VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. BERICHT. Het prins-bisdom Luik. Tiende jaar Zaterdag 8" Juni 1895. Een geschenk. De Paus door eene rechtbank veroordeeld. STADSNIEUWS. Snobe Colaert, en Boerke van Dikebiisch. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. yoor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annonceni 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanaeren, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Yrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De Commissie der Vrijzinnige Ver- eeniging zet zijne politieke vrienden, die zouden gelooven recht te hebben op de Kiezerslijst voor de gemeente, met eene of meer stemmen ingeschre ven te worden vurig aan, zich er over te komen bevragen ten bureele der Liberale Associatie, in den Zalm, Seminariestraat. Het bureel is open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure namiddag. Het Comiteit bericht zijne vrienden dat bet van de voorloopige lijst der kiezers voor de gemeente in bezit is. Binnen ettelijke dagen zal in de Kamers de bespreking over het broodrooversontwerp, door ons klerikaal ministerie neergelegd, beginnen. De grooto eigenaars willen vol strekt nieuwe lasten op de granen. Reeds verscheidene malen heeft ons reactionnair gouvernement voor de lievige protestaties des volks moeten achteruitwijken en zijne wetsontwerpen intrekken. Thans schijnt het besloten te zijn om tot het einde te gaan, en de centen uit de zakken der kleinen te klop pen om de gapende geldkisten der grooten te vullen. Zijne beunhazen schijnen met de voornaamste groepen der rechterzijde eene overeenkomst gesloten te hebben, die aan de volksuitbuiters eene genoegzame meerder heid zal verschaffen om de nieuwe lasten te stemmen. Deze op hunne beurt zullen aan het ministerie hunne hulp verleenen om de Congokwestie in den zin des Konings en tegen den uitdrukkelijken wil des Volks op te lossen. Ziehier dus hetgene men ons voorbehoudt: 1° Verhooging der rechten op de dennen- staken welke men in onze koolmijnen ge bruikt. Deze lasten zullen den prijs dezer slaken verhoogen ten voordeele der eigenaars der groote dennenbosschen. En het is te vreezen dat de aankoopers, 't is te zeggen de besturen der koolpuiten deze prijsvermeer- dering op het dagloon der werklieden zullen trachten terug te winnen. 2° Aan onze huurhouders, vrachtvoerders, enz., wil het ministerie een cadeautje geven dat nog al de moeite waard zal zijn De klerikale meerderheid gaal namelijk een inkoomrecht van 5 fr. de 100 kilos liaver stemmen, dus moet de prijs minstens 5 cen tiemen de kilo verhoogen. De paarden onzer huurhouders eten ten minsten 5 kilos daags, die van onze voer- mans misschien wel 8 kilos. Nemen wij nu maar gemiddeld een dage- lijksch gebruik van 6 kilos, dan vinden wij voor de 365 dagen van het jaar 109 fr. 50 c. dat de huurhouder of voerman meer zal mo gen uitgeven I Honderd negen frs. vijftig cent. 's jaars meer voor een paard. Twee honderd negentien frs meer voor twee paarden. Allons, huurhouders en voermans en gii allen die paarden gebruikt, klakt in de han den voor dit braai ministerie. 3° Instelling van 20 franken rechten per 100 kilos boter of margarine. Wat zegt ge daarvan huismoeders? 4® Twee franken rechten op melk en meel waarmede men den prijs van het brood zal doen verhoogen. 5° Tien franken nieuwe rechten op de gist. 6° Verhooging van rechten op den invoer van tabak zoodal de pijp, die groote troos teres des werkmans, weldra aan dezen laat- sten ongenaakbaar zal worden, wijl de tabak te duur is. 7° Verhooging op zekere grondstoffen, in de brouwerijen gebruikt, waardoor de pint bier duurder zal worden, zoodat de werkman dien gezonden drank zal moeten daarlaten, om den verfoeilijken, vergiftigden jenever te drinken. 