De Paus is een arme man Aanval op de pastorij te Eeckeren STADSNIEUWS. BERICHT. De waterwerken. Geef aan Gesar wat aan Gesar toekomt. Oud-Onderoffecieren Mooi resultaat. Militaire school. Examen. Exaam. Proficiat. Een rioolblaadje. Vlaamsche Ster. BLOEMEKEN Poperinghe. Concert. De paus gefopt door zijn... katholieken bankier De faljiet der klerikale bankiers Bingen Tan Genua is de verledene week vastgesteld. Paus Leo XIII verliest er 375,000 franks. Deze som, door kardinaal Gibbons den paus overhandigd, werd bij de broeders Bingen geplaatst. Eenigen tijd later gingen de kruisbrave geldwolven op de vlucht ,doch de eene werd geknipt te Rotterdam; de an dere loopt nog. Hadde de paus nu eens zijnen onfeilbaren bril opgezet, hij zou toch zeker hetonge luk voorzien hebben. (bij Antwerpen) De dievenbende, die sedert eenigen tijd de dorpen in den omtrek van Antwerpen ver ontrust, en reeds te Kessel, Brecht, Emble- liem en Deurne werkzaam was, heeft verle dene week te Eeckeren gewerkt. Zij zijn namelijk op het gehucht de Donck in de pastorij binnen gebroken en hebben den eerw. pastoor Van Meerbeek, op zijn bed vastgebonden. Daarna bonden zij ook de meid en maak ten zich toen meester van alles wat zij von den in geld en andere voorwerpen. De pastoor kon zich losworstÉen en eene revolver nemen, met welke hij vijf schoten loste en zoo de dieven op de vlucht joeg. Twee jachtwachters kwamen toegesneld doch het was te laat. De dieven waren weg. Ten gevolge van cle vcrtoontng dei* ¥Iaao-asetae Ster, zal liet uitstapje van 9t miïElek cl e r* ca cl Pompiers saorgen plaats Uebben. [vervolg). De de Stuersstraat is sedert eene maand afgesloten, en nochtans een artikel van het lastenkohier zegt uitdrukkelijk dat de vrije doorgang in geene omstandigheden mag onderbroken worden. Was dit artikel daarin geplaatst voor de kwakkels? Men heeft de nieuwe waterleiding dezer straat met haast en spoed aangenomen; men heeft de grachten gevuld, voor de komst van den bisschop en sedertdien, 't is te zeggen sedert veertien dagen, laat men alles in de grootste wanorde. De inwoners hebben zelf de straat moeten voorloopiglijk kasseien vóór hunne deur, wilden zij met hunne wagens en paarden uit hun huis kunnen. Welk armzalig bestuur! Welk armzalig werk Ziehet Journal d' Ypres en het Nieuws blad, die de verslagen niet meer hadden' durven geven der gedenkwaardige zittingen (gezegd leugenzittingender maand Augus- ti, hebben hunne gewone uitgave der ver slagen van den gemeenteraad hernomen in hunne nummers van 5" en 9n October 1895 wel te verstaan dat zij de stilzwijgendheid behouden over hetgene zij niet geerne zeg gen. Nu is het ongelukkiglijk de slimme en wijdloopige opstel niet meer van vroeger, 't schilt veel, maar die verslagen worden geschreven in een eigenaardigen trant, dien men zuiveruit een negertrant noemt. En alzoo wiegen zij hunne lichtgeloovige lezers in slaap. Volgens het verslag dat wij in het Nieuwsblad vinden over de blijde inkomst van den Bisschop, zou Mgr. Waffelaert, in zijne aanspraak, welke hij in Sl Maartens kerk deed, de volgende woorden uitgespro ken hebben Aanschouwt die menigvuldige ge- stichten die uwe stad bedekken ten voor- deele van alwie arm of lijdend is, en zegt mij of uwe voorouders geene godsdienstige menschen waren. Maar wat de bisschop niet zegt, wat hij misschien niet weet, is dat die gestichten op gericht en sedert hunnen oorsprong onder houden zijn geweest met de gifien der li beralen en dat nooit een klerikaal, hoe rijk hij ook wezen mocht, eenen centiem ge schonken heeft aan de Godshuizen, gedu rende de 50 jaren liberaal bestuur. Dat men er één noeme. Inderdaad, het is algemeen gekend dat de familiën Merghelynck, Carton, Deruescas, Vandenpeereboom, Godschalck, enz., enz., aanzienlijke giften hebben gedaanten voor- deel9 der ouderlingen- en weezengestichten, en dit belette de sclirijvelaars der klerikale gazetten niet die menschlievende begiftigers met hunne zwadder te bevuilen en hen te doen doorgaan voor ongodsdienstige, gierige en ikzuchtige