VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tiende iaar Zaterdag 13" April 1895. Nummer 15. Gh3miii de fer Liberalisme. Behouderspolitiek. Hoerahhoerah! De werkstakingen Zaak vrouw Jouiaux. Abonnementsprijs voorop betaalbaar.- 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 ft*. 75. Annoncens 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bek*udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen loor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel, Men wordt verzocht alle hoegenaamd# artikels uiterlyk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Heures de départ a partir du ler Janvier d'YPRES pour Toperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-03 9-43 TRAM YPRES-FURNES. FURNES-YPRES. De liberale partij is dood en de strijd zal -in de toekomst geleverd worden tusschen de behoudsgezinde en socialistische partijen Die woorden zijn reeds meer dan onderd- maal geschreven en herhaald gewor den sinds de kiezingen die voor de eerste maal met het vervalscht alge meen stemrecht in ons land plaats hadden.. «Welnu, die bewering is belachelijk dom en ongegrond, 't Is waar dat slechts een gering getal liberale volksvertegenwoordigers werden ge kozen, maa.r het is ook on wederleg- baar bewezen dat de twee andere partijen het voordeel van het meer derheidsstelsel genoten hebben en dat het getal hunner gekozenen veel te groot is in evenredigheid der uitge brachte stemmen. Ware het recht vaardige stelsel der Evenredige Ver tegenwoordiging toegepast geworden de uitslag zou gansch verschillend wezen. Doch al ware de Liberale partij verslagen, verpletterd uit dien ge- wichtigen strijd getreden, dan nog moet er gezegd worden dat welhaast de dag der herleving zal en moet aanbreken. Hoe kan een partij, gesteund op de vrijheid en de onafhankelijkheid van het menschdom, verdwijnen'? Heerlijke voorspiegelingen door uiterste partijen gedaan kunnen 'tvolk verblinden en de zegepraal verzekeren, doch welhaast zal de terugwerking gebeuren en zal de massa begrijpen dat de vooruitgang, gesteund op de vrijheid, duurzamer is dan ijdele en niet te volbrengen beloften. Edoch, om tot dien uitslag te komen moet de Liberale partij bewij zen van levenskracht geven. De tijd is lang voorbij dat het volk zich liet paaien met schoone woordener moete nu hervormingen ingevoerd worden en daarom moet het libera lisme vooruitstrevend en volksgezind zijn. Vele verbeteringen, onder zede lijk en stoffelijk opzicht, moeten daar- gesteld worden; het lot van den bediende, van den minderen man moet ernstig onderzocht worden en de leiders mogen niet vergeten dat deze belangen hunner aandacht waardig zijn. Zij moeten bewijzen leveren hunner bezorgdheid voor den geringen burger, want dikwijls wordt dit droevig feit vastgesteld dat de merk man en de kleine bediende zich in de armen werpt van zulke partij niet uit overtuiging, maar uit noodzake lijkheid. Wij zeggen het dus luid De Liberale partij, de partij van Licht en vooruitgang, de partij van het vrije onderzoek zal zegepralen als manhaftig, krachtdadig de oude ver sleten politiek zal laten varen en de hervormingen zal verwezentlijken die door het volk geheëischt worden. En om dit doel te bereiken, is het noodig dat de ouderen plaats maken voor de jongeren doordrongen van de hedendaagsche sociale toestanden, Zonder het volk te blinddoeken met het gelukkige leven hiernamaals en de gelatenheid op deze wereld, zonder het te paaien met het ideaal van het collectivisme, zullen zij het volk kannen ontvoogden en door de vrij heid de maatschappelijke toestanden verbeteren. Ons landje is door de natuur be gunstigd met. alles wat een land bezitten moetom gelukkig te zijn. Een vruchtbaar grondgebied, rijk aan delfstoffen, twee prachtige stroomen, ontelbare rivieren en kanalen en een spoorwegnet zoo volmaakt, dat geen enkele staat er een beter bezit. O its volk is werkzaam, schrander, behebt met veel gezond verstand en kalme beredeneering. Het heeft den vooriutgangende vrijheid lief, kortom vereenigt in zich al de burgerdeugden die eene natie totwelstand leiden. Ongelukkiglijk, in staatkundige zaken zijn we erg bekrompen, eng; niet het volk, maar degenen die 't Staatsroer besturen, die ons schuit je veilig door den stroom der tijden moeten voeren. Belgie zou een modelïand zijn, indien we op gebied van politiek en openbare zaken gelijken tred hielden met den gang dien we gaan op elk terrein der menschelijke bedrijvig heid Het tegenovegestelde is, jammer genoeg, waar. Er is geen land, behalve het auto cratische Rusland, waar de eenvou digste en gegrondste politieke