TAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoneenblad. Bericht aan de Kiezers. Tiende jaar Zaterdag 13" Juli 1895. Nummer 28. De liberale kiezers worden verwittigd dat de officiëele Kiezerslijsten van heden af aangeplakt zijn, in de ZAAL DER OUD-POMPIERS, Semi nariestraat, alhier. Gij wordt dringend uit- genoodigd dezelve te ko men nazien, om in geval gij meent recht te heb ben aan meer stemmen dan u op de kiezerslijst zijn toegewezen, dit aan het Gomiteit der LIBE RALE ASSOCIATIE kenbaar te maken. Twee leden van het Go miteit zullen alle dagen in de zaal aanwezig zijn, van 's morgens 9 uren tot 12 uren 's middags en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De werklieden die daar toe in de week belet zijn kunnen dat doen des Zon dags van 8 tot 12 uren voormiddag. Eene bus zal insgelijks in het lokaal geplaatst worden voor hen die hun ne reklamatiën schrifte lijk wenschen te doen. Boerkens, oogen open nu De klerikale gemeentekieswefc volledigd. Groofcebetoogiog tegen de Schoolwet. De gemeentekiezers in de vier grootste steden des lands STADSNIEUWS. De Waterwerken, Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. roor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoneem 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer.Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100.Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. D« annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd® artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag .vrij ea onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Het Comiteit der Liberale Associatie. Belgische pachters, gij die door het stemmen der invoerrechten gered zijt geworden aan u hebben we nu een kostbaren raad te geven. Op alle gekende en ongekende air- kens is er nu gezongen en getrompet geweest, dat de landbouw kost wat kost moest get ed wordendat hij an ders reddeloos verloren wasen dat alleen hooge inkomrechten op de voe dingswaren den tot den dood veroor deelden landbouw konden redden of sauveeren. De zoogezegde landbouw- redders bevestigden zulks bij hoog en hij laag en bij dik en bij dunze zwoe ren het op hun eerste-communieziel- tje en op hunne eeuwige zaligheid ze zouden, ze moesten en ze wilden den ongelukkigen landbouw redden, en de wet op de invoerrechten werd door de pijpekoppen gestemd En hip, hip, hoera, nu! want de landbouw is thans stellig en vast gered O,yes! zou de Engelschmanzeggen attends, je viensroept de Fransch- manen morgen brengen lacht de Vlaamsche jongen in zijn vuist. Als de pachter, de Belgische boer, nu wezentlijk weten wil, in hoeverre hij door de uithongeraarswet gered is geworden, dat hij dan stipt en puntig den raad volge, welken hem vandaag door het Weekblad gratis wordt gegeven. Te beginnen van den dag dat de wet in toepassing komt, moet hij ge wetensvol zijne inkomsten en uitga' ven opteekenen. Hij moet aanstippen, tot den laat- sten cent aanstippen, hoeveel hij meer ontvangt van de weinige zakken ha ver, welke hij kan verkoopen; hij moet nazien hoeveel centjes hij van zijne boter meer maakt dan vroeger; voor 't beloop van welke som hij meer in zijne beurs krijgt van groen- tens, fruit, melk, honig en hier en daar eenige busselen hout of van eenige gevelde boomen. En hij moet al die inkomsten in rekening brengen, -- om dan na verloop van't jaar juist en stipt te kunnen zeggen: zooveel franks en centiemen ben ik aan de nieuwe wet op de invoerrechten, dus aan de vriendschap der clericalen verschul digd. Maar, naast deze inkomsten moet hij ook nauwkeurige rekening houden van de vermeerdering zijner uitgaven. Als hij timmerhout noodig heeft, zal er 9 frs. per kubiek meter meer te betalen zijn; op zijn bier dat hij drinkt zal hij de 1,50 fr. op het mout moeten rekenen den opslag van 't brood mag hij ook uit het oog niet verliezen; wat hij op vermicel, ma caroni en andere meelstoffen zal bij te st ui veren hebben moet ookal aan- geteekend wat hij aan ingelegd vleesch, vreemd spek bij voorbeeld, bij den winkelier zal moeten leggen, mag ook niet vergeten worden en hetgene hij aan safraan, (500 fr. rech ten) zijn tasje chocolade, zijn gesui- kerke bonbons, zijnen peperkoek enz. enz. zal op te leggen hebben, tegen vroeger daar ook zal hij goede nota van houden. En, als hij daarvan de optelling maakt van al die uitgaven, dan moet hij eens nazien hoeveel opslag van pachthuur hem zijn nobele eigenaar op den