COURSES DÏ CHEVAUX de tout le personnel de De kiezing van Thuin. STADSNIEUWS. De uithongeringswet. Willems-Fonds. Concert. Ongeluk. Huwelijksfeest. Brand. YILLE D'YPRES. 2,500 FR. de prix. fr. 2,500 Burgerstand der Stad Poperinghe. Geleerdheid-Geld. VERSCHILLENDE TIJDINGEN. neefje in 't voorbijgaan met duim en wijsvin ger over duiten sprak, verstond hij de taal der doofstommen niet, en de rechtbank was ten slotte genoodzaakt over de zaak te be slissen. Natuurlijk loochent de advokaat van pas toor en meid, M. Van den Heuvel, dat er het minste bedriegmiddeltje werd gebruikt. Doch M. Janson bewees handtastelijk dat alles niet secundum Lucam was in de kwestie en de rechtbank beval een onder zoek.... Daar een onderzoek misschien licht zou brengen in deze zaak, was het voorzichtig dit te weigeren en wilde de pastoor daar niet van weten. Ook ging de advokaat van pastoor en meid in beroep tegen dit vonnis en het Beroepshof van Gent zal nu over de hangende zaak te beslissen hebben, Dat wij het einde van die klopjacht naar duiten zullen bekend maken, dat gaapt als een oven. Le kiezing van Thuin is gisteren zeer kalm afgeloopen. Nergens hoor de men van incidenten. De uitslag der vier kantons, lever de de volgende cijfers op. Merdes-le-Chdteau. Lekeu. so cialist, 2,876 stemmen Bailly, kle rikaal, 1,564; Canon, liberaal, 1,275. Binche. Lekeu, 7,979: Bailly, 6,022; Canon, 2,589. Thuin. Lekeu, 2,794; Bailly, 2,936; Canon, 2,850. Beaumont. Lekeu, 2,162; Bail ly, 2,816; Canon, 1,324. Einduitslag der kiesomschrijving. Lekeu, 18,111 stemmen; Bailly, 16f083 st.Canon, 9,460 st.; Haye, zwanskandidaat, bekomt 937 st. Er is dus ballotteering tusschen MM. Lekeu, socialist, en Bailly klerikaal. Op het oogenblik dat de uithongeringswet in de Kamers besproken wordt is het be langrijk eenige cijfers te vergelijken die men in de tabel der handelsbeweging van Belgie met de vreemde landen vindt, gedurende de elf eerste maanden der jaren 1894, 1893 en 1892, tabel die komt te verschijnen. Sedert Frankrijk een inkomrecht op de boter gelegd heeft, vermindert den uitvoer dezer eetwaar in Belgie, terwijl de invoer van Belgie in Frankrijk toeneemt. Gedurende de elf eerste maanden van 1892, zond Frankrijk ons 2.305 026 kilos; gedu rende hetzelfde tijdstip van het verleden jaar, 1.906.481 kilos; dit jaar, i.636.162. Integendeel wij hebben in Frankrijk ge voerd gedurende de elf eerste maanden der driejaren: in 1892,2.009.320 kilosin 1893, 2,214,061 kilos; in 1894 2.500,446. De invoer van boter in Belgie is minder dit jaar dan dezen van het vorige jaar, ter wijl onze algemeene uitvoer dit jaar hooger is dan dezen van het verleden jaar. Kon men een slechter oogenblik kiezen om een ontwerp van uithongeringswet voor te dragen. Moest deze wet gestemd worden, het ware de ondergang onzer belangrijke botermarkt, de belangrijkste van geheel het land, waai er gemiddeld wekelijks 15.000 kilos boter verhandeld wordt. 