De nieuwe invoerrechten. Het vervolg der kieswet. STADSNIEUWS. De Waterkwestie. Tuindag. De Meeting. Onderscheidingen. Examen Prijsdeeling. Tentoonstelling. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. kostbaren tijd der leerlingen te beste len, om den onderwijzer den duivel aan te doen, om zoodra mogelijk de officiëele school in den grond te bo ren. Zij, die onder de wet van 1879 den dorpel der gemeenteschool niet overschrijden wilden, omdat die school voor verdoemde school moest uitgemaakt worden zij doen nu eene wet fabrikeren, waardoor zij in diezelfde verdoemde scholen moeten toegelaten worden. Knoopt zoo'n papenlogiek aaneen, met zemelen als ge kunt! Definitief aangenomen door den Senaat. Het Senaat heeft dan definitief de nieuwe invoerrechten szestemH Men weet dat hierdoor, onder veel meer andere artikelen, de boter 20 frs per 100 k. en de haver 3 frs invoerrechten zullen moe ten betalen. De appetit komt al eten. Senator baron de Coninck heeft ook gisteren voorgesteld een invoerrecht van 50 c. op het zout te leggen, doch heeft zijn voorstel ingetrokken belo vende er mede later terug te keeren als een bijzonder wetsontwerp. Ziehier eenige bijzonderheden over het ver volg der kieswet, Vrijdag door M. Schol- laert in de Kamer neergelegd. De gemeentekiezingen zullen plaats heb ben den eersten Zondag van October. De kipsbureelen in de groote centrums mogen niet min dan 150 en niet meer dan 400 kie zers bevatten. De kandidaturen moeten vijftien dagen op voorhand voorgesteld worden. De stembrief jes zijn omtrent dezelfden als voor de wet gevende kiezingen. De stemming geschiedt van 8 ure 's mor gens tot 1 ure nanoen. Men stemt gelijk voor de Kamers. Het hoofdbureel doet geene stem opneming meer, maar enkel de algemeene optelling. Zijn al de uitslagen niet binnen gekomen voor 9 ure 's avonds, dan wordt de optelling tot 's anderendaags morgens ten 9 ure uitgesteld. Indien het getal kandidaten, die de vol strekte meerderheid bekomen hebben, min der is dan het getal mandaten, dan worden de overblijvende mandaten toegekend als volgt: De stemmen van elke lijst worden opge teld. Om een mandaat te hekomen, moet eene lijst ten minste het 1/3 der stemmen bekomen, indien er min dan 4 leden te kie zen zijn het 1/4 van 4 tot 6 leden; 1/5 van 7 tot 12; 1/6 voor meer dan 12. Men verdeelt het getal stemmen van elke partij door 1, 2, 3, 4, 5, enz., volgens het getal overblijvende zetels. Elke partij bekomt dan zooveel zetels als naar stemmengetal het quotient'bevat, noo- dig om een zetel te bekomen. Het grootste quotient bekomt den eersten zetel het tweede, den tweeden, enz. tot al de plaatsen begeven zijn. De kiezing der bijvoegelijke raadsheeren zal plaats hebben den tweeden Zondag van October. De stemming is voor die twee kiezingen verplichtend. Dezelfde bepalingen worden toegepast als voor de Kamerkiezingen. Om kiesbaar te zijn moet men Belg zijn of de groote naturalisatie hebban, 30 jaar ten volle oud zijn en in de gemeente wonon. De gemeenteraadsleden zijn voor acht jaar gekozen, hernieuwbaar bij helften alle vier jaren. In 1900 zal de kleine helft van den raad aftreden. De bijvoeglijke raadsleden worden slechts alle acht jaren vernieuwd. [Vervolg.) Zou de schrijver van 't Plaatselijk in't Nieuwsblad ziek geworden zijn? Sedert eenige weken leest men geene artikelen meer waarin jezuitiesche valschheid doorstraalt over den eenen of den andereu onzer acht- baarste medeburgers. Hij antwoordt niet op de vragen die wij hem gedaan hebben betrekkelijk verschillige