STADSNIEUWS. Maskers af Burgerwacht. Trapwielerij Volksonderwijs. b^rgemstandT" Kavalkade te Kemmel. Nog de klerikale bestendige Depu tatie van Brugge, Eerste Communie. Gift. M. Vancalster en de almoezenier aan de ver oordeelde giftmengster de verwerping harer voorziening gaan aankondigen. Den ganschen dag was vrouw Joniaux zeer zenuwachtig. Wanneer het vonnis haar werd bekend gemaakt dreigde zij in onmacht te vallen. Het is het hooger bestuur dat zal te be slissen hebben of de veroordeelde te Antwer pen ofwel te Brugge zal opgesloten worden. Algemeen denkt men dat zij eenige jaren te Antwerpen zal vertoeven. Daarom roepen wij uit al onze krachten Maskers al 2 huichelaars, bedriegers, valsche volksvrien den, die hier met zeemzoete woorden den werkman voor den aap houdt en tracht zoo danig te verblinden dat hij binnen kort nog min rechten zal bezitten dan voorheen. Maar eerlang zal een dag komen op wel ken gij rekening zult moeten geven over uwe eerloosheid en dau zullen jde werklie den u toeroepen Weg, zeuraars Weg, volksbedriegers 1 weg, valsche vrienden 1 Nu kennen wij u, want uwe maskers zijn afgerukt, en nim mer, neen nimmer zullen wij nog geloof hechten aan al uwe beloften wij den betreurden aflijvige hier duizend maal dank en wij hopen dat de opperste Rechter, die vriend der armen bij uitmun tendheid, hem over die schoone daad rijkelijk loon geven zal 1 Immers, wie den arme geeft leent Gode 1 Gedeeltelijke verkiezingen hadden j.l. Zon dag in het werkend bataljon der Burger wacht onzer stad plaats. Ziehier den uitslag 1» Compagnie Kaporalen MM. Weckesser Maurice. Decoene Georges. Jacobs Daniel. Nolf Ernest. D'Huvettere Constantin. 2® Compagnie Luitenant M. Begerem Georges. Onder-LuitenantM. Decoene Georges. Kaporalen MM. Declercq Robert. Houtekier Emile. Bossaert. Camerlynck. Degroote. Baghein Maurice. 39 Campagnie. Sergeanten: MM. Speybrouck Julien. Ferryn Benoit. Kaporalen MM. Bossaert Léopold. Weckesser Maurice. Baghein Maurice. 4e Compagnie. Oqder-Luitenant M. Dedeystere Séraphin. Sergeant Degroote Prosper. Founder M. Burgho Aiiné. Kaporalen MM. Bossaert Leopold. Pinteion Médard. Harteel Auguste. Boyaert Emile. Weckesser Maurice. Baghein Maurice. Rabau Arthur. Rabau Hippolyte. PAPER-HUNT INTERNATIONALE Wij vernemen met genoegen dat eene wederlandsche Paper-Hunt in dezs stad zal geloopen zijn. Die Paper-Hunt is ingericht door den Yperschen Rapid-Club, die van af het begin zijns bestaans er van houdt den naam Yper schen in de trapwielw ereld te doen gelden. 10 prijzen, bestaande in kunstvoorwerpen van groote waarde, en een schoon eermetaal aan den eersten boven zijn prijs, tentoonge steld ten lokale van den Y. R.-C. De koers zal plaats hebben den 21 April, om 2 ure juist. Inschrijving tot Zaterdag 20 April om 10 ure 's avonds. De inleg is be paald op 50 centiemen, welke bij de aan vraag van inschrijven moet gevoegd zijn, zooniet, niet aangenomen. Alle wielrijders zijn toegelaten aan den prijskamp. Om den vreemde te beoordeeligen heeft het komiteit besloten geen deel te nemen. Het feest zal om 5 ure eindigen. Het vertrek en de aankomst hebben plaats ten zetel van den Y. R.