VAN IJPMREN EN HET ARRONDISSEMENT. PolitiekNieuws-, Handels- en Annoncenblad. Het prins-bisdom Luik. Tiende jaar Zaterdag 24" Augusti 1895. Nummer 34. De schoolwet is gestemd. Het schoolgeld betalen. Tabakplanters en Fabrikanten Hoe de boeren de lieeren verrijken Abonnementsprijs voorop betaalbaar: 3 50 fr. per jaar yoor de stad. 3 fr. voor den buiten. Per 6 maanden: i fr. 75. Annoncen: 15 cent. per drukregel. Rechte lijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. - Akkoord per jaar of per maand. 10 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 8 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden ee' s gratis ingelijfd. Deannoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, alsmede die voor het buitenland worden ontvangen ioor den Office de Publicüé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamd» artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteek end toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Kom! België is rijp voor de slaver nij. De nieuwe klerikale schoolwet is gisteren gestemd met 81 stemmen tegen 52 en 4 onthoudingen en wij moeten buigen. De geestelijken zijn immers de meerters en de bisschop pen hebben schoontjes hunne minis ters en volksvertegenwoordigers te Brussel doen dansen. Men ondervindt thans hoezeer de klerikale kwestie in een handendraai opgelost werde. De onderwijzers zijn nu de slaven der geestelijkheid geworden en vol strekt in de handen van pastoor en kapelaan geleverd, die hen naar wil lekeur zullen kunnen doen afzetten en vervolgen. Het is tijd dat het vaderland ont- wake en het liberalismus zijne plaats terug bekome. Ja, de klerikale dwin gelanden moeten ter zijde gedonderd worden door de openbare veront waardiging in de stembussen. En het eerste wat wij zullen doen is: de hatelijke wetten door de hui dige reactionnaire regeerdersin leven geroepen af te schaffen, en te ver vangen door volkslievende wetten, die niemand krenken, noch in zijne belangen, noch in zijn geloof. De wet is uitdrukkelijk. Het zijn: A. De personen betalende ten voor- deele van den Staat, in hoofdsom en opcentiemen: in gemeenten beneden 2000 inwoners, min dan 5 fr., en die van 2000 tot 10,000 inwoners, min dan 10 fr., en die van 10,000 inwo- (51° Vervolg). Onder de menigvuldige geestelijke gebou wen welke Luik versierden, bekleedde de St-Lamberlus kerk eene der eerste plaat sen. De naam dier kerk, de talrijke kanun nikswoningen, welke er aan paalden, ver persoonlijkten buiten kijf het verwenschte gezag dier bisschoppen, die gedurende ver scheidene eeuwen hunnen staf hartstochte lijk over het bisdom gezwaaid hadden. Daar om was zij veroordeeld Daarom bevat de eerste wetgevende macht de vernietiging van dit prachtig gebouw. Op de schandelijk ste wijze verwoestte men het binnendeel dei- domkerkhet houtwerk, de marmeren zui lenen sierlijke denkmalen, de prachtige pa- neelen werden verbrijzeld of geroofd. Wat dit snood wandalismus ontsnapt was, ver kocht de schatter in openbare veiling. Me nige dagen later sloegen de afbrekers de hand aan het gebouwhet was met de eer ste ontslavingskreten onzer voorouders uit den grond opgerezen het verdween met de laatste stuiptrekkingen der luiksche onaf hankelijkheid. Nog eene maal verviel de fiere Maasstad onder het gezag eens bisschops. Da Fran- ners, en meer, min dan 15 fr. per soonlijke belastingen op de huur waarde, deuren en vensters en den inboedel der betrokken woningen gebouwen. B. De personen, ontheven van de betaling der persoonlijke belasting om reden van