donder zal draaienhoeveel schoone vijffrankstukken hij naar die j grijpvogels meer zal te dragen heb ben hoeveel het voedsel zijner paar den meer zal kosten, als hij geene haver genoeg op zijne velden wint; hoeveel menheer pastoor hem voor katholieke scholen, liefdadige wer ken en andere vodden en beenen meer zal aftruggelenhoeveel hij door den koster met Paaschtijd zal getakseerd worden; hoeveel voetjes hem voor de aanstaande kies worstelingen meer uit de beurs zullen gesmut worden, enz. Deze tweede serie uitgaven moet hij bij de eerste reeks voegen, en dan deze totale uitgaven met zijne inkom sten vergelijken. En, als de Belgische boer dan niet handtastelijk zal voelen, ondervinden, zien en bestatigen, dat hij door zijne fameuze redders gefopt, bedrogen en gepaloeterd is geworden dan wil len wij met alle recht en reden voor leugenaars en lasteraars uitgemaakt worden. Boerkens, oogen open nu, en volgt onzen raad, we geven hem u gra tis, voorniet Eerstdaags zal het wetsontwerp der regeering, de gemeentekieswet volledigend, uitgedeeld worden. De memorie van toelichting van het wetsontwerp bevat bijna uitsluitelijk de beweegredenen die de regeering hebben aangezet de Evenredige Ver tegenwoordiging toe te passen, indien bij de eerste stemming, de volstrekte meerderheid niet behaald wordt. Het wetsontwerp bevat ongeveer 70 artikels. De bijzonderste schik kingen gelden den bepaalden ouder dom voor kiesbaarheid en de verdee ling der zetels. Om voortaan kiesbaar voor de ge meente te zijn, moet men, ten min ste 30 jaren oud zijn en in de ge meente zijn gehuisvest. De kiezingen zullen voortaan in September, in stede van in October plaats hebben. De kandidaten zullen ten minste veertien dagen op. voorhand moeten aangegeven worden. De toepassing der Evenredige Ver tegenwoordiging, maakt van deze rechtvaardige hervorming eene ka rikatuur. Niemand mag, bij de eerste stem ming, gekozen worden verklaard, indien hij niet meer dan de helft der stemmen heeft bekomen. Indien deze meerderheid niet be reikt is, zal er overgegaan worden tot eene ballotteering tot dewelke wor den "toegekend al de kandidaten die ten minste een derde der stemmen bekomen hebben daar waar 3 raads- heeren te kiezen zijn, een vierde, indeen er 4 zijn, een zesde indien er meer dan zes zijn. In allen gevalle, moet de kandida tenlijst voor de balloteering twee maal zooveel namen bevatten als er zetels toe te kennen zijn. Het wetsontwerp zal de handtee- kening van al de leden des kabinets dragen. De manifestatie verdaagd. Het algemeen komiteit der manifestatie tegen de Schoolwet, gehoor gevend aan een wensch door vele liberale kringen uitge drukt, beslist de betooging tegen de wet Schollaert te verdagen tot Zondag '28 Juli. Behalve de bijtreding van al de liberale en werkliedenkringen van Brussel en voor steden is ook die van de volgende politieke bonden en genootschappen toegezonden? Liberale associaties van Morlanwelz, Thuin, Ninove, Waterloo, Mechelen, Deynze, Maesyck, enz. enz. De Vrije gedachte van Brussel, de kring IJa/franchissement, de kring Diesterweg van Antwerpen, LEvolution van St. Gillis, Libre Pensee, Elsene, De Veldbloem, Brussel, De Voorwacht, Mechelen, De Marcunvins Brussel, enz. Antwerpen telt 33,768 kiezers beschik kende over 56,344 stemmen. Geen enkel stad des lands heeft zulk aan zienlijk getal kiezers. Brussel heeft 24.317 kiezers vertegen woordigend 39,984 stemmen. Luik telt er 23,689, verlegenwoerdigend 39,049 stemmen. Te Gent zijn er in het geheel 26.193 kie zers beschikkende over 38,291 stemmen. Tot nu toe heeft het Nieuwsblad niet ge- waardigd te antwoorden op de vragen die wij in ons Nr van 21 Juni gedaan hebben. Het zal zeker ook niet antwoorden op deze die wij verledene week deden. Om zijn ge heugen te ververschen zullen wij heden deze vragen herhalen, hopende welhaast eene op lossing te bekomen 1" Waarom is de afsluiting met staken, door het lastenkohier voorgeschreven en in de begrooting op 400 fr. gerekend, niet ge maakt? en waarom heeft men zich bepaald die afsluiting met ijzerdraad en kunstdorens te vervaardigen 2° Waarom is het ontsmettend kalk niet sedert lang op het slijk gestort, aangezien het reeds zoo lang is dat het water afge trokken werd, en waarom laat men, in die stikkende hitte de buitenwandeling met slijk bedekt? Is het misschien om de pest in Ype- ren te doen ontstaan? HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1