Tentoonstelling Strijd naar Lauweren Ypres fleuri, Zelfmoord. Posterijen. Burgerstand der Stad Poperinghe. Veurne. Te Zonnebeke. Afrikaansche Volken. VERSCHILLENDS TIJDINGEN. Is het bevel van dit werk schriftelijk gege ven geweest en door wien? Waarom de nieuwe werken niet in nieuwe aanbesteding brengen, gelijk de heer Gravet het in de zitting zoowel gezegd heeft Zal de wedstrijd niet toonen dat dit cijfer, zonder mededinging verleend, niet overdre ven is? Zooveel te meer dat die werken moeten uitgevoerd worden buiten den bouw grond der werken die nu in 'gang zijn en dat de aannemers malkander niet zouden kunnen hinderen? Er blijven ons nog vele andere vragen te doen; wij herhalen het, wij zullen een dos sier maken ter beschikking van het Nieuws blad, dat altijd zoo beminnelijk is de snood heden die tot do beste onzer vrienden gericht zijn over te nomen, maar dat zich dood gebaart als men hot met zijnen neus in zijn eigene vuilnissen dopt, gelijk liet overigens al de huichelaars doen. Wordt voortgezet.) Bovenstaande,artikel was reeds geschre ven wen onze uitgever een gezegeld papier ontving van wege den heer Baron Surmont, Burgemeester van Yperen, nopens het feit door den advokaat Colaert in de zitting van den Gemeenteraad aangehaald. Zou de heer Burgemeester negen weken hebben noodig gehad om te weten of hij er toe ging besluiten ons te muilbanden? (Wat ware het ver makelijk een weekblad te kunnen doen val len, juist twee maanden vóór de kiezingI) Of liever zou he't uit wraak zijn omdat hij op zulke meesterlijke wijze tegen den muur is gezet geweest door den lieer Brunfaut, raadslid, die hem verweet voor 20,000 fr. werken te decreteeren zonder op het oogen- blik zelf der zitting voorzien te zijn van een goedkeurend verslag van den ingenieur? Wat ons betreft, wij hebben nog slechts betrouwen in liet gerecht van ons land. Het eenige dat ons, Ypersche liberalen, nog over blijft, is de vrijheid der drukpers. Alles spant tegen ons samengouvernement, provintie en stadsbestuur. De haat der clericalen is onverbiddelijk en tergend. Zij zouden ons onder hunnen hiel willen verpletteren. Wat er van zij, de schrijver van boven staande arlikel en van al de vorigen, zal zich op tijd en stond aan zijne rechters kenbaar maken; hij zal hen zeggen wat aanleiding gegeven heeft tot het schrijven dezer artikelen en den zin dien hij er aan hechtte. Hij wacht onverschrokken en vol betrouwen de uitspraak van liet gerecht af en zal intusschen, ondanks alles, de taak voortzetten dien hij zich opgelegd heeft. e Wanneer het achtbare Raadslid Brunfaut, in de zitting van Zaterdag laatst in eene verontwaardigde redevoering toonde hoe weinig waardigheid het schepencollegie aan den dag legde in zijne houding jegens de me dedingende aannemers, met al de slechte posten af te schaffen voor het aan belache- lijken prijs aangenomen werk, heeft de bur gervader hem onderbroken en gedreigd hem te vervolgen indien hij op dit kapittel voort ging- Mijnheer Brunfaut heeft verklaard dat hij de tolk was der openbare denkwijze en der plaatselijke drukpers. Het incident werd ge sloten door eenige woorden van den Burge meester, die zegde dat de denkwijze der dagbladen hem volstrekt onverschillig was. Na 24 uren overdenking zendt hij ons gezegeld papier De Burgemeester van Yperen heeft in den Gemeenteraad verzekerd dat de buizen der oude kanaliseering in stad bijna allen ho rizontaal gegoten zijn. Het lastenkohier zegde duidelijk dat die buizen loodrecht moesten gegoten worden. Geen een proces verbaal maakt melding van het bedrog door den heer Burgemeester Surmont de Volsberghe aangewezen. Indien er iemaud is die zou moeten geze geld papier zenden aan den Burgemeester, 't is zeker