VAN IJPEREN EN HIT ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Bericht aan de Kiezers, Het prins-bisdom Luik. i Tiende jaar Zaterdag 22" Juni 1895. Nummer 25. De liberale kiezers worden verwittigd dat de officiëele Kiezerslijsten van lieden af aangeplakt zijn, in de ZAAL DER OUD-POMPIERS, Semi nariestraat, alhier. Gij wordt dringend uit- genoodigd dezelve te ko men nazien, om in geval gij meent recht te heb ben aan meer stemmen dan u op de kiezerslijst zijn toegewezen, dit aan het Comiteit der LIBE RALE ASSOCIATIE kenbaar te maken. Twee leden van het Co miteit zullen alle dagen in de zaal aanwezig zijn, van 's morgens 9 uren tot 12 uren 's middags en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De werklieden die daar toe in de week belet zijn kunnen dat doen des Zon dags van 8 tot 12 uren voormiddag. Eene bus zal insgelijks in het lokaal geplaatst worden voor hen die hun ne reklamatiën schrifte- tijk wenschen te doen. Fameuze landbouwredders! Litanie der uithongeraars. 1 1 Abonnamentsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annonceni 15 cent. per drukregel. Rechte liike eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanaeren, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. (44® Vervolg). Dertig gewapende Spanjaars, uit het na burige slot van Navagne getrokken, dron gen, onder het bevel van eenen monnik, Grammont genoemd, het vertrek binnen, sleurden den burgemeester in eene naastge legene kamer, en doorkerfden den ongeluk kige met sabelslagen en messteken. Zoo komen al de vijanden van onzen doorluchti- gen bisschop aan hun einde riep Warfu- sée, wanneer hij het zieltogende lichaam des burgemeesters in eenen bloedplas uitge strekt zag. Doch eenige mannen uit het voIk hadden de geheimzinnige aankomst der Spaansche soldeniers bemerkt. Dit bevreemdde hen grootelijks, des te meer daar zij wisten dat de burgemeester bij den nederlandschen ge lukzoeker te gast was. Geen twijfel 1 hier was verraad! Snel als den bliksem verspreidde zich het nieuws door de stad, en op korten tijd was eene ontelbare menigte, die onder woest getier haren burgemeester eischte, voor Warfusée's woning geschaard. De abt Mouzon en andere gasten gaven Hei Comiteit der Liberale Associatie. Der farceurs die tegenwoordig in onze Kamers zetelen, daar heeft men volstrekt geen denkbeeld van. Onder voorwendsel van den land- bouw te reddenhem te beschermen tegen een onvermijdelijken ondergang hebben onze clericale honorabelen in voerrechten gelegt op het vreemde hout, ge hebt goed gelezen, niet waar invoerrechten op het hout Onbewerkt hout, gezaagd en ge schaafd hout van allen aard, sparren voor hoppestaken en boomstronken om koolmijngaanderijen en voor in storting te bevrijden dat alles is met zware, zeer zware rechten ge troffen geworden. En van de hoogte der parlementai re tribuun zijn er FoZ&svertegenwoor- digers moedig? genoeg geweest, om plechtstatig te komen verklaren: dat invoerrechten op het hout onvermij delijk, vast en zeker, stellig en zon der twijfel den landbouw moeten redden Hoe en op welke wijze dat mirakel gebeuren zal dat hebben die fameu- zen landbouweredders vergeten uit te leggen. Moest een boereen echte boer in onze Kamers gezeteld hebden, hij zou die valsche vertegenwoordigers der door teekens en gebaren van het gebeurde kennis. Het gehuil vermeerderde, de deuren werden ingetrapt; de burgers stormden naar binnen, en ontdekten weldra het be bloed de lijk des martelaars... Een oogen- blik bleven zij verstomdDan wierpen zij zich als razenden op de Spanjaards, die op eenen oogwenk, met geklovenen hoofde, of doorboorde borst, ten gronde lagen. Warfusée, de lage schurk, bevend van schrik, smeekte geknield om genade. Duizend dolksteken antwoordden aan zijn gesmeek. Het verwoede volk sleurde zijn lijk door de straten, knoopte het aan eene galg, en spijkerde de ledematen tegen de poorten der stad. Deze schrikwekkende uitvoering stilde de wraaklust der menigte niet. Gedurende verscheidene dagen dreunden door de Gité de kreten van Dood aan de Chiroux I Dood aan de Chirouxen stroomde het bloed bij beken. De kloosterorders der Jesuiten en der ont schoeide Karmelieten wierden uit het bisdom verbannen, want de papieren, bij Warfusée ontdekt, hadden klaar bewezen, dat zij aan de samenzweering hadden deelgenomen, of dat zij er ten minste kennis van gehad had landlieden, die èchijnvrienden der pachters, die poesjenellen van papen en kasteelheeren, op donderenden toon toegeroepen hebben Maar, asa, truters van eerste kaliber, sinds wanneer toch zijn de boerkens bezit ters van bosschen geworden l Die houtbelasting kan aan niemand an ders winst aanbrengen dan aan de groote grondeigenaars: de millioenen en millioenen, die, dank aan de in voerrechten, op het inlandsch hout zullen gewonnen worden, vliegen re gelrecht naar de zakken der schatrij ke kasteelheeren. Geen enkele boer zal hierbij een cent profijt opdoen! En met officieele documenten in de hand zou de öoer-Volksvertegenwoor- diger de volgende leer rij ke cij fers doen kennen hebben Er zijn in België 489.000 Hectaren bosch. Daarvan zijn. 25.000 Heet. domeinbosschen. 