YAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. J Bericht aan de Kiezers, Ach wat is de liefde Tiende jaar. Zaterdag 21" September 1895. Nummer 38. Kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897. De Schoolwet geteekend door den Koning. De wet op den tabak. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden -eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicüê, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Gelijkvormig de voorschriften van art. 73,titel III, der nieuwe stemmings- wet, moeten al de reklamatiën, waartoe de herziene kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1898-1897 ter inzage van het publiek neergelegd sedert 3n September laatst (art. 69) zouden kunnen aanleiding geven, aan hei Gollegie van Burgmeester en Sche penen besteid worden uiterlijk den 3Ien der maand October naast. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekla- matie te hebben zich zonder uitstel aan te bieden hetzij ten stadhuize, hetzij ten bureeie der liberale Asso ciatie, Seminariestraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags, ('s Zondags uitgenomen)' Elk zegge het voort. De houding der liberalen. 1879-1895 Zooals wij het gezegd hebben, en zooals reeds aangekondigd werd vooraleer het feit voltrokken was, heeft de koning de schoolwet getee kend. Heden, worden de wijzigingen aan de schoolwet van 1884, door den Moniteurhet Staatsblad, afgekon digd en zullen dus kracht van wet gaan bezitten. Het oorlogstuig, uit haat van het Zie, ik heb somtijds dagen dat ik 't huis blijf.... Bijzonder als 't regent als er in de lucht van die zwarte wolken drijven, die u bezien als of z'u wilden opetenen dan ben ik tristig; ja, somtijds zoo lastig dat 'k met mijn lijf niet weet waar blijven.... Mijn vrouw is dan ook lastig en.... dat is iet als die lastig is.... dan is ze zoo plaisant als een zielmis!.... De kinderen spelen ook al op op hunnen poot, en als die waterzeu be gint.... wat belieft u?.... Ze spelen school onder mijnen besten parapluize gooien de koppekens van de schouw; ze trekken mij nen trouw frak van den nagel; ze rijden baantjes in den gangdaar valt er een 'nen bloedenden neus... boef!.... daar hebt ge seffens zoo een aangenaam muziek, dat er Meyerbeer zijn ooren het vliegende ftirsijn zouden van krijgen. Kom zeg ik, dat duurt daar te lang, en ik zal m'er eens meè gaan moeien! Ja, dan krijg ik mijn vrouw op mijn lijf..... He wel!wat zou ik nu officieel onderwijs opgericht en ter spijt der grondwet, wettig verklaard, zal dus door de fanatieke klerikalen gaan in werking gesteld worden. M. Bara heeft op meesterlijke wijze betoond hoe dit oorlogstuig, wanneer het in handen van sommige lieden valt, gevaarlijk kan worden voor Schepter en Kroon, ja voor 's lands instellingen. Met dergelijken stormram gewa pend, zouden de socialisten alras onze vermolmde grondwet hebben stuk gebeukt en eene nieuwe naar 't hart van Marx, Bebel en Lasalle, hebben opgericht. Wie zal er de gevolgen van dra gen. Onder alle opzichten is de school wet slecht, verderfelijk, gevaarlijk. Alle vaderlandslievende Belgen de fanatieke lummels wier vaderland te Rome is, daargelaten,zullen be treuren dat de koning die wet hebbe bekrachtigd, vooraleer hierover de denkwijze der meerderheid van het volk, waarover hij regeert, te heb ben afgewacht. De gemeentekiezingen staan voor de deur: zou het hem zoo moeilijk geweest zijn een paar maanden nog te wachten Men kan inbrengen tot veront schuldiging des konings dat hij zich in een toestand bevindt die alleszins niet gemakkelijk is. Van den eenen kant eene weerderheid, die eerder machtig is in schijn dan in werkelijk heid, mits alles van de balloteering afhing of zij al of niet verdween om minderheid, die zich opentlijk den vijand van 't koningdom noemt en be- doen?.... kwaad worden?.... Neen, ik hoü m'in en trek naar mijnen zolder; daar val ik in eenen versleten fauteuildat's te zeggen een biezen stoel met een houten kus sen; en 'k neem een boek!.... ja dat gaat ook al niet, als ik lastig ben; mijn oogen schemeren en de letters dansen eenen moed willige menuet!.... Ik werp het boek weg en ik verzink in gedachten.... gedachten.... ja en dan doe ik iets van denken dan zie ik heel de wereld van binnen, alies van 't be gin tot het einde, de schepping tot het leste oordeel toe; en ik roep uit; wel, wel! wat kraam is de wereld toch! dat ik onzen lie ven heer was, ik vouwde za op en stak ze weêr terug in mijnen zak.... Ziet de men- schen daar eens woelen, wat wormen Houdt u stil en gerustMaar neen dat loopt, dat reist, dat vecht, dat slaat malkander dood, dat studeert en knoeit, dat filosofeert en zit te droomen dat ze hersenen krijgen zoo ziek als een eiersaus en 'nen kop gelijk een vierkantige ronde van 't verstand. En waarom!.... voor het geld? Neen dat is er maar voor een klein gedeelte