't Is waar dat deze wet nog niet gestemd is en dat verscheidene redenaars nog het wooi d moeten voerenwaaronder onze volks vertegenwoordigers Goiaert en I w tins d'Eeck- houtte. ij Wij zijn nieuwsgierig te weten hoe zij onzt belangen zullen verdedigen; zij hebben nochtans stellig beloofd dat zij de uithonge ringswet nooit zouden stemmen, dat zij gee- ne rechten op de levensmiddelen wilden, enz.; maar dit is niet genoeg, zij moeten het ontwerp bestrijden, gelijk Beernaert het gedaan heeft, zij moeten al het hatelijke de zer onrechtvaardige wet doen uitkomen en denkeu dat zij door de kiezers van het ar rondissement naar de Kamer gezonden zijn om de belangen hunner lastgevers te verde digen en niet om als fanatieke slaven met de uithongeraars te stemmen. Wij wachten hen aan 't werk. J.l. zondag woonden wij het muziek- en zangfeest bij, door onze wakkere Willems- Fonds afdeeling haren leden en hunne familie aangeboden. Wij, en alle aanwezigen, heel talrijk, overigens, vermaakten er ons opper best. Het orkest speelde op eene uitmuntende wijze een openingstuk, dat veel bijval had. De heer G. Maillard onzen bij uitstek goe den declamator en tooneelist, droeg het stuk De Werkstaking voor op eene wijze zooals hij alleen dat kan. Overbodig te zeggen hoe luidruchtig hij toegejuicht was. Het is overi gens, niet te verwonderen dat hij met die deftige alleenspraak bekroond werd. Wie kan er tegen hem op? Geen man van 't vak nog, die heel zijn leven aan de kunst gewijd heeft. Mej. 1. Devers genoot met haar lied een buitengewonen bijval; aan 'tbis geroep kwam, om zoo te zeggen, geen einde. De heer Cailliez speelde er een solo voor klarinet. Hij sok werd dapper toegejuicht en 't was wel verdiend ook. De heer Bartier een zanger zooals men er weinig telt, deed een donder van bravo's losbarsten toen hij zijn Veilken zoo gemoe delijk, zoo lief en zoo kundig gezongen had. Na hem trad de heer A. D.lmotle op met Verborgen Liefde, die hij zong op eene manier die onbetaalbaar heeten mag. De zaal dreunde van handgeklap Dan volgde de uit reiking van eene boekenbelooning aan den heer Aug, Joye leerling van het Vereenigings collegie. Hij bekwam een accessiet in den laatsten algemeenen prijskamp van Neder- landsche taal. De bekroonde werd luidruch tig en warm toegejuicht. De heeren Tancré en Igodt vergastten ons dan op een variatie voor piston en trombone, die zij meesterlijk vertolkten samengang, juistheid van toon, gevoel en melodij, alles was onberispelijk en knap weergegeven. Eindelijk deed de jolige G. Maillard het ons uitschateren van lachen met zijne koddige gebaren en zijn boertig lied. Men heeft er tranen gelachen. Het dansfeest dat er op volgde, was vol leden, bedrijvigheid en begeestering. Men flikkerde er op de tonen van de aanlokkelyk- ste aria's dat het slof in de geburen vloog. Men lachte, giggelde, koutte, wemelde en huppelde allen dooreen, dat het water er u in den mond van kwam. Het was, in een woord, een der puikste feesten, waarvan wij ooit genoten. Hartelijk dank aan de heeren inrichters en ook aan allen, die zoo bereidwillig hunne belanglooze medewerking verleenden. D. Morgen, zondag, om 7 ure 's avonds biedt de Koninklijke maatschappij der Oud-Onder- oflicieren haren leden en hun huisgezin in de stedelijke tooneelzaal een heel mooi concert aan. Muziek, zang en wapenoefeningen wis selen gelukkig af met een paar kluchtspelen, vertolkt door eenige uitmuntende tooneelisten der Maatschappij Le Phare van Oostende. Het zal dus een luisterrijk feest zijn dat geroepen is om den meesten bijval te genie ten. PROGRAM ME: lre Partie. 