De uithongeraars STADSNIEUWS. De Waterwerken. Nu een anderen A propos! Ter overweging onzer Katholieke uithongeraars. Bij de Oud-Pompiers. Gouden Bruiloft. Verloren. Ongeval. Sterfgeval. Kemmel. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Boekbeschouwing. van hun te vragen, hoeveel ze voordat proper werk trekken: Ziehier de namen der afgevaardigden die de wet, op de inkomrechten van M. de Smet de Naeyer gestemd hebben: MM. Hamman, Hecq, Helleputte, Keynen, Hoyois, Indekeu, Iweins d'Eeckhoutte, Janssens, Lefebvre,Liebaert, Ligv.Maenhaut, Mesens, Moyart, Nyssens, Baemdonck, Raepsaet, Reynaert, Ronse, Rosseeuw, Schollaest, Snoy, Spillebout, Tack, Thien- pont, t' Kint de Roodenbeke, Van Cauwen- bergh, Van Cieemputte, Vandenpeereboom, Van den Steen, Van der Bruggen, Van der Linden, Van Hoorde, Van Naemen, Verwil- ghen, A. Visart de Bocarmé, L. Visart de Bocarmé, Woeste, Ancion, Bailly, Beeck- man, Begerem, Berten, Bilaut, Broers, Cambier, C. Cartuyvels, H. Cartuyvels, Colaert, Coomans, Daens, De Bontridder, de Broqueville, De Bruyn, Declerq, de Cors- warem, de Favereau, de Hemptinne, de Jon- ghe d'Ardoye, De Kepper, De Lantsheere, Delvaux, De Malander, de Mérode-Westerloo, de Montpellier, De NeefF, de Rouillé, De Sadeleer, Desmaisières, de Smet de Naeyer, de Trooz, Dierckx, Diericx, Duquesne, d'Ur- sel, Eeman, Fichefet et Fris. Hebben zich onthouden MM. Lauters, Le Sergeant d'Hendecourt, Colfs, De Quchtenaere et Huyshauwer. De linkerzijden hebben er eenparig tegen gestemd. (vervolg) Verledene week hebben wij het Nieuws blad, dat beweert wel ingelicht te zijn, eenige vragen gesteld die, hopen wij, heden zullen beantwoord worden. In de overtui ging dat gezegd Nieuwsblad niets beter wenscht dan de nieuwsgierigheid zijner le zers te voldoen, veroorloven wij ons hem nog een punt ter zijner kennis te brengen waarover wij een antwoord verwachten: Het lastenivohier zegt dat de aanvulling der aardewerken zullen moeten toegestampt worden en Baron Arthur voegde er bij, vóór de aanbesteding, voor al wie het hooren wilde: Men zal de aanvullingen moeten toe stampen telkens zij eene hoogte van 15 cen timeters bereikt hebben. Ik zelf zal er per soonlijk over waken: Welnu, a'.s het aanvullingswerk begonnen is was er nog geen één stamper ter plaats en Maandag 11. 24 Juni was er nog niet een te zien geweest. Wie houdt Arthur voor den aap? Wij beroepen ons op het oordeel van al dezen die zich met bouwen bezig houden, is er een burgerlijk of militair Genie b stuur dat het inslaan der grondbalken van het wa terkasteel zou aanvaarden? Zij zijn gescherpt op zoo eene erbarmelijke wijze dat men niet de minsie kennis moet hebben om het te bemerken; het heien is slecht gedaan; de sluitijzers ontbreken op het werk; er zijn ruimten van twintig centi meters tusschen bijna al de grondbalktn. Naar de mis gaan, lezen en bidden dat uwe lippen daveren is zeer wel, het is zelfs prijsbaar, maar het is niet genoeg voor eene firma die zoo belangrijk is als deze van Arthur en Cle om wel en op voordeelige wijze de waterwerken uit te voeren waarvan zij niet de minste kennis hebben. Maar dewijl wij aan het vragen zijn, zul len wij nog deze nieuwsgierigheid trachten te voldoen Nieuwsblad, wat is er beter dan ééne pomp? Wellicht zal het ons antwoorden twee pompen, en 't is daarom dat er nu twee pompen van het pempierskorps ten dienste van den aannemer gesteld worden. Dit be wijst genoeg wie de aannemer van het wa terkasteel is, het is de firma Arthur-Karel, en Jules is slechts een moortjepaaier. Maar, a