Onderwijswet. STADSNIEUWS. Apropos van ontkenning. Plezant nieuws voor de herbergiers. Meetiug. Oud-Pompiers. Het lijnvisschen. Ruiterprijskamp te Gent. Nieuwe spoorhalle. In 'fc water. Burgerstand der Stad Poperinghe. Kemmel. lijk, geheels vrijdom voor de helft. In de gemeenten van 75,000 inwoners en meer Van 42 fr. 40 c. tot 84 fr. 80 c. uitsluite- lijk, geheels vrijdom Aan 84 fr. 80 c. tot 106 fr. uitsluitelijk, vrijdom voor de helft. Voor de toepassing dezer bepalingen wor den de gemeenten gerangschikt volgens hun ne bevolking vastgesteld door de jongste tienjaarlijksche volksopstelling. Het wordt den belastingschuldigen toege laten de waarde van hun mobilier op te geven mits voorbehoud van het wettig control. In geval de belastingschuldigde de waarde van zijn mobilier niet zou willen aangeven of doen waardeeren, zal de waarde van dit mobilier berekend worden naar evenredig heid der vijfvoudige jaarlijksche onzuivere huurwaarde der woningen of gebouwen waar hij zich bevindt. De bepalingen der tegenwoordige wet zul len te beginnen met 1 Januari worden toege past; de aanslagen van personeele belasting voor dit dienstjaar, zullen in overeenkomst met deze bepalingen hersteld worden. Wij meldden reeds dat M. Anspach, in de zitting van 28 Maart, het wetsontwerp neêr- legde tot wijziging der wet van 20 Septem ber 1884. Onder deze wijzigingen komt de volgende regeling van opklimming voor betrekkelijk de jaarwedden Lagere scholen. Minim. Medium. Maxim. Hulponderwijzer van 3" klas fr. 1000 1350 1700 van 2' klas 1800 2100 2400 van 1° klas en hoofdond. 2500 2700 2800 Frcebelscholen. Hulponderwijzer van 3" klas fr. 900 1050 1200 van 2' klas 1300 1550 1800 van 1» klas en hoofdond. 1900 2000 2100 Gemeenten zonder hulponderwijzer Onderwijzer fr. 1500 1800 2100 Decijfers worden in omgevingen van 10,000 inwoners verhoogd met ten minste 10 ten honderd en in die van 50,000 inwoners met ten minste 20 t. hond. De onderwijzers hebben recht op het me dium na 3 jaren en gaan na 10 jaren in de hoogste klas over zelfs al blijven zij dezelfde functie uitoefenen. In de gemeenten, waar geen hulponder wijzer is, heeft de onderwijzer recht op het medium van zijne jaarwedde na vier jaren, en op het maximum na acht jaren dienst. Ten gevolge van eene ontkenning die onze confrater le Progrès ons Zondag 1.1. naar het hoofd slingerde, springt het eerlijk Journal d'Ypres op zijn stokpaardje en zegt met ver ontwaardiging dat wij sedert lang snoode aanvallen doen tegen zekere personen, dat wij overigens niets anders doen dan het voorbeeld onzer overledene medezuster de Toekomst volgen. Wij zullen het godvruchtigJournal één enkel woord zeggen. l)it is: dat wij nog nooit vóór het gerecht zijn gedaagd geweest voor laster en eer- rooverij, terwijl hij isimin don één joon twee ven- oordeelingen op zijnen hals trok, en het hem zeker niet toe komt ons den steen toe te werpen. Wat le Progrès betreft, onze con frater vergeet dat hij nooit voor zijne bescheidenheid gedecoreerd is ge weest. Dit kunnen wij bewijzen. Ja, waarachtig, heel plezant nieuws voor de herbergiers Het vergunningsrecht zal afgeschaft wor den, maar de minister gaat een nieuw wets ontwerp neerleggen, waardoor alle herber giers verplicht zullen zijn de buitengewone belasting van 200 franks te betalen 1 Dat is gezegd door minister De Smet-de Naeyer in de zitting van den Senaat op Dinsdag 19 Maart. De wet op het vergunningsrecht heeft 40,000 herbergen doen verdwijnen: men moet dus niet