VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Ghemin de fer Tiende jaar Zaterdag 20" April 1895. Nummer 16. Naar liet rechteroog der geestelijk heid. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar yoor de .stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fl\ 75. Annoncens 15 cent. per drukregel. Rechte li ke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 een tiemen per nummer. Afzonderlijke numm *rs voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden ems gratis ingelijfd. Daannoncen voor België, er uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, I russel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niat opgenomen. Heures de départ, a partir du ler Janvier d'YPRES pour Poperinghe, 5-20 6-54 8-52 9-03 9-43 TRAM YPRES-FURNES. 4-40 7-22 9-46 1-00 3-40 6 30 10-36 (le samedi seuleneent). FURNES-YPRES. Deze eenige uittreksels uit de rede voeringen en bevelbrieven der ge zaghebbendste kopstukken der Kerk gaan rechtstreeks naar het rechter oog der geestelijkheid. Daar wij aan den dienst van God verbonden zijn, laat ons immer trach ten den raad aan ons toepassen welke de groote apostel aan den bisschop van Ephesen gaf Dat geen enkele van degenen die in het heilig leger dienst neemt, zich met de wereldsche zake niet bemoeie. (Bevelbrief van Mgr. Van Bommel, (37a Vervolg). Nog was de wraak des Stouten niet bevre digd! Hij vernielde beurtelings Bnsival, Polleur, Verviers, Spa en Theux. Zijne mannen achtervolgden de havelooze vluchte lingen over de barre heiden, in de diepe wouden, tot in de kleinste holen. Tot over maat van ellende was de winter zoo wreed dat, volgens Filips van Komen, de wijn in de vaten bevroos, en menig Burgon dier, door den guren vorst, handen en voeten kwijt geraakte. Indien de achtervolgers zooveel te lijden hadden wat te denken van die arme vluch telingen, vrouwen en kinderen? Ook schat ten de kroniekschrijvers het getal der slachtoffers op meer dan 50,000. Wanneer de beul eindelijk van al dit plunderen, en al dit moorden vermoeid was, plaatste hij Humbercourt als voogd, en Bourbon als bisschop, aan het hoofd van hetgene er van 's lands bestuur overbleef. Zij volgden trouw de bevelen huns mees ters, en toonden zich zijner waardig.... De luiksche natie ging verdwijnen toen eensklaps door het land de verheugende mare opging, dat de hertog bij het beleg van Nancy het leven verloren had. Inderdaad bisschop van Luik, in 1830). De pastoors moeten zich op hunnen predikstoel met geene politieke be sprekingen bezighouden zij moeten zich onthouden van alles wat iemand, wie het ook zij, kunne beleedigen. (Bevelbrief van Mgr Sterckx, aarts bisschop van Mechelen, 1837). De pastoors moeten met groote zorg vermijden zich hoegenaamd in de partijen te bemoeien die zich zou den vormen om deze of geene keus te verwekken. Hoe meer wij ons bui ten de tijdelijke zaken houden, des te meer wij in achting en in vertrou wen zullen winnen in den geest der volkeren en hoe meer vruchten ons ministerie zal afwerpen. (Bevelbrief van den aartsbisschop in 1834). Indien er geestelijken zijn die hun ne waardigheid van priester en te vens de christelijke liefde vergetende, aan hunne raadgevingen den toon van den drift geven, indien er voor. namelijk zijn die van af den stoel van waarheid en van vrede ergerende of deloyale woorden laten dalen, dan schandvlek ik ze openbaarlijk... Het is volstrekt noodig dat de kan didaten, voor welke de geestelijkheid zich genegen gevoeld