VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Tiende jaar Zaterdag 17" Augusti 1895. Nummer 33. Wakker op, liberalen. De kiezingen van 1896. STADSNIEUWS. De Waterwerken. Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar yoor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: 1 fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alk berichten van verkoopingen of andere bek» udmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Nimmer moed verloren, vrienden, dat is mannen onwaardig. Al ziet" de toestand zwart voor de liberalen, on mogelijk is het niet dat voor onze partij de schoone dagen terugkeeren. Ziehier een goed beredeneerd artikel dat wij in den Oostendenaar aantref fen, welk niet genoeg kan verspreid en gelezen worden in stad en dorp. Luistert Evenredige vertegenwoordiging. Ware dc evenredige vertegen woordiging toegepast, dan had men niet in de Kamers 104 katholieken, 19 liberalen en 29 socialisten, maar 68 katholieken, 57 liberalen en 25 socialisten. De liberalen en socialisten van liet vlaamsch gedeelte van het land zijn niet vei tegenwoordigd\ zij bekwa men nochtans respectievelijk 27 per honderd en 18 per honderd der uit gebrachte stemmen. Eene even groote onjuistheid be staat in de vertegenwoordiging van den buiten en de steden. M. Vercatner neemt als voorbeeld Antwerpen en Gent, waar 200,115 stemmen uitgebracht werden, waar van 89,018 in de stedelijke en 111,163 in de landelijke kantons. In de stede lijke kantons bekwamen de liberalen eene meerderheid van 13,810 stem men; de katholieken integendeel in de landelijke eene meerderheid van 56,227 stemmen. Indien men dc stemmen aan de socialisten gegeven in rekening brengt (50® Vervolg). De hoofden der volkspartij zochten eene schuilplaats te Parijs, en troffen er de Bra banders, die de weerwraak der Oostenrijkers ontvlucht waren, aan. De Vonckisten en de luiksche uitwijkelingen waren het thans eens om de vereeniging der oelgische pro vincies in etnen enkelen staat te vragen. In een smeekschrift, aan de Nationale Verga dering gericht, gaven zij hunnen wensch te kennen. Zij deden er in uitschijnen dat de belangen des volks de vernietiging van den band, welke een deel onzer provincies aan het Keizerrijk hechtte, Tolstrekt eiscliten. Zij maakten een somber tafereel van den verderfelijken invloed welken adel en gees telijkheid, bijzonder in de vlaamsche gou w en op de volksklas uitoefenden, en vroegen dringend dat er een einde aan den erbarme- lijken toestand onzer provincies gesteld wierde. De bannelingen hadden verhoopt dat de jeugdige Republiek, getrouw aan bare leus van vrijheid en broederlijkheid, zonder gedacht van vergelding of inlijving voor de verdrukte volkeren de wapens zou opvatten. De latere voorvallen moesten eene bloedige zoo komt men in de steden tot eene liberale meerderheid van 47,915 stem men. Ten slotte mag men voor de katho lieken in de twee bovengenoemde arrondissementen 110,204 stemmen rekenen, voor de liberalen 70,798 en voor de socialisten 19,169 wat een inhouding van 45.35 en 20 daarstelt. Te Brussel werden 111,000 stem men in stedelijke en 62,000 in de landelijke kantons uitgebracht. Inde eersten verkregen de liberalen eene meerderheid van 35.009 stemmen, indien men de stemmen aan de socia listen gegeven bij rekent; in de laat- sten de klerikalen eene meerderheid van 35,000 stemmen. In geheel het arrondissement Brussel bekwamen de katholieken 93,000 stemmen, de liberalen 60,000 en de socialisten 40,000: dus eene antiklerikale meerderheid