STADSNIEUWS. De Waterwerken. Openbare feestelijkheden. Aan het Nieuwsblad. Sl Sebastiaansgilde. Sfc Pieterswijkfeesten Prijsdeeliiig. BERICHT. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Instorting te Schaerbeek. {Vervolg.) Escobar, Machïavcl, S^oyolsi en ^urmoiit. In de laatste zitting van den Gemeente raad heeft de heer Brunfaut ten volle bewe zen dat deze zitting over de bovengemelde werken na de stemming, maar één doel had trachten den slechten indruk te vernietigen op het Ypersch publiek door de voorgaande zitting (10 Augusti) teweeggebracht. Het achtbare Raadslid heeft de heeren Surmont en Golaert overtuigd dat zij groote uopeqjKUA gezegd hadden. Toen M. Brun faut, in den naam der liberale minderheid gevraagd had of het krediet van 24000 fr. voor aanvullende werken door den verant woordelijken ingenieur gevraagd en goed gekeurd was geweest, heeft de heer Colaert in eene advocatentaal bij Iiooge en laag hou den staan dat zij nooit opgehouden hadden eensgezind te bandelen met den heer Inge nieur. Dat, indien er geen verslag was, dit voortkwam omdat het College zulks onnoo- dig had geoordeeld, kortom dat liet College en de Ingenieur eensgezind waren. In de zitting van 17 Augusti verandering van tactiek. Gelijk wijlen M. Delcour, de oud-minister van 't inwendige, heeft de heer Burgemeester twee dingen gevonden in de zaakeen kunstmatig deel en een bestuur lijk deel. (Loyola moet van blijdschap op springen in zijn graf als hij zu.ken discipel aantreft.) Nu vindt liet College dat er een verslag moet zijn, dat het ten onrechte is dat men desaangaande geen verslag gemaakt had. Door brieven, geschikt voor de behoefte der zaak en gedagteekend van 16" Augusli, daags vóór de zitting, ontslaat men den In genieur van de bestuurlijke verantwoorde lijkheid en men verklaart dat hij eensgezind is op het kunstmatig deel. Maar ziehier waar de kat op de koord komt: De heer Ingenieur zegt dat buizen in gegoten ijzer be lei zijn dan buizen in ciment. Het is alsof inen zou zeggen dat twee taf- stukken beter zijn, a's men grooten honger heeft, dan een bifst.uk. Maar de heer Burge meester verwaarloost te zeggen dat de Inge nieur protesteert tegen de overdrevetie uit gave die uit deze verandering moet spruiten. Verder zegt de heer Burgemeester dat SO meters buizen beter zijn dan 40 meters in het Barbelhof. Hij is natuurlijk nog t' akkoord, doch de Ingenieur voegt er bij dat het zou kunnen gaan met 40 meters. Waarom dus 50 meters meer willen leggen? Voor wat de waterleiding der Tempel poort betreft, de Ingenieur verklaart dat zijn stelsel gaan kande Burgemeester zoekt verzachtende omstandigheden in de verdron ken weide en in de kazerne van het voetvolk om een schijn van gelijk te geven aan de wijzigingen die hij uit eigen gezag of met de medewerking der aannemers aan het ont werp gebracht heeft. Wat nu de verwerping der buizen in sidero- ciment aangaat,M. Vermeulen heeft bewezen bij getuigschrift die hij sedert dien van an dere aannemers ontvangen had, dat M. Picha, de eenige fabrikant der groote fransch-Belgi- sche w erkhuizen, voor de eerste aanbeste ding 18 fr. den loopenden meter vroeg voor de buizen indien zij san 3 luchtdrukkingen moesten beantwoorden en dat zelfs de proe ven maar moesten gedaan worden twaalf maanden na het leggen. Hij voegde er bij dat hij nooit geene buizen gemaakt had die aan drie luchtdrukkingen weerstonden. De lieer Vermeulen heeft aan den Raad een tweeden brie! getoond voor de tweede aan besteding, gewijzigd op 1 luchtdrukking, bij welken dezelfde fabrikant zich verbond de buizen te leveren geschikt naar al de voorwaarden van het bestek. Wat meer is, de fabrikant