-C. Wij wenschen den wakkeren inrichters een helder blauwen hemel op dien dag CORRESPONDENTIEN In de kaas. Kemmel. Het achtste nummer van dit nuttig volks blad is verschenen. Het blad verschijnt alle 8 dagen en het bevat meer inhoud dan 3 of 4 gewone afleveringen van 10 centiemen men geeft 32 kolommen tekst en meer als 30 verschillige artikelen, die redelijk van gravuren voorzien zijn en die allen het grootste belang aanbieden. Voor de abonnementsvragen zende men eene postkaart naar het bureel, rijselstraat 59, Yperen. Prijs 1 jaar, 5 fr. 6 maanden 2,75 fr. 3 maanden 1,50 fr. van den 5 tot den 12 April 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 1. Ovei-lljdens Rouzé Eugenius, 78 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Carton, Virginia, St-Niklaas- buiten. Vandevyver Gustaaf, 45 jaren, bakker, echtgenoot van Leleu, Hermina, Mondstraat. Vandewoestyne Sophia, 78 jaren, zonder beroep, weduwe van Plancque, Philippe, Rijselstraat. Defever Leonia, 45 jaren, winkelierster, weduwe van Corneiltie. Frederik, Blinden- straat. Beirnaert Teofiel, 55 jaren, schilder, echt genoot van Debruyne, Hendrika, lange Thou- routstraat. Casier Alfons, 51 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Van Eyde, Julia, St-Jakobs- buiten. Beuneken Jan, 54 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Spinnewin Maria, 70 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Hollebeke. Pieter, St-Nik- laas-buiten. Tyberghein Rosalia, 83 jaren, zonder be roep, weduwe van Bagein, Pieter, Thourout- straat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 1. J.l. Zondag hadden wij hier den verklee- den stoet eindelijk, die op halfvasten moest uitgaan en om reden van het onhebbelijk weder dan verdaagd werd. Hahet was volop feest in ons dorp. En volk, volk 1 Go kont op de hoofden der menschen gaan. Ook was de stoet heel mooi en oprecht zienswaar- dig. Er waren vier puike wagens en eene kluchtige groep. 1° De verbeelding van den tram Yperen - Armen tiers, die zich lang laat wacnten en maar niet schijnt te willen ko men. 2° Het 8 uren werk door de socialis ten 3° Dokter Izenbaerd 4° Het muziek van Kemmel en 5° de Congo met de Godin. Hier hadden wij eene groep muzikanten der Oud-Pompiers uit Yperen, die heel bereid willig hunne medewerking verleenden om ons feest wat luister te helpen bijzetten. Het was in een woord eene heerlijke uit tocht die overal den meesten bijval genoot. Heel ons dorp jubelde en dreunde van 't gewoel 't gelach en 't gedrang. Eenigen echter waren aan 't treuren. Vooreerst de heeren zwartrokken, die niet lijden kunnen dat burger en werker zich wat vermaak aanschaffen en die 't door hunne maag niet kunnen krijgen dat dé-Je- ringdoenders een oordje verdienen als zij het vet en breed hebben, dan mogen al de anderen op hun tandvleesch bijten en in den hoek van den haard uitdrogen. Wat ikzuch- tigen Men vertelt hier dat zij met hunne poes op den zolder gekropen waren en van achter de gordijnen al dat leven, al die bewe ging al dat volksvermaak afloerden met den wrok ia 't hart en de vermaledijding op de lippen. Doch dat kon den volke niet schelen, •uf-n juichte en lachte er te hartelijker om. En dan, waar bleven die kruisbrave en vólks- minnende kasteelheeren Zij ioopen altoos. De carnaval is voorbij, de wet der vier eerloosheden, alias gemeentekieswet, is ge stemd en het oogonblik is gekomen de mas kers af te rukken van hen die zich hier in Yperen willen doen doorgaan voor volks mannen, vrienden van den werkman, be schermers en verdedigers der werkende klas. Henritje, de stichter van het katholiek Volkshuis van Yperen (leest bedelaars-werk huis) heeft niet gebloosd zijne stem te geven aan eene wet die een oneindig getal eerlijke lieden van hun stemrecht berooft. Colaert, die in bovengemeld volkshuis de leden wil doen gelooven dat hij met de beste inzichten bezield is voor den werkman Colaertdie niet geaarzeld heeft zich te doen