punten van het lastenkohier van den Toren van Babel. Wij hebben dezelve slechts ge daan om te antwoorden op zekere hatelijke zinspelingen in de samenspraken van Pieren, Sissen en andere Lowiten, die wekelijks in het Vuilblad verschenen. Maar dewijl men niet durft antwoorden, zullen wij voor het oogenblik ophouden le vragen; maar wij zullen voortgaan met de materialen te verzamelen die ons later zul len dienen. Wij zullen dit zoo belangrijk werk tot in zijne minste bijzonderheden studeeren. Aan een lid van den gemeente raad zullen wij vragen dat hij trachte de uitslagen te kennen der proefnemingen die gedaan geweest zijn op den proefkank op het Portland-Ciment, Beton, enz. Daar het de plicht der drukpers is, do be langen der belastingbetalers te bespreken, zullen wij het nieuw waterstelsel ontleden zonder do Tflfillö/nfje, dat geene eieren kan leggen. Wordt voortgezet). Het programma der feesten en vermake lijkheden die ter gelegenheid van Tuindag zullen gegeven worden is eindelijk versche nen. Om de waarheid te zeggen, ,'t is een mager beestje. Nog nooit hebben wij arm zaliger programma gezien. Als ons schepen- collegie denkt de vreemdelingen naar de stad te lokken met de feesten die op het pro gramma vermeld staan, het is er fel nevens. Over jaar zegde de Burgemeester dat het der moeite niet waard was vele onkosten te doen omdat er vele Yperlingen naar de tentoon stelling van Antwerpen gingen. Dit jaar denkt onze burgervader misschien dat er vele naar de tentoonstelling van Amsterdam zullen gaan. Welnu dit maakt de rekening der neringdoeners niet, de menschen bidden maar om te verkoopen en als het schepen- collegie de gelegenheid laat voorbijgaan om hen te voldoen, zullen deze het wel onthoujjj den en, binnen kort er hunne dankbaarheid over bewijzen. 't Is waar dat er geen geld meer in de stadskas is, maar het weinige waarover men kan beschikken (6,000 fr.) kon op eene nutti ger wijze besteed worden. En dit komt van min politiek en beier bestuur! De Meeting die Zondag 1.1. in de zaal der Oad-Pompiers gegeven werd tegen de hate lijke schoolwet voorgesteld door minister Schollaert had een ontzaggelijk publiek uit gelokt. Het bureel was voorgezeten door den heer P. Vermeulen en samengesteld uit dj heeren voorzitters en secretarissen der in richtende maatschappijen en der liberale associatie. De heer voorzitter bedankte het publiek zoo talrijk opgekomen te zijn om den oproep te beantwoorden der inrichters'; hij legde het doel der vergadering uiteen en stelde den heer J. Vercoullie, leeraar aan de hooge- school van Gent, aan de toehoorders voor. Dan liet hij het woord aan den spreker. Deze heeft in eene kernachtige taal al het gevaarlijke en het hatelijke der nieuwe schoolwet doen uitschijnen. Hij heeft getoond welke noodlottige gevolgen de stemming van het ontwerp-ScholIaert voor het land hebben zou; hij heeft die nieuwe uitdaging aan de openbare denkwijze geschandvlekt en bij heeft al de anti-klerikalen uitgenoodigd zich te vereenigen in groot getal om de betooging van 28 Juli te Brussel bij te wonen. Deze betooging, zegde hij, moet indrukwekkend zij n en het Belgische volk moet krachtdadig protesteeren tegen dezen die het verval van Belgie bewerken. Meermalen werd de rede van M. Ver coullie door toejuichingen onderbroken en zijne slotrede werd op een donderend gejuich onthaald. Ofschoon men deze meeting met tegen spraak belegd had, heeft niet een klerikaal het durven wagen iets aan de aanspraak van M. Vercoullie te weerleggen. Er ontbraken