VAK IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Zaterdag 18n Mei 1895. Nummer 20. De gemeentekiezers. Herziening der kiezerslijsten. Ze hebben het zoo gewild Heilige Fortuin Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekt odmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen vodr België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen Joor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij es onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het zal niet zonder nut zijn hier de uitvoe- rings-maatregelen aan te wijzen, welke de wet genomen heeft voor het opmaken der kiezerslijsten, en de wijze op welke de bur gers moeten te werke gaan om hunne rechten te doen herkennen. De lijst der gemeentekiezers moet gesloten 'worden door de gemeentebesturen den 15 Juni naasikomende. De algemeene voorwaarden van het ge- meentekiesrecht bijna dezelfde zijnde als voor het senatorieële kiesrecht, is het de lijst der senatorieële kiezers, welke komt herzien te worden, die voor grondbeginsel zal dienen aan het werk der gemeentebesturen de da tum op welke de voorwaarden van kiesrecht of van meervoudige stem moeten vereenigd zijn geweest is dezelfdezullen op de lijst der gemeentekiezers gebracht worden dezen die den ouderdom van 30 jaren zullen bereikt hebben den ln Juni aanstaande en de andere vereischte voorwaarden vereenigen d®n 1" Juli 1894. Er is uitzondering voor de voorwaarde van verblijf. De voorwaarde van 3 jaren verblijf moet slechts bestaan op het tijdstip van 1 Mei 1895. Kortom dus, zullen gemeentekiezers zijn de senatorieële kiezers die in de gemeente verblijven sedert ln Mei 1892. Maar het kan gebeuren dat het getal stem men waarover zij beschikken hetzelfde niet zij voor de twee kiezingen. Oproep aan onze vrienden Wij roepen de aandaeht van alle liberalen op de belangrijkheid der gemeentekiezerslijsten, die men op dit oogenblik opmaakt. Die lijsten zullen dienen tot de kie zing voor de volledige hernieuwing van den gemeenteraad, aangekondigd voor de maand October naast. Onze oproep is vooral gericht: 1° Tot de burgers die een bekwaam- j heidsdiploma bezitten en op de kie zerslijst van 1893 ingeschreven zijn 2° Tot de kiezers die hunnen kies* cijns moeten volledigen bij middel van belastingen in andere gemeenten betaald; 3° Tot de kiezers die op belasffngs- rol niet gebracht zijn, maar eigenaars zijn door onverdeeldheid of uit hoofde van erfenis 4° Tot de kiezers eigenaars maar wier titel nog op het cadaster niet gebracht is. Voor alle inlichtingen zich te be vragen in het lokaal der Liberale As sociatieSeminariestraat, van 9 ure 's morgens tot 's middags en van twee tot vijf ure's namiddags. Men wordt verzocht zich te voor zien van de diploma's, eigendomstite- len, lastenbiljetten, erfenisverklarin gen en alle andere stukken die van aaiffi zijn hun kiesrecht vast testellen. De eigenaars wier onroerende goed een cadastraal inkomen hebben van meter dan 150 fr. zullen eene stem meer hebben, de familiehoofden die dan vereischtea hoogeren cijns niet betalen voor de gemeentekiezing in de gemeenten wier bevolking 2000 inwoners overtreft, zullen eene stem verliezen. Behalve de senatorieële kiezers, zullen nog op de lijsten moeten gebracht worden deze die nu gemeantekiezers zijn als gediplo meerde bekwaamheidskiezers, zelfs als zij geen 30 jaar oud zijn, en dezen die uit het algemeen kiesrecht gesloten zijn omdat zij slechts Belg zijn door de kleine inburgering. De kiezerslijsten voórloopig gesloten den 15 Juni zullen ter inkage van het publiek gesteld worden te rekenen van den 19. De reclamaties zullen moeten naar de ge meentebesturen gezonden worden d.en 15 Juli ten laatste, en deze zullen den 27 der- zelfde maand moeten besloten hebben. De beroepen naar het Beroepshof tegen de lijsten alzoo bepaald gesloten, zullen ten laat ste den 23 Augusti moeten neergelegd wor den. Het is aanb langend niet te vergaten dat de reclamaties die strekken tot het inschrij ven van eenen kiezer of tot het vermeer deren van het getal zijner stemmen niet kunnen ontvangen worden door het Be roepshof indien zij niet eerst naar het Schepencollegie zijn gezonden geweest. Eindelijk de wet bespreekt dat de reclama ties die reeds gedaan zijn geweest nopens het senatorieel kiesrecht, niet zullen mogen hernieuwd worden voor het gemeentekies recht, indien zij afgewezen zijn geweest door de bevoegde rechtsgebieden. In de gemeenten van 20,000 inwoners zou men daarenboven, voor de toepassing van het amendement Helleputte, bijzondere lijs ten moeten opmaken van kiezers, werklieden en bazen: maar de wijze van opmaking de zer lijsten moet geregeld worden bij Konink lijk besluit en het besluit is nog niet ver schenen. De Kamers zijn bezig met de nieu we inkomrechten op de voedingswa ren te bespreken. Met cijfers in de hand en met een onbetwisbaar talent heeft M. Beer- naert't vroegere klerikale kabinets- hoofd, aangetoond, dat deze nieuwe en hooge lasten op het voedsel van het volk, den landbouwer meer kwaad zullen doen dan goed, de duurte van 't leven merkelijk zullen doen stijgen, onzen in- en uitvoerhan del kolossaal gaan belemmeren en den ondergang en den dood van Bel gië voor gevolg moeten hebben,— ja, dat als die rechten gestemd worden