propos! waar blijft het ontsmet tend kalk, dat volgens de voorschriften van het lastenkohier, reeds sedert drie weken over de slijk moest gegoten zijn geweest? Wij denken toch niet dat onze nieuwsoortige aannemers van zin zijn de stad te verpesten. Zou het Nieuwsblad bij onze burgervaders niet kunnen aandringen opdat men ons van dit onheil bevrijde? Pieren en Sissen, zegden Zaterdag in hun ne koetenancie dat de menschen die aan het waterkasVel werken gemakkelijk hunne drie franks daags gingen winnen. Welnu, in dien wij het goed met de cijferkunst voor hebben, zouden die menschen zestien urea en half daags moeten werken om 2,94 fr. te winnen. Wel te verstaan als men ze blijft betalen aan 18 centiemen per uur. En de twee philosophen van het Nieuwsblad noe men zulks gemakkelijk wordt voortgezet). Zou het Nieuwsblad ons niet kunnen zeggen welke breedte het bard had van het nieuwe dak van St. Maartens kerk? Wij bedoelen hier het werk dat Arthur niet heeft willen geven aan Alfons, ofschoon hij de laagste aannemer was. Vóór 1892 voerde Frankrijk in Zwitser land voor 118 MILLIOENEN franks koopwaren. Sedert de beschermingsrechten-Meline, in 1894, voerde Franarijk nog slechts voor 52 MILLIOENEN koopwaren in Zwit serland. Voor de wijnen alleen in 1892, voerde Frankrijk in hetzelfde land 300 duizend hectoliters en in 1894 nog slechts 28 dui zend hectoliters. En Frankrijk voedt zich ten naasten bij met de hoeveelheid koorn die het zelf opdoet, terwijl België zijn koorn elders moet gaan halen voor zijn verbruik en het betalen met de koopwaren die het voortbrengt. Zal België niet van langs om meer van lie ver leede socialistisch worden En Bloemkool Colaert zou durven bewee- ren dat de invoerrechten geene duurte zullen veroorzaken. Moet men niet schaamte vrij zijn om zoo iets te durven zeggen? Moet mtn niet denken dat de kiezers te dom zijn om hooi te eten om niet te verstaan dat Colaert hen voor den aap houdt. Onder voorwendsel den landbouw te wil len redden beoogt die windhaan slechts eene ministerportefeuille. Welnu, dat hij wat ge duld hebbe, zijn schepenkostuum zal hem te pas komen mits eene verandering van borduursel. J.l Zondag was eene tallooze menigte naar de Citadel, zomer lokaal onzer lustige Oud- Pompiers, getrokken. Ook was 't der moeite waard. Een echt perelke van een feest. Om 5 ure werden wij vergast op een puik Concert, waarvan al de mooie stukken met een vernuft en eene kunst, die bewon derenswaardig heeten mogen. Allen hebben daar eens te meer met ons kunnen vaststel len dat onze knappe muzikanten immer en snel vooruitgaan op de baan der echte kunst, onder het kundig en flink bestuur van den heer Hendrik Moerman. Het slotstuk werd luidruchtig en dapper toegejuicht. Te 8 1/2 ure was de danspartij vol leven en begeestering. Men flikkerde, wipte en wemelde er allen dooreen op alle plaatsen, in de zaal, aan den kiosk in het park en zelfs in het koffiehuis dat het stof een eind verre vloog. Het feest eindigde omstreeks middernacht en allen waren verrukt over den aangenamen en genotvollen avond, die men daar gesleten had. Dinsdag morgend was heel onze stad op sprieten, 't Gold een feest zonder voorgaande. Twee doodarme oudjes van den Verloren Hoek vierden hunnen gouden bruiloft en al de geburen hadden daar eens willen eenen luister en eene pracht bijzetten, die hier nooit gezien werden. Eerst en vooral wer den die gelukkige oudjes in een splinternieuw pak gestoken, van kop tot teen verkleed. Dan had men eene omhaling bij de boeren en kasteelheeren van den omtrek gedaan, die