VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Bericht aan de Kiezers. Tiende jaar. Zaterdag 12n October 1895. Nummer 41. Kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1896-1897. Aan de herbergiers. De boter slaat op Aandacht vrienden Schoolwet. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. 'per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100. Aile berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eons gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei le Vlaanderen,,afs- -mcöterlie veör •lrèt-ènii-enlfmd ■borden ontvangen door don Office de Publicilé, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo lioegenaamde 'artikels uiterlijk tegen Vrijdag mira'ag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Gelijkvormig do voorschriften van art.73,titelder nieuwe stemmings- vvet, iiioetesi ai de reklamatiën, waartoe de herziene kiezerslijsten voor de Wetgevende Kamers 1898-1897 ter. inzage van het publiek neergelegd sedert 3n September laatst (art. 89 zouden kunnen aanleiding geven, aan het Collegia van Burgmeester en Sche penen besteld worden uiterlijk den 31 der misttsassd October naast. Bede dan aan al de kiezers, die zou den vermeenen eenig recht op rekla- matie te hebben zich zonder uitstel aan te bieden hetzij ten stadhuize, hetzij ten bureele der liberale Asso ciatie, Seminariestraat, open van 9 tot 12 ure 's morgens en van 2 tot 5 ure 's namiddags, ('s Zondags uitgenomen)- Elk zegge het voort. Wij weten sedert lang hoe de klerikalen zich als de vrienden van werkman, boer, herbergier, burger, enz., uitgeven. Maar wat wij ook weten is dat zijniettegenstaande die vriendschapsverklaringen, steeds én werkman, én boer, én herbergier, én burger uitbuiten eia iedereen zware belastingen doen betalen. De klerikalen kunnen vooral niet verdragen dat er vermaak heersche. Na bijna overal bet dansen verboden of onmogelijk gemaakt te hebben, vonden zij het hatelijk vergunnings recht uit. Niet tevreden met dit, wil len de klerikalen nog meer. Al de congregaties van Belgie hebben aan de Kamers een verzoek schrift gezonden als antwoord op de algemeene protestaties van al de herbergiers en drankslijters van het land tegen het vergunningsrecht. In dit verzoekschrift lezen wij het vol gende De herbergiershond heeft aan de Kamers een verzoekschrift gezonden de afschaffing vragende van het Ver gunningsrecht, daargesteld door de wet van 19 augusti 1889. Wij komen U verzoeken niet al leen die wet te behouden, maar de zelve merkelijk uit te breiden. Die wet heeft het getal drank huizen met 40,000 doen verminderen en de regeering heeft ten zeerste ge lijk wanneer zij dezen uitslag aam iet als een dienst aan de openbare zaak. Het was noodig het ontstaan van nieuwe herbergen tegen te houden, doch het is meer noodig een gTOOt gedeelte der reeds bestaande of te schaffen. Om hun doel te bereiken, namen de onderteekenaars van dit verzoek schrift hun toevlucht...tot de open bare gezondheid en vroegen dat slechts de herbergen die 400 kubieks meters lucht bevatten zouden mogen bestaan Die petitie werd in aanmerking genomen en zal later op de dagorde der Kamer worden gebracht. M. de Smet de Nayer, minister heeft die petitie ondersteund er bij voegende dat hij hoopte in den aan staande zittijd eene meerderheid te vinden om dit te stemmen. Odie vrienden der herbergiers Welke zou de toestand van Yperen zijn, .moest eene dergelijke wet ge stemd worden Hoevele herbergen zouden blijven bestaan In Yperen zifn er Sxïjïss* geene herber gen, tlle Ik ïil> le lie mee ter s lucht be vatten. Dus in onze stad ware het de affeelialïïng van bijna al de berber- gen 2 In al cle gemeenten zonden al cle berber gen moeten gestoten worden 2 2 Volgens de tapmannen zouden alleen de tapzalen mogen openblijven vermits die den naam van herberg niet hebben. Die mannen roepen de openbare gezondheid in om hunne vraag te wettigen. Volgens hem is het scha delijk voor de gezondheid te verblij ven in zalen, waar er gerookt en ge dronken wordt, die niet 400 kubieke meters lucht bevatten. Maar bevatten de tapzalen wel 400 kubieke meters lucht? Neen, niet een op tien! De aap komt dus uit de mouw en het is dus slechts om de herbergiers te broodrooven en de tappen in steden en dorpen te doen