doorgaan als een warme voorstander van het algemeen stemrecht; Colaert, die hier reeds sedert 1884 comedie speelt en de menschen verblindt met zijne gewaande volksliefde, heeft zich niet geschaamd al zijne beloften onder, de voeten te vertrap pen en de wet der vier eerloosheden te stemmen. En Surmont, en Struye hebbenden hate- lijken paartijaanslag onzer gewaande volks vertegenwoordigers in den Senaat bekrach tigd. Maskers ai 2 want hst is niet genoeg in alle omstandig heden het schapenvacht aan te trekken om na de kiezingen met de wolven te huilen. alle bedriegelijke middels bediend om hunne eerzucht te voldoen, zij hebben beloften op beloften gedaan, zij hebben op reusachtige plakbrieven de kiezers willen doen gelooven dat zij niets dan hun welzijn beoogden, dat zij hunne burgerlijke rechten wilden uitbrei den, kortom dat zij geene klassenstrijd meer wilden, maar slechts de gelijkheid van alle Belgen voor de wet zouden betrachten. Ja, zij hebben er op gestoft dat zij het waren die het algemeen stemrecht hebben tot stand gebrachtzij hebben beweerd dat zij alles hebben aangewend otn den werk man zijn stemrecht te gunnen zij hebben beloofd dit recht meer en meer uit te brei den en nauwelijks zijn vijf maanden ver kropen sedert al die beloften, sedert al dat gezwets, of zij stemmen* eenpariglijk de ha telijkste partijwat die ooit is voorgedragen geweest. Kiezers van Y'peren, en bijzonderlijk gij, werklieden, die aanspraak moogt maken op uw kiesrecht, beschouwt hoe huichelachtig uwe volksvrienden te werke zijn gegaan om u te foppen. Men moet slechts 25 jaren oud zijn om eenen wetgever, senateur of volksvertegen woordiger te kiezen, maar men moet 30 jaren oud zijn om een gemeenteraadslid te kiezen. Is dit niet de onvergeeflijkste bees tigheid die men ooit heeft durven voor houden Op 18 jarigen ouderdom is men goed ge noeg om soldaat te worden en zijne schuld aan de bloedwet te betalen Op 21 jaiigen ouderdom is men bekwaam geacht alle burgerlijke plichten, de gewich tigste zelfs, to vervullen Op 25 jarigen ouderdom stemt men in de wetgevende kiezingen, maar dan nog is men te dom, te jong en te onervaren om een ge meenteraadslid te stemmen, men moet 30 jaren oud zijn 1 O konden die volksbedriegers u maar ge heel en al de stem ontnemen die zij u vroe ger hebben moeten verleenen en waarmede zij zooveel ophef hebben gemaakt, zij zou den niet lang wachten. Zij zouden zich niet bekommeren over uwe rechten, al wat zij willen is u onder hunnen hiel verpletten en hunne eerzucht te voldoen ten alien prijze, spijts uwe heiligste rechten. die zooveel van haar deed spreken met onze gemeentekiezingen van 14- October 1890 te verbreken. Al die heeren, groote eigenaars, voorstan ders van het inkomrecht op de granen, om dat zulks de pachten verhoogt, hebben zon derlinge gedachten in zake van nijverheid, Voor al de werken die van de provincie afbangen hebben zij de brieken der provin cie uit hunne lastenkohieren doen schrab ben. Yan Veurne naar Harlebeke en van Poperinghe naar Heyst is niet eene inland- sche brieke nog goed genoeg voor die hee ren zij hebben de fransche brieken van Deulemont voorgeschreven. En waarom voor bruggen, waterloopen, herstellingswer ken aan kerken, enz., enz. Is dit geen verkeerd beschermingsstelsel 1 Zou er daar misschien eene geldkwestie onder zitten Men zou zeggen dat onze voorvaders nooit een gebouw hebben kunnen oprichten. Hier in Yperen zijn er nochtans eenige die van roode en witte brieken gemaakt zijn, en nochtans zijn zij nog niet ingestort ofschoon