't Was nog niet genoeg dat de vreemde syndikaten van kapitalisten samenspanden om den werkman en de kleina burgerij te bestelen, zooals dit thans nog met de petrol olie geschiedt. Ons ministerie moet onze in- landsche eigenaars in de hand werken, hun ne inkomsten vergrooten, ten nadeele van het volk, dat, naar het schijnt nog niet ge noeg uitgezogen en geplunderd is. En het tijdstip, om deze rechten in te voeren is waarachtig g03d gekozen 't Is op bet oogen- blik dat de werkman een spottend, wraak roepend klein dagloon verdient, dat men zulke wet durft voorsteilen, en den prijs des voedsels verhoogen. Kleine burgers en werklieden herinnert u zulks Herinnert u dat het klerikaal mi nisterie, dat lieden onze zaken bestuurt, wetten heeft voorgedragen die enkel de be langen der Grooten behartigen. Zeg hun dat zij dat juk van den nek moe ten schuddendat zij tegen het klerikalis- mus moeten stemmenen dat zij naar de kamers mannen moeten zenden, vrije volks- minnende mannen, en geene onnoozele blikslagers en stotteraars gelijk de zoogezeg de klerikale werkliedenafgevaardigden van Gent en Brussel, of volksvijanden zooals eenen Woeste, eene Helleputte en andere Schollaerts. Wanneer onze ongelukkige broeders uit het Vlaamsche land dat zullen begrijp m, dan eerst kunnen zij de hoop koesteren van hunnen erbarmelijken toestand te zien ver beteren. Den dag dat de politieke ontslaving in Vlaanderen zal verrijzen, op dien dag ook zal er eene volledige omwenteling in den socialen toestand der vlaamsche boeren en werklieden. Eene oude kwezel, do markiezin de Plessi- Bellière, had bij haar testament hare fortuin 4 millioen aan den Paus vermaakt, op aanraden van haar biechtvader. De familie kwam hiertegen op en spande een proces in. De eerste maal werd paus Leo wandelen gezonden. Uit ontzag voor het wijzen zijn daar, om, in weerwil der beves tigingen van zekere belanghebbende ge schiedschrijvers, deze aantijgingen met on- wedei sprekelijke bewijzen te staven. Im mers reeds in 1629 had men brieven onder schept, waarin Ferdinand van Beieren, met vuur op Beekmans dood aandrong. Eene talrijke menigte nam aan de plech tige begrafenis van dit slachtoffer der dwin gelandij deel; men verhief hem een prachtig bronzen gedenkteeken op de Groote Markt, recht tegenover dat stadhuis, waar zijne stem zoo dikwerf voor recht en vrijheid gedonderd had. Deze dood stelde geen einde aan den strijd tusschen hst volk en des bisschops aanhan gers. Eene merkwaardige gebeurtenis deed den kamp openlijk losbarsten. Op 22 Augus tus 632 verdreven de Hollanders voor im mer de Spanjaards uit de slad Maestricbt, verkondigden er de algemeene gewetens vrijheid, zoodat Roomschen, Luthersgezin. den, Kalvinisten, Herdoopers enz. er op ge- lijkon voet mochten leven, en hunnen gods dienst uitoefenen. Te Luik vond de godvruch tige wereld dat deze verdraagzaamheid tot een verderfelijk voorbeeld strektehet de- kreot van 19 April 1633 bracht den volke ter j hoofd der kerk, stelde de familie zeer katholiek nu voor, den poen te deelen en twee millioen aan den paus te geven... Nikske te doen, antwoorde de oude. Ik moet alles hebben En de opvolger van Christus ging tegen vonnis in beroep... Het hof van Montidier komt in de zaak uitspraak te doen. In stede van alles op te rakelen, krijgt de stadhouder Christ! geen rooden duit en daar enboven wordt Leo Pecci tot de onkosten veroordeeld... Wat mirakel, he De dikbuikige kardinalen, die op den uit- kijklagen naar de goudvinkjes, klagen ais Jeremias op de puinen van Jérusalöm. De heilige Geest die aan Leo XIII de toe komst moet inblazen, had zeker den vorigen dig wat te lang uitgezeten, als hij dezen raad aan de paus gaf... In het Vatikaan, zegt men in 't geniep, dat do pauselijke raad gever zeer oud begint te worden en soms aan het suffen is. Waar blijft nu de onfeilbaarheid van den paus, die zich dooi' eenvoudige wereldlijke rechters laat veroordeelen, als de eerste beste erfdeelroover of scherrewegman? Snobe Colaert. Boer