TENTOONSTELLING Hofbouwvoortbrengselen STADSNIEUWS. BERICHT. GRONDWETTIGE VEREENIGING De waterwerken. Groot feest. Werk in de stad. Dansfeest. Notarisschap. op 29,30 September en 1 October, Burgerstand der Stad Poperinghe. Meenen. accijnsrecht onderworpen. De niet gsfabrikeerde inlandsche tabak zal 30 fr. de 100 kilos betalen de uitlandsche dezelfde som, plus het tolrecht. Al de tabakfabrieken zullen onder toezicht van den Staat worden ge plaatst. Vergunningsrecht. Een vergunningsrecht voor al wie in het groot of in 't klein, handel drijft in tabak wordt ingesteld. Het vergunningsrecht moet in eens en op voorhand worden betaald, de nieuwe zoowel als de oude hande laars en kooplieden zijn dit recht schuldig. Ook hotel- en koffiehuishouders die cigaren verkoopen zullen het recht schuldig blijven. Boeten. Die worden in massa toegepast. Er zijn er voor iedereen, gaande van 250 Irs. tot 20.000 frs. Geen klein biereh! Mitsgaders die bepalingen wordt het accijnsrecht voor de boeren en planters afgeschaft, die nochtans onder de bewaakzaamheid der re geering blijven en zullen moeten ver klaren waar zij met hunnen oogst zijn gebleven of aan wien zij dien hebben verkocht. Hunne boeken zul len ter beschikking van den fiscus liggen. Alsof er ooit een boer aan ge dacht heeft, het boekhouden te prak tikeeren. Gevolgen. Het zullen nu de boeren niet meer zijn die de rechten betalen, maar wel de fabrikanten. We zijn op weg naar de hatelijke regie. Voor den verbruiker, ik en gij, is dit juist hetzelfde... Het half pond zwaren of de zes voor 'nen halven frank zullen er niet minder duur om blijven. bondag naast, September, «ittociit van liet muziek dei* Oiid-JP,ompiei*s. Concerten aan liet Mandelskwartier, aan de Kruisstraat, en aan de ©tea*. Vertrek uit liet lo- kaal den Zalm, te £1 m*e namiddag, VRIJZiraiGE EN DER STAD YPEREN. Algemeene Vergadering der leden van de Vereeniging, op Maandag toe komende 23n September, ten 8 ure 's avonds, in het lokaal van den Zalm. DAGORDE Gemeente kiezing. Gij wordt verzocht diegenen uwer poli tieke vrienden, die op de lijst der leden van de Vereeniging nog niet zijn ingeschreven, uit te noodigen u tot deze vergadering te vergezellen ten einde er zich te doen in- teekenen. [vervolg). Wij vernemen dat deze week 67 kubiek- meters grondwerk ziju vervoerd geweest, en dat de Toren van Babel goed vooruit gaat (I). Hij zal nog voltrokken worden vóór 't jaar 1900. Men is nieuwsgierig te weten waar de toeganggrille zal geplaatst worden Dit laten wij God en den molenaar beant woorden. Onze bugervader, die deYperlingen altijd en in alles zoo genegen is heeft sedert drie maanden 50,000 kilogr. steenen boord sels doen leveren door den voorzitter der Katholieke Wachten dit werd gedaan uiterhand, zonder aanbesteding. Die heer heeft EEN steenhouwersgast en is slechts sedert vier maanden als marmer bewerker gesteld. Hoeveel hebben de herstellingswerken ge kost van het huis, dat destijds bewoond is geweest door den heer Ingenieur Leboucq, op de Gerechtshofplaats, dat de stad heeft doen schikken voor-den gemeente-ontvanger en welk thans uiterhand verpacht is aan een hijzonderen Hoeveel zullen de herstellingswerken kos ten van het oud hotel Hynderick, in de Hondstraat Hoeveel zal de afbraak der Tempelpoort kosten 0! welke verkwistingen! Al die wer ken worden gegeven aan politieke vrienden, zonder aanbesteding, en zijn gedaan in daghuur 't is 't geva! van te zeggenmin politiek en beter bestuur Wij hopen, voor onze partij, dat de verstandige stilzwijgendheid der kle rikale drukpers over al de artikelen die in onze kolommen verschenen heb ben, zal voortgezet worden. Wij hebben, zonder haat en zonder vooringenomenheid, eene