van 7000. De verhouding tusschen de bekomene stemmen is dus 47, 31 en 22. Bovenstaande cijfers zijn te wel sprekend opdat wij er bijzonder zou den op aandringen. Die cijfers wer pen omver alwat de antiliberalen schrijven. Die cijfers bewijzen, dat ver van dood te zijn, de liberale partij in Bel- gie heel machtig is. Wat er alleen op te merken valt, is dat vele liberalen sedert de laatste kiezingen den moed in ile schoenen hebben laten zinken. Gedurende den tijd, dat zij werkeloos staarden op den treurigen politieken toestand hebben onze vijanden propa ganda gemaakt. logenstraffing aan die schoone droomen geven... Terwijl deze gebeurtenissen te Parijs plaats grepen hadden de keizerlijke hulp benden de stad Luik, (16 Januari 1791) en de overige gemeenten des bisdoms bezet. De sticbtbewoners hadden op 's Keizers groot moedigheid gerekend! Maar de Oostenrijker deed hun zien en gevoelen dat er van hem geene toegevendheid, geene erbarming te verwachten was. Hij toonde zich onwrik baar, en volbracht het vonnis van Wetzlar met eene ongehoorde strengheid. Wanneer ten allen kant de rust hersteld was, toog Hoensbroek te midden der Oosten rijkers, de hoofdstad binnen (13 Februari). Geestelijkheid en adel juichten hem luid ruchtig toe; het volk daarentegen staarde den stoet met somber stilzwijgen aan. Dien zelfden dag nog namen de uitvoe ringen eenen aanvang. De partijgangers des bisschops zochten met hartstocht de Patriot ten op; en honderden bekochten hunne vrijheidsliefde met den dood, m.t gevang, met verbanning en verbeurdverklaring hun ner goederjn. Kinderen noch vrouwen ble ven gespaard zij boetten voor hunne vaders, welke in den vreemde eene veilige schuil plaats waren gaan opzoeken. Zoo wreed was de bedwinging, dat de rechtbank van Die onverschilligheid moet afge schud Ten strijd, liberalen, voor uwe ge dachten! Allen op! En weldra mogen wij de verlossing van ons vaderland vieren. Toekomend jaar hebben wij we derom kiezingen voor de Kamer. De volksvertegenwoordigers der provinciën Oost-Vlaanderen, Lintburg Henegouwen en Luik blijven aa:i. Dat maakt 39 katholieken, 30 socialisten en 6 liberalen. Men weet dat de Kamer 152 leden telt, zoodat de meerderheid (een meer dan de helft) 77 leden moet bedragen. Er moeten kiezingen plaats hebben in Branbant, West-Vlaanderen, Ant werpen, Namen en Luxemburg. Die provinciën zijn nu vertegen woordigd door 66 katholieken, 9 li beralen en 2 socialisten. [Vervolg.) De zitting van den Gemeenteraad van 10 Augusti 1895 is zeer belangrijk geweest. Wij hebben er een Schepencollegie gezien, dat een aanvullend crediet van 24,000 fr. vroeg voor openbare werken, zonder recht vaardigend verslag van den besturenden ingenieur. Zou het misschien de aannemer zijn die de nieuwe voorstellen en een voorbarigen staat zou ingebracht hebben Dit alles ware zeer stichtend. Gedurende de zitting heeft de lieer advo- Wetzlar de bloeddorstige ijverzucht der ach tervolgers tot bedaren trachtte te brengen. Maar Hoensbroek gaf aan deze vermanin gen geen gehoor. Onverpoosd dreef bij zijn werk van wraak en beteugeling voort, tot dat eene schielijke dood een einde aan deze treurige regeering stelle, en het luiksche volk van eenen der verfoeilijkste dwingelan den, welke het bisdom bestuurd beeft, ver loste (3 Juni 1792). Zijn neef Antoon Constantyn van Méan sloot de reeks der prins-bisschoppen van Luik; hij was zijne voorgangers waar dig. Slechts ettelijke maanden vertoefde hij op den bisschoppelijken stoel; wanneer op 21 September 1792 de