hun beroep, wanneer- het bedrag van den belastingsaanslag de grenzen niet overschrijdt, hierbo ven aangeduid. De Gemeenteraad, na het Bureel van Weldadigheid gehoord te hébben maakt ieder jaar de lijst op der kin deren, die toegelaten zijn kosteloos onderricht te ontvangen in de ge meente of aangenomen scholen. Het is dus niet te weerleggen dat de kleine burgers, nceringdoeners en werklieden, in de reeks A of B voor noemd, kunnen worden geranschikt. Maar, wat de zaak hatelijk maakt, is niet alleen de rangschikking in arme en rijke kinderen, maar nog de ver nedering die men aan alle diegene aandoet, welke niet rijk geboren zijn- Door de nieuwe schoolwet zullen de ouders die 10 tot 15 fr contributie, betalen, voor 40, 60 tot 70 frs. 's jaars schoolgeld moeten betalen. Dit treft vooral de kleine winke liers. De rijke zijn hier wederom van vrij, want zij zetten hunne kinders eenvoudig in een pensionnaat, zoodat zij de gemeentescholen kunnen laten linksliggen. I schen hadden inderdaad, na hunne neerlaag te Aldenhoven (1 Maart 1793) in allerijl België moeten ontruimen. Vier dagen later trok de prins van Saksen-Coburg aan het hoofd der keizerlijken, Luik binnen, en eischte eene krijgsschatting van anderhalf millioen gulden. Op 21 April verscheen Con- stantijn van Méan in zijne oude hoofdstad, en teekende er zijn kortstondig verblijf door eene wreede, bloedige tegenomwenteling. Ge durende zijn ballingschap had deze verwa- tene, onverstandige vorst niets bijgeleerd, maar ook niets vergeten. Hij besefte niet dat de ouder vetsene instellingen, welke' door de kracht des tijds, en den wil eens volk ver nietigd waren, niet meer tot het leven kon den teruggeroepen worden. Zijne verstokt heid deed hem al, wat maar den schijn van vooruitstreving had met misprijzen verwer pen. En verre van bevredigende maatregels in te voeren, misnoegde hij het volk door zware belastingen, alhoewel hij zeer goed wist dat de ellende nijpend was, en door de hardnekkige vervolgingen, welke hij tegen al diegene, die onder het fransch jbeheer, een openbaar ambt uitgeoefend hadden deed inspannen. Talrijke burgers droegen hun hoofd op het schavot. Onder deze martelaars der volkszaak moeten wij voornamelijk Bou- Wie beloofde u plechtig de tabak- wet af te schaffen De klerikale partij Wie verbrak haar woord, wie spotte met de kiezers en behield de wet De klerikale partij Wie deed die wet nog zwaarder drukken 1 De klerikale partij Wie deed arme, maar deftige boer- kens naar 't gevang leiden als vuige misdadigers omdat zij die wet uiet heel stipt hadden nageleefd De klerikale partij Wie verminderde 't getal kosteloos te planten struiken van 125 op 80 He klerikale partij Wie heeft den schreeuwenden maatregel uitgevonden van de zwak ke planten te moeten vernietigen De klerikale partij Wie klopt thans uit de zakken der tabakplanters viermaal méér belastin gen dan in 1884 8U0 duizend frank in plaats van 200 duizend. De klerikale partij AVie heeft er liet nieuw ontwerp gestemd Door het nieuw ontwerp tot wijzi ging van de bestaande rechten op ta bak dat be Belgische regeering heeft ingediend, worden de inkomende rechten op buitenlandschc tabak ver hoogd tot fr. 500 per 100 kilogr voor sigaren en sigaretten en tot fr. 120 voor andere vreemde tabaksfabri kanten, maar verlaagd tot fr. 50 voor uitheemschen ruwen tabak. Op quette te Luik en Chapuis, burgemeester van Verviers vermelden (1). Gelukkig dat deze vrome dweper het be stuur niet lang in handen hieldWie weet welke onheilen hij over het ongelukkige