nochtans geene klerikalen in de zaal. Maar die kerels hebben liever ia hunne gazetten te liegen dat het kraakt, dan zich in het openbaar te uiten en hunne meening te doen kennen. M. Van Wilder, die te Oostende langer gehouden was dan hij verwacht had, is hier bij tijds niet kunnen zijn om aan zijne belofte te voldoen. Nu, niemand is tot het onmogelijke verplicht. De inschrijvingslijst voor de deelnemers aan de betooging gaat goed vooruit, er zijn reeds zeer vele bijtredingen. Yperen zal dus op eene zeer voldoende wijze vertegenwoor digd worden. Wij vernemen met veel voldoening dat de heer EDM. LOUSBERGH, oud-bekroonde der Academie van Yperen, leerling der Ko ninklijke School van Schoone Kunsten te Antwerpen, zich daar op eene schitterende wijze onderscheiden heeft. Hij haalde er den ln prijs van uitmun tendheid (modeleerklas), alsook de 1* prij zen van algemeene geschiedenis, van kleedij en van oudheden. Wij sturen aan den jongen bekroonde onze rechtzinnigste heilwenschen Met voldoening vernemen wij dat drie oude leerlingen van ons afgeschaft collegie zich komen te onderscheiden. M. Joseph Bossaert, heeft met succes voor de faculteit van Luik zijne tweede examen, als kandidaat in geneeskunde afgelegd. M. Charles Justice komt met onderschei- ding voor de faculteit van Gent zijne laatste exaam als doktor in spraakkunst af te leg gen. M. Pierre Nolf, gewezen leerling van ons afgeschaft stadskollegie komt met groole onderscheiding voor de faculteit van Luik zijn exaam van tweede doktooraat, in genees- heil-en vroedkunde af te leggen. Wij bieden hen onze beste geiukwenschen aan. De plechtige prijsdeeling aau de leerlingen van het Collége de l' Union, in vervanging van ons afgeschaft Stads-Collegie, zal den Maan lag 5 Augusti ten 10 ure 's morgens in de zaal der Oud-Pompiers, plaats heb ben. GORRESPONDENTIEN in de bus. Kemmel. Heden zaterdag en morgen zondag, telkens van 10 ure 's morgens tot 1 ure en van 3 u. tot 5 ure 's namiddags zal de tentoonstelling plaats hebben op het stadguis, Blauwe Zaal, der handwerken, vervaardigd door de leer lingen der Stads betalende School voor juf vrouwen en des kindertuins, onder het be stuur van mevr. Junker. De prijsdeeling zal plaats hebben op maan dag 19 Augusti. AVIS. Le soussigné Houtek'er Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec Irsquels il exécutera tous les ordres regus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BURGERSTAND. van den 19 tot den 26 Juli 1895. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 6. Over-Ii.j<lens Vanlerberghe Josephina, (il jaar, zonder beroep, ongehuwd, Groote Markt. Ceriez Marie, 65 jaar, zonder beroep, echt- genoote van Duprez Theodore, Lange Thou- routstraat. Spillebout Emile, 18 jaar. beenhouwers- gast, ongehuwd, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. Over de Kermis-Ommegang. Den ommegang is voorbij: Wij hebben gunstig weder en veel volk gehad, en daar mee al het vermaak welke wij ons zeiven hebben gegeven. Het stadsbestuur (zooals ge woonte sedert het jaar 1870) had niet het kleinste feestprogrammetje uitgegeven; inte gendeel het zou welhaast alles inspannen om de kermis te doen mislukken. De pompiers met muziek gaan op den vreemde de stede* lijke centen gaan verteren; onze stadhuis bazen vinden geld om do feesten van Steen voorde en Belle te heipen opluisteren maar er is geen duit om hier in Poperinghe wat vermakelijkheden in te richten. Wat meer is, ons felle schepencollegie heeft het noodig gevonden te verbieden te dansen op kermis avond, 