MUZIEKFEEST Vrijzinnigen Volksbond op den Zillebeek Vijver. Op Zondag 15 September, ALGEMEENS VERGADERING. De naapers. Concert der Oud-Pompiers. Eene ziuuelooze. Eene dolle koei. Algemeeiie wedstrijd voor middelbaar onderwijs. STAD YPEREN. Morgeu Zondag 15 September 1895 Opstijging van den Luchtbal Burgerstand der Stad Poperinghe. van dan 5 tot den 12 dezer maand. Eene schildersrekeninge van den ouden tijd. Letterkundige studiën, wm Alen heeft aangekondigd dat in Henegauwen de «grève der scholie ren tegen de catechismusles zou aan- gepredikt worden, dat de kinderen de school zouden verlaten zoodra de pas toor binnen komt. Dit zal niet noodig zijn. Wanneer er geene kinderen zijn om naar zijn sermoon te luisteren heeft de priester het recht niet den voet in de school te zetten, zoomin als wie ook. Overal dient deze grève ingericht te worden en in steden als Brussel en voorsteden, Antwerpen, Geut, Luik enz. zal het zwart goedje buiten de officiëele school gehouden worden. Zoo doende zal de wet van 1895, zoomin als die van 1842 haar doel bereiken: verpaapsching der jeugd. sï o. om 8 ure stipt 's avonds, in het lokaal ZIL VEREN HOOFD, DAGORDE: De Gemeen!ekiezingen. Voor het Bestuur Eug. Vandermeersch. A, Criem. De waterwerken. [vervolg). Deze week hebben wij niet veel le zeggen over het nakomen der voorschriften- van liet lastenkobier,- doch wij veroorloven ons le doen opmerken dat de aardewerken, die reeds zooveel ten achter zijn maar altijd voort blijven aanslepen; zij gaan vooruit gelijk een bundel hooi tegen wind, zooda nig dat men op acht dagen tijds nauwelijks een klein verschil kan bemerken. Het publiek, dat toch niet dommer is dan onze grappenmakers van 't stadhuis, schok schoudert met medelijden en aarzelt niet te zeggen: Dit een werk dat bij openbare aanbesteding moet verricht worden?-- Allo dan! zou men in tegendeel niet veel eer gene gen zijn te verzekeren dat het in daghuur gedaan wordt En de oolijkaards van 't stadhuis worden eens ferm door den hekel gehaald. (wordt voortgezet.) Het vertrek der oud-pompiers naar Oost ende en hunne blijde terugkomst hebben zoodanig opdezenuwen derkaloten gevrocht, dat zij noch rust noch duur hadden tot zij eene dergelijke betooging konden op touw zetten. Daarom riepen zij hunne mannen bijeen en boden hen een reiskaartje gaan en keeren aan voor den geringen prijs van 1 fr70. De maatschappij zou het te kort aangevuld hebben. Welnu, niettegenstaande al hunne pogingen, al de opofferingen welke zij zich getroostten, was er hij bet vertrek nie mand die de Bauwe kousenpardon, ik wil zeggen de groote Fanfare iergezelde, buiten twee leden der commissie, die schenen beschaamd te zijn over die fiasco en in plaats van achter de muziek te gaan, op het trot toir volgden. Aan de statie stonden hen een 150 tal menschen af te wachten, uie van de gele genheid gebruik maakten om goedkoop een uitstapje te doen. Zoodanig dat er in alles 300 kaarten verkocht werden, betgeen zeer onbeduidend is, als men denkt dat de groooote fanfare samengesteld is uit 130 Leden. Hoe de Groooote Fanfare het te Oostende gesteld heeft, kan men raden naar het ver slag dat wij over bun verblijf in Kortrijk vernomen hebben. Het Journal d'Ypres belooft ons een omstandig verhaal in zijn naaste nummer, en wij verwachten ons aan zoovele leugensals.woorden. Nu, indienzulks hen voldoet, wij hebben er vrede mede, want wij herinneren ons de spreuk: wie zich zelf kittelt, lacht als hij wil. In alle geval de terugkomst was niet te v rgelijken, bij deze der Oud-Pompi -rs. Een 500 tal menschen, waaronder vele vrouwen en kinderen, waren hen komen afhalen. Maar men zocht te vergeefs naar den geest drift die bij de inhaling der Oud-Pompiers heersente. Allen stapten stilzwijgend door de straat, het geleek veeleer eene begraving dan eene blijde intrede. Ook hebben de ka- loten zich wel gewacht eene straat of twee te doorloopen, zij gingen al druipneuzen van de statie naar hun lokaal en zij zegden in hun eigen: Wij zien wel dat onze haring hier niet braadt. 