een mooi stuiverke heeft opgebracht, dat bj die ouderlingen heel welkom zijn zal. Verder hadden de boeren het derwijze be redderd dat zij eenen prachtigen stoet vorm den om de jubilarissen stede waarts te bren gen. Een trommelaar vooruit, die mooie pas sen sloeg, dan een vaandeldrager en 48 mannen te paard met hooge hoeden van 't djeezekens tijd op en versierd met lintjes en strekjes, dat het prettig om zien was. Dasma kwamen een zestal puik opgetooide wagens, waar de oudjes en eenige nabe staanden en geburen op vervoerd werden. Zoo landde men ten stadhuize aan, waar de wettig plechtigheid plaats greep. De heer schepene Bergman verwelkomde de oudjes en wenschte hun nog lange en ge lukkigejaren en dan trok men kerkwaarts, waar de kerkelijke plechtigheid aan den gang ging. De heer volksvertegenwoordiger Iweins opende zijne zaal en de oudjes en hun ne vrienden deden er eenen flikker terwijl men een lekker glaasje bier verorberde. Vervolgens trok de Stoet naar den Verloren Hoek terug, waar de mooiste feesten voort duurden om met een banket te sluiten, waar een zeventigtal vrienden aan deelnamen, 't Was wel op touw gezet en 't is opperbest van stapel geloopen. Wij ook, wij sturen onze beste heilwen- schen aan die gelukkige jubilarissen en wij hopen dat zij nog vele gelukkige jaren mo gen beleven. Eene gouden broche met diamanten, langs den steenweg van Zillebeke of van de Lom baardstraat tot aan de statie. Die ze vindt, werd verzocht ze terug te dragen naar 't politiebureel. Goede belooning. Donderdag namiddag viel de genaamde Emiel de Leire, werkende aan 't dak van het huis door Ed. Didier bewoond, van de stelling. Hij werd naar 't gasthuis gedragen en daar door den heer dokter Beseau ver pleegd. Gelukkiglijk zal hij er af zijn met eenige kneuzingen en hij heeft heden zater dag zijn werk kunnen hernemen. Wij vernemen het droevig nieuws van 't afsterven des Heeren Xaverius DALMOTE, overleden hier ter stede op 26 Juni 1.1. na eene lange en pijnlijke ziekte. De heer Xaverius DALMOTE was genees heer, heel- en vroedmeester, geneesheer der Burgerlijke Godshuizen, van het Weldadig heidsbureel en van den Burgerstand, lid van den Taad van openbare gezondheid, batal jonsgeneesheer der Burgerwacht, gedeco reerd met de burgerkruisen van le en 2' klassen. Het was een goed burger, een weldadig- man, die zeer zal betreurd worden. Wij sturen aan zijne bedroefde famielje onze rechtzinnigste en diepste deelneming in het smartelijke verlies. De Burgerlijke begraving van den heer Xaverius Dalmote zullen op Maandag ln Juli a. s. om 3 1/2 ure namiddag plaats hebben. BURGERSTAND. van den 21 tot den 28 Juni 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 3. Huwelijken Bouckenooghe Arthur, metser, en Bour- gois Euphrasie, zonder beroep. Scherlynck Emile, daglooner, en Dubois Hélena, kantwerkster. Opsomer Alois, vleeschhouwer, en Ges- quiere Louise, kleermaakster. Boyaert Emile, vleeschouwer, en Monar Marie, zonder beroep. O verllj deus Roosebeke Joseph, 26 jaren, schrijnwer ker, ongehuwd, Luikstrart. Six Julie, 75jaren, zonder beroep, wedu wenaar van Baelde Constantin, Wening- ssraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk 2. Het is pas 14 dagen geleden dat ons dorp juichte en jubelde, dat al de uitgedroogde kwezels, zeeverende tottebellen en trekmut sen in dan zevenden hemel waren. Oud en jong, rijk en arm, elkeen verzette zich en maakte plezier dat de stukken in de buren vlogen. Jamaar plezier maken en zich deftig hou den zijn'twee, zeide ons gebenedijd haantje- vooruit