te ondersteu nen, zelfs niet kunnen schijnen door haar opgedrongen te zijn (Bevelbrief van den aartsbisschop van Mechelen, 1841). zijn schier onkenbaar lijk, half door de wol ven opgevreten, wierd op 15 Januari 1477, uit den Sint-Jansvijver opgevischt. Eene algemeene vreugdekreet begroette dit blijde nieuws. Yau alle zijden stroomden de vluchtelingen naar het afgebrande, doch zoo teer beminde nest terug, en hernamen bezit van het weinige, dat hun van hunne voormalige have overbleef. De puinen wierden weggeruimd! De hui zen verrezen uit den grond Opnieuw vorm den en vergaderden zich de AmbachtenDe oude wetten en gebruiken kwamen weer in gebruik. Alles herleefdeAllen voelden den boezem van aandoening kloppen, voelden nieuwe, versterkende hoop in de toekomst in het harte dalen, ja voelden een traan van geluk in het oog opzwellen, omdat het va derland, in het nauw verzwonden orkaan, niet verdwenen was. En Bodewijk van Bourbon, de trotsche onmeedoogende dwingeland, gaf thans, dat hij op de machtige hulp des burgondischen beuls uiet meer kon rekenen, het voorbeeld eener diepe kleinmoedigheid en eener on gehoorde laagheid. Maria van Burgondie, dochter des af gestorvenen hertogen, deed afstand van al hare rechten op het bisdom. Bourbon on- derteekende den vrede van Fexhe, dien vrede Het is nooit zonder gevaar dat de priester in het politiek strijdperk dale de liefde lijdt er door, de waar digheid der priesterschap verliest er bij, de heiligheid van het goddelijk woord loordt er in gevaar gebracht. Een gedeelte van zijne kudde verwij dert zich van den herder, en vol gramschap tegen hem, verstoot het zijn geheiligd ministerie het houdt niet af hem met zijne beleedigingen en zijne wraaknemingen te vervol gen. Hoevelen zijn er onder uwe col- legas niet, M. de Pastoor, die maar aan eene dergelijke oorzaak het ver driet moeten toeschrijven waarover zij klagen, de verlegenheden van allen aard waarin ze alle oogenblik gebracht worden Daaruit ontstaan onberekenbare kwalende godsdienst wordt voor de onvoorzichtigheid van eenigen zijner bedienaars aanspra kelijk gemaakt, onze goddelijke zen ding miskend en de zielen in 't ver derf gestort, omdat zij in ons niet slechts de vertegenwoordigers van Jesus Christus meer zien. (Bevelbrief van Mgr Charles, bis schop van Montpellier, 1814). Mannen Gods Gij zijt geene par tijmannen Troosters der ongeluk- kigen, gij zijt de zaakwaarnemers der dingers naar de eereposten der wereld niet. (Herderlijke brief van Mgr den bis schop van Puy-de-Döme). Dat de priester zich politiek man make, dat hij de vaandrager eener dien hij voorheen met zooveel misprijzen beschouwd hadhij beleed aldus dat zijn bestuur, tot heden toe, eene aaneenschake ling van vuigen dwang en laaghartige dwee- perij geweest was. Ook bezat hij zelfs den schijn des gezags niet meer, want de bur gemeesters, door de Ambachten benoemd, legden de eed van getrouwheid af, niet in handen des bisschops, wiens gezag men miskende, maar in die des volks, dat opnieuw zijn eigen heer en meester geworden was. Iets ontbrak er nog aan de gemeente. Het was haar Perron. Dit fiere zinnebeeld barer onafhankelijkheid wierd uit Brugge weg gehaald, en den 18 Juli 1478, op de Groote Markt, tegenover de Violette (het stadhuis) onder het gejuich der menigte, weder op gericht. Bourbon's toestand wierd hoe langer, hoe netelachtiger? Hadde hij eergevoel bezeten® hij ware voorzeker niet in een land, wiens bevolking hem de grootste minachting