VAH IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annonoenblad. Het prins-bisdom Luik. Gliemin de fer Tiende jaar Zaterdag 6n April 1895. Nummer 14. Het kiesontwerp der regeering; De schoolkwestie. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 f!r. 1/5. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 een Hemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere beke udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Beugel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij es onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de dé part, a partir du ler Janvier d' Y PRES pour Poperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-03 9-43 TRAM YPRE3-FURNES. 4.40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le samedi seulesnent). FURNES-YPRES. Hieronder geven wij de voorwaar den waarin iemand één, twee, drie of vier stemmen zou bezitten, volgens het onrechtvaardig ontwerp der re geering. Hebben ééne stem 1. Al de mannelijke inwoners, 30 jaar oud. Belg van geboorte of gena turaliseerd en niet vallende onder de toepassing van een der artikels van uitsluiting. Hebben twee stemmen 1. De Belgen van 35 jaar die Huisvaders zijn of weduwenaars (36® Vervolg). Des anderendaags las men op de Groote Markt, het vonnis dat van het luiksche volk eene slavennatie maakte De vrijheden der steden wlerden te niet gedaan, hunne versterkingen geslechtde vrede van Iesche was afgeschaft, het volk ontwapend, en Luik om zoo te zeggen in de onmogelijkheid gesteld, om nog iets, tot het terugwinnen harer vorige rechten, te ondernemen. Karei de Stoute, «is voogd des bisdoms bezat uitsluitend het recht om over 's lands veiligheid te waken. En tot herin nering dezes onteerenden vredes, wierd de zuil (het pesron), dit pallarium der luiksche vrijheden, naar Brugge overgevoerd, en met een onteerend opschrift bedekt. Lodewijk van Bourbon, gemachtigd om het bisdom naar willekeur te bestieren, en Humbercourt des Stouten vertegenwoordi ger, maakten van deze omstandigheid ge bruik om hunnen haat op de burgerij uit te werken. Hunne knevelarijen van allen aard, hunne wraakroepende ongerechtigheden dre ven de opgewondenheid des volks ten top. De zendelingen des gewetenloozen Lode wijk XI vonden hier eene prachtige gelegen heid om zonder zich over den uitslag te be- met kinderen en den cijns betalen van 5 fr. in de gem. tot 1000 inwoners. 10fr. van 1000 a 10000. 15fr. 10000 a 25000. 20fr. 25000 inw. en daarboven. De cijns, geeischt voor het bekomen der tweede stem, is de hoofdsom en opcentiemen ten voordeele van den Staat, op de huurwaarde, de deuren en vensters, alsmede op de meubelen der woningen of gebouwen, welke men in gebruik heeft of voor welke belasting men is aangeslagen, maar vrijgesteld uit hoofde van het beroep dat men uitoefent. 2. De Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van een kadastraal inkomen van 48 tot 149,99 .fr. Ofwel Een spaarboekje op de Spaar- en Lijfrentkas, gevende ten minste 100 fr. rente. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld, gevende insge lijks minstens 100 fr. rente. Hebben drie stemmen De Belgen van 30 jaren die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen. Belgen van 30 jaren, Hebbende een diploma van hooger onderwijs, (zijnde universiteit, mijn- school, zeevaart, militaire school, handelsinstituut, landbouwscholen, normaalscholen, seminariën en vol ledig atheneum). kreunen, eene nieuwe omwenteling in het land te doen losbarsten. Bij het eerste teeken des oproers waren Bourbon en Humbercourt in aller haast de stad ontvloden doch de Luikenaren zetten ze achterna, haalden ze in de omstreken van Tongeren in, en voerden hen naar de hoofdstad terug. Het nieuws dezes opstands wierd den Her tog geseind, op het oogenblik dat hij met Lodewijk XI te Pérannes in onderhandeling was. De Stoute was als razend van woede hij wilde den franschen vorst, dien hij met recht van trouweloosheid beschuldigde, staanden voet het leven ontnemen. En het was niet zonder moeite dat zijne hovelingen hem van zijne bloedige plannen konden doen afzien. In afwachting dat hij een besluit zou nemen deed de hertog zijnen meineedigen gast in eenen kerker opsluiten. Drie dagen lang vertoefde deze in dit ge vang, drie ladge dagen, gedurende dewelke des hertogen omgekochte hovelingen alles in hel werk stelden, om hunnen meester tot bedaren te brengen. Na dien tijd, wierd de van schrik bevende koning voor Karei den Stoute gebrachthij onderschreef c p voorhand aan al de voorwaarden die de hertog, als vergoeding, van hem eischte. En om zijne valschheid en Ikheid te bekronen, Ofwel Een der hooge staatsambten be- kleeden of bekleed hebben. Hebben ook drie stemmen De Belgen van 35 jaar, gehuwd of weduwenaar met kinderen, die de vereischten cijns betalen, die bezitten Een onroerend goed van 48 tot 149,99 fr. kadastraal inkomen. Ofwel Eene inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 100 fr. rente. Ofwel Een spaarboekje, gevende minstens 100 fr. rente. Hebben vier stemmen De Belgen van 30 jaar die Een diploma hebben van hooger onderwijs, en daarbij Een onroerend goed van minstens 48 tot 149,99 fr. kadastraal inkomen. Ofwel Een spaarboekje gevende minstens 100 fr. rente. Ofwel Een inschrijving op het grootboek der openbare