VAK IJPEREN EK HET ARROHDISSEIENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoneenblad. Bericht aan de Kiezers, Het prins-bisdom Luik, Tiende jaar Zaterdag 20" Juli 1895. Nummer 29. De liberale kiezers worden verwittigd dat de officiëele Kiezerslijsten van heden af aangeplakt zijn, in de ZAAL DER OUD-POMPIERS, Semi nariestraat, alhier. Gij wordt dringend uit- genoodigd dezelve te ko men nazien, om in geval gij meent recht te heb ben aan meer stemmen dan u op de kiezerslijst zijn toegewezen, dit aan het Comiteit der LIRE- RALE ASSOCIATIE kenbaar te maken. Twee leden van het Co miteit zullen alle dagen in de zaal aanwezig zijn, van 's morgens 9 uren tot 12 uren 's middags en van 2 tot 5 uren 's namiddags. De werklieden die daar toe in de week belet zijn kunnen dat doen des Zon dags van 8 tot 12 uren voormiddag. Eene bus zal insgelijks in het lokaal geplaatst worden voor hen die hun- ne reklamatiën schrifte lijk wenschen te doen. Wij zijn goed geleverd. Kieziug te Oostende. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar voor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75, Annoncent 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen por nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekf udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden een-:gratis ingelijfd. Da annoncen voor België, ter uitzondering der beide Ylaanoersn, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen JW'dên Qflicè de Publicilé, Magdaleaastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij eo onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. (46e Vervolg). Na dit nieuwe bloedoffer heerschtede rust in het land, zeggen de historiekschrijvers van dien tijd. Deze bevestiging is eene zure scherts! Mag men wel den naam van rust geven ain die matheid, aan die gevoelloos heid, welke de harten der burgers beneep? Rust was er voorzeker, wijl straten en markten aan de muitende bevolking niet meer tot strijdperk dienden maar het was de rust der machteloosheid. De belastingen verpletterden immer het volk, dat niet op hield met in stilte te morren, doch wegens Maximillaans wreede beteugeling, de stem niet meer dorst verheffen. Dit schrikbewind had aan handel en nijverheid den nek ge broken, en eene diepe ellende in de streek doen ontstaan, bijzonder op den buiten, waar de aanslagen tegen het leven en de eigendommen, zich op eene huiveringswek- kende wijze vermenigvuldigden. Staatkundige voorvallen van het grootste belang, die Europa in rep en roer zetteden, gaven aan de Citó voor eenigen tijd hare oude vrijheden terug. Het, Comiteit der Liberale Associatie. Het verslag van M. Woeste over het Schoolontwerp der regeering is verschenen. M. Woeste begin met te verklaren dat de nieuwe schoolwet rechtstreeks tegen de socialisten is gericht. Dus, daaromtrent bestaat er niet de minste twijfel meer. Na deze alleszins strijdlustige ver klaring, maakt M. Woeste ons niets dat, behalve de catechismus, ook niets dan goede, duidelijke, katholie ke boeken in de scholen zullen geduld worde Deze die zullen toegelaten worden moeten hieromtrent volledige voldoening van den geestelijken schoolopziener geven, die een streng toezicht zal uitoefenen en eider boek dat niet strook met het onderwijs der bissc'i oppen in België, zal in de scho len niet toegelaten worden. Dit zegt genoeg. De toelagen aan vrije scholen. M. Woeste verklaart het vlakhaf er zal in Beigië geen ander dan een katholiek onderwijs mogelijk zijn. In al de openbare scholen zal de cate chismus moeten onderwezen worden. In het onderwijs door den meester gegeven, mag er niets gezeg of ver ondersteld worden, dat strijdig kan zijn met hetgeen er geleerd wordt in den catechismus. M. Woeste doet daarna de catego rische verklaring In België moet de godsdienst verplichtend worden en In 1672 had Lodewijk XIV aan de Veree- nigde Provincies den oorlog verklaard; zijne legerbenden waren, in weerwil der onzij digheid des bisdoms, het luiksch grondge bied binnengedrongen, en hadden Thuin, Vi- sé, St-Truiden, Borgworm, Tongeren en Maeseyck gestrooptde citadel van St- Walburgis viel insgelijks door het verraad van haren bevelhebber, dea baron van Vier- zet in hunne handen. Wanneer de Fran- schen 's jaars daarop de stad Luik moesten ontruimen, deden zij, op de dringende bede der inwoners, de vesting in de lucht vliegen (31 Maart 1676). Deze ontmanteling wierd met uitbundige blijdschap door het volk begroet. Zingend en jubbalend trokken iederen morgen, gansche scharen van rijken en armen, vrouwen, kinderen en geestelijken, naar de citadel, en vernietigden al hetgene door de Franschen was gespaard gebleven. Terwijl deze voorvallen te Luik plaats grepen vertoefde Maximillaan te Bonn van deze afwezigheid maakten de burgers ge bruik om hunne oude instellingen weder in zwang te brengen. Ongelukkiglijk was de oude veete tusschen Cüiroux