'K Geloof het wel, het zijn toch maar' naapers. Het Poneert dal do Maatschappij der Oud- Pompiers verleden zondag in haar zomer- lokaal De Citadel gegeven heeft, is bijzonder wel gelukt en heeft den leden zeer wel be vallen. De verschillende stukken van bet programma zijn meesterlijk uitgevoerd ge weest en bet laatste stuk: Cycle paper- kunt gecomponeerd door den lieer H. Moer man, muziekmeester der maatschappij, heeft zooveel bijval verworven dat er geen einde kwam aan het gejuich en hut bisroep der toehoorders. Het volkslied, dat ook door M. Moerman is geschreven, verrukte de menigte en de vrooiijkheid stond op alle wezens te lezen O:.noodig te zeggen dat er geen volk te kort was, honderden menschen verdrongen zich in den grooten hof der Citadel en de telaatkomers hadden moeite eene plaats te vinden. Het dansfeest dat op het concert volgde had evenveel bijval. De dansers huppelden, zweefden, sprongen en flikkerden dat het een recht plezier was, en het scheen hen dat het feest te vroeg eindigde ofschoon het or kest, op algèmeene vraag, nog eenige dansen meer gespeeld heeft dan het programma voorhield. 4 Onze beste gelukwenscben aan de heeren inrichters van het feest, aan den onvermoei- baren muziekmeester, M. H. Moerman, en aan al de muzikanten voor den ijver en vlijt dien zij aan den dag hebben gelegd. Nu, het is niet te verwonderen, het geilt hier immers de maatschappij der Oud-Pom piers. Dinsdag 11. heeft de genaamde C. Borre- man, in eenen aanval van zinneloosheid, in het water gesprongen b:j de Rijselpoort. Zij zou onvermijdelijk verdronken zijn had een persoon, gekend onder don naam van den fourierhaar niet achterna ge sprongen en op gevaar van zijn leven er niet in gelukt haar aan wal te brengen. De ongelukkige is in het zinneloozenge- sticht opgesloten. Deze week kwam een jongen met eene koei naar de stad, toen het beest eensklaps verschoot, en zich uit de handen van haren leider wist te onttrekken en op de vlucht ging. Eene groote menigte, waaronder vele beenhouwers en jongens, achtervolgde haar tot op de wandeling, waar zij heen gevlucht was. Het geschreeuw der vervolgers diende slechts om het beest woedend te maken en men is verplicht geweest, om alle verder gevaar te ontwijken, haar met geweerscho ten tedooden. Eersten graad 1895. UITSLA G van de bijzondere wedstrijd voor de vlaamsche taal, leerlingen der 2de voormalige schoolwelenschappen. De leerling M. Aug. Joye van het Col lege de V Union heeft eene tweede eer volle melding bekomen met 68 punten op 100. Hij bekleed de plaats op 96 ingeschre ven medekampers. UITSLAG van den wedstrijd in wis kunde van de 4e hedendaagsche school welenschappen. De leerling Decoodt Léon, van het Collége de l'Unioii 68 punten op 100. Hij bekleed de 8e plaats op 185 meiekam pers. Wij bieden aan deze twee jongelieden onze vurgiste gelukwenscben. Dezen uilslag strekt hun tot eer. Zij b wijzen ook dat het College de l'Union nauwelijks sedert twee jaren gesticht reeds in staat is te wedijveren met andere middelbare onderwijsgestichten van in graad des lands, er: hel vertrouwen des huisvaders verdient. M. Vanderstigchele G-., prof-ssor in 't Collége de l'Union, komt met bijval voor de Jury van Gent zijn exuam vari doktor' in Natuurlijke Wetenschappen af te leggen. Wij wenschen den jongen leeraar geluk, moge hij eene lange en voorspoedige levens baan in liet professoraat hebben. om £5 oren, LUISTERLIJK EE FORMIDABLE GEVOLGD VAN DANSPARTIJ en verlichting van de Vijver. AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'afli- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres recus, lui font espérer urie bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmu lestraat, leperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangune orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëutschap .verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigde l tienden, Dixmudestraat. BURGERSTAND, van den 8 tot den 15 September 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. IIu welï j ken Lowagie Ilenri, werkbaas en Roose Césa- rine, kleermaakster. Dalle Julien, landbouwer, en Vanrats Palmyre, landbouwster. O verlij deus Schoonheere Hélène, 10 jaren, scholier- ster, M eenestraat. Fauvaert Clémence, 79 jaren, zonder be roep, weduwe van Herman Louis, Rijsel- stiaat. Roussel Emérence, 71 jaren, zonder be roep, weduwe van Baus Charles, Rijselstr. Kerrynckx Eugenie, 29 jaren, dienstmeid ongehuwd, Meenestraat. Bardyn Marie, 29 jaren, kantwerkster, echtgenoote van Buseyne Isidore, Schutte- laarstraat. Markey Pierre, 84 jaren, zonder beroep, 'weduwenaar van Deneckere Adèle, Hout marktstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. GE BOORT EN. Mannelijk 6. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. Josef Baert, schilder en Irma Gillioen, mode werk ster, beide te Poperinghe. Sterfgevallen. Jufvrouw Maria Josephina Valcke oud 15 jaren, groote markt. Haghebaert Leopold 67 jaar, echtgenoot van Virginie öaelen, Sectie C. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 4. Jakob Rysselberghe was de schilder van de kerke van X.... zeker jaar dat hij in de kerk «at gewrocht hadde eischte hij voor dagloon en leveringen 92 Brabandsche gul dens en 16 stuivers. De kerkmeesters vonden dat dat zoodanig vele was, en zij verzochten meester Jakob Rysselberghe daar eene gedetailleerde re- keninge van te geven, om te weten hoe en waarom hij 92 Brabandsche guldens en 16 stuivers veidiend had. Meester Rysselberghe zetle hem aan het werk en 's anderdaags ontvingen de kerk meesters de volgende rekeninge DEBET de heeren kerkmeesters, als re genten der kerkfabriek van X. aan Jakob Rysselberghe schildersbaas als volgt, alles in brabantsche guldens stuivers en deniers, gerekend en geteld. 1° De tien geboden Gods merkelijk ver beterd en netjes vernist 5-12 6. 2° Pontius Pilatus schoone gemaakt en een nieuwe band aan zijne mutse geschil derd 3 6 3. 3° Den haan van St. Pieter een 'nieuwen sleert ingesteken, zijne kam rood geverwd nieuwe slingers onder den bek gehangen en eenen nieuwen poot aangezet 1-7-3. 4° Een moordenaar aan het kruis vastge maakt en een nieuwen vinger aangezet2-3-6 5° Den linkel vleugel van den engel Ga briel verguld en nieuwe slagpennen iDgeste- ken 14-17-9 7° De dienstmeid van den opperpriester Caïphas gewasschen en blanketsel op bare kaken geleid 2-10-0 7° Den hemel vernieuwd, eenige sterren ingesteken, de zonne verguld en de mane gekuischt 7-14-6. 8° De vlammen van het vagevuur ver nieuwd en eenige zielen gerapareerd die half verbrand waren 4-6-2. 9° Het vuur van de helle herschilderd en geweldiger gemaakt, Lucifer een nieuwen steert ingezet, zijn linkerpoot gerepareerd en verscheidene nieuwe ketens gemaakt om de duivels en de verdoemden le binden 7-10-3 80° Het hooi en strooi vernieuwd van den ezel en den osse in den stal van Bethlehem en eene nieuwe sporte in de kribbe gesteken 3 gulden. 11° Den tabbaard van Herodes nieuwe boorden aangezet en nieuwe koperen knop pen aan den jupon van Annas gezet 6 gul dens. 12° Tobias op reize met den engel Raphael een paar nieuwe geiten aangedaan en nieuwe riemen aan zijnen ranselzak gezet 2-0-6 13° Den ezel van Balaam- zijn plekken uit- gezeept, zijne oorens gekuischt en zijne ijzers vernieuwd 3-6-0. 14° Den heiligen labt-r gekuischt, gekamd en gewasschen, en een stuk in zijnen broek gezet. 8-5-0. V A IV YE'Eïl. door Max Rooses. Gent, Ad. Hoste, 244 blz. 16° 2.50 fr. Dat de Franschen zich verhoovaardigen op hun nen Ch. Aug. Sainte-Beuve en de Noord-Nederlan ders op O. Busken Huet, wij, Vlamingen, kunnen met niet minder rechtmatige fierheid wijzen op Max Rooses, bij wien de censor in zake Fraaie Letteren nog samengaat met een uitstekenden cri ticus op het gebied der Beeldende Kunsten, en daarom durven we den naam van onzen landgenoot onbeschroomd nevens dien der twee gezaghebbende critici uit den vreemde plaatsen; meer nog: in het Noorden geldt de zienswijze van Max Rooses zelfs als autoriteit, wanneer hij over oude Hollandsche Meesters of over Zuidnederlandsche, literatuur spreekt; daarvan kunnen zijne bijdragen in Else- vier's geïllustreerd Maandscb'ift, evenals zijne ar tikels in Gids en Nieuwe Rotterdammer schitte rend getuigenis afleggen. Én dit ook doet het boek, dat vóór een viertal maanden bij Ad. Hoste, te Gent, het licht zag en zeven grondig uitgewerkte studiën bevat over D. Sleeckx, Pr. Van Duyse, J. De Geytes-, J. Van Beers, H. Swarth, de Jongste Richting inde Nedl. poëzie en de Kalewala, het volksepos der Finnen, studiën, welke voorafgaandelijk verschenen in De Gids, Het Nederlandsch Museum, De Nederland se lie Dicht- en Kunstholle of De Nieuwe Rotterdam- sche Courant. Trachten wij van het boek eene korte ontleding te geven, welke noodzakelijkerwijze onvolledig moet wezen, omdat het ons onmogelijk is, in enkele beschouwingen samen te duwen, wat de schrijver in ettelijke bladzijden zoo heerlijk uiteenzet en door menige citaten bewijst. Sleeckx' beteekenis, in onze Letterkunde, valt zoo niet dadelijk vast te stellen. Zijn wezenlijk kenmerk is bezadigd realismehij zoekt menschen naar het leven te schetsen, alledaagsche personen

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2