komen bevestigen dat ze niets goeds heeft opgeleverd maar de wet is niet volmaakt; ik zal dan ook een nieuw wets ontwerp neerleggen om deze kwestie eens en vooral te regelen, en ik zal onderzoeken of de verplichting van het vergunningsrecht niet op alle herbergen kan toegepast wor den. Zoo heeft de minister ten naaste bij verklaard en de dagbladen, die het ver melden, voegen er bij, dat men op de ban ken der rechterzyde dus bij de klerikalen, zeer goed! heeft geroepen Zeer goed is 't dus, dat het hatelijk recht tot nu toe slechts dooreenigen betaald,voor taan door alle drankverkoopers zal moeten afgestuiverd worden. Zeer goed, noemen het de klerikalen, dat men alle herbergiers 200 frank per jaar uit den portemonnaie komt kloppen. Zeer goed, dat men de jenever stokers met vrede laat, maar dat men de genever- verkoopers dubbel en dik belast. Zeer goed, dat het katholiek ministerie 200 frank per herbergier vraagt, en op voor hand nog al doet betalen gelijk in kerken en sommige slechte huizen, en dat door die mannen, die aan het bewind zijn gekomen met den roep: weg met belastingen I Zeer goed, dat de schatkist, welke reeds voor een groot gedeelte door de taksen, patenten en lasten op de herbergen wordt gevoed, maar heel en al door de herbergiers wordt volgebracht. Zeer goed, dat de spreukde boer zal 't al betalen, veranderd worde totde herber gier zal 't al betalen Ja, dat alles is zeer goed, buitengewoon goed, voor de klerikale jannen. Ehwel, herbergiers en gij katholieke her bergiers vooral, vindt ge dees nieuws niet heel, heel plezant voor u is nu reeds rotsvast. Die zaak is hier heele- raaal bedorven en da beste spreker der wpreld zal er nooit meer in gelukken den voor de overname ongunstigen indruk uit te wisschen dien de redevoering van advokaat Hendricl.x hier bij allen achtergelaten heeft. De meeting van Zondag 1.1 gehouden door den Vrijzinnigen Volksbond, in hun lokaal Zilveren Hoofd is opperbest gelukt. Vela werklieden van stad en van den buiten wa ren er tegenwoordig. Gezel Mortier uit Gent voerde het woord en handelde over de be- teekenis van het Meifeest. De tafereelen welke hij ontrolde waren prachtig en brachten alle toehoorders in vervoering. Dit werd bewezen door de aan houdende toejuichingen. Allen verklaarden zeer voldaan te zijn, en hoopten welhaast nog eens aan zulke feest te mogen deelnemen. De meeting j.l. Zondag over de al of niet onmiddelijke overname van den Congo alhier in de tooneelzaal gehouden, heeft heel veel volk uitgelokt. De zaal was schoone vol. De heer Verbeeck uit Brussel, die eerst het woord nam, sprak met gloed en overtuiging ten voordeele der onmiddelijke overname. Hij is een goed redenaar. Hij wees er op wat al voordeelen er voor ons uit die overname moeten voortspruiten. Doch hij duide het ons niet euvel dat wij, met al de aanwezigen overigens, vinden dat zijne beweringen verre zijn van bewezen te mogen heeten. De heer Hendrickx, advokaat te Gent, sprak vervolgens er tegen en sloeg op zijn duizend gemakskens, maar met een weerga loos talent in eene eenvoudige, heel bevatte lijke taal, al wat de vorige redenaar opge bouwd had punt voor punt in duigen en deed zien dat die overname ons hoegenaamd geene voordoelen, op t gebied van handel en nij verheid, opleveren kan. Gelijk aan wie de Congo toebehoort, zijne markten, als er daar eens markten gehouden worden of als er eens handelsbetrekkingen van eenige waarde daar aan te knoopen zijn, zullen immer voor ons gelijk voor