TENTOONSTELLING Hofbouwvoortbrengselen De Landbouwers en het vee. STADSNIEUWS. BERICHT. De waterwerken. De bezoldigden van den Staat. Volksbond. Goede Propaganda. Liberale Yeereenigiag. Dansfeest. Feest. op 29,30 September en 1 October, Burgerstand der Stad Poperinghe. oordeeld worden dan onder een liberaal bestuur Eene kwestie die sinds eenigen tijd de aandacht begint te trekken is de gene der sluiting der Hollandsche grenzen voor het vee. De grenzen zijn en blijven gesloten onder voorwendsel eener zoogezegde ziekte die misschien bestaan heeft, maar sinds lang niet meer bestaat. Deze sluiting is hoogst nadeelig voor de kooplieden van vee en voor de landbouwers, zij is de oorzaak dat de beesten duurder en duurder worden. Van tijd tot tijd worden de grenzen eens geopend voor eenige dagen, juist tijd genoeg om de grootte veefokkers toe te laten hunne stallen te vullen en dan weer worden de grenzen ge sloten. Deze groote veefokkers doen al zoo eene overgroote winst en men begint het ministerie te beschuldigen daar aan de hand te leenen, tot groot na deel van de landbouwers, die beesten noodig hebben. Langs den anderen kant wordt de smokkelhandel grooter en grooter aan de grenzen, En ziehier hoe er gehandeld wordt. Een persoon tracht eene beest over <le grenzen te brengen, De twee of drie beambten der douanen be'etten hem, nemen de beest in beslag en de smokkelaar zet het op een loopen. Terwijl nu de douanen de aangesla gen beest meestal van kleine waarde ergens op stal brengen, komt er eene groote bende smokkelaars met eene geheele kudde over de grenzen en de zaak is klaar. Aan dit alios dient er een einde gesteld te worden. Verscheidene stappen werden al aan gewend om de opening der grenzen te verkrijgen en zooals wij het hoo- ger zegden werden de grenzen dan open verklaard voor eenige dagen, om daarna weer gesloten te worden. Dat comediespel moet eindigen. Er zijn hier groote belangen in 't spel, de belangen der veekooplieden en der landbouwers en deze wegen toch wel op, denken wij, tegen de in tresten van eenige groote veefokkers. Wij vinden dat de wet op invoer van 't vee al nadeel genoeg veroor zaak heeft en voldoende profijt deed aan die rijke veefokkers, om nu eens ernstig de belangen der landbouwers in te zien en door het openen der grenzen aan dezen toe te laten hunne stallen te bezetten zonder overdre ven sommen geld te besteden. Zondag 29 dezer om 2 1/2 ure geeft ons uitgelezen muziek der oud-Pompiers, eene serenade voor de woonst van den lieer Henri Depuydt in de Dixmudestraat ter ge legenheid van de decoratie welk hij komt te ontvangen, als stichtende lid der maat schappij onderliDgen bijstand. Van daar gaat het muziek naar het lokaal der infatïgables herberg de beurze om ten 3 1/2 ure stoetsgewijze naar hun buiten lokaal de citadelle te gaan waar het turnfeest plaats heeft. Het concert aan de Potijze is uitgesteld uit oorzaak van het turnfeest gegeven in de citadelle. Het feest aan de Potijze zal later bekend gemaakt worden. Da stieldoeners hebben deze week de aan eenschakeling der ingangpoort van den wa tertoren kunnen bewonderen. Telt de lagen der boomsche briken en ziet de hoogte der arduinen assisen na, welk knoeiwerk! Men heeft er voegen van 2 meters en half opge stopt met tegelbrokken. Moet een aannemer die zijnen stiel kent geen monster metselen vooraleer hij de hoogte geeft van het arduin dat in de ketening ligt? En Baron Surmont, Burgemeester van Yperen, laat zulks gebeuren Maar is er toch geene rechtvaardigheid meer in ons land Wat is er gebeurd met het konkoers voor de machinerien van de waterwerken Hoeveel zullen zij kosten voor onzen porte- monnaie? (Tweede vraag). (Wordt voortgezet). Het is morgen, 29 September, dat de Bis schop van Brugge, door onze meesters ge roepen, zijne intrede doen zal in zijne goede stad Yperen. Tegen die intrede eigentlijk hebben wij niets te zeggen; 't is zijn recht als nieuwe bisschop eene omreis in zijn bisdom te doen; maar wat niet geoorloofd is, waar de bis schop zijn recht overtreedt, 't is dat hij, als betaalde ambtenaar van den Staat, aan 1G000 ballekens 's jaars van ons schoon en duur- gewonnen geld, ons komt bevechten met katholieke politieke te maken in het Bede laarspardon, in het Volkshuis. Onze meesters moeten fel met de poepers zitten en vreezen aan de 'deur gezet te wor den om op het uiterste oogenblik, ééne maand vóór