lieden. De lof, door den Bisschop over die wel doeners uitgesproken, is dus eene logenstraf fing van al de beschuldigingen die de laste raars van Journal en Nieuwsblad sedert ettelijke jaren hebben uitgekraamd. Waar zijn nu de ware volksvrienden?.... Het Nieuwsblad zal zich wel wachten het te zeggen. Eertijds gaven de Bisschoppen, in hunne blijde inkomsten milde giften aan al de armen. Zou het uit zedigheid zijn dat men ons niet laat weten dat Mgr. een deel der 1600 ballekens, die hij van 't gouvernement ontvangt, aan zijne arme broeders in Cbristo geschonken heeft?... Maar neen, lhj was hier niet gekomen als herder, maar wel als kiesdraver Overigens, de katholieken geven nooit eenen duit, tenzij aan hunne armen, die deel maken van hunne krochten, patronagien, congregatiën, taps, volkshuizen, enz.Zij ge ven uit belang, en niet uit liefdadigheid. Het gezellig vriendenfeest door de Maat schappij der Oud-Onderofficieren vau het Belgisch Leger, in haar lokaal den Zwar ten Leeuwharen leden en hun huisgezin jl. Zaterdag avond aangeboden, is opperbest gelukt en mag een parelke van een feest heeten. Het genoot ook den meesten bijval. Al de aanwezigen vermaakten er zich dat het goed aan het hart deed. De danspartij was vol leven en begeeste ring. Men flikkerde tot laat in den avond. Nooit zagen wij de jeugd zich beter verma ken en de ouderen ook konden weieens aan den lust niet wederstaan een dansje te doen. Het ging er immers plezierig toe. Een hartelijk dankwoord aan de inrich- tings-kommissie, die ons op zulk een puiken avond vergastte. Het zoetste aandenken er van zal den aanwezigen lang, zeer lang bij blijven. In de laatste prijskampen tusschen de leerlingen der lagere scholen heeft de koste- looze stadsjongenschsool weeral een heel mooi resultaat bekomen. Elf leerlingen op 14 ingeschrevenen bekwamen een diploma. Een gul en hartelijke proflat aan die knappe knapen en aan hunne onvermoeibare mees ters, die alles veil hebben om den kinderen der armen en nederigen een solied onder wijs cn eene deftige opvoeding te bezorgen Wat de jappers er ook van zeggen of schrij ven mogen 'i. staat vast, en de ouders weten zulks best, dat do stadsschool hier op den ln rang komt voor wat een kruimig onderwijs en eene degelijke opvoeding, eene alzijdige vorming' en ontwikkeling aangaat, 't Is eene echte modelschool en 't zal nog al wat wa ter door 't Ypertje vloeien vooraleer heilige logen en laster die schooi schaden of afbre ken kunnen. M Jean Deschacht gewezen leerling, van het afgeschaft stads Collegie, waarvan wij reeds den bijval in de kampstrijden ge meld hebben, komt den 5e aanvaard fe wor den in de millitaire school, (sectie der bij zondere wapens). Wij sturen M. J. Deschacht, onze recht zinnigste gelukwensclien toe. De heer LÈONCE VICTOOR van Meesen, leerling van het Vereenigings-Collegie, die in de plaats van het afgeschaft Stadscoliegie ingericht werd, heeft met bijval zijn aan- vaardings-exaam bij deslaaislindbouwschool te Gembloers afgelegd. Wij sturen een welgemeend goedheilaan de toekomende Landbouwkundige en wij zagen heel graag vele jongelieden zich tot dat beroep bestemmen, dat tot op beden te veel verwaarloosd worde, en dat evenwel geschapen werd om groote diensten aan den landbouw te bewijzen. Wij vernemen zoo even dat onze flinke Harmonie der Oud Pompiers in de trek king te Oostende twee schoone premiëm komt te winnen eene van 200 fr. en eene van 125 fr. De Grrrooote Fanfaren der natte kazak ken won 50 fr. Een gul proficiataan onze wakkere muziekanten Sinas een achttal dagen hebben wij ze; wie, wat? hoor ik vragen. Wel de Frut, het rioolbladje van Antwerpen. Tierend en huilend, met eene klak met rooden band, loopt een individu hier al de straten af om zijne waar aan den man ie brengen. Of dat lukt, ziet, dat is een ander paar mouwen. De IJperlingen houden niet veel van visch- wij ventaai en slaapmiddels. Menschen, als de slaap u ontvliedt of als gij rioolwroeterswerk lezen wilt, koopt dan eens een cent frut, kipkap of bloedpens, maar brandt eerst wat