6 La Consigne est de ronfler 5. L'Automate; APOTHÉOSE Woensdag 11. was men in het stal bezig met het paard van den heer Debergh op te rechten, daar het beest van ouderdom wan neer het hem nederlegt niet meer op kan. Eensklaps viel het beest wader ten gronde op het been van den knecht Houkaere; de ongelukkige had het been gebroken. De ge- neesheeren Poupart, vader en zoon, hebben hem ter plaats verpleegd. Zaterdag was heel St-Pieterswijk in feest. Een jeugdig koppel trad er in 't huwelijks bootje. De bruid had niet min dan 78 keeren de rozen zien bloeien en de bruidehom be leefde reeds de 81e Lente. Zij telden dus 159 jaren samen. Dat gebeurt toch niet alle dage. Zaterdag 11 Mei, stonden de strooimijten van pacheer Huyghe, burgemeester te Brie- lcn,op een 3 tal kilometers onzer stad, eens klaps in laaie vlam. Dank aan spoedige hulp werden de gebouwen gevrijwaard. Dat on geval is aan kwaadwilligheid en misschien wel aan onvoorzichtigheid toe te schrijven. BERICHT. Het bestuur der paardenloopstrijden dezer stad heeft de eer het publiek kenbaar te ma ken dat het tot Zondag 19" Mei, 's middags in de herberg den Sultan Groote Markt, de gesloten soumissien zal aanvaarden, van het bijzonder buffet, dat zich mag plaatsen op het Minneplein, den dag der Paardenloop- strijden van 26" Mei aanstaande. Do soumissien moeten voor opschrift dra gen; Soumissie voor het bijzonder buffet DIMANCHE, 26 MAI 1895, a 2 1/2 heures de relevée. avec le concours l'École d'Équitation. N° 1. Is Concours Hippique pour Offi ciers 2° Travail d'Ecole. (Chevaux pur sang). N® 2. -- 1" Course, PRIX DE L'ÉTANG, Course plate pour chevaux balges. Prix: 600 fr. Gentlemen et officiers. N" 3. Concours pour le cheval de pur sang le mieux présenté (Sous-Instructeurs). N°4. —2" Course, PRIX DE L'YPERLÈE, Course internationale au trot monté. Prix 600 francs. N° 5. Sauts par quatre (Sous-Officiers). N»6. 3* Course, PRIX DE ZILLEBEKE, Course de haies pour Gentlemen et Officiers. Prix: 700 francs. N° 7. Sauts en hauteur (Sous-Instruc teurs et Sous-Officiers. N°8. 4e CoursePRIX DE LA PLAINE, Course internationale au trot attelé. Prix: 600 francs. N® 9. Travail d'ensemble et de vigueur (Sous-Officiers). Les engagements pour les courses au Ga lop, seront requs par le secrétaire du JOCKEY-CLUB, a Bruxelles. Pour le Trot, chez M. A. DE ROUCK, k Gent-Brugge. BEMCHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat., Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenig de Xrienden, Dixmudestraat. AV I Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmudo Ypres, k l'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesqusls il exécutera tous les ordres requs, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Auw Amis Réunis. Rue de Dixmude BURGERSTAND. van den 10 tot den 17 Mei 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 9. Vrouwelijk id. 4. Huwelijken Degryse Louis, leurder en Durnez Amélie, kantwerkster. Boumal Jean, luitenaat betaalmeester, 39 linieregimennt en Beeie Emma, zonder beroep. Overlijdens Iinockaert Louise, 25 jaren, dienstmeid, ongehuwd, Meenestraat. Coutelle Emile, 22 jaren, schrijnwerker, ongehuwd, Meenestraat. Kinderen beneden de 7jaar. Manelijk geslacht 1. Vrouwelijk 1. van den 9 tot den 18 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk. 