bloeien, dat de kle rikalen zulken maatregel vragen. Herbergiers, de oog geopend. Gij kunt nu zien, wie uwe vijanden, wie uwe vrienden zijn. Der. werk- mag zich niet meer verzetten mag, na een dag zwoegens, geen pintje op zijn gemak meer nutteii! Dit zal toch immers niet beletten dat er door de langgerokten in de tapzalen en andere papenkoten nog meer in den wijn en de champagne zal gebrast worden Herbergiers, cle oogesi open. Het as meer clan tijd 2 2 Dit is de kreet die de moeders laten hooren en niet zonder argwaan zien zij de toekomst in. Eindelijk na eenige kalmte ter markt, zullen de weldoende gevol gen der inkomrechten op mondbe hoeften zich gaan doen gevoelen. Uit alle streken van het land ko men berichten toe die melden dat de boter overal in prijs is gestegen en en dit in ongehoorde mate. Op de markt te Namen, had men, zelfs in den winter, die koopwaar zoo duur niet betaald. Ook in 't luikerland gaan bittere klachten op over den ongewonen prijs fler boter. Op de laatste markt te Hasselt werd de boter van le kwaliteit ver kocht aan i s*. fï*. den kilo. Verleden jaar op hetzelfde tijdstip betaalde men 2,60 fr. en 2,75 fr. den kilo. De hollandsche boter is niet meer koopbaar. Overal vraagt men prijzen als waren wij reeds in 't putje van den winter. Dit zijn de eerste gevolgen der weldoende inkomrechten op die on- misbare koopwaar gesteld. En het is maar een begin. Wachten wij den winter af, wij zullen er wat van hooren.... Zooals met de bloem, heeft het instellen van inkomrechten voor eerste gevolg gehad, de invoer van boter bijna met de helft te vermeerderen. In de maand Juli voerde men uit Holland 745.384 kilos versche en ge zouten boter in, tegen 410.961 verle denjaar Juli. Dat deze kooplieden met den winter kolossale winsten gaan doen ten koste van de massa,hoeft wel geen betoog. Komaan, huismoeders, een hip hip libera aangeheven voor ons piekfijn... boter ministerie. De nieuwe kieswet voor de ge meente houdt zekere schikkingen in, welke men niet uit het oog mag vei"- liezen, onder anderen voor wat het- panacheeren aangaat, dat iffte zeggen het stemmen voor kandidaten van verscheidene lijsten. Deze wijze van stemmen was tot heden toegelaten. Een bulletijn dat stemmen voor namen van verscheide ne lijsten draagt is voortaan een bul letijn van geener waarde. Opdat uw kiesbriefje geldig weze moogt ge maar voor eene lijst stemmen, zelfs indien deze lijst onvolledig is. Dus vrienden in de kiezing van 17 November als een man gestemd voor de lijst de liberalen in de gemeenten waar progressisten en socialisten een verbond gesloten heb ben, stemme men voor de lijst der vereenigde democraten. Een ander punt dat u niet moet verwonderen, is dat er op 17 Novem ber eigentlijk twee kiezingen zullen plaats hebben. De gemeenteraadsleden zijn in derdaad in twee reeksen verdeeld de eerste helft voor vier jaar be noemd. Daarom zal de kiezer met eene stem twee kiesbriefjes ontvan gen het eene. wit en liet andere rood kleurig de kiezer met "twee stem-" men, drie witte en drie roode ont vangen, enz. Wij raden grootelij ks onze vrien den aan van kennis te gaan nemen der kiezerslijsten welke op hunne gemeentehuizen te hunner beschik king liggen. Zij hebhen het recht de ze te onderzoekenzij kunnen er bestatigen indien zij of hunne vrien den ingeschreven zijn, indien men hun het getal stemmen, waaraan zij recht hebben, toegekend heeft. Deze lijsten zijn ter beschikking des publieks tot het einde dezer maand. Na dien datum worden geene reclamaties meer aangenomen. In verschillende steden en gemeen ten zooals te Schaarbeek, onder an- dei-e, hebben de onderwijzers elkan der vex-staan, om de les van gods dienst door den priester te laten geven. Men verwacht dezelfde beslissing voor Antwerpen en St-Joost-ten. Noode. Daarover schrijft men ons wat volgt uit Antwerpen Het onderwijzend personeel komt een manmoedig besluit te nemen dat, laten wij het hopen, vele navol gers vinden zal. In algemeene ver gadering verecnigd, komen zich met al de stemmen min vier te beslissen, het geven der les van godsdienst in de school, uitsluitelijk te laten ten laste van mijnheer pastoor en in geenen deele het nazicht te doen in de klassen gedurende die les. HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1