Waarin wij verschillen. STADSNIEUWS. De waterwerken. Klerikale onverdraagzaamheid. Groote klerikale parade. Kiesparade Bedrog!! Avis au Journal J Ypres. Turufeest. Oud-Onderofficieren. Vele menschen die maar alleen de katho lieke gazetten lezen, meenen dan ook dat er geene betere, grootere en rechtziDDiger vrienden van burger en werkman zijn dan de katholieken. Welnu, wij beweren dat die vriendschap enkel in woorden bestaat. Inderdaad, wie is het die de rechten op de boter gestemd heelt?* De katholieken. Wie is het die de rechten op de granen gestemd heelt De katholieken. Wie is het die de rechten op den tabac gestemd heelt. De katholieken Wie zal er de wet stemmen tegen de her bergiers. De katholieken. Wie is het die inkomende rechten vraagt en stemt op de eetwaren? De katholieken. Wie is het dia den werkjongen 13 jaar heeft doen onder de wapens blijven in plaats van S 1 De katholieken. Wie is het die niet wil hooren van vermin dering der pachtprijzen voor de land bouwers De katholieken. Wie wil er niet weten van verplichtend onderwijs, dat de kinderen van de straat zou houden en ze beletten tot luiaards, bede laars en landloopers op te groeien t De katholieken. Wij liberalen, integendeel, we vragen dat de grenzen wagenwijd opensiaan, opdat burgers en werklieden goed en goedkoop zouden gevoed zijn en indien de landbouwers er moesten door lijden dat ook de eigenaars er tusschen komen en hunne pachtprijzen verminderen; wij liberalen, vragen vermin dering van krijgsuitgaven, verkorting van den diensttijd en verpllichtend onderwijs. Burgers en werklieden, ziet naar hetgeen in de liberale steden voor uwe kinderen ge daan wordt. Daar staan scholen open in massa; kostelooze bewaar-, dag-, avond- en zondagscholen voer beiden geslachten, nij verheids- en beroepschoolen, leergangen van Fransch, Engelsch en Duitsch; gestichten waar de moeders die schandelijk genoeg in de fabrieken werken, hunne wichtjes 's morgens heen dragen en ze 's avonds afhalen; gestichten, ware paleizen, voor ouderlingen, weezen, gebrekkelijken en blindendaar heeft de werkman en de bur ger, zoowel als de rijke, de middelen om allerhande kenissen te vergaren, eene goede geleerdheid op te doen en op volmaakte wijze in nijverheids- en beroepsschool eenen stiel te leeren, die hem zal toelaten deftig eerlijk door do wereld te komen en zich te ver heffen. Ziedaar, werklieden en burgers uwe op rechte vrienden. De inwoners der klerikale steden moeten hunne kinderen naar liberale steden zenden om er door onderwijs en praktijk een be kwaam werkman te worden. [vervolg). De aardwerken der drie putten moesten, volgens de voorschriften van het lastenko- hier, voltooid zijn na zestig dagen. Er zijn reeds twee maanden verloopen sedert dien bepaalden tijd en de werken zijn nog niet voltooid. Zullen de boeten toegepast worden Met wolke kredieten maakt men de vloei- werken (perrés) aan Dickebusch vijver Zijn die werken, ja of neen, nog eens uiter- hand gegeven geweest Zou de abt-bestuurder, Vannieuwstede, samenspraakmaker van 't Nieuwsblad, ons die inlichtingen niet kunnen geven? Men zegt dat men deze week eene bestel ling gedaan heeft van 20.000 kasseien, zonder openbare aanbesteding. Ditmaal is het de dikke kaloteluitenant der Pompiers die begunstigd is geweest. Min politiek en beter bestuur Het schijnt dat de vragen nopens de wa terwerken, die wij in onze kolommen ge daan hebben den heer Baron Surmont de Yolsberghe, Senateur, Burgemeester en dienstdoende schepen van openbare werken, erg beginnen te vervelen. Hij heeft er den slaap van verloren en zou ons volstrekt willen zien onderdrukken. Ziedaar de twee de maal dat hij onzen uitgever voor het ge recht daagt. Wij herhalen dat al de feiten die wij aan gehaald hebben, nauwkeurig en stipt zijn. De