Conférence Publique M. Emilfl VANDERVELDE De landbouw moet gered worden. STADSNIEUWS. Jeune Garde Progressiste d'Ypres. dans ia Salie des Anciens Pompiers Sujet: Le Collectivisme. Golaert en Iweins zijn Windhanen. De klerikale uithongeraars. Eene kiesreklaam. Maatschappij Onder-Officieren der Burgerwacht. Moord te West-Nieuwkerke. Burgerstand der Stad Poperinghe. Deze kreet is algemeen aan het dagorde. De pers, in dag- en weekbladen, heft hem aan in lange artikelenwijsgeeren en huis houdkundigen duiden dagelijks nieuwe mid delen aan, en op slaatsgebied hoort men on geloofelij ke redevoeringen houden in de Kamer, door de volksvertegenwoordigers die allen op hun wijze het problema oplossen. De landbouw kwijnt, dat is ontegenspreke lijk. De invoer van vreemde granen en lage prijzen maakt de prijzen der iniandsche on geldig en onopbrengendde welstand onzer landbevolking vergt meer onkosten dan voor heen, voor voedsel, kleeding en onderhoud. Het verteer is vermeerderd, de winsten zijn verminderd. Ja, de landbouw moet gered worden, doch hoe? Hij redde zich zelf I Onze landbouwers bebouwen de landen zooals over honderd jaar. Hun kinderen maken geen vooruiigang in bouwkunde, en hun behoeften worden dagelijs grooter. De landen welke zij bewonen kunnen 100 0/0 meer opbrengen dan ze hedendaags opleveren Dat zijhun zoons, in plaats van 2 tot 3 jaar in een pensionaat te schimmelen te leg gen, om een klad fransdh te leeren dat zij gauw vergeten hebben of te weinig kennen om het ooit te durven spreken, naar de school te Vilvoorde of Gembloux sturen, waar ze tevens Pransch zullen leeren en be kend gemaakt worden met al wat bouw-, hof-, teelt-, moes- en landbouwkunde be treft, alle kennissen welke ze nooit meer zullen vergeten, en die hun dagelijks in hun nijverheiden stiel zullen te pas komen, zoodra zij weer zullen gekeerd zijn in hun ouderlijke betrekking. Wanneer zij zullen bekwaam zijn, zullen zij nieuwe bouwmiddelen bera men en vindenzij zullen genoegen scheppen in het welgelukken hunner pogingen, en zoo lichtvaardig geen werk en brood komen be twisten aan de bevolking der steden, waar zij ge woon? ijk d'n hoop van behoeftigen en armen komen vergrooten; zooniet zij, dan toch bun nakomelingen. De buitenlieden zijn erin geslaagd een over- groote meerderheid volksvertegenwoordigers naar de Kamer te sturen dat zij deze dwin gen van 't Staastbestuur de degelijke inrich ting der landbouwstokerijen te verkrijgen, want dit is liet middel om een rijken koe stal te bekomen, en deze is alleen toerei kend om welstand aan den landbouw te ver schaffen. De boer rekene niet meer op den verkoop van graan of andere vruchten zijn gansche oogst worde benuttigd voor den koestal die voor zijn huisgezin opbrengend zal wezen en vleesch aan gematigde prijs zal doen bekomen. En hij rekene niet meer op behoudings wet ten en protectionism, op inkomrechten. op granen en eetwaren, die schijnen eenige groo- te landbouwers te moeten bevoordeelen, ter wijl het zeker en onvermijdelijk zal zijn dat de 90 °/0 der andere Belgen er door zullen lijden, dat de toestand der arbeiders en werk lieden in 't algemeen zal verergerd en onuit staanbaar worden, en dat de landbouw in plaats van te winnen zal achteruitgaan, en in plaats van gered te wezen aan eindelooze slechte gevolgen zal blootgesteld zijn. §AMEIM JUIM a 8 1/2 heures du soir, Membre de la Chambre des Représentants N. B. Les portes seront fermées pendant la conférence. Dit blijkt uit de merkwaardige redevoering die Colaert ia de Kamerzitting van 28 Mei uitgesproken heeft