wel de aannemer van dit werk, wiens naam ons Yoor het oogenblik niet te binnen komt. De tentoonstelling dezer Maatschappij is Donderdag ten 6 ure gesloten geweest. Volgens wij vernomen hebben was ze heel mooi, vele schoone werken waren er ten toongesteld. Niet te verwonderen wanneer gevierde kunstenaren hunne medewerking verleenen, zooals: M. Geriez, Mej. Dehem, M. Vieren, Leroy, Mayolez, Monteyne, Pou- part, Rodenbach, Albracbt Willem, G. Coffyn, Haverland, Mej^DeBo, Geleedts, Caroline Rommelaere, en nog veel ander artisfen. Het spijt ons geen uitgebreider verslag te kunnen geven daar onze redaktie geen uit- noodigingsbrief ontvangen heeft. Wij moeten nochtans bekennen dat de lief hebbers en aanmoedigers van kunst zeer dunne gezaaid zijn in Yperen daar er van al deze schoone werken geen één tableau ver kocht is geweest, 't Is belachelijk en noch tans is het zoo. Niettemin verdienen de leden der com missie lof over den ijver, waarmede zij alles beredderen en schikken, om zulken uitslag te bekomen. Geenen moed verloren, ten naaste jaar zult gij misschien beter beloond worden voor uwen moed en ijver welke gij aan den dag gelegd hebt om aan den vreemde te laten zien dat er bij u nog levendigheid bezit voor de schoone kunst en dat gij uwe kenspreuk niet vergeten hebt Strijden naar Lautoeren Wij roepen u hartelijk dank en een gul goed heil toe. Zondag hebben wij nogmaals gezien, door den stoet onzer kaloten, die in alle ste den aangekondigd was met opschriften: Ypres fieuri in welken bloeienden toe stand onze stad verkeert. De stoet werd geopend door... een hevige stortregen, waarvan de natte kazakken lang in het geheugen zullen blijven. Dan zag men eenige boeren te paard, ge zonden door rijke grondeigenaars, om den roem onzer stad te verbeelden, waar.oor zij op bet einde van 't jaar eene belooning zullen krijgen van... 10 fr. verhooging hunner pachten. De wagen der hofoouwmaatschappij was heel mooi opgezet. De velorijders waren fraai versierd. Doch het merkwaardigste van gansch de stoet was de wagen die de weten schap en vooruitgang moest verbeelden, welke door drie ezels voortgetrokken werd. De schandelijke schoolwet Schollaert- Woeste kon door bare aanhangers zich niet beter afgebeeld worden. Wij brengen daarom buide aan de wijsgeerige uitvinding onzer volkshaters. Of er met die charlatans gelachen is Dinsdag avond, om 8 ure, heeft de genaam de Leopold Coppens, Doorgangstraat, zich een kogel in de zijde geschoten en een in het oor. Dokter Delie in allerijl geroepen diende hem de eerste zorgen toe. 's Morgens om 3 ure werd bij naar 't gasthuis overge bracht. De kogels zijn nog niet uit de af zichtelijke wonden kunnen gehaald worden. De man verkeert in heel bedenkelijken toe stand. Het schijnt dat liefdeverdriet hiervan de oorzaak is. In September e. k, worden bij den Post dienst wedstrijden uitgeschreven voor hon derd twintig bedieningen van hulpklerk bij helft te verdeelen tusschen de vlaamsche en de niet-vlaamsche candidaten. De jonge lieden, die de voorwaarden van dezen wedstrijd wenschen te kennen wenden zich tot de postkantoren. De aanvragen worden ontvangen tot 5n September. AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres re§us, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke bij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigcle l rienden Dixmudestraat. BURGERSTAND. van den 9 tot den 16 Oogst 1895. Mannelijk geslacht, 6. Vrouwelijk id. 4. Delaere, Romania, 22 jaren, zonder be roep, lange Thoui'outstraat. Reydant, Helena, 10 jaren, scholierster, de Stuersstraat. Baeys, Rozalia, 53 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Strauven, Alfons, St. Jans Hospitaalstraat. Bollaert, Rozalia, 88 jaren, zonder beroep, weduwe van Demeersseman, Karei, St. Jans Hospitaalstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 2. van den 8 tot den 15 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 2. H U W E L I J K EN Charles Verduyn, werkman, wonende te Handzaeme en Emma Vergeele, dienstmeid, wonende te Poperinghe. Sterfgevallen. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 1. Schrikkelyh ongeluk. In den nacht van maandag tot dinsdag is een schrikkelijk ongeluk voorgevallen op de baan van Moeren naar Gijvelde. Verscheidene inwoners dezer laatste ge meente hadden zich in den morgend naar de gaaiscbieting begeven, die le Moeren gege ven werd, en kwamen slechts omtrent mid dernacht huiswaarts. Omtrent 1 uur kwamen zij in rijtuig op het gehucht Klein Casino als zij door de douaniers geboden werden stil te houden. Het paard verschrikte en deinsde zoodanig dat het rijtuig in een gracht vol water te ■recht kwam. Vier personen, die zich in het gerij bevon den, konden zich redden. Alleen M. V. B. verdronk. Het paard zal moeten afgemaakt worden. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld. Maandag werd de nieuwe pastoor inge haald. In eene der zalen van het klooster, waar het noenmaal plaats had, las men, bij liet inkomen, het volgende opschrift Geen gepaster Paster en past er voor 't Zonnebeekscb... kadaster! Die kloosterlingen zijn dikke vette poëten! Over het bewaren van druiven. Men heeft reeds verscheidene min of meer goede middels voorgeschreven voor het be waren van druiven. Zoo zijn bijvoorbeeld de volgende: de trossen, wel ontdaan van al de slechte beziën in eenen zak te steken met kleine gaatjes er in gemaakt met eene speld Deze zakken hangt men in eene droo- ge plaats. Ofwel men sluit ze in eeno ton, waarin men ze in lagen legde zorg dragende de openingen met droog gruis te vullen, maar de beste proefneming gedaan in de streek welke de beste tafeldruiven oplevert, te Thomery, door den vermaarden druiven- teeler Rose Charneux, gedaan, bewijst dat het middel is dat hij voorschrijft dat men moet aanwenden. De uitvinder houdt zijne handelwijze niet geheim, dikwijls reeds heeft hij ze doen kennen in de dagbladen. Zij is heel eenvoudig en eenieder die druiven heeft, kan ze uitvoeren. Ziehier hoe zij beschreven staat in het blad La Nature van 1 ln September 1875 Men kiest de schoonste trossen en men plukt ze bij schoon weder of als de lucht eenigszins overtrokken is. Wel zorgen dat de beziën niet nat zijn van dauw. Men snijdt bij voorkeur de trossen af, die boven op den druivelaar staan en men laat er een deel van den tak aan, drie oogen, on der den tros en 2 er boven, Men trekt aan stonds al de bladeren af en draagt de trossen naar de fruitkamer, waar onmiddelijk ieder rank gedompeld wordt in eene flesch bevat tende 125 grammen water. Men deed het wa ter in het glas twee, drie dagen op voorhand en in dat water legde men een lepeltje houts kool in poeder. De fleschjes hangt men, 't zij aan een touwtje, 't zij in een rek. Men- moet dan geen andere zorgen meer nemen dan te waken dat zij onaangeroed blijven, dat zij noch aan windtochten noch aan licht blood- gesteld zijn en dat de thermometer niet dale onder 1 of 2 graden. Men moet het water der fleschen niet veranderen, want het vermin dert maar van 5 tot 6 centigraden van No vember tot Mei tijdstipt waarop de druiven moeten geëten worden. Onze briefwisselaar uit Turnhout schrijft ons: Wij hebben hier eene zeer merk waardige genezing van den kanker, die kwaal die men tot hiertoe als ongeneesbaar aanzag. Wij willen spreken van Juff. The resa de Vlaming, van het begijnhof te Turn hout, in weinigen tijd en zonder operatie, in het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat- Brussel, volkomen