schrijver der artikels over de waterwer ken heeft al de bewijzen en documenten in handen om al de aangehaalde feiten te sta ven. Wij zijn voornemens geheel deze belang rijke zaak, waarover de gazetten, die aan den klerikalen Burgemeester verknocht zijn, geen woord durven reppen, in vorm van vlugschrift uit te geven. Wij verstaan dat ons klerikaal bestuur die feiten in den doodboek zou willen zien begraven, maar wij, vrije pers der tegen partij rekenen het ons ten plichte die han delwijze te dwarsboomen en de openbare denkwijze in te lichten. Ahheer Baron, gij hebt nooit met iemand medelijden gehad, gij hebt zelfs uwe over ledene tegenstrevers niets kunnen vergeven, gij hebt gemeend ons te verschrikken door de bedreiging van een proces, maar wij vragen geene genade en vooral zullen wij niet ophouden de waarheid te schrijven om dat gij zoudt ophouden ons te vervolgen. Indien hetgeen wij zeggen u mishaagt en onaangenaam voorkomt, voor ons is het een plicht zulks te zeggen. Overigens gij weet wel waartoe de drukpers verbonden is, gij die over enkele jaren nog de gewone repor ter waart van het Journal d'Ypres en de verslagen van den liberalen gemeenteraad mededeeldet. Dat gij onze gazetten door de geestelijk heid doet verbieden te lezen, daar hebben wij vrede mede, maar dat gij de verwaand heid bebt ons de stilzwijgendheid op te leg gen met aan ons schrijven eene bedoeling te geven die er niet in te vinden is, hola! Baron, dat zult gij nimmer kunnen. Gij schat uwe ear op 10.000 fr., wanneer M. Colaert uw eigen advokaat de zijne op 25.000 fr. schatte. Wij laten u daarvan de gevoltrekking over. Te Antwerpen komt eene daad van kleri kale onverdraagzaamheid gepleegd te wor den, die eens te meer bewijst dat de priester in zijne kerk zich met een hoop dingen be zighoudt die hem niet aangaan. Ziehier waarvan er kwestie is; Eene we duwe, moeder van twee jongens, begaf zich naar de biecht. Be pastoor vroeg haar of zij kinderen had en waar zij ter school gingen. De vrouw antwoordde dat zij twee zonen had, waarvan de eene naar de gemeente school en de andere naar de jezuïten ging. Zij voegde erbij dat zij zeer tevreden was over den vooruitgang dien haren zoon in de gemeenteschool deed, terwijl de andere haar niet de minste voldoening gaf. De priester vond goed op dit oogenblik de goede vrouw te bevelen onmiddelijk ha ren zoon uit de gemeenteschool te trekken en hem insgelijks naar de jezuïten te zenden. Zij wilde niet toestemmen en de pastoor weigerde haar de absolutie te geven. Het geldt bier eene begoede vrouw, die vrij en onafhankelijk is. Maar men ziet wel ken invloed de pastoors kunnen uitoefenen te lande op de kleine burgers en de werk lieden OI wat is het een schoon en edel werk waaraan die lieden zich overgeven! In het Petit .Journal van 25 September 11. treffen wij eene andere daad van onver draagzaamheid aan De aartsbisschop van Santiago, in Chili, weet zich te verdedigen wanneer men hem aanvalt, en in zijn antwoord valt hij niet links. Een politiek en een hekelblad hadden zich veroorloofd van hem en van de geeste lijkheid in beleedigende woorden te spreken Yoor alle antwoord heeft de kerkvoogd, zich verhaast de bestuurders, de opstellers, de abonnenten, de drukkers en de uitventers der gazetten wes kwestie te banvloeken. Hij heeft zelfs beter gedaan, en met eene schran derheid die men niet zou kunnen loochenen, heeft hij den banvloek uitgebreid tot de per sonen die aankondigingen in die dagbladen doen plaatsen. Die laatste slag heeft getroffen, want aan stonds hebben de twee bijzonderste bank huizen en eene menigte groota handelaars hunne aankondigingen ingetrokken. Wat meer is het gemeentebestuur heeft aan al zijne agenten verboden inlichtingen te geven aan de reporters der beschuldigde bladen. Geheel en