verzekert dat er niets dan Portland citnent gebezigd is in de vervaardiging van het sidero-ciment. De twee tegenwerpingen waarop de heer Burgemeester zich gestemd heeft om het ge bruik van gegoten ijzeren buizen op te drin gen vallen dus in duigen; en zou bet niet voor andere redens zijn dat hij die verandering gedaan heeft? In dezelfde zitting liet ft M. Vermeulen een er. brief voorgelegd van proiestatie en uitdaging aan den Burgemeester, voortko mende v;.n de fabrieken die de waterleiding der stad geleverd hebben. De heer Burgemeester had zich toegelaten, zonder zich op het minste bewijs te steunen, in volle zitting van den Gemeenteraad te zeg gen dat de fabrieken bedrog hadden gepleegd, dat de buizen horizontaal in plaats van lood recht waren gegoten geweest. Men ziet het, altijd met de kristelijke lief- dad gheid voor anderen O welke ziele- grootheid, welke edelheid van gevoelens! En zeggen dat de burgervader de beste en de eerste onzer tegenstrevers is Zegt het lastenkohier niet dat de metsel werken zullen moeten opgeschorst zijn gedu rende de warme zonnige dagen? Ons dunkens is het deze week een uitnemend goed weder geweest.Welnu heeft men deze bepaling nagekomen Is de beton gewoonlijk niet in den put ge goten door eenen koker of trachter in plaais van langs boven naar omlaag geworpen te te worden met de schop? wordt voortgezet.) Wij hebben rekening gehouden van de verkleefdheid der werklieden, door de stad gebezigd aan de afbraak der oude Tempel poort. Als wij de uren rekenen aan 25 centiemen en geene rekening houden van het buskruit noch van de toezienerskosten, ieder voort- gebrachten kubiekmeter steenbrokken kost van 4 fr. 50 tot 5 fr. De stad vermaakt hare wegen met dit gruis, en zij doet wei, maar 't is nog al duur, aangezien dat me i gestadig die mate rialen kan bekomen aan 2 fr. 50 tot 3 fr. den kubiekmeter. Leven onze wijze en spaaarzame bestuur ders De 6000 ballekens door den Gemeente raad van Yperen gestemd, voor zekere wel denkende maatschappijen en drukkers, moe ten nu gesmolten zijn. Het is waai dat de klerikalen een deel van hun programma getrouw uitvoeren. Er zijn geene feesten te kortde werk man die nog niet kan drinken zal het wel haast kunnenMaar waar onze mees ters hunne beloften niet houden is van tal rijke fabrieken in de stad op te richten. De minderen leeren lachen en leute ma ken is welmaar trachten hen een regel matig en duurzaam werk te verschaffen ware veel beter. Wat zeggen er onze zedepi êkers van Verstandige gazette, beminnelijk blad, ziedaar reeds sedert de werken van den Toren van Babel begonnen zijn dat wij u uitdagen op onze vra gen te antwoorden't is reeds bij de drie maanden geleden dat gij lachtet en spottet, gelijk een klein zotje, in koddige samenspraken. Altijd bereid scheldwoorden en las ter te werpen wanneer gij hoopt het onbemerkt te kunnen doen, ontvlucht gij alle bespreking en gij blijft stom als een visch zoodra uwe sluiksche handelwijze gekend is. Gelijk het keffertje, dat, al blaffende, tusschen de beenen van den voorbijganger loopt en met zijnen staart tusschen zijne pooten vlucht zoodra deze zich om keert. Is het misschien zeker gezegeld pa piertje dat u tot antwoord dient Welnu, daar lachen wij fijn mede, wees er zeker van. Veleden Zondag vierde de eeuwen oude Koninklijke Gilde van S' Sebastiaan weeral feest, zooals zij alleen dat kan. 