de kiezing, eenen kerkvoogd ter hulpe te roepen om ten hunnen gunste den trommel te slaan. Dat Monseigneur naar Sint-Maartenskerk kome om de liefde tot God en tot zijn evenmensch aan te prediken, wij herhalen het, 't is zijne rol, zijn plicht zelfs, maar wanneer hij politieke komt pré ken zouden wij hem fijn moeten uitlachen, gelijk den eersten paljas den besten. Doch hij zal misschien komen vertellen dat er voortaan niets dan klerikale scholen meer zijn en dat het hem ten volle verheugt; dat van nu af de vrije scholen zullen betaald worden door den Staat en de Gemeente en dat hij de geloovigen uitnoodigt die gevon dene penningen te doen dienen voor de ge- meenteltiezingen. Ten ware hij de onthou ding onzer bisschoppen kwame uitleggen aan de nationale feesten van 1880 en eenige op helderingen geven over de artikels van den abt Keesen, tegen den Koning, vóór 1884. Zedeles. Monseigneur, die met het geld van Jan en alleman betaald is, mag zich straffeloos in de hevigste partij worstelingen werpen in het katholiek Volkshuis, op ge vaar al er zijn purper bisschopskleed aan te beslijken. Maar indien, bij voorbeeld, M. Ferd. Merghelynck, Kommissaris des Konings en liberaal gezinde te Yperen, zich veroorloofde eene voordracht te geven aan de Oud-Pom piers of eene openbare politieke daad te ver richten, het Journal d' Ypres zou zich ver haasten zijne afzetting aan te kondigen vooraleer zelfs een brief van afkeuring zou toegekomen zijn. Zondag avond was het vergadering in den Volksbond. Veel leden waren tegenwoordig. Het dagorde droeg: ontslag van't komiteit. Na langdurige redekavelingen voorstellin gen en besprekingen, heeft het komiteit zijn mandaat blijven behouden, en allen hebben beloofd te zullen hand in hand gaan en sa men te werken tot de zegepraal der liberale lijst. Langdurige toejuichingen begroetten deze wijze maatregel, en al de artikels van 't programma werden met algemeen hand geklap aanvaard. Wat zullen de kaloten nu zeggen, zij die reeds in hunne handjes wreven omdat zij vernomen hadden dat er in den volksbond een klein misverstand ontstond, zij dachten alzoo eenige dier wakkere mannen bij hun nen boel in het bedel... verschooning volks huis te krijgen. Zij lachten in hun vuistje reeds, ja, maar nu zullen zij wel groene lachen, en binnen eenige weken zullen zij buiten gelachen worden, dat ook is de al- gemeene wensch. Het liberaal muziek, dat door onze bevol king hooggeschat, in 't hart gedragen wordt, heeft een uitstekend propaganda middel in 't werk gesteld. Alle zondagen namiddag doet het een uitstapje naar eene wijk, ge hucht of buurt en telkenmale houden de Yperlingen er van ook daar te zijn om van een puik Concert te genieten. Jl. zondag in de handelswijk op de Kruisstraat en bij de Sterre krioelde het van volk en de nering- doenders aldaar zullen wel eene mooie winst gedaan hebben. Dat gunnen wij hun van harte en wij roepen eens uit volle longen Bravo! voor de wakkere Oud-Pompiers. Heden zondag zullen die knappe muzi kanten een uitstapje doen naar de Citadelle waar een mooi feest plaats heeft. Alwie beenen heeft zal er weder willen bij zijn en om reden. Men moet het waarlijk niet voort vertel len dat het muziek om 3 ure namiddag der waarts trekt, want er zou waarachtig veel te veel volk op gang kunnen zijn en den doortocht onmogelijk maken. Jl. Maandag avond opende de Liberale Verecniging hier den kiesstrijd. De eerste algemeens vergadering greep plaats. De rui me zaal van het Huis der Oud-Pompiers was proppensvol en bij allen waaveel strijd lust, moed, hoop en begeestering waar te nemen. Men heeft er tot daar van die 5 jaren klerikalen dwang, heilige fopperij. Ons volk werd door de godzalige veelbelovers te lee- lijk bedrogen en om den tuin geleid. Het wil van geene beloften en rotte appelen meer. Het heeft er tot aan de keel van die appelen-voor-citroenen-uitventers en daar om staan allen strijdvaardig om hand in hand, eendrachtig, koen en onversaagd den eeuwigen en ervigen vijand, het al opslor pend klerikalism te bevechten, in 't zand te doen bijten en eene davering toe te dienen, dat het naar de rest niet meer vragen zal. ~~Het overgroot belang van den aanstaan den kiesstrijd deed men in eene gloedvolle, overtuigende taal uitschijnen, alsook de nood zakelijkheid om als een man op te staan, de liberale propaganda te steunen, voor de ge heele liberale lijst te werken