gansch middeleeuwsch De Ypersche klerikalen hebben verleden Zondag den kiesstrijd ingehuldigd door de plechtige intrede van Mgr. Waeffelaert, XXIIs bisschop van Brugge, in zijne goede stad Yperen, gevolgd van stoeten, feesten, tom bola's, enz., enz. Het is een kenteekenend feit dat de klerikale partij, geheel het land door, den kiesstrijd aanvangt met veeleer te werken op de inbeelding dan op de rede; want nog nooit heeft men zoovele bezoeken van bis schoppen, zoovele inhuldigingen van vaan dels bijgewoond, met geleide van politiek- godsdienstige stoeten in dewelke men demo- kraten nevens de hardnekkigste katholieke behouders ziet prijken. De ministers zelf doen rijkelijk mede en doorloopen het land als echte kiesdravers. Het Journal d' Ypres heeft reeds een ver slag over die blijde inkomst geschreven en, volgens het zeggen van dit wij waterblad en de be weeringen van den poperingschen wind- haan, lag er daar niet de minste politieke bedoeling in. Oh 1 neen, niet de minste Dat een bisschop een bezoek aflegge in de eene of andere stad van zijn bisdom, wij herhalen het, daar hebben wij niets tegen maar wanneer men in de straten van Yperen de leden van den Katholieken Kring, de mannen van 't Volkshuis, de jonge Katho lieke Wacht, den Katholieken Ziekentroost, de grrrroote Fanfare, enz., enz. ziet voorbij trekken, is men niet gerechtigd te zeggen dat het eene ware politieke betooging is En nochtans, wij herhalen het, volgens de katholieke gazetten, zou men ongelijk heb ben een oogenblik te veronderstellen dat al die praal, al die parade gedaan zijn geweest met een politiek doel. Overigens, de heer Colaert heeft Zondag in het Volkshuis ten volle bewezen dat het niets dan een politiek feest was welk men vierdehij heeft de liberale partij op de hatelijkste wijze aangevallen en, om zijne toehoorders eenigen moed in te spreken heeft hij hen verzekerd dat de klerikalen eene meerderheid van meer dan 1500 stem men zouden behalen. Gelooft dat en drinkt pompewater I Na hem heeft Ernest Seys, de doorluch tige, de welsprekende Seys, in zijne ge bloemde lintjeweverstaal de grootste dom migheden vertelt die een mensch uitbrengen kan. Als een bezetene schreeuwde en tierde hij t )gen alwie eenigzins aan het liberalism verkleefd is. Zijne onbeschofte uitdrukkin gen en verwijtsels boezemdem walg in aan eenige vreemde katholieken die de preêk bijwoonden en men vroeg zich afgaat die ezel nog lang balken? De mannen zelf van het Volkshuis dreven met hem den spot en zeiden dat hij een slag van den molen had. Kortom, Seys, die in 1890 verloren ge- loopen was en diensvolgens op de lijst der kandidaten niet kon gebracht worden, laat nu peizen dat hij om lessen van welvoege- lijkheid is gegaan bij de Zoulous. En dat stelt zich aan als voorzitter eener katho lieke wacht. God betere 't I Wij hebben ze gehad, gezien en beleefd, die groote, die onwergelijke feesten, die de klerikalen gaven ter eere van Mgr. Waffe- laert, komende alhier om de eensgezindheid in 't klerikale kamp te herstellen, om de kristene democratenV. te muilbanden en tot gedwée slaven te maken. Wel heere mijn tijd, 't was mager, gratenmager en als de veelbelovers met zulke feesten in de bovenste lade meenen te komen bij de neringdoeners, dan zijn zij van 't gsê jaar en zij zullen zich leelijk bedrogen vinden. Die feesten hebben veel geld gekost aan de stad, dus aan ons allen, voor het versieren der straten en markten voor het optimmeren van Triomf bogen maar zij hebben niemand, maar hoegenaamd niemand geen rooden duit laten verdienen. Wie in den zevende hemel waren dat waren dat heel leger zwartrokken kemel- dragonders en smeden zonder werk en daar- tusschen eenige uitgedroogde pilaarbijters die allen eens de gelegenheid hadden hun buikske eene zielmis te doen, eens