Jan, gij ziet ik heb nen keer gesproken in de Kamers om de rechten op de boter te bekomen; wij krijgen hier zoo 20 tot 22,000 kilos boter in den Zo mer op onze markten in den Winterzoo rond de helft en de rechten gaan hier ter markt de boter doen opslaan. Boerke van Dikebusch zijt ge daar zeker van M Colaert? Snobe Colaert. Zoo zeker als dat er 12 apostels zijn. Boerke van Dikebusch. Ja, twaalf en eenen dertiendon Judas, genaamd. Hewei, Mijnheer Colaert, ik,boerke, ik zeg u dat het tegenovergestelde zal voorvallen. kennis, dat al dcge..e die het katholiek ge loof niet openlijk aangekleefd waren, binnen de veertien dagen liet land mossten ruimen. Vele huisgezinnen namen den wijk naai den vreemde. Degene die bleven, scheidden zich in twee kampenJe Chirouxbevat tende voornamelijk de rijken, de geestelijk heid en de prinselijke ambtenaars, en do Grignoux gevormd door de voorstanders der gemeentevrijheden en der gewetensonaf hankelijkheid. Binnen de muren der hoofd stad gingen dezo twee partijen tegen elkan der eenen strijd aan, die niet minder dan twintig jaren lang duurde, eenen afgrijselij ken strijd, die de tweedracht in de familliën wierp, en broeder tegen broeder het staal in de vuist bracht. Iedere nieuwe verkiezing gaf aanleiding tot eenen nieuwen kamp, en deed stroomen bioeds in de straten van Luik vloeien, la 1635 behaalde de volkspar tij de bovenhand; zij koos Sebastiaan La Ruelle en de Sélgs lot burgemeester der hoofdstad. De benoeming dezer tweeman nen verbitterde Ferdinand van Beieren zoo danig, dat lnj zich niet schaamde om de duitsche benden van Piccolomini en do Kroatan van den beruchlen Jan van Weert inliet land te roepen. (W. V (41® Vervolg). In dien algemeenen drang, die het volk tegen het hooger gezag opjoeg, was het luiksche sticht niet ten achter gebleven. Reeds lang had het den strijd aangegaan! Reeds lang had het duizende slachtoffers vrijheidsmin aan galg en brandstapel gele verd! En daarom vinden wij het in 1613 op nieuw gereed, om aan de eischen eens dwin- gelands, gelijk Ferdinand van Beieren, man haftig het hoofd te bieden. Nauwelijks had deze het bewind in han den genomen of hij ontmaskerde zijne heerschzuchtige plannen en trachtte twee zijner vertrouwelingen, die enkel lijdende werktuigen tusschen zijne handen zouden geweest zijn, tot Burhemeesters van Luik te doen benoemen. De keizer Matthias, wiens tusschentreding door het volk was ingeroepen, veroordeelde stellig Ferdinand's aanmatigingen en kneve larijen. Maar deze sloeg dit besluit in den wind. en riep, om zijn gezag te ban haven, duitsche huurtroepen, die, gedurende zeven maanden, het land uitstroopten. Eene bestendige onrust heerschte in liet bisdom. Geen maand ging er voorbij zonder dat er te Luik of elders een oproer losbrak. Niettegenstaande 's prinsen bedriegelijke handelwijze stelde, in 1629, het volk Wil lem Beekman en Mathys de la Uaye tot burgemeesters der hoofdstad aan. Beekman, de eerlijke, rechtschapene en onbaatzuchtige burger, had immer de volksrechten met onverschrokkenheid verdedigd, en daarom vei kreeg het volk de bevestiging zijner be noeming slechts door geweld. Gedurende zijn bestuur kwam hij immer met kracht tegen 's prinsen wetsovertredingen op, was hij immers op de bres tot de verdediging dei- volksbelangen. Ook wierd hij het volgende jaar herkozen en met hem zijn vriend, Se bastiaan La Ruelle. Deze benoeming was een kaakslag voor den vorst; dóch de staatkunde van den ita- liaan Machiavel had hem geleerd hoe een prins eenen hoon wreekt, of eenen hinder paal uit den weg ruimt. De koene Beekman wierd weldra door eene zonderlinge kwijn ziekte aangegrepen, en gaf op 29 Januari 1631 den geest. De verontwaardigde volk stem dood ae verantwoordelijkheid dezer moord tot den prins opklimmenzij had zich inderdaad niet bedrogen. Stoffelijke be- HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1