ten voordeele der uithon- geraarswet. Maar niet alleen is hij een aan- aanhanger van de belasting op het meel, de haver, de boter, de margarine enz, hij wil nog eene belasting zien invoeren op de groen- sels en het fruit, want hij heeft in dien zin een amendement geteekend, met vier of vijf andere uithongeraars van verscheidene steden. Iweins heeft Colaert in alles nage volgd Welnu, wij vragen het nog eens waar zijn zij met al de schoone beloften die zij vóór de wetgevende kiezing van 1894 deden? Werklieden vanYperen nu kent gij de man nen die zich voor volksvrienden uitgeven, u komen paaien met schoone woorden, ronken de zinsneden, beloften en rotte appelen! In dien gij, wanneer de wet doorgaat, het brood ziet opslaan, derwijze dat gij u, uwe vrouw en uwe kinderen niet meer zult mogen uwen honger stillen, wijt het aan Colaert en zijnen medeplichtige. Indien gij droogen brood zult moeten eten omdat de boter, de marga rine en later nog het smout te duur zullen zijn, wijt het aan Colaert. Indien gij de groensels zult moeten missen omdat de prijs ontoegankelijk is voor uwe beurs, wijt het aan Colaert. Indien gij u alle genot moet ontzeggen van ooit fruit te proeven, wijt het aan Colaert, aan Henritje aan Surmont en aan Struye, die zoo hoog oploopen met hunne volksliefde en u tot den hongersnood veroor- deelen. Neen, werklieden, derkt niet dat die man nen in de Kamers zetelen om uwe belangen te verdedigen, zij denken er niet aan en hunne persoonlijke belangen gaan vóór de uwe. Een bewijs: Colaert is een vuige slaaf van den jood Woeste; en om zijnen heer en meester niet te misdoen zou hij blindelings al de wetten ondersteunen en stemmen die Woests voor houdt. En waarom? Omdat hij in zijn onverzadelijken hoogmoed hoopt door de tusschenkomst van Woeste eerlang minister te worden en alzoo een doel te bereiken dat hij uit eigene macht nooit bereiken kan. Hij, die nochtans van werklieden afstamt, veracht de belangen der werklieden; hij wil u wel bepraten en beloven, maar op voorwaarde dat gij hem helpet in zijne eerzuchtige plan nen. Lijdt gebrek, sterft van honger, wat kan hem dat schelen, als hij maar gelukt. Hij is een weerhaan, die heden wit zegt en morgen zwart, in Yperen dus spreekt en in Brussel zoo. Kortom hij is een kerel zonder overtuiging en wij herhalen het, COLAERT IS EEN WINDHAAN EN IWEINS IS ZIJN EVENBEELD. Ziehier hoe gestemd werd in de kamer aangaande de rechten op de haver Hebben ja geantwoord MM. Moyart, Nyssens, Raemdonck, Raep- saet, Reynaert, ltonse, Itosseeuw, Schollaer, ETioy, Spillebout, Tack, Thienpon 't Kind de Roodenbeke. Van Cauwenbergh, Van Cleein- putte, Vandepeereboom, Vanden Steen, van der Bruggen, Van der Linden, Van Hoorde, Van Naemen, L. Visart de Bocarmé, Woeste, Ancion. Bailly, Beeckman, Begerem, Ber- ten, Bilaut, Broers, Cambier, O. Cartuyveis, H. Cartuyveis, Colaert, Coomans, Daens, De Bontridder, de Broqueville, De Bruyn, De Clercq.de Corswarem.deFavereau.de Hemp- tinne, De Jaei, de Jonghe d'Ardoye, De Kep- per, de Lantsheere, Delvaux, De Malander de Merode Westerloo, de Montpellier, De Neef de Rouillé, De Sadeleer, Desmaisières, de Smet de Nacyer, de Theux de Meylandt, de Trooz, Dierckx, Diericx, Duquesne, d'ürsel, Eeman, Fris, Hamman, Hecq, Helleputte, Heynen, Iloyois, Huyshauwer, Indekeu, Iweins d'Eeekhoutte, Janssens Lefeb- vre, Liebaert, Ligy, Maenhaut en Mesens. Antwoordden neen: MM. Mouton, Nerinx, Niezette, Ozeray Palante, Paquay, Roger, Ronvaux, Schinler, Smeets, Theodor, Ullens, Vanden Bemden, Van den