te eten en te smullen, dat het hun langs den kin liep. De gekruinden immers houden aan den smul als pietje pek aan eene ziel. Intusschen mochten de godzalige werklieden even als al de andere hunne riem toehalen, droog brood in hunnen molen draaien en koud water in hunnen trachter gieten ter meerder eer en glorie Gods. Dat de werkman en de burgers zulk spel letje moe is en heel die foppersbende een dansje zal leeren kun ge aan uwen elleboog voelen, 't Moet dus niemand verwonder©, als allen hier de handen in eenslaan om het hei lig goedje van stadbuis te walsen. Wij zullen heel gretig een handje helpen. Eene zwarte raaf, die bijlange van't eerste leugentje niet gebarsten is, loopt hier overal rond en hangt al de ouders de keel uit om ze te overhalen hunne kinders uit de goede stadsscholen te trekken. Aan hen, die meer dan 15 fr. belastingen betalen, zegt hij dat zij 5 fr. per maand en per kind zullen moeten betalen. Wij weten wel dat ware hij op 't stadhuis baas, hij wel 100 fr. per maand schoolgeld zou eischen om in eens ai de scho len te kunnen ontvolken. Doch de gemeenteraad is baas en de jap pers zullen vóór de kiezing geen schoolgeld in de kostelooze scholen durven eischen en na de kiezing zal men van hen niet meer spreken, 't Zal een leelijke droom geweest zijn, die voorbij is. L'officine socialiste (d'oü vient le pamphlet) ressemble a Notre Mère la Sainte-Eglise Tont le monde est servi pour son argent. Het puik turnfeest, door de Infatigables jl. zondag in het park der Citadel gegeven, heeft een ongehoorden bijval genoten, 't Was lief, mooi, prachtig ook. En volk, volk! dat men zulks nooit gezien heeft. Om half drie begaf onze wakkere turn- maalschappij zich naar de Spoorhalle om de Morienen van Roeselare in te halen en naar 't feest te leiden. De stoet der Turners trekt naar de Beurs, lokaal der Onvermoei- barenwaar het knap muziek der Oud-Pom piers op hen wachtte. Na eene luidruchtige verwelkoming tot de Roeselaarsche Maat schappij gericht, weergalmen de klaroenen, de harmonie speelt de Brabangonne en de Turners bewijzen de eer. Nagenoeg om half vier hervormd de stoet zich en, met muziek aan 't hoofd, gevolgd van eene onafzienbare menigte, begeeft men zich Citadelwaarts, waar het feest plaats grijpen zal en waar reeds veel nieuwsgieri gen toegestroomd zijn. Daar was men opeengeperst als haringen in de ton. Geen nood dat men er zich bewe gen kon. Het volk stond er in alle hoeken overal als haren op eenen hond. Geer. win der dat heel de stad als uitgestorven scheen op dat uur en de heilige lui alleen hunnen bisschop feesten mochten. Heel Yperen was ter Citadel. Onze jonge Turners onderscheid den zich weeral door hunne handigheid en hunne vlugheid. De Morienen van Roese lare wedijverden in kracht, |levendigheid en juistheid en al de oefeningen waren bewon derenswaardig. Het ware te wenschen dat het voorbeeld van die krachtvolle goed afgerichte jeugd overal navolgers vonde De heer Ed. Lees van Rijsel, Is prijs van den krachtbeoefenden prijskamp van Kort- rijk, heeft zich zeiven overtroffen in zijne oefeningen van kracht en handigheid. Ook heeft hij onophoudende toejuichingen inge- oogst. Om dat weergaloos feest waardiglijk te sluiten hadden om 9 ure 's avonds een schoon dansfeest plaats in de zaal der Beurs, en heel dien zwerm jongelingen en jufrouwen wipten en wemelden er dooreen dat het een vermaak om zien was. Yolop dank aan de flinke harmonie der Oud-Pompiers voor hare bereidwillige me dewerking aan dit prachtig feest. Hulde en eer aan de Infatiguables, die ons op zulk een puik feest wisten te vergasten. De maatschappij der oud-onderofficieren van 't Belgisch leger biedt heden avond om 8 ure stipt haren leden en hun huisgezin een «Bi

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2