't geen ten allen tijde was toegelaten, '1 Was voor menig herbergier een profijtje van den Zaterdag voor kermis den orgel te mogen instellen, jnaar den dans is niet naar den zin van onze pijpekoppen daarom hebben zij dit afgeschaft, zij houden veel meer onze centen te doen dansen dan de Poperingnaars zelve. Zulks wordt genoeg bewezen, zelfs door de strenge maatregelen die genomen werden om bals en concerten op middernacht fixe te doen ophouden. Bij ieder bal of Concert zaal was er een garde-ville om met slag van den Uaalven alles te doen ophouden. Ja menig herbergier zegde met te veel gelijkwij zijn gestriept! en alle jaren meer en meer door de vermaledijde pijpekop pen van het stadsbestuur 1 I Wij ook bekennen het Poperingnaars, ja gij wordt gestriept, schandelijk gestriept ware het niet van O. V. ommegang uwe ker mis zou net zoo goed zijn als tot Crombeke of mindere gemeentenmaar onthoud het goed na de kiezing, misschien wel van 't naaste jare af, zulien zij volop de herbergiers laten draaien maar geene orgels meer. Stemt voor de kaloten! Bij het jaarlijksch bezoek aan het kasteel van M. baron Mazeman de Couthove, waar een ontelbaar getal personen van het omlig gende naartoe trekken, is de brug ingestort. Een 20tal personen vielen in het water. De genaamde Aloïs Room, klokkeluider, heeft een nind gered dat op het punt was te verdrinken. Een groot getal personen waren min of meer gekwetst. Zoo'n feestje zal natuurlijk ailerslechts'e herinneringen nalaten. van den 18 tot den 25 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 2. Vrouwelijk 3. HUWELIJK EN. Achille Baron, dienstbode te Reninghelst, en Maria Verslyppe, kantwerkster te Pope ringhe. Henri Questroy, werkman en Celina Ques- troy, kleermaakster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Clays Marie, 76 jaar, ongehuwd, zonder beroep, St. Annastraat. Baes Arthur 161/2 jaren, timmermansgast, Pottestraat. Co- laert Maria, 10 jaar, Boescheepstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Manuelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 1. .11,., Omdat de programma van tuindag zooveel aantrekkelijkheden betreft. 0.10 Neemt al af die niet gesubsidieert en is en wat blijft er over, muziek en krotte. 0.10 Omdat A. A. uit verlekkering van een goed mondje, naar'de begraving ging te Lange- marek en och heere hij kreeg maar kaas en 1 boterham voor zijn geld. 0,10 Dat zal liem leeren op de goê brokjes uit zijn. 0.10 Omdat de stoelman van St. Maarteps zoo be leefd is aan de menschen die naar de mis gaan, o.lö Eene dame had haar geld vergeten en raf de stoel was weg! zulk een affront zou niet gebeuren in den Congo bij de wijde, 0.10 Men zou niet kwalijk doen zulke mannen naar den Congo te zenden, om wat ge schaafd te worden. 0.10 Hij kan het niet afliegen, 't was in de begra ving van Mej. Van Lerberghe, is de pas toors kappel. 0.10 Daaraan ziet men dat al wat kerk aangaat eenen geldwinkel is. 0.10 Omdat de bazinne van de O. L. schoon ge sproken heeft om te mogen terug keeren, welk eene schande voor R. 0.10 't Ten is niet te verwonderen, zij is zoo fraai 't is den eersten keer maar 't zal den Iaat- sten niet zijn. Omdat het katholiek muziek den zondag groot effekt gemaakt heeft tot Belle Frank rijk. 0.20 Oh wat schoonen drapeau, zei eenen Belle- naar, en hij zag planke aun eenen zieken stok hangen. 0.10 De muziekanten hebben viaamsch muziek ge speeld aan tafel, maar stinkende nooten uitgeblaasd op theater. 0.10 Geboorten.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2