Broeck. Vandervelden, Verwilghem, Warnant, Warocquê, Wettinck, Anseele, Bastien, Borloz, Bertrand, Biart, Boucher, Brenez, Brouwiez, Caeluwaert, Cavrot, Colfs, Coremans, Dauvister, de Borchgrave Defnet, A. DeFuisseaux, L. De Fuisseanx, Delbeke, Demblon, Denis, de Ramaix, Destrée, De Vriendt, De Winter, Fagnart, Fichefet, Fiêchet, Furnémont, Gierkens, Gillard, Gil- liaux, Ilambursin, Hemeleers, Henricot, Heuse, Heuvelmans Jeanne, Jourez, Koch, Lambilotte, Lauters, Léonard, Lorand, Ma- gnelte, Malempré, Mansart, Maroille, Meeus, Mineur, Mousset en Beernaeri. Hebben zich onthouden. MM. A. Visart de Bocarmé en de Guchte- naere. Heeft de vlucht genomen: M. Le Sergeant d'Hendecourt. Het volk kent thans met naam en toenaam de klericale uithongeraars die, boter en graan belastten Het Nieuwsblad, dat opgesteld is door de kortgebroekte oolijkaards der Meenenstraat, bevat in zijn Nr van Zaterdag 11. eene samen spraak onder zekere liberalen, waarin die jeugdopleiders een staaltje geven van de goe de opvoeding die zij ontvangen hebben en die zij aan hunne kweekelingen overzetten. Onder anderen armzaligen rimram zin spelen die schrandere opstellers op de aanbe steding van het waterkasteel en drijven den spot met de aannemers die ingeschreven hebben. Doch al hun gezeever dient slechts om hen en hunne meesters belachelijk te maken. Indien de aannemer dien zij bedoelen veel hooger in prijs is dan hunnen strooien man, komt het dat die persoon veeleer rekende op het maximum dan op het üïli- nim&llïl van dagloon. In plaats van de menschen te willen doen werken voor 18 centiemen per uur, gelijk de kaloten het hebben voorgenomen, wil hij 25 tot 35 centiemen per uur betalen en diensvolgens moest hij rekenen in evenredigheid, want hij steunt zich op geen gebroken stok en is niet van zin later voor da pinne te komen met onvoorziene onkosten, die eene Blanken- bergsche rekening uitmaken. Iedereen weet dat deze onderneming aan gevangen werd met het oog op de aanstaande gemeentekiezing en dat geheel de aanbeste ding niets anders is dan een kiestruc. Inder daad het is reeds vier jaren dat het kalote- bestuur pocht en stoft met de waterkwestie en de gewichtige werken die moeten gedaan worden, en het is juist op het oogenblik dat de kiesstrijd beginnen zal, dat het de handen uit de mouw steekt. Dit is zichtbaar bij het lezen der samenspraak in het Nieuwsblad, die toch niets anders is dan een kiesreklaam. Wat er van zij, de aannemer der kaloten, dat hij Jules, Karei of Arthur heete, heeft geen Henri maar stellig een Arthur gehad om zijne begrooting te maken, en deze ver nuftige cijferaar hoeft gerekend op het minimum van dagloon. Want 18 centiemen per uur voorstellen is niet alleen belachelijk, maar zelfs hatelijk. Maarhier komt de kat op de koord er is hier nog een groots maar bijde kalo ten zouden wel kunnen misrekend hebben met te denken dat de menschen bereidwillig hunnen spotloon zullen aanvaarden. Zij heb ben getracht kiezers te winnen en langs hunnen kant te krijgen met aan sommige men schen werk te verschaffen en het zou kunnen tegen hun hoofd waaien, want in plaats van vrienden zullen zij vijanden aankweeken en dat is olie in de lamp der liberalen. Indiende langgerokte scribenten van het Nieuwsblad denken dat men het vel van den beer mag verkoopen vooraleer hem ge dood te hebben, zijn zij er deerlijk nevens en zij zouden dienen te weten dat men voor zichtigheidshalve nooit van eene koord moet spreken in het huis van een gehangene. Maandag aanstaande doet deze maatschap pij haar jaarlijks uitstapje naar Kemmel en Dickebusch waar er hun