menigte ge wichtige vraagstukken van stoffelijk beiang aangeraakt. De kaioten antwoorden niet uit tak- tiek. Wij iaten hen al de verantwoor delijkheid er van over. De mannen der klerikale partij steunen zich hierop dat hunne lezers geene liberale gazet ten mogen lezen, op straffe van dood zonde. Zij laten hen in de grootste onwetendheid over den handel en wan del waarin hunne hoofdmannen juist de schoonste roi niet spelen. De Yper- sche kiezers zullen oordeelen. Wordt voortgezet). Zondag 11. heeft men den 50n kubiekmeter afbraak gevierd van de oude Tempelpoort. Geheel het plein was vol volk, dat onder 't drinken van een goed glas bier, door de pa ters Discalsen geleverd, zegt men, onze ka- lotenmeesters toejuichte over hunne groote werken. Wij weten niet of onze inlich tingen juist zijn en zijn meer genegen (e gdooven dot het trappistenbier was dat uitgedeeld werd. Wat er van zij, ons stadsbestuur heeft de toejuichingen der menigte wel verdiend. Het is nu vier maanden dat dit werk begonnen is, en de afbraak zal allicht 20 fr. den kubiek meter kosten. Wat het toch is als men zulke schrandere mannen aan het hoofd van een bestuur heeft ügroep aan de Ypersche schilders. YperSingen in het algemeen en gij, schilders, in het bijzonder, juicht en jubelt, er is werk, veel werk, over vloed van werk in het papencollegie van de Meenenstraat, voor al de schilders die geboren zijn te... Veurne. Hoe! gij gelooft het niet?..., welnu 't is zoo zeker ais ik u zeg. En boven dien men geeft die Veurnsche schilders de kost en slapinge in hef coiiegie zelf, om de Yperiingen blind te slaan en hen niet te veel te doen schreeuwen, want, ziet ge, de kiezingen zijn aanstaande en men mag niemand misnoegen. Leve de kalote partij, die Yperen in een luilekkerland ging herschapen Als er ergens een werk te verrichten is doet men vreem delingen komen en de inwoners der sta mogen er op staan zien. Dit zal niet belett n dat onze kadodders toch voor den dag zullen komen met hunne liefde voor den werkman en alle slacht van beloften om uwe stem te bekomen. Maar zendt ze dan ook naqj" Veurne. Morgen Zondag om 8 ure 's avonds, geven eenige liefhebbers van den dans een uitgele zen BAL, met groot orkest, in de Zaal en Hof der Citadelle, buiten de Meenen- poort. 't Laatste feest dat zooveel bijval genoten heeft, nog in geheugen zijnde van de liefheb bers, geen twijfel of zaal en hof zullen te klein zijn. Ingangprijs: 25 Centiemen. M. Vandelanoitte, kandidaat-notaris te Yperen, is notaris genaamd te Vlamer- tinghe, in vervanging van M. Veys, over leden. AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'affl- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres regus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, In de Vereenigde Vrienden, Dixmudestraat. YPEREM. ALGEMEENE DER ingericht door de YPERSCHE H0F30UWMAATSCHAPPIJ IN DE HALLEZALEN, met de welwillende medewerking der stad. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den heer GOETHALS-MOREAU, de Stuers- straat te Yperen. BURGERSTAND. van den 13 tot den 20 September 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 4. Iluvvelïj ken Vanbeylen Alphonse, koetsmaker, en Obyn Marie, naaister. Debreyer August, schoenmaker, en Gon- tier Elisa, kantwerkster. Hierrier Arthur, zonder beroep, en Duthoit Rosalie, herbergierster. Segers Leopold, hovenier, en Vangheluwe Amelie, hovenierster. OverJij (lens Spinnewyn Marie, 92 jaar, zonder beroep, weduwe van Boyava Joseph, Brielen-buiten. Dethoor Daniel, 11 jaar, scholier, Korte Meersch. Vanuxem Lucie, 57 jaar, kantwerkster, ongehuwd, Rijselstraat. Allewaert Frangois, 81 jaar,zonder beroep, weduwaar van Vandermeersch Louise, Rij