3 Vrouwelijk 4. HUWELIJK EN. Petrus Maes landbouwer, en Silvia Sohier landbouwster, beide te Poperinghe. Jules Druant schoenmaker, en Augusta Misdom, strijkster beide te Poperinghe. Camille Huys werkman aan den ijzerweg en Rachel Merlevede kleermaakster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. I)aCa°steker Coleta 77 jaar, weduwe van Jan Christiaen Wijk A. Kesteman Emiel, ongehuwd 26 jaar Casselstraat. Elias An toinette 15 jaar Veu rnestraat. Gossaert Louise 83jaren weduwe van Carolus Titte- lein Wijk L. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. Onze kunstenaars in den vreemde. Rond de maand September zal men te Amsterdam, ter gelegenheid der tentoonstel ling, een belgisch festival inrichten waar alleen werken van belgische toonzetters als Gevaert, Peter Benoit, Jan Blockx, Samuel, Radoux, Van den Eeden, enz. zouden opge voerd worden. Het muzikaal feest zou gegeveD worden in het groot concert-gebouw door het orkest van Willem Kes en met medewerking van belgische artisten. 1. Grande Fantaisie sur la Favorite, pour sympho nic (Bosquet). 2. Lesonge d'une nuit d'été, d'Ambroise Thomas, ehantéparM. Vanderhaegen. 3. Fraises au Champagne de J. Klein, romance chantéepar MUe Z. Devers. 4. Chansonnette dite par M. Mailliard. 5. Partie d'Armes, entre MM. Marx et Maes. Comédie Vaudeville en un aete par Eugène Grange et Lambert Thibonst, jouéepar la Société dramatique d' Ostende (le phare). 28 Partie. 1. Grand Concerto pour Clarinette, exécuté par M. J. Jolyt. Balmaekers 2. Raymond ou le secret de la reine, d'Ambroiss Thomas, chanté par M. Vanderhaegen. 3. Stances d'A-Flegier, romance chantée par MUe Z. Devers. 4. Chansonnette dite par M. Mailliard, Folie vaudeville en un acte par Emile Dürafour. 6. La Brahangonne des Ex-Sous-officiers, Musique de M. A. Sarly, chantée par M. Vor Moria. Wat is men mat Geld als Geleerdheid ontbreekt, Wat kunnen ons rijkdommen schenken;. Wat heeft men met schatten, zoo 't harte niet spreekt Van'teêlste wat 't Menschdom kan denken? Wat baten ons 't goud en edelgesteent', Wat bieden ons roode koralen, Wanneer onzen geest van de Kunst niets en leent, Geleerdheid hem niet kan bestralen?,.. Wat is hij, die baadt in hetgeen hem lust, Die heeft wat zijn zinnen verlangen; Doch, die zijnen geest voor Geleerdheid gerust Laat en niet tracht die te langen? Wat is hij, die nooit, dan van rijkdommen, praat. Daar stof hem ontbreekt, om te zeggen Wat 't boek van de Kunst of der Wetenschap laat Zien.... ons voor oogen komt leggen? 'k Veracht ze, die zeggen dat Geld maar alleen, Ons, Menschen, gelukkig kan maken; 'k Veracht ze, 'k misprijs ze in wier hartholte geen Vonk van Wetenschap komt blaken Maar keerze,'kaanbid ze, die streven naar 'tSchooüj Het Hoogste, het Eelste aller dingen k Bemin ze, die trachten ts grijpen de kroon, De Wetenschap waar ik voor zinge O, zoetste genot dat de Schepper ons schonk, O, Schat, grootste Rijkdom der aarde! Hoe menig die ééns van uw bronnen slechts dronk, Van Roem, Eer en Lauwers vergaarde! GeleerdheidU min ik, tot U richt ik 't woord De Rijkdom, de Pracht wil ik derven 1 Dat alles den dwazen alleen maar bekoord, Maar laat me U, Geleerdheid, verwerven? Sunium. -fttoeoteKu

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2