genezen van eenen kan ker aan de borst. Sedert hare genezing, nu reeds eenige jaren geleden, en die ik mede deel alleen op hare aanvraag, is hare ge zondheid uitstekend gebleven. Dergelijke feiten moeten bekend gemaakt worden. Zeggen wij ten slotte dat de raadplegingen plaats hebben in het Gesticht, van 11 tot 1 uur, dijnsdag en vrijdag uitgezonderd, en dat men er ook alle ziekten behandelt die uit bloedbederf voortspruiten. (4) Korten der dagen. In de maand augusti korten de dagen veel. De zon, die den 1 augusti om 4 u. 28 opstaat, is legen Om aan de vraag van eenige personen uit de werkende klas te voldoen vernemen wij dat de tentoonstelling morgen Zondag zal le bezoeken zijn aan den prijs van 25 centiemen in plaats van 50. iiebooften. O v e i-S jj (S e n s door Aug. De Yreught. Uitgave van het Witlems- Fonds, nr 131. Gent: J. Vnylsteke, uitgever, Koestraat, 51. Dat werk over Afrika, zegden enkelen, ga ik niet eens beginnen te lezen, want het zal weeral op een saai en ongenietbaar schoolboek lijken! Maar die enkelen hadden en hebben ongelijk; want het werk des heeren De Yreught is integen deel zeer belangwekkend, in eene zuivere taal ge schreven en van eene onderhoudende lectuur. Het is terzelfdertijd betrouwbaar, daar het naar de beste bronnen bewerkt is en met de laatste ont dekkingen rekening houdt. Eindelijk handelt er over Afrika in 't algemeen (grenzen, ligging^ grondgesteldheid, natuurlijke voortbrengselen der drie rijken, volken, enz.) en daar een heele streek van het Zwarte Werelddeel nu juist den Belgen niet gansch en al vreemd mag wezen, kan het voor ons gewichtig zijn, hetzelve wat beter te leeren kennen. Ziedaar voor het nut en het belang des werks. De schrijver handelt achtereenvolgens over de voornaamste volken, die Afrika bewonenzoo spreekt hij van de ge voonten, zeden, taal, gods dienst, huisvesting, enz. der Berbers en meer be paald van de Kabylen en Touaregs; van de weinig overwegende rol, welke de Arabieren in de Oud heid speelden en den grooten invloed, welken zij na de 7e eeuw, door Mahomet en den Koran, in Afrika (Egypte, Soedan, Algiers en Marokko) ver kregen; hij geeft enkele bijzonderheden over den Islam en ontleent, voor dit gedeelte zijns werks, aan Elisée en Onésime Reclus, alsook aan Edw. Dicev. De Abessiniërs stelt hij voor als een begaafd en verstandig volk in vergelijking met de andere rassen Afrika's: wijl zij tot het Christendom be boeren, bezitten zij kerken, en dat zij precies voor geen klein geruchtje vervaard zijn, blijkt uit het feit, dat zij reeds met Engeland en Italië in botsing kwamen. Konden zij gansch onder Europeeschen invloed geraken dan ware 't hun land eene wel daad. Hoofdstuk V is gewijd aan de Negers of eigenlijke Zwarten en is zeer lezenswaardig om de bijzonder heden aangaande hunne taal, graad van verstando- lijkeontwikkeling, godsdienstige begrippen, staats inrichtingen en troonopvolging, menschenslach- tingen, woonst, huisraad, kleedij, wapens, handel, kunst, slavernij, enz. De Negerbevolking van Noord-Amerika wordt hier evenmin voorbijgezien. En gelijkerwijze spreekt de hr. De Yreught over de Bantoes, de geelbruine stammen (Holtentotten. Boschjesmannen, Dwergen), de Boeren en de Hovas; hij brandmerkt de handelwijze sommiger blanken jegens de kleurlingen, vooral in Masjona- land, langs den Zambesisstroom en schijnt eon amo ve uit te weiden, in het8s'« hfdst., over de geschie denis van onsen stam in Zuid-Afrika; 't is het deel zijns werks, dat ons, Nederlanders, het meest bevalt en aanbelangt. Slotsomeen goed werkje uit de reeds zoo dege lijke verzameling van het Willems-Fonds. Mud. Verrest.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2