Nationale Conventie in Frankrijk het Koningdom had afgeschaft, schreden hare legers, onder het bevel van Dumouriezover de belgische grenzen, en versloegen de Oostenrijkers te Jemappes-, na de bloedige gevechten van Oreye, Wa- roux, Alleur en Hombroux moesten de Ceizerlijken ijlings de stad Luik ontruimen. (27 November 1792). Méan vond het niet geraadzaam om den intocht der Franschen in zijne hoofdstad af te wachten, en was daags vóór hunne ver schijning in Haspegouwen, den Rijn over getrokken. Met deze regeering, die laatste sluiptrek- kaat Colaen, eenen uitval" gedaan tegen ze ker boos klein bladje der stad, dat, zoo het schijnt te verstaan had gegeven dat de Bur gemeester beschuldigd was geweest deelge noot te zijn in de onderneming. Wij veron derstellen dat Colaert, de man met twee gezichten, het Weekblad bedoelt, weln liet eerste ten strijde is getrokken tegen do waterwerken, in antwoord op eene snoode jezuietiesche samenspraak van het Nieuivs- blad, door do bisschoppelijke kliek Colaert en Cle ingegeven. Wij denken het noodig eenen uitleg te geven en eene terechtbrenging te doen voor dezen die aan onze artikels eene beteekenis willen geven welke zij niet bevatten. Nooit, nimmer nooit hebben wij het gedacht gehad te gelooven oi te willen zeggen dat de heer Burge meester Surmoat rechtstreeks of on rechtstreeks in de onderneming be trokken is geweest, en wanneer de advokaat Colaert het tegenstrijdige verklaart, is het om de openbare denkwijze te misleiden en om n-iet te moeten antwoorden op al de moeielijke vragen die wij aan het Nieuwsblad gedaan hebben. Wat wij hebben willen bewijzen, is de aanhoudende zorg van den heer Burgmees ter de bramen en doornen te verwijderen (in de wettelijke maat, wel te verstaan) die liet werk door zijne politieke vrienden, zoo laag aangenomen, zouden kunnen belemmeren. Nu dat dit goed bewezen is, hernemen wij de reeks onzer vragen. Zou liet waar zijn dat er eene vraag van vergoeding gedaan is geweest voor de aan bestede uitputtingen? Zou liet waar zijn dat de werken die men thans bezig is in den grond der drie spoel bakken der kommen voor liet langzaam af gieten niet begrepen zijn in de 240Ü0 fr. aan vullend crediet dat Zaterdag gevraagd is geweest? Waarom heeft men liet niet gedaan? king van een gehaat staatsbeheer, verdween insgelijks de nationale onaftiankelijkheid. Voortaan geen luiksch volk meer, met zijne afzonderlijke instellingen, zeJen en gebrui ken 1 Het bisdom wordt beurtelings een franse li departement, eene hollandsche, en vervolgens eene belgische provincie. Het volk juichte de intrede der Republi keinen, en den terugkeer der luiksche bal lingen met uitgelatenheid toe. Het plantte den Vrijheidsboom op de Groote Markt, en gaf het bestuur der zaken in do handen des Geineenttraads, welke het in 1790 gekoztn bad. Tevens stichtte liet een democratisch gemeentebest, aan welks hoofd een Raad van 120 leden stond. Het voorzitterschap wierd aan Fabry, het ondervoorzitterscliap aan Bassenge opgedragen. Het land had zich echter niet veel te ver blijden. Do parijsche Clubs spuwden in Bel gië talrijke politieke dwepers, die ol spot! onder de leus yan Gelijkheid en Broeder lijkheid zich in onze gewesten gedroegen als echte Wandalen. In hunnen haat tegen al wat aan het oude, sombere, autocratisch gezag herinnerde, eerbiedigden zij noch kas teden, noch kerken, en herschiepen ze in kazernen en politieke vergaderzalen. [wordt voortgezet. HET WEEKBLAD <0

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1