hervor mingen moeilijker afgedwongen zijn dan hier. Jarenlange krachtinspanning en bovenmenschehjke pogingen worden hier vereischt om van onze regeerders politieke verbeteringen te verkrijgen welke reeds sedert onheugelijke tijden bij andere volken zonder moeite, zonder slag of stoot werden verwe- zentlijkt. hier slechts aan 's volks wil toegeven, wanneer menschelijke offers zijn gevallen. De bloedige opstooten op het einde der beweging voor de Grondwetsher ziening, liggen nog versch in ons geheugen. Uit die bloedige gebeurtenissen, waarvan de diepe wonden bij het volk nog niet genezen zijn, hadden onze versterkte conservateurs lessen voor de toekomst moeten trekken. Zij hadden uit die rampvolle bladzijden moeten leeren, dat elk hardnekkig verzet tegen den stroom van den vooruitgang en tegen de.rechtmatige verzuchting naar doeltreffende econo mische hervormingen, een onzinnige gevaarlijk politiek is, noodlottig voor het heil en de rust van het belgisch huishouden. Die lessen hebben ze zich niet ten nutte gemaakt. De houding onzer clericale beheer ders blijft wat ze was, eigenbaat- zuchtig, bekrompen, verachterd. Geen enkele hunner daden getuigt van edelmoedigheid en rechtvaardigheids gevoel. Zij regelen nog altoos hun gedragslijn naar de interesten hunner klas en de voordeelen hunner partij De algemeene belangen blijven on genadig op den achtergrond gescho ven. Het ongehoord, schandalig wets ontwerp van gemeentekieswet, is er weer eens te meer het klinkend bewijs van. En nogmaals zullen talrijke slacht offers moeten vallen, vooraleer men recht zal schenken aan het volk. Rampzalige behouderspolitiek Hier zijn klerikale Paascheiers! Aan 300,000 werklieden hebben de klerikalen het stemrecht ontstolen! Aan de rijken hebben ze vier stem men gegeven, zoodat een rijke, op kiesgebied, vier maal meer waard is als een werkman. Zulke wet is eene politieke schel merij Zij moet en zal verdwijnen. Daarom van heden af aan 't werk. Toekomend jaar zijn er nieuwe kie zingen die over het lot van ons ministerie zullen beschikken. Veree nigen wij onze krachten, en moedig vooruit onder den kreet van. "Weg met de volksbedriegers De kristene volspartij van Yperen heeft in de bespreking der kieswet ïaieu z,ieu uai ze geen souop onder haar slippen waard is. Behalve pastoor Daens, hebben al die farceurs getoond dat zij niets anders dan de schoenpoetsers der klerikale zijn. Daarvan waren wij sinds lang overtuigd. De voorvallen dezer week maken deze feiten onloochenbaar Ook hopen wij dat de werklieden, die niet beter wetende, deze kristene bonden waren bijgetreden, ze een voudig naar maan zullen zenden. Dat de schijnheilige jaknikkers in hunne dompersholen blijven Wij roepen tot ons al degenen, zonder onder scheid van religie, die het flikflooien haten. In de rangen der Progres sisten is er plaats voor al de mannen wier leus is Vrij voor de vuist Te Verviers ligt opnieuw overal het werk stil. Deze werkstaking die een economisch doel heeft zal niet lang kunnen duren. De stad is zeer kalm* Te Soignies hebben gister ongeveer 250 werklieden der steengroeven Batard en G-au- thier het werk gestaakt omdat het bestuur eene bepaling in werkcontrakt niet wijzigen wil. De grève duurt voort doch alles blijft kalm. Te Luik en omstreken is het werk herno men. Slechts eenige alzonderlijke grevisten weigeren aan. Te Jupille in de wapenfabriek Lochet zijn bijna al de werklieden wederge keerd. Men denkt dat heden het werk overal zal hernomen worden. De giftmengster zal hare straf boeten, hare misdaden uitzweeten, want van het cogen- blik dat de voorziening werd verworpen be gint voor haar de boetiDg. In de cel van vrouw Joniaux. Dinsdag namiddag rond vijf ure, wanneer de uitspraak van het Verbrekingshof werd gekend, zijn de bestuurder der gevangenis, HET WEEKBLAD 11-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9-41. Poperinghe-Hazebrouek, 6'54 8-52 9-03 11-45 3-43 6-24 8-10. Houthem, 5-13 8-00 10-59 5-02 7-38 Oomines 5-13 7-44 8-00 -9-41 9-46 10-59 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 Oomines-Arrnantières, 5-13 7-44 10-592-29 5-02 8-40. Roulers, 5-58 6-45 - 7-46 - 10-20 - 12-03 2-38 3-47 6-23. Langhemarck-Ostende, 6-56 9-45 11 57 3-39 6-03. Gourtrai, 5-13 8-00 9-41 - 10-59 2-29 5-02 7-38. Courtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 8-00 10-59 2-29 5-02 7-38. Da Poperinghe vers Hazebrouck, 7-11 9-19 12-03 4 01 0-38 8-27. 4-40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le samedi seulee»ent). 4-15--7-26 9-50 1-05 3-45 6-22. EK. K, „„..iiji-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1