een derde deel der Belgen hun land zullen kunnen verlaten of van hon ger zullen moeten sterven Ondanks dat alles zal, zoo het schijnt ten minste, de nieuwe geld- afperserswet met kleine meerderheid aangenomen worden. Liberalen, so cialisten en een klein gedeelte kleri- kalen zullen er vierkant tegenstem men. Door de klerikalen die in kie- zingstrijd het hardste schreeuwen dat zij nooit de lasten verzwaren, zullen dus hooge, schandalig hooge rechten op de voedingswaren worden gesteld. Boter is niet meer koopelijk, ze moet nog duurder worden 20 cent. inkomende rechten per kilo. Margarine of kunstboter wordt door d'arme menschen, door de werk lieden en kleine burgers geëten; dat mag niet zijn, ze kunnen maar vet, siroop of zout op hunnen zoogezegden boterlx&m strijken de margarine moet ook al belast. Bloemda's waar ook, het brood is veel te goedkoop, dat verdient geenen naam lasten op de bloem en ge zult het brood in prijs zien stijgen. Mout en gerst, daar brouwt men bier van.Bier is gezond voor menschen en eene pint kost veel te weinigdaar moet een halt aangesteld worden inkomrechten op mout en gerst en prijsverhooging dus van 'tbier het volk kan maar wat meer genever zuipen, da's goed voor de wormen. Bitterpeèn, nog een goed gedacht van daar rechten op te heffen, want dat artikel was toch rechtuit gezegd aan te geringen prijs te bekomen. Worden de bitterpeën niet meer koo pelijk met de nieuwe rechtenpatiën tie in den Heere, dan doen we maar gebrande en gemalen boonen en erwten bij de koffie. Er is remedie voor alles dat ziet ge wel. Zoo, menschen lief, na de stemming dier nieuwe lasten mogen we ons dus verwachten aan opslag van hier, hoogeren prijs van daar, duurte langs ginder en dat alles op voe dingswaren, welke we dagelijks noo- dig hebben, dus in plat vlaamschwe mogen ons verwachten aan een gedu rig en herhaald pitsen aan onzen portemonnaie. En dat zullen we aan de klerikalen te danken hebben. Er zijn lieden, die deze rechten op de voedingswaren afkeurenze heb ben ongelijk die menschen. De jap werklieden van heel het land, de in den Heer geconfijte kleine burgers en neringdoeners die er het ergste zullen van lijden van de nieuwe lasten hebben blindelings en met twee handen te gelijk voor de klerikalen gestemd; ze hebben de klerikale pro* tectionnisten op de kussens gebracht; ze moeten er dus maar de gevolgen van dragen de snullen hébben het immers zoo geioensclit. Bid voor ons! De fortuin eener oude kwezel 400,000 fr. De pastoor en de meid halen den poen weg. Eene zaak die sedert weken de lieden aan den praat houdt, van Duizend Appels tot Yerrebroeck, van Hamme zeg tot de Klinge, in 't land van Waes, is gister afgeloopen voor de rechtbank van eersten aanleg te Den- dermonde. Ziehier, beknopt, de toedracht der feiten die eene kwezelsmeid, een pastoor en een hoopje brave lieden voor Themis'vierschaar brachten Zes maanden geleden o verleed teBeveren- Waas, eene oude dame meer dan 85 jaar oud, aan hare erfgenamen 't rond sommetje van400,000fr. achterlatende. De familie, neven en nichten, bijna allen arme lieden bohoorende tot de werkende klas, hadden de suikertante sinds jaren met eerbied en ontzag behandel i, onderhielden de beste betrekkingen met haar, zonden op haar feestdag en met nieuwjaar al een en ander, enfin, wierpen een blikje in 't water met 't oog op den snoek, zooals dit in dergelijke omstandigheden al gedaan en nageleefd wordt. De oude tante, zeer gevoelig aan die liefde betuigingen bejegende hare familie zonder lieve kinderen te kennen. Wanneer dus tante een reiskaartje voor omhoog had genomen en hare ziel in de han den van den schepper gaf, stonden de erfge namen niet weinig verwonderd te vernemen dat de fortuin, per testament, was vermaakt aan... een pastoor uit het omliggende en aan de meid van tante, die ook min of meer tot de familie behoorden. Daar niets dergelijk gedrag der oude, eenigszins suffe dame, wettigle, werd er een enkwestie gedaan en er kwamen feiten aan 't licht, die afdoende bletcen om het doen en laten in deze zaak van mijnheer pastoor en de meid, aan het oordeel van vrouw Justitia te onderwerpen. De man Gods en de meid werden dus voor de burgerlijke rechtbank gedaagd om het testament nietig te hooren verklaren. Aan de balie, pleitte M. Jansen voor d9 miskende arme erfgenamen. Bij monde van hun woordvoerder deden deze uitschijnen dat er iets onwettigs moet gebeurd zijn. Ziehier hoe M. Janson de zaak afschetste: Gewillig en gedwee het oor leenend naar den raad vaneen kerkelijk man, liet de oude dame zich gezeggen dat het beste mid del, om aan hare erfgenamen de kosten van likwidatie en de vele successierechten die de fiscus zou eischen, te sparen, was van aan hem de pastoor en de meid alles te vermaken... Zij zouden zich wel gelasten den poen lusschen de neven en nichtjes te verdeelen. Wie zou twijfelen aan zeemzoete woorden in den mond van een gekruinde des Heeren, op den stond dat men de eeuwigheid ingaat? Het testament werd dus gemaakt... De dame wisselde bet tijdelijke met het eeuwige en... pastoor en meid streken 't geld op... Sinds snuift beer pastoor hoog den wind op, doch gebaart krommen haas.,. Als een "WEEKBLAD i 'E'!1"" j 'O

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1