bisdom hadde doen losbreken De oorlogsvoorvallen lieten hem niet toe om zijn beulswerk langer voort te zetten. Op 26 Juni 1893 behaalde de Fransche ge neraal Jourdan de prachtige zegepraal van Fleurus, zette de Keizerlijken in Haspegou- wen achterna, en drong bijna te gelijker tijd als zij, de stad Luik binnen. De Oosten rijkers staken het vuur aan de wijk van Amercceur, en verschansten zich in de Chartreuse, welke zij echter twee dagen la ter, na hunne neerlagen van Esneux en Sprimont, in allerijl moesten ontruimen. Wat Constantijn van Méan betreft, deze had bij het eerste nieuws van de nadering der Republikeinen, het bisdom verlaten om er nooit meer terug te keeren. Dit was de laatste dag van Luiks zelfstan dig bestaan. Het dekreet van 3 October 1895 lijfde het Sticht beslissend bij de fransche Republiek ineen deel zijns grondgebieds vormde het departement der Ourthe met ruwen tabak in- of uitheemschen, wordteen accijns gesteld van fr. 30 per 100 kilogram, maar aan den tabaksbouw in 't klein wordt vrijstel ling verleend. De klerikale partij Daarom, tabakplanters en fabri kanten, als een man gestemd tegen de partij der valsche belovers en het klerikaal ministerie weggekuischt onder den roep van Lang Leven de Liberalen In 1846 was eene hectare land eene hectare is gelijk aan 2 dag wanden en 25 roê d'eene door d'andere, over geheel het land, 2,636 fr. waard en de pacht beliep tot 68 fr. In 1 8 8 O was ditzelfde land 4,202 frank waard en de pacht was geklommen tot 207 fr. Dit land bracht gemiddeld op per jaar in 1850 1880 Haver 31 hectoliters 38,24 hectol. Wintertarwe 19 26,72 Garst 27 37,70 Rogge 20 - 26,24 Suikerbeeten 22,302 kilos 30,511 kilos Vlas 334 - 476 Aardappelen 7,282 22,305 Wat blijkt hieruit Dat gij. landbouwers, door meer arbeid, meer zorgen en beter werken, het fortuin van uwen grondeigenaar met 1600 franks per 3 dagwanden en 25 roê hebt vermeerderd en de opbrengst des lands hebt doen klimmen. Gij zijt dus, in de laatste jaren nuttiger in de wereld geweest dan ooit en gij wordt daarom beloond, door uwe pachten van 68 op 107 frank te zien klimmen. Vereenigt u tegen zulke slechtheden. Luik voor hoofdplaats; de overige brokken maakten met andere aanpalende gewesten de departementen der Lagere Maas (hoofd plaats Maastricht), der Wouden (hoofdplaats Luxemburg) en der Samber en Maas (hoofd plaats Namen) uit. 't Was met diepen weemoed dat de Lui kenaren hunne oude instellingen, wetten en munten alsmede hun oud zelfbestaan zagen verdwijnen. Gedurende het fransci) beheer was de stoffelijke toestand des lands op verre na niet benijdenswaardig. In de verhalen van dien tijd lezen wij, dat de Sans-Culo- ten, ondersteund door de commissarissen der Nationale Conventie, het Sticht behandelden als een veroverd land. Zij legden de hand op de schatkist, op de inkomsten der Kapittels, abtdijen,kloosters, gasthuizen, broederschap pen, steden en gemeenten; de goederen der uitwijkelingen waren verbeurd verklaard ontzaglijke sommen aan goud en zilver wer den geroofd, de kunstgewrochten naar Parijs gestuurd, de nationale domeinen verkocht terwijl de levensmiddelen voer de fransche legers,hunne kleedingsstukken,hunne schoe nen, het voeder voor hunne paarden, in een woord al wat zij noodig hadden, betaald werd in assignaten welke geene waarde meer be zaten. (Wordt vervolgd). WEEKBLAD «fgsTV -yiCTrPE vrwgiia (1) Op liet Martelaai-splein te Verviers, verheft zich een prachtig denk maal ter herinnering van Chapuis.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1