't Gold het zestigjarig jubelfeest van den alom geachten heer Bouckenaere als li l der Gilde. Ten 3 ure werd de eerbiedwaardige jubi laris door de heeren Vice-President en Se cretaris uit zijn huis in rijtuig afgehaald en naar de puik versierde zaal gebracht, waar de Gilde voltallig op hem wachtte o,n hem hulde en gelukwenschen aan te bilden. Zijn puik gepenseelde beeltenis werd hem tevens aangeboden. Onze lezers weten reeds dat dit kunststuk het werk is van den heer kunstschilder Monteyne van Poperinghe. Het is een portret treffend van gelijkenis en echte kunst. Na de speech van den heer President Ridder Kar. Hynderyck, antwoord de de heer Bouckenaere in zeer gepaste en gemoedelijke woorden. Heildronken volgden en er werd getikt en menig fijn glaasje ge ledigd op het heil van den jubilaris en van de Gilde. Heel de zaal was vol begeestering en den heer Bouckenaere diep bewogen over zooveel blijken van genegenheid en achting. Dan trok men ter pers voor de schieting. De eenige prijs was het mooi kunststuk, ten geschenke gegevén door Z. K. H. Monsei gneur den Graaf van Vlaanderen. De acht bare Jubilaris heeft de eerste schoot gescho ten, die begroep werd met een hartelijk en algemeen hoera! De vogel werd, tijdens den 4" toer, door den heer Cyr. Janssens afge schoten. Hij won derhalve een zilveren ta felgerief en het recht het prachtige Kunst stuk, geschonken door Z. K. Hoogheid, een jaar te zijnen huize te houden. Het feest is opperbest gelukt en heeft bij allen een zoet en onuitwischbaar aandenken nagelaten. J.l. zondag stak heel St Pieterswijk in hun beste pak. De driekleurvaan wapperde aan alle gevels; en versiersels alom. Ook 't gold mooie feesten. Alles is goed van stapel geloo- pen, behalve de prijskamp in 't visschen die aan gemis van orde en regeling veel te lijden had en heelemaal van de brug in 't water gevallen is. De prijzen zijn moeten verlot worden. Daar werd zelfs luidop gekrakeeld en bovenarms op getroefd. Er was buitengewoon veel volk op de been. In heel de Rijselstraat was het als processie van volk en in 't St Pieterskwartier ver drong men elkander dat het zweet van de gezichten leekte. De verlichting en 't vuurwerk waaren prachtig en heel wel gelukt. De lichtstoet integendeel, was eene karavaan van 't laagste gemoen. Dat was afstootelijk ruw onzedlijk. 't Was betreurenswaardig. 's Maandags lokte de opstijging van den luchtbal weeral veel volk uit. De inwoners dier wijk hebben zich naar hartelust ver maakt en de neringdoenders verdienden een mooi stuiverken. Wij gunnen 't hun van harte. Maandag laatst om 3 ure had de plechtige prijsuitreiking plaats aan de leerlingen der betalende Stadsschool voor Jufvrouwen, be stuurd door Mevr: Juncker. Het was een heel mooi feest, dat een uitmuntenden bijval genoot. Er was veel volk aanwezig en ieder een heeft er zich kunnen overtuigen dat die Jufvrouwen daar eene uitgelezene opvoeding en een stevig onderricht genieten en de damen Bestuurster en Onderwijzeressen flinke kinderopleidsters zijn. Er werden twee puike koorzangen, een Vlaamsche en een Fransche gezongen door de Jufvrouwen der lagere klassen. Beide kooren werd knap en onberispelijk uitgevoerd en warm toege juicht. Maar wat vooral aandoenlijk heeten mag, ,t was de Retrains du Jeune age kindertooneeltjes, vertolkt door de kleintjes van den kindertuin, niet grooter dan dat. Hoe is't mogelijk zulke mooie en ingewikkelde tooneelljes aan te leeren aan die kleine bubel- kes, derwijze dat er geen enkel opmerkings- k® op te maken viel. Met welke taaie vol harding, met welk grenzeloos geduld en met welken takt moeten die damen niet begaafd zijn om tot dergelijke uitslagen ie komen, 't- Is ongeloofelijk 1 Eere aan die knappe, uitstekende werk sters op den akker van onderricht en opvoe ding, dien zij zoo vruchtbaar weten te ma ken en een driedubbel Goedheüaanhaar en hare alzijdig ontwikkelde kweekelingen! Gelunkige ouders, die zulke uitstekende Meesteressen aan hunne