is. Voor da twee squeletten. En den nieuwen burgemeester erbij. 't Was wel uitgezocht. Tot agenten van politie loe sloegen hand aan de klak. Voor 't schoon concert van Maandag bij de K aioten. Voor den violonist Voor den baryton Voor de chanteuse En voor de groooooote fanfare Was dat toch een ketelmuziek Omdat den baas uit den Cercle K. K. zoo goed kan koetsier spelen. D'actien zijn zeker aan 'tdalenjjij de kaloten dat zij hun concierge niet meer kunnen volhouden. 't Is niet schoon van den huurhouder van 't plein zijne beste werklieden 't huis te hou den en die grootheer 't geld te laten verdie nen. Hij doet misschien concurrentie aan 75 cent. 0.15 0.10 0.10 0.20 0.20 0.10 0.10 0.10 0.20 0.15 0.10 0.00 0.01 0.10 0.20 0.10 0.10 ,H|HI I IIIHII I ill HUI 11| a S5 1 /i® ïieui-es pt-éciitses •nswuwV ■gyO'CWUir

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2