om deze met eene verpletterende meerderheid uit de kies- bus te doen komen. Het kiesplatvorm werd reeds in breede trekken vooruitgesteld en het zal wel over bodig zijn te zeggen dat al de punten met algemeene en herhaalde toejuichingen goed gekeurd en aanvaard werden. Nooit was onze bevolking strijdzuchtiger en nooit ook heerschle er meer geestdrift in onze rangen. Allen zijn hier dus wel wars van de klerikale heerschappij, van het bestuur dier onbe kwame, onhandige mannen, die ons zuur- gewonnene centen met roefels door de ven sters gooien, onze grootste belangen ver- waarloozen en al onze dierbaarste vrijheden gestadig den nek omwringen. Men zal ze een trommelingske toedienen, die raak zal doen en hun vel doen jeuken en dan zal er vreugde, genoegen en pret in onze stad heer- schen; dan zal het hier eens duchtig en volop feest zijn, 't gene wij uit ganscher harte wenschen. Jl. Zondag waagden een kijkje in de Cita del tijdens het puik bal, dat daar gegeven werd. Er was veel en schoon volk aanwe zig, ook het orkest was uitmuntend samen gesteld en deed de liefste dansdeunljes weergalmen. Het water had er u in den mond van gekomen en de lust bekroop in spijts Jaren en warmte, om ook eens een hartelijken flikker te doen.' Vele lieve paarkens trippelden en wipten er wemelend dooreen en draaiden en zwaai den al rond in de reie. Daar heerschte gulle vreugde, echt en deftig vermaak tot zeer laat in den avond. En toen de tijd verstreken was, helaasveel te ras vervlogen, dan keerde men huiswaarts het hart vol van zooveel zoete genoegens en hakende maar een nieuw dergelijk feestje. Heden Zondag om 3 1/2 ure namiddag, biedt de Turnmaatschappij Les lnfatigables haren leden en hun huisgezin een mooi feest aan in de hovingen der Citadel, buiten. De heer Leeds uit Rijsel en de Morins uit Roe- selare verleenen hunner medewerking. 's Avonds om 8 1/2 ure zal de danspartij plaats hebben in de groote zaal der Beurs Cartonstraat. Niet waar het zal iets puiks zijn, waar allen van zullen willen genieten. STAD YIPEREW. ALGEMEENE ingericht door de YPERSCHE HQF80UW1VIAATSCHAPPIJ IN DE HALLEZALEN, met de welwillende medewerking der stad. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den heer GOETHALS-MOREAU, de Stuers- straat te Yperen. AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommander au public en qualité d'afli- cheur et de crieur public patenté. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les ordres regus, lui font espérer une bonne Clientèle. Houtekier Cyrille, Aux Amis Réunis. Rue de Dixmude BERICHT. De ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Cyrille, hi de Vereenig de Vrienden, Dixmudestraat. BURGERSTAND van den 20 tot den 27 September 1895. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 6. Huwelijken Declerck Paul, fabriekbestuurder en Soe- nen Helene, zonder beroep. Ver Eist Gustave, schoenmaker en Fran cois Fidéline, zonder beroep. Mesure Henri, bediende bij den ijzeren weg en Morlion Emilie, zonder beroep. Sterfgevallen. Lefever Amélie 74 jaren, bakkerin wedu we van Joos Félix Diksmudestraat. Verbeke Amélie, 73 jaren kantwerkster, ongehuwd, Meenestraat. Ameye Ursule 71 jaren, zonder beroep, weduwe van Jan Raeckelboom bolliugstraat. Hollebeke Charles, 70 jaren, herbergier, echtgenoot van David Sophie, Diksmude straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 2. Vrouwelijk id. 2. van den 19 tot den 26 dezer maand, G E B OOR T E N. Mannelijk 5. Vrouwelijk 1. HUWELIJKEN. Louis Lemahieu, zwijnslachter te Roubaix en Elisa Desmytter naaister te Poperinghe. Theodoor Dehaene, werkman te Vlamer- tinghe en Eugenie Logie, kantwerkster te Poperinghe. Ovoi-iïj deus Coevoet Rosalie, 63 jaren, echtgenoote vaa Petrus Roy, Groote Markt. Dewulf Ro- chus, 59 jaren, (echtgenoot) wonende teZar- ren. Victoor Jules, 36 jaar, schrijver, on gehuwd, Veurnestraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 2. PROGRAMMA 1. Entrée des Gymnastes. 2. Mouvements d'ensemble par Les lnfatigables d'Ypres. 3. Carrés de Cannes par Les Morins de Roulers. 4. Exercices de force et d'adresse par M. Ed. Lees 5. Escrime, travail artistique, par Les lnfatiga bles. 6. Mouvements d'ensemble par Les Morins. 7. Travail artistique aux appareils, par les deux Sociétés. 8. Exercices de force et d'adresse par M. Ed. Lees 9. Pyramides. DER

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2