selstraat. Boussemaere Eugenie, 76 jaar, zonder be roep, weduwe van Breyne Louis, Bollingstr. Oreel Francoise, 77 jaar, zonder beroep, weduwe van Doolaeghe Jan, Meenenstraat. Kinderen beneden de l jaar. Mannelijk geslacht, 3. Vrouwelijk id. 2. van den 12 tot den 19 dezer maand. GEBOORTEN. Mannelijk 5. Vrouwelijk 3. HUWELIJK EN. Alidor Da Jonghe, fabrikant te Kortrijk en Margarita Sabbe, zonder beroep te Pope ringhe. Sterfgevallen. Berquin Henri, 52 jaren, werkman, echtg. van Melanie Plaetevoet, Wijk K. Parein Charles, 80 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Wijk C. Lava Marie, 74 jaar, ongehuwd, zonder beroep, S' Michielstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 0. Zondag 11. heeft er te Halewyn een bloedig gevecht plaats gehad. Ziehier eenige bijzon derheden Twee geburen, Jules Verhaege, wever, 31 jaren oud, en J.-B. Deroy, metser, 27 jaar oud, wonende op het gehucht der Barakken, waren in oneenigheid geraakt. Vrouw Verhaege was aan hare buurvrouw 7 fr. 95 schuldig, deze eischte verleden Zon dag de som terug en daar de eerste aan het verzoek niet kon voldoen, brak er een twist onder hen uit. Welhaast begonnen de twee vrouwen te vechten; vrouw Verhaege werd met slagen en stampen overladen en moest hare woning binnen vluchten. Deroy, die tusschen de vechsters had willen komen, achtervolgde met zijne vrouw de mishandelde tot op den dorpel harer woning. Verhaege was juist 't huis gekomen en op de kreten zijner vrouw snelde hij toe, nam een weversmes van de tafel, liep buiten en bracht Deroy een steek toe in de borst. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed neder. De dader nam de vlucht door de vel den, naast de Leio gelegen, en werd te Boo- sebeke aangehouden; hij werd in het ge meentegevang opgesloten. Daar er Maandag namiddag nog geen be vel van het parket gekomen was, werd hij terug in vrijheid gesteld. Het slachtoffer Deroy was na het onge lukkig voorval opgenomen geweest en in zijne woning gebracht waar hij door dok- toor Pardoen verpleegd werd. De ongeluk kige verkeert iD stervensgevaar. Vrouw Verhaegen is ook bedlegerig, zij klaagt van inwendige pijnen en werd het haar met volle grepen uitgetrokken. Het parket van Kortrijk is ter plaats ge weest en heeft verscheidene getuigen in ver hoor doen komen. Een drama in de lucht. Luchtbalion in brand op 2000 meters hoogte. 4 DOODEN. Verleden zondag moest de luchtreiziger Toulet vier man mede nemen tijdens zijne opstijging in het park der 50" verjaring, MM. Delvaux, koopman, Groote Karme lieten te Brussel, M. C... een photograaf en een engelschman. Door een onvoorziene gebeurtenis kon de oplating van den ballon geene plaats hebben. M. Toulet richtte dus zondag morgen eene bijzondere luchtreis in en gevieren vertrok ken zij uit de Glasblazerij, Oude Graanmarkt te Brussel, ten 9 ure 's morgens. De luchtbal van 600 kubiekmeters inhoud, werd door een goeden Zuidwester wind vooruit gedreven in de richting der Zuidstatie. Ten 11 ure zag men hem hangen boven Hal, op het gehucht Esschenbeek op onge veer 2000 meters hoogte. De Ramp. Eensklaps zagen de buitenlienen die de be weging van den ballon gadesloegen, dat eene groote scheur zich voordeed in het doek en deed de ballon met schrikkelijke vlugheid naar beneden vallen. De Reizigers. Daar het mandje niet meer in evenwicht bleef, kantelden de vier reizigers er over en werden met geweld op den boord van het dak eener hoeve geslingerd en van daar op den grond. Men liep van allen kante bij om hen ter hulp te komende overheid werd verwittigd en kwam onmiddelijk aan. Vier dooden. De slachtoffers dezer schrikkelijke ramp

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2