wie ook open staan en niet meer voor ons dan voor de andere volkeren. Geene voordeelen zijn er aan die overname vast, maar overgroote lasten zouden er kun nen voor ons uit voortvloeien. Het verleden is reeds daar om zulks te bewijzen en om ons tot voorzichtigheid aaii te sporen. Hij had den meesten bijval met zijne wel doordachte en door handtastelijke bewijzen gestaafde rede. De overtuiging van al de aanwezigen J.l. Zondag was er weeral feest bij onze knappe Oud-Pompiers. Een concert, afge wisseld met turnoefeningen en wapenoefe ningen greep er plaats. De zaal was gestampt vol. en allen vermaakten er zich dat het prettig om zien was. De muziekstukken, alle keurige brokjes, werden meesterlijk vertolkt en brachten heal de zaal in verrukking. Na elke uitvoe ring brak er een donder van toejuicbingtn los. Het ballet door de Onvermoeibaren, turn- maatschappij, uitgevoerd, was heel mooi, met veel kunst en gelijkheid werden de ver schillende dansen en figuren weergegeven en de langdurige bravo's en 't bis geroep bewe zen volop hoe dergelijke voorstellingen in dan smaak vallen van ons volk. Eer en dank aan die flinke turners en hunnen kundigen bestuurder De Romance, door den heer A. Delmotte gezongen, een der verrukkelijkste, die men hooren kan, had niet minder bijval en die uitgelezene zanger werd op oorverdoovend handgeklap en bisgeroep onthaald. En de kluchtige heer G. Mailliard heeft ons weeral iets opgedischt om zich eene breuk te lachen. Wat vieze kwast is me dat toch! De kluchtliederen blijven altijd nieuw bij hem. De zaal dreunde onder de herhaalde salvo's. De wapenoefening, schermen met de bajonnet, door de goed gedrilde Oud-Pom piers diende tot slot aan 't concert en was heel puik. Die lustige liberalen blijven nog immer de wakkere mannen van vroeger. Een gul bravo 1 voor hen 1 Het dansfeest, dat er op volgde was vol zwier, leven en begeestering. De jeugd flik kerde, draaide, zwaaide en wemelde er door een om een versteven hart jong te maken, terwijl de liefste aria's iedereen aan 't wippen brachten. Daar heerschte gulle vreugde, hartelijk genoegen en echte, broederlijke vriendschap, t Was een dier feesten, waar van de zoete indruk bij blijft en die een onuitwischbaar aandenken bij allen nalaten. In het Journal d' Ypres van Woensdag 11. lezen wij een artikel over het lijnvisschen dat dezelfde redens bevat die wij over meer dan een jaar hebben voorgestel! om de ver delging der visch in onze stadswaters te bestrijden. Wij deelen dus volkomen de ge dachten van het Journal (iets dat zeer zelden gebeurt) en willen, om het geheugen onzer lezers te ververschen bovengemeld artikel in ons naaste nummer overnemen. Doch wij houden er aan te bestatigen dat het Journal zich de eer wil toeschrijven de misbruiken door de pachters der stadsgrachten gepleegd te bevechten. Wij zijn de eerste op da bres geweest, maar men is doof gebleven aan onze stem. Tijd en plaats ontbreken ons om er heden langer over uit te wijden. Vele officieren namen er deel aan. De hee renofficieren onzer alom vermaarde Rijschool hebben er zich op eene schitterende wijze onderscheiden. Hieronder geven wij den uitslag, 't Is eene eer voor onze Rijschool, zoo knap bestuurd door den heer Bevelhebber Majoor Courtin. Een rechtzinnig hiphip hourrah voor onze flinke heeren Officieren! Wederlandschen Krijgsloopstrijd. Loopstrijd voor alle peerd door een officier in krijgs- kleedy bereden8 hindernissen van 1 meter hoog ten meeste; geene rivier, Prijzen 