der katholieke partij de genaamd# Cyrille S. Al die vreugde moest in de scha duw gesteld worden, iedereen moest van Cyrielke spreken en naar zijne pijpen dansen. De rakker was zoo bezopen, had zooveel in zijnen godgewijden molen gedraaid dat hij volop klaai tegen zijne muil gaf. Daarna, op zich Piet boven Jan te toonen, ging hij de wedding aan om ter meest te drinken. Hij goot nog zoo wat 22 klikjes in zijnen trechter, 't Is proper't Is deftig, 't Is hee- lemaal katholiekachtig Daarna gingen de poppen aan 't dansen voor de betaling. Onnoodig te zeggen dat men hem eens duchtig de deftigheid uit de vest klopte. Nu dat zal hem tot les ver strekken en hem misschien houden van zulke deftige daden. Eenen anderen artikel uit Remmel kan maar bij acht dagen overgenomen worden. Nieuwkerke, 26-6-1895. Mijnheer den opsteller van het Weekblad, Wij komen te lezen in uw geëerd blad van 23 dezer dat de daders van de moord gepleegd te Nieuwkerke op den persoon van Charles flhristiaens zijn aangehouden geweest na een naarstig onderzoek gedaan door den brigadier der gendarmerie van Ploegsteert. (Bizet). Gedoog ons u te doen opmerken, mijnheer den opsteller, dat die verzekering die reeds in verschillige dagbladen heeft verschenen geheel en gansch valsch is. Inderdaad de verdachte moordenaars van den ongelukkigen Christiaens zijn aangehou den geweest op bevel van hoogere overheid na een verstandig onderzoek .'gedaan door de plaatselijke politie van Nieuwkerke, Ten einde eene welverdiende hulde te brengen aan den iever en de veikleefdheid in die wreede zaak bijzonderlijk toegebracht door den veldwachter Audenaert. En om aan César te geven hetgeen aan César toekomt. Verzoeken wij u mijnheer den opsteller, deze eenige regelen in uw eerst verschijnende nummer te willen mededeelen. Gelief met onze bedanking de verzekering onzer hoogachting te aanvaarden. Voor een groep Nieuwkerkenaars Ph. Vandenberghe. Een droevig ongeluk is hier gebeurd, J. Doom, huidevetter, jongman, oud 30 jarea ging dagelijks in den vroegen morgend eene wandeling doen. Maandag om 4 ure was hij weer gaan wandelen langs de Popering- sche vaart. Men denkt dat hij water heeft willen drinken uit de beek en erin gevallen en verdronken is. van den 20 tot den 27 dozer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 1. HUWELIJK EN. Rubrecht, Camiel, landbouwer en Silvia Catrycke, bijzondere, beide te Poperinghe. Versaevel, Hendrik, timmerman en Lucia Catrycke, bijzondere, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Demeersseman, Rosalia, oud 55 jaren, werkvrouw, echtgenoote van Julius Steich- ler, gehuisvest te Houplines. Doom, Julius, oud 40 Jaren, leertouwer, Veurnestraat, ongehuwd. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 3. De Arbeiderswoningen in België door Hubert Langerock, Uitg. van het Wil- lems-Fonds nr 133. Gent, J. Vuylsteke, uitgever, Koestraat, 15. Andermaal eene uitgave van het W-F., die het licht ziet ingevolge den wensch, op de algemeene vergadering te Leuven uitge sproken, nl. het verspreiden van schriften over maatschappelijke vraagstukken. Het onderwerp, de Arbeiderswoningen, is belangwekkend en vol actualiteit, want, zooals de schrijver het terecht opmerken doet, is eene goede woning van kapitaal be lang voor den slaap en de gezondheid, dus voor het leven en de ontwikkeling van het menschdom. Hij houdt zich dan eerst bezig, in zijn werkje, met al het stoffelijke dat bij het onderwerp behoort, als de keus eens bouw- üBEijg* x H - 'I

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2