een lekker mondje wacht, vervaardigd door Mad. Pauline, die er een handje van heeft hare klanten wel te dienen, dit is sedert lang genoeg bekend. De vergadering heeft plaats ten 2 ure aan het lokaal Bronzen Hoofd, om van daar stoetsgewijze, muziek aan 't hoofd, ten 2 1/2 ure te vertrekken. Wij wenschen hen vele vermaak en goe den apetijt. CORRESPONDENTIEN in de bus, Kemmel. Iedereen herinnert zich nog de moord be gaan te West-Nieuwkerke op n'en zekeren Christiaan. Woensdag 11. hebben de gendar men drie manskerels naar Yperen gebracht, verdacht aan deze zaak niet vreemd te zijn. Wat er van zij weten wij niet. Moeder Justitia is met het onderzoek bezig om de zaak klaar te trekken. BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigde Vrienden, Dixmudestraat. AVI S. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, l'honneur de se recommander au public en qualité d'affl- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres regus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BURGERSTAND. van den 7 tot den 14 Juni 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 2. Hu welï j ken Degroote Prosper, schilder, en Tytgat Emelie, zonder beroep. Callens Achille, dekker, en Fiers Hélène, kleermaakster. Decan Henri, daglooner, en Teyte Celine, dienstmeid Overlijden» Desmits August®, 83 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Ghyselen Marie, Thourout- slraat. Duihoit Anne, 51 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Simar Charles, Diksmude- straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 0. Vrouwelijk id. 1. van den 6 tot den 13 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 1. HUWELIJK EN. Arthur Lelieur,landbouwer te Elverdinghe en Eveline Cordenier, bijz. te Poperinghe. Achille Room, dienstbode, en Herminie Inion, dienstmeid, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Blanckaert Louis, 83 jaar, echtg. van Sophie Claeys, Wijk L. Metsu Virginie, ongehuwd, 73 jaar, Boescheepstraat. Cou ture Marie, 81 jaar, weduwe van Louis Bor- tier, Boescheepstraat. Flamey Aloïse, 31 jaar, echtg van Louise Vanloot, St. Michiel- straat. Maesen Camille, ongehuwd, oud PAR Colaert is de vriend van 't werkvolk. 0,10 Hij zal hen rijk maken en werk geven 0,10 dat waren zijne beloften, toen hij raadsheer gekozen was. o,10 En wie heeft er voor de rechten op de 0,15 haver gestemd? Colaert, 0,10 Wie heeft voor de rechten op de boter ge stemd? Colaert. q Wie heeft er het amendement geteekend voor de rechten op de groensels? Colaert. o 10 Wie zal de schuld zijn dat onze schoon» bo termarkt zal teniet gaan: onze schoone volks vertegenwoordigers q jq Renrietje heeft ook ja gezegd in de Kamers! och heere o 5 Van Berten spreken wij niet, hij komt zooals hij was over 75 jaar. q,1o Omdat B. een broekje moet aandoen als zij nog een toertje wilt doen op de velo van G. oio 't Was nog wat vroeg voor 't manegeschijn. o.lo Gaf wel n'en dikken zei A. L. ware ik er bij geweest. 0.10 Gij zoudt niet kunnen zwijgen zei G. o.lo Sedert korten tijd mogen de meisjes van de naaister, hoeden dragen van 3 dikke. o.lo 't Is toch verdrietig als L. E. M. ziet wandelen met een ander vrouwtje aan zijn arm. 0.10 J. V. als gij nog uitgaat met O. R. let beter op dat gij in geene grachten meer valt, want Dinsdag heeft zij eene groote operatie door P. L. onderstaan. 0,10 Gij zoudt kunnen varen gelijk met M. B. als gij bij de deure komt, dat zij zeggen wij willen geene die stukken van hunne ooren laten bijten dus pas op. 0,10

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2