en Orignoux dus alle onderwijs dat met dit prin ciep in strijd ligt, kan niet toegelaten worden tot het genieten van subsidies van wege den Staat. Het gevolg is dat alleen klerikale vrije scholen kunnen toelagen ver krijgen. De pastoor in de school Wat er van het onderwijs in die voorwaarden gaat geworden, kan men licht raden. M. Woeste geeft er ons een voor smaak vanWanneer er in eene school geene dissidenten zijn dit zijn zij die weigeren hunne kinderen den catechismus te laten bij wonen- zal er niets beletten, na overeenkomst met het gemeentebestuur, de leer van den catechismus, op andere uren, dan het eerste en het laatste half uur, te onderwijzen en dit onderwijs langer dan een half uur te geven. Waarom niet gedurende den gan- schen duur der klas. De godsdienst verplichtend M. Woeste beweert dat in 1894, het kiezerskorps zijne uitspraak heeft gedaan in zake van het aanleer en van den catechismus in de kerk. Dus moet hetonderwijs geen godsdienstig' etiket dragen, maar wel degelijk klerikaal zijn, want alle ander onderwijs, is gevaarlijk. Wat nu de vrijheid der dissidenten, dit zijn de andersdenken den dan M. Woeste, betreft, die komt niet in aanmerking. Slechts vrijheid voor katholieken alleen. De kinderen der protestanten en der Isrealieten, die het godsdienstig onderwijs hunner religie willen ge nieten, kunnen maar naar den tempel of de synagoog gaan. slechts ingesluimerdonder de koddige be namingen van Toerleneters en Beulingelers geraakten zij meermalen met elkander in de straten van Luik slaags. Dezen bedroe- venden toestand benuttigde Maximillaan op behendige wijzen om der burgerij de wet voor te schrijven. Te vergeefs spanden de volksburgemees- sters Macors Renadi al hunne pogingen in om de oude vrijheidszucht te doen herleven 1 Helaas! de Ambachten waren aan geld en weerbare mannen uitgeput? En daarenboven hadden zij de eenvoudigheid gehad om op den bijstand te rekenen van Lodewijk XIV, van den man, die al wat aan het volk grens de eenen onmetelijken haat toedroeg, van den vorst die alle wet miskende, alle recht misprees en de brutaalste verpersoonlijking der autocratie gebleven is. Eens te meer kwam hem hier de helsche staatkunde zijner voorgangers ten nutte; om zijne naburen moeilijkheden te berokkenen streelde hij de burgers door valsche beloften, moedigde hun in hunnen weerstand tegen den bisschop aan, maar liet hen op het oogenblik des gevaars schandelijk in den steek. Ja metr, hij zond aan Maximillaan De vrijdenkers, die worden, zonder verdere complimenten buiten de wet gesteld, die tellen niet. Jesuietische knepen. De middenafdeeling der Kamer heeft een amendement in de wet doen inlasschen luidend als volgt De gemeenten kunnen eene school voor een tijdperk van tlem j£4i*eil aannemen, zonder dat zij, eens de school aangenomen, op dit besluit kan weerkeeren.» Dit geschiedde, lezers, met het oog op verdere gebeurtenissen, die de klerikalen in minderheid zouden brengen. Die overeenkomst der gemeente kan geschieden met personen die verklaren dat de school hun toebe hoort. Dus met de kloosters. Nu is de zaak compleet Het verplichtend onderwijs is na tuurlijk verworpen, het barême der jaarwedden, het ontwerp Anspach, de ontwerpen De Harlez, dit alles verworpen, haut la main. De zelfstandigheid der provincie en der gemeente afgeschaft ten gunste van den minister; de onderwij zers. gebonden en geboeid overgele verd aan de ministerieele grillen, aan de vervolgingen van den inkwisiteur den gekruinden schoolopziener. Indien België deze wet drie maan den duit, mag men zeggen dat het land nog verdient te zuchten onder de tirannie der spaansche koningen en van Torquemada. I)e dagbladen melden dat de heer Al. Ver- beke, oud-senator, de hem aangebodene kan- een legerkorps om hem in zijnen strijd tegen de Luikenaren te ondersteunen. Ook waren dezen niet bij machte om aan hunnen prins het hoofd te bieden, en bleef er hun niets anders dan eene onvoorwaardelijke onder werping over. Wanneer talrijke uitvoerin gen op alle hoeken des lands den schrik verspreid hadden, verscheen Maximillaan in de hoofdstad, en vaardigde hij het al te berucht Reglement van 1684, dat de eeuwenoude luiksche Grond wet vernietigde, uit. Hét bedroegOntbinding der gemeente milities; afschaffing der 32 Ambachten als politieke Staatslichamen, en hunne vervan ging door zestien Kamers, waar de arbei dende klas uit verbannen was; benoeming, door den bisschop, der burgemeesters, die, van alle gezag beroofd, enkel met hot finan cieel bi stuur der stad, en de bewaking der gemeentegpstichten gelast bleven. De prins cischte daarenboven de iierop- bouwing der citadel van St-Walburgis, en yerhief, op den Pont des Arches - de ves ting der Dardanellen, welke bestemd was, om de woelige wijk van het overige gedeelte der stad te scheiden. Owordt voortgezet). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1