zij sedert eeuwen gebouwd zijn. Niettegenstaande de verzoekschriften en de pogingen van eene menige nij veraars en bezighouden, blijven die heeren der besten- dige deputatie bestendig onbeweeglijk en koppig gelijk muilezels. Nu, wat mag men verwachten van ka- loten Zondag 31 Maart hadden wij hier de Eerste Communiefeesien. Het maakte een echt hondenweer. Waaien, regenen, stormen en stortvlagen wisselden elkander at met eene regelmatigheid om eenen chronometer be schaamd te maken. Wanneer zal daar een einde aan komen en wanneer zullen de kleinen hunne eerste communie mogen doen te midden het schoo ne seizoen, zooals in ander steden? Dat liet al en altoos geld is wat de klok slaat voor de hemelventers en dat zij geenen strooi van den grond heffen zouden zonder dat ze de handen ingesmeerd worden, blijkt weeral eens te meer uit da eerste communie feesten. Alle kind, arm of rijk, dat zijnen Schepper voor de eerste maal oppeuzelen zal, moet hier in de eene kerk minstens 20 een., in de andere 50 cent. den pastoor in de hand stoppen. Veel meer mag men afdokken en hoe meer gij geeft, hoe liever God u zelfs zegenen en heiligen zal. De diepbetreurde heer Casier, deze week in de heer ontslapen, een volksminnend man, van alien geacht en bemind, een van hen, die het hart op de rechte plaats dragen, heeft, naar zijn vermogen, eene schoone en milde gift gedaan aan den Ouderlingen Bij stand. Duizend franken sctronk hij aan de spaarkas dier Maatschappij om te vermijden dat d«.ouderlingen, de stramme grijsaard naar de Godshuizen moeten bedelen gaan om een ualf frankske te week te verkrijgen. Wij weten wel dat duizend franken daar- voor bijlange niet voldoende zullen zijn, doch alle balen helpen en 't schoon alleszins lofwaardig voorbeeld is gegeven. Mochten vele lijken, eik in de mate zijns vermogens, dat prijzenswaardig voorbeeld mildelijk na volgen Onze oudjes krom en stijf gezwoegd, zouden allicht van allerhande vernederingen gespaard blijven. Namens de schamole ouderlingen zeggen gegeven door den j*ü.jfIJJ-GL.UB VAN YPEREN. Lokaal L'ÉPÉE ROYALE. Voor de schoone meeting van Zondag laatst. 0.10 Zij kwamen om te spreken van Congo, maar 't was al koffijboonen dat men hoorde. 0.10 Zijn de koffijboonen nu liet reddingsmiddel voor de wilde te civiliseeren? 0.10 Of er gelachen werd moet men niet vragen. 0.10 Zij hebben belooft bij 14 dagen terug te kee- ren I zal't waar zijn. o io Zij waren kontent weg te zijn. 0.10 Omdat V. Ch. gekreeschen heeft omdat haar vrijer zotje D. den tabakzak niet aanvaard heeft. 0il0 Omdat S. V. als ze nog naar Kemmel gaat haren porte monnaie niet meer zou verge ten wilt zij geen honger en dorst lijden, gelukkiglijk hadde A. L. 't ooi tje meê. 0.10 Omdat den gekrunden Schoelappers zoon een bedde nieuwe barbiers zal moeten zaaien. 0.10 Hij zal deze behoeven te zaaien en groot te kweeken binst den zomer opdat hunne ooren in den winter aan de reken niet zou den vervriezen. q_20 Den nieuwen barbier welke hij tegenwoor dig heeft is geenen voor langen duur, omdat deze oogenblikkelijk zou martelaar sterven voor het geloof. q jq Voor de schoone begroeting van den gekrun den hemeldragonder, als hij iemand voor bij gaat, ziet hij naar Parijs als Brugge niet brandt. q Toen de cortèga Zondag voorbij ging zat den gekruinden te spartelen gelijk een duivel in een wijwater vat, in het hoogsalet waar ieder man zijn poort op zet, en zijne neder laag was roemrijk. q 25 mmwumj, c«li Wftr>lr«rio rlia Hot K ni Lr K-alp D ra

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2