toe droeg en toonde, gebleven. Maar hij klamp te zich aan het bewind vast, en wist, in den beginne, eenen Luikenaar, Willem van 5 La Marck, die op het volk grooten invloed uitoefende, op zijne zijde te trekken. Doch deze verstandhouding duurde niet lang. La Marck begreep rap, welke twijfelachtige rol, de bisschop hem wilde doen spelen bij partij weze, eu zijne bediening wordt bij zijne tegenstrevers met volkome- ne machteloosheid geslagen. (Bevelbrief van Mgr den bisschop van Perpignan, 1876). Dat men de geestelijkheid in de po litieke tempeesten en onweders onzes tijds niet menge en dat hij zich zelve hoede er zich te laten in vermengen. Hij moet geene enkele partij aankle ven, omdat hij tot alle partijen be hoort, tot de overwonnen partijen zoowel als tot overwinnende partijen, om ze tot elkaar te brengen en ze in eendracht en in vrede te vereenigen. Het is slechts op die voorwaarde dat hij zijnen heilzamen invloed kan krachtig uitoefenen en de goddelijke zending vervullen waarmede hij ge last is. (Bevelbrief van Mgr den bisschop van Gap, 1876. Ik meen dat, te midden van de me dedingingen der partijen, de bedie naars van den godsdienst wijselijk handelen met alles te vermijden wat de heilige bediening kan in gevaar brengen waarmede zij bekleed zijn. (Brief van Mgr Guibert, aartsbis schop van Parijs (1876). De geestelijken die in de doolwe gen der politiek verdwalen met aan de politieke verkiezingen deel te ne men, zijn lakbaar zij brengen hun geweten in dwaling. (Redevoering \an Pius IX, 1876, aangehaald in deVocE dellaVerita). de eerste gelegenheid de beste verliet hij het Hof, en betrok een slot in Ardennen, waar veie ontevredenen zich onder zijn vaandel kwamen scharen. Een wreede hongersnood, die het volk teisterde, besmettelijke ziekten, die de lieden met hoopen wegmaaiden, spoorden eene menigte ambachtslieden aan om de onheimelijke stad te verlaten, en zich bij de benden van La Marck bijgenaamd de Ever der A.rdennen, te voegen. In 1482 verscheen Willem in de omstre ken van Luik. Te vergeefs riep Bourbon de hulp der Staten in. Men antwoordde hem dat de burgerij in zijnen twist mei La Marck niets te zien had. Dit besluit toonde genoeg zaam dat het volk noch wantrouwen noch vijandschap tegen den Ever koesterde. Ché- néa was reeds in dezes handen gevallen, wanneer de bisschop eindelijk aan het hoofd eener ruitersbende de aanvallers te gemoet trok. De twee partijen werden handgemeen te Grivegnée. In het heetste des gevechts geraakte Willem van La Marck in Bourbon's tegenwoordigheid, en kloof hem, met eenen enkelen houw zijner strijdbijl, den schedel. Drie dagen lang bleef het lijk op eenen mest hoop liggen; dan kwamen eenige minder broeders het lichaam des nachts oplichten, en begroeven het in het geheim in de kapel van Cornillon. (Wordt voortgezet]. HET WEEKBLAD H-45 2-43 3-43 6-24 8-10 9-41. Poperinghe-Hazetirouck, 6'54 8-52 9-03 11-45 3-43 6-24 8-10. Houthem, 5-13 8-00 10-59 5-02 7-38 Oomines 5-13 7-44 8-00 9-41 9-16 10-59 2-29 2-35 5-02 7-38 8-40 l'.omines-Armentières, 5-13 7-4410-592-29 5-02 8-40. Roulers, 5-58 6-45 7-46 10-20 12-03 2-38 3-47 6-23. Langhemarck-Ostende, 6-56 9-45 11-573-39 6-03. Oourtrai. 5-13 8-00 9-41 10-59 2-29 5-02 7-38. Oourtrai-Bruxelles, 5-13 9-41 10-59 2-29 5.02. Courtrai-Gand, 5-13 8-00 10-59 2-29 5-02 7-38. De Poperinghe vers Hazebrouck, 7-11 9-19 12-03 4 01 -6-38 8-27. 4-15 7-26 9-50 1-05 3-45 -6-22. mg ÉSflB

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1