1' gouden eermetaal, waarde 200 fr. 2* zilveren ioo fr, 3* bronzen 50 fr. 4" Lintenbos. De le prijs werd behaald door den heer luitenant Haegeman met Car mei, de 2,,3» en 4' ex oequo door de heeren Onder-Luitenant Thorn, Luitenant Baron Goffinet met Mou- che, Onder-Luitenant Joostens met Bar Maid. Voor de zadelpaarden. Voor het merk waardigste zadelpaard 2' prijs, den heer Baron GofliQet, 50 fr. en een zilveren eer metaal. Woensdag heeft men bier de nieuwe spoor halle betrokken. De plaatsen zijn er nog al ruim en heel het inwendige is zeer gerieflijk geschikt en aangelegd. Het is echter be treurenswaardig dat het gebouw zoo laag is en van verre goed gelijkt op eene pacht hoeve. Eene verdieping boven den bijzonde ren ingang zou het geheel een vee! lieflijker aanzien geschonken hebben. En waarom ook den kringvormigen venster niet vervan gen door eon doorschijnend uurwerk, dat aan de reizigers 's avonds het uur zou laten zien tot aan het uiteinde.der Statiestraat. Dat ware minstens eene schoone verbete ring om in te voeren en die hoegenaamd geene stukken van menschen kosten zou. Allo allen een klein stootje om tot daar te geraken. Dinsdag 30 April 1.1. om 8 ure 's morgens is de genaamde Vandepoele Sophie in 't wa ter gesprongen, nabij de Meenenpoort. Ge- lukkiglijk kon Ferrand Henri, haar bij tijds uithalen en van een gewissen dood redden. De ongelukkige werd naar 't gasthuis gedra gen en is nu buiten alle gevaar. Door plaatsgebrek zullen de correspenden- tiën in de bus maar binnen acht dagen over genomen worden. BURGERSTAND. van den 26 April tot den 3 Mei 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Depoorter Henri, smid en Loof Marie, kantwerksier. Baillievier Ernest, zager, en Vansevenant Marie, dienstmeid. Wackenier Ivon, drukkersgezel, en Derud- dere Maria, strijkster. Lapiere Désiré, kleermaker, en Pecquet Marie dienstmeid. Degrendele Pierre, herbergier en Wer- brouck Maria, vischkoopvrouw. Overledene Crombez Auguste, 41 jaren, meubelmaker, echtgenoot van Deslaeve Marceline, Elver- dinghestraat. Vanhecke Félix, 56 jaren, wever, onge huwd, Doorgang. Ghyselen Francois, 63 jaren, zonder be roep, weduwenaar yan Dejonghe Josephine, Meenestraat. Kinoo Cathérine, 80 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St. Jans hospitaal. Andries Sophie, 79 jaren, zonder beroep, weduwe van Slagmulder Joseph, St. Jans hospitaal. Derbaudringhien Joseph, 72 jaren, zonder beroep, weduwe van Lebbe Rosalie, Lange Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 2. van den 25 tot den 2 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 4 Vrouwelijk 3, HUWELIJK EN. René Quaghebeur, smidsgast en Maria Dumelie, dagloonster, beide te Poperinghe. Justin Bouton, dienstbode en Marie Orbie kantwerkster, beide te Poperinghe. Georges Dupont goudsmid, en Rachel Quaghebeur, zonder beroep beide te Pope ringhe. Sterfgevallen. Jules Top, 31 jaren werkman, echtg. van Emma Vandemaele, Wijk D. Regina Merlevede 66 jaar landbouwster, echtg. van Carolus Dehaudt Valkenberg. Delporte Désiré werkman aan den ijzeren- weg, 50 jaar, echtg. van Flavie Cailliau Wijk D. Kinderen beneden de 7jaar. Manelijk geslacht 2. Vrouwelijk 0. Woensdag 24 April 1.1. werd den minister alhier gedecoreerd. Na den noen heeft het volk op zijne bsurt als majesteit opgetreden en het heett eenen ezel gedecoreerd met eene medalje aan den hals. Onder het geroep van leve de socialistenreden zij rond het

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2