149.000 gemeentegoederen. 44.000 aan openbare instelling 271.000 aan bijzondere person. Van die 271.000 Hectaren bezitten de groote adelijken familiën de ko ning, de graaf van Vlaanderen, de Arembergs, de Ligne's, de Merode's en andere geblazoende arme duivels meer dan de groote helft. Rekent van de rest het af, dat de andere rijke nobelen in eigendom be zitten, als de Moretussen.de Gilissen de Biarts, deBergeycks, de Dellafailes deBosschaerts, deGruben's, 'tSerclaes Van Praet, enz. enz. heel de keutel- jacht van hertogen, graven, barons, ridders en jonkers, dan blijven er misschien wel een heel dozijn Hecta ren bosch over, die in rechfmatigen den. Twee dagen later geschiedde de indruk wekkende begrafenis van den ongelukkigen volksvriend. Duizende burgers, van alle zijden des bisdoms toegestroomd, volgden met betraande oogen en met bedrukt ge moed, het stoffelijk overblijfsel van den diepbetreurden La Ruelle. En op het oogen- blik dat de tombe zich voor eeuwig ging sluitenop het oogenblik dat de bannieren der Ambachten, als laatste afscheidsgroet, zich over de versch geslotene grafstede neig den, zakte de ontzagelijke menigte op de knieën, snikte, en bad.... Slaap gerusto martelaarSlaap gerust/ gij, verdediger van recht en vrijheid/ Het voorbeeld uwer deugden en uwer gloeiende vrijheidsliefde blijft in het hart der burgers trouw bewaard. In uwe herinneringen zul len zij steeds nieuwe krachten putten, om den strijd tegen dwingelandij, met mannen moed vol te houden. Door dezen laffen moord dacht Ferdinand van Beieren het volk te ontmoedigen, en de Cité bepaald onder zijn gezag terug te voeren. Zijne verwachting wierd echter bedrogen. Bartel Rotans en Pieler de Bex, wien men het burgemeestersambt overhan eigendom aan eenen boer aan eenen landbouwer toehooren. Na zulke gezonde redevoering, na zulke verpletterende aanhaling van de meest welsprekende cijfers, na zulke nagels met koppen zou het voor heel de wereld gebleken hebben en bewezen zijn geweest dat onze clericale Volksvertegenwoordigers het landbouwredden voor etiket plak ken op de gapende koffers der clerica le kasteelheeren. Gelukkiglijk voor onze fameuze landbonwredders zitten er geen boeren in de Belgische Kamers. Om da godsvrucht op te wekken en aan te vuren, is het volstrekt noodzakelijk, dat er van tijd tot tijd nieuwe gebeden bijkomen. Als trouwe zonen onzer moeder de IIKerk willen wij het onze bijbrengen tot verheer lijking van 't geloof onzer voorvaderen, tot grooter profijt van den roomsch katholieken godsdienst en tot meerder eer en glorie van God. En daarom juist hebben wij de Litanie der uithongeraars aaneen gestooten en ook daarom onderwerpen wij dat nieuwe gebed aan de goed- of afkeuring van alle geloovige kristenen. In den naam des Vaders, des Zoons en des H. Geestes. Amen. Heer, ontferm u onzer. Christus, verhoor ons. God, H. Geest, bid voor ons. Omdat er 1 fr. invoerrechten per kubieken meter op het onbewerkt hout zijn gesteld, H. Nyssens, dank van ons. Voor de 1 fr. 50 lasten op het mout, H. Raemdonck, dank van ons. Voor 2 fr. op 100 liters melk, H. Raepsaet, dank van ons. Voor de 2 fr. op 100 kilos meel, H. Schol- laert, dank van ons. digde. toonden zich de waardige opvolgers van Beekman en La Ruelle. Gedurende drie jaren boden zij aan de steeds hernieuwde aanvallen der Chiroux en der Spanjaarden, zegevierend het hoofd, tot dat in 1640 het Verdrag van Tongeren gesloten wierd. Deze vrede was slechts een wapenstilstand te midden van eenen bloedplas. De twee partijen schepten, om zoo te zeggen, adem. hervormden hunne krachten, om daarna met nieuwe hardnekkigheid hunne burgerlijke twisten te hervatten, die bedroevende, wraakroepende twisten, welke aan de moederstad hare koenste kinderen roofden, en haar trillend en ontzenuwd ten gronde wierpen. Van dien kortstondigen vrede had de bisschop gebruik gemaakt, om, door val sche beloften en geheime bedreigingen, de voornaamste ambten in de handen zijner vertrouwelingen te doen vallen; deze bezig den hunne tijdelijke oppermacht om ver scheidene Grignoux to verbanneD, en de verbeurdverklaring hunner goederen uit te spreken. Met verkropte woede onderstond het volk dezen dwang; klaarblijkend was het dat de strijd weldra zou herbeginnen. Dit was inderdaad zoo. (W. v.j 'BB HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1