tusschen, maar reid is den troon om te klinken. Hadde Leopold II, zooals in 1857, slechts eene zuivere liberale, be houdsgezinde partij voor zich gehad, wij zijn overtuigd dat hij, niet alleen die wet niet zou bekrachtigd hebben, maar reeds lang, de kamers ontbon den had, om de goed- of afkeuring van 't volk over dit ontwerp te bekomen... Men heeft al het oud ijzer uit col- lectivistische bazars, de spoken uit de anarchistische hel en de schrik beelden van 't integraal socialisme uit den hoek gehaald, om 't handtee- ken des konings af te persen. Zij hebben het bekomen. Al wat er kan gewenscht worden tot heil van 't land en sociaal welzijn is, dat de klerikale partij worde om geworpen vooraleer de schandalige wet die men in voege brengt, hare vruchten hebbe afgeworpen. Wij, liberalen, zullen den Koning niet met den dood bedreigen, omdat hij de schoolwet teekende. Wij zullen niet schrijven met den pastoor sena- teur, in den Constitutionnel van Hasselt in 1879 Sire, wij verlaten u en zoo ooit den schepter in uwe hand wordt ver brijzeld, hoeft ge bij ons geene verde digers te komen zoeken». Neen, de taal die wij voeren, blijft eerlijk, deftig en eerbiedig. Wij spreken niet van koningsbloed te vergieten, zooals het blad Ridder Geeraart van Geeraardsbcrgen wij zullen niet zeggen met L'Escaut van Corremans Sire, gij zijt een mil- lioenendief Neen, aan onze taal in dit geval kan men oordeelen, langs welken het grootste gedeelte is voor de vrouwen! Ja, op dees wereld, al de mannen Geraken een voor een in 't net, Ja, ja, die vrouwen spelen al een felle rol in de brouwerij van de wereld; ze zijnde schuld van ailes; van den duren tijd! van den oorlog!.... van.... ik moet mij tegen houden, want ik ben al erger opgewonden als een achtdagen werk. Dat ik alleen mees ter was, ik deed.... maar neen; ik hoor weèr en inwendig stem, ik geloof dat het mijn hart is, dat spreekt en zegt, houdt u tegen, 't zijn toch zulke lieve mollakens Mollekens?.... wel ja, da's waar, het zijn mollekens.... ook mag ik ze niet bezien of ik zou ze opeten met salaad, gebakken, ge- braaien, gestoofd, ruw ook al.... Welaan 'k heb ongelijk van er kwaad op te zijn,.... Waar zou het optrekken als er eens geen vrouwen waren? Tegen wie zouden wij dan kant de ware behoudsgezinden ge schaard staan. En nu, moeten wij met de armen gekruist blijven in tegenwoordigheid van dien aanslag op de gewetens vrijheid?... Neen, de klerikalen hebben het gewild, de schooloorlog moet herbe ginnen en heviger dan ooit In onze scholen der groote steden zal en mag de polotieke makelaar der regeering den voet niet zetten. Niet een ouder zal gedoogen dat een gekruinde politieker propaganda make in de scholen om een wanke lend ministerie te ondersteunen. Wie aan zijne kinderen den cate chismus wil laten leeren, sture ze naar de kerk. Daar is de plaats om de leering van God te onderwijzen In de school, kweekt men burgers en maakt men de kleinen bereid voor den struggle for life Allen meegewerkt, alle handen in een, propaganda tegen propaganda gesteld!... Den zwartrok buiten de klassen gehouden onder den ouden kreetde pastoor in de kerk en de meester in de school! Zoo meende het de vader van Schollaert; zoo moeten alle Belgen het meenen!... De invoerrechten vermeerderd. De cigaren en cigaretten, zullen 500 frs de 100 kilos betalen. De an dere verwerkte tabak, er bij begre pen de uittreksels fpraiss) 120 fr. De niet verwerkte tabak, zonder ribben, 75 fr., met ribben 50 fr. Het accijnsrecht. De fabrikatie van tabak is aan een lachen? Met wie zouden we dan trouwen? Met wie zouden ws dan.... toe, toe, 'k ben blij, dat 'k ze zie, die lieve poezen!.... En als men het wel overweegt, dan kunnen zij er toch niet aan doen, dat ze zoo net zijn, dat 's onzen lieven heer zijn schuld. Waar om heeft hij er zulke verleiachtige duifkens van gemaakt?.... Dat het groote, leelijke dromedarissen waren, 'ne mensch zou zeg gen och Kom! Maar die lieve smoeltjes!... dieoogskens! die.. wie kan daartegen....? dan ligt mijn hart in al zijn handen te klet sen van vreugd.... Neen, ik beschuldig de vrouwen niet meer; wel ingezien, da man nen zijn de schuld vau alles,- wij zijn te zwak, daar zit heel de knoop in; dat de mannen eens wat struischer van gemoed waren, ge zoudt er eens een wereldje van zien.... Maar begint u eens struisch te hou den, als ge bij eene lieve poos komt. Aan de liefde daar is niets aan te doen; al waart ge 'n vent gelijk Ons Liefvrouwen toren.... De liefde is al een aardig ding!... en ze zeg gen nochtans, dat het een klein ding is de liefde! (Wordt voortgezet). HET WEEKBLAD .jBOr—i». Dat ons de vrouw weet te spannen, Hoe goed dat men er ook op let Ge ziet een blos op hunne wangen Ze lachen en zeggen dit of dat Ge blijft in 't minnegaren hangen En zijt een vogel voor de kat v

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1