schuld van 100 fr. rente. Belgen van 30 jaar die Een onroerend goed bezitten van minstens 150 fr. kadastraal inkomen en terzelvertijd een diploma van hoo ger onderwijs of hooge ambten be- kleeden. Belgen van 35 jaar die Huisvader of weduwenaar zijn met kinderen en den geeischten cijns be talen, en daarbij Een diploma van hooger onderwijs bezitten of een hoog ambt bekleeden. Ofwel Een onroerend eigendom bezitten van 150 fr. kadastraal inkomen. vergezelde hij den Burgondiër op den tocht, dien deze, tegen de opstandelingen, ging on dernemen. Veertig duizend man drongen als eene wolk der verdelging Haspegouwen binnen, en verschenen den 21 October 1468 op Sint Walburgis hoogten. Op weerstand viel hier niet te denken 1 Het volk had geene wapens, en de gemeente geene wallen. In dezen ho- peloozen toestand wilden de Luikenaars het vuur aan de vier hoeken der stad steken, zich met vrouwen en kinderen onder hare puinen begraven, ten einde den van wraak gloeienden Burgondier het genoegen te ont nemen om met Luik te handelen, zooals hij met Dinant was te werk gegaan. 't Was alsdan dat zeshonderd Franchi- montezen, onder het bevel van Joris Strail- he en Vincent Buren eene laatste heldhaf tige poging wilden wagen, om de stad aan de klauwen harer beulen te ontrukken. In het holste des nachts beklauterden deze middeleeuwsche Spartanen, in stilte, de steile hoogten, verwurgden de wachten dia zij ontmoetten, en drongen tot dicht bij de tenten der vorsten door. Dreigend was voor deze het gevaar; hunne lijfwachten waren wel is waar rap op de beenen maar hun toestand bleef toch niet min bedenkelijk, want in deze dikke duisternis hti'kcnde Zij komt gedurig op het dagorde in een beschaafd land. Alleenlijk wordt het uitzicht, waaronder zij zich aan de vooringenomen heden der politieke mannen aanbiedt, soms met de omstandigheden grondelijk gewijzigd. Moet het ouderwijs confessionneel of belij dend wezen, moet het onzijdig zijn? Zulks was het vraagstuk van deze week, en het is op geene afdoende wijze opgelost geworden. Thans wordt de kwestie anders voorge steld. Moet de Staat zijne ondersteuning, zijne subsidiën aan de andere scholen dan de zijne geven Ziedaar de baan waar men inslaat. De cle- ricalen hebben reeds eene toelage van drij- honderJ-duizend franken voor de klooster scholen doen stemmen. Wat maar eene budgetgunst was gaat een wettelijk princiep worden. Eene nieuwe wet zal na Paschen neergelegd worden, die aan al de vrije scholen den rang van aangeno men scholen zal geven. Wat is de theorie van subsidie aan de vrije scholen waard Op afgetrokkens wijze onderzocht, schijnt zij zeer gevaarlijk, zelfs met de verzachting van het toezicht door den Staat. Dit toezicht door den Staat kan, inderdaad niet voldoende wezen om het ernstig karak ter van het onderwijs te verzekerenhet stelt de openbare machten niet te meer in staat om de zekerheid te verkrijgen dat de toela gen der schatkist naar geen werk overgaan dat aan het eigenlijk onderwijs vreemd is. Laat ons oprecht wezenwelken invloed kan de zeldzame verschijning der offlcieele bewakers op de waarde van een onderwijs uitoefenen, en hoe zouden die bezoekers van twee maal 's jaars er kunnen in gelukken er eene echt opvoedkundige richting aan te geven, het van alle vooringenomenheid die aan zijn eigen doel vreemd is, te zuiveren, eindelijk op zijne volkomene ze lelijkheid te waken men nog vriend, noch vijand, zoodat soms mannen uit hetzelfde kamp elkander te lijf gingen. Doch het alarm was gegeven. Van allen kant snelden de vreemde krijgslieden toe; de aanvallers wierden omsingeld, en be kochten met den dood hunne vaderlandsmin en vrijheidsliefde..,.. Des anderendaags drongen de Burgondiers de stad binnen. Wanneer men den vogel wilverjagm, moetmen het nest uitroeien had Lodewijk XI aan den woesten hertog gezegd, en deze volgde maar al te stipt dezen raad. De pen weigert de tooneelen der on gehoorde geweldenarijen, door de vreemde woestelingen gepleegd, te beschrijven. Veer tig duizend mannen, twaalfduizend vrouwen en kinderen wierden opgehangen, verbrand, gevierendeeld, of in de Maas versmoord. Vijf dagen lang duurde de plunderingKerk noch kluis wierd gespaard De versiersels der kerken, het goud en zilver der inwoners, de boeken, de meubels, de kunstgewrochten, de klokken, het lood der daken, het ijzer der huizen, tot het marmer der grafzuilsn toe wierd meegevoerd. En wanneer alles 1 alles door de beulen geroofd was, staken zij het vuur aan de voorheen zoo rijke stad, waarin geen steen meer recht bleef [Wordt vocrlgezet.) HET WEEKBLAD 11-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9 41. Poperinghe-Hnzebrouck, 6*54 8-52 9-03 11-45 3-43 6-24 -- 8-10. Houthem, 5-13 8-00 10-59 5-02 (-38 Oomines 5-13 7-44 - 8-00 9-41 9-46 10-59 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Oomines-Armantières, 5-13 7-44 10-592-29 5-02 8-40. Roulers,5-58 6-45 7-46 10-20 12-03 2-38 3-47 6-23. Langhemarck-Ostenrle, 6-56 9-45 11 57 3-39 6-03. Oourtrai, 5-13 8-00 9-41 10-59 2-29 5-02 7-38. Oourtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 8-00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperinghe vers iïazebrouek, 7-11 -9-19 12-03 - 4 01 -6-38 8-27. 4-15 7-26 9-50 1 05 3-45 6-22.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1