lieve dochterkens bezorgen kunnen 1 Krij eieiiïra gen In het opschrift van de poststukken voor troepen van de Is en 2S Lcgerafdeeling en die deelnemen aan de groote oefeningen moet, van 1 tot en mot 12 september, geene plaats van bestemming staan.In het adres geeft men enkel op: het Nr van het regiment, het bataljon en de compagnie of het Nr van de batterij, het eskadron, de kolom, enz.), met de duidelijk geschreven melding: T of 2* Legerafdeeling Elke dag; neemt het Hoofd van den post dienst van het Leger de noodige maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen dier twee afdeelingen te doen toekomen. BURGERSTAND. van den 16 tot den 23 Oogst 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 2. Huwelijken Courtrez Achille, schrijnwerker, en Van- assche Eugénie, zonder beroep. O veelij deus Lemahieu Pieter, 65 jaren, landbouwer, echtgenoot van Leclercq Clémence, St Jacobs buiten. Breemersch Louise, 19 jaren, kloosterlinge de Stuersstraat. Sarnyn Stephanie, 51 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Smeets Willem, Meene- straat Lefever Marie, 55 jaren, zonder beroep, ongehuwd, St Goddelievestraat. Nevejans Marie, 72 jaren, zonder beroep, weduwe de Courtrez Louis, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 3. Vrouwelijk id. 0. Dinsdag laatst werd aan de heeren leden der liberale Philharmonie een overheerlijk feest aangeboden door hunnen voorzitter d'heer Julius van Merris, oud-volksvertegen woordiger, op zijn prachtig kasteel der Lovie Ter dezer gelegenheid was uit de gansche omstreek een overgroote menigte volk naar de Lovie toegestroomdook was het feest aldaar wonderenswaardig. Stellig is het dat geene kosten werden ge spaard noch voor het Japaansch luchtfeest, noch voor het grootsche vuurwerk dat werd afgeschoten, en de feerische fakkeltocht ■waarmee het feest eindigde. Nooit hebben wij in Poperinghe iets dergelijks bijgewoont. Eere zij dus aan den heer Van Merris die zoo mildig zijne fortuin tot winstgevende feesten voor zijne medeburgers weet te besteden, Allo dan, klerikale truters uit het stads bestuur wanneer zult gij het voorbeeld van den heer van Merris navolgenwij betalen contributien genoeg opdat gij wat stadsgeld (niet van het uwe) voor volksvermaken zou besteden. van den 15 tot den 22 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 3. Vrouwelijk 3. HUWELIJK EN. René Herkelbout, huurhouder te Rous- brugge en Romanie Devys, dienstmeid te Poperinghe. Sterfgevallen. Dumelie Karei, 76 jaar, weduwenaar van Fidelia Iiovaer, Boescheepstraat. -DeGryse Franciscus, 78 jaar, weduwenaar van Joan na Adriaen, Potteslraat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht, 1. Vrouwelijk id. 1. Groote werken aan de Maelbeek. Twee slaclitoiFcrs. In de Portaelsstraat, te Schaerbeek, op eenige minuten afstand van de statie, worden groote werken uitgevoerd aan de Maelbeek. M. Blaton-Aubert is er de ondernemer van. Men is begonnen verscheidene afvoerbeken te graven, welke in verbinding werden ge bracht met't hoofdkanaal (égoüt collecteur). Vrijdag namiddag, ten 4 u. 50 m., stortte eensklaps het welfsel van dit hoofdkanaal in. Twee werklieden werden onder de puinen begraven. De andere werklieden, bijgestaan door de zonen van M. Blaton-Aubert, die de werken bestuurden, door M. Blaton-Aubert vader, die spoedig ter plaats was, en door de vrij willige pompiers van Schaerbeek gingen zeer spoedig en met een prijsbaren moed tot de reddingswerken over. Het welfsM was ingestort op eene lengte van 6 meters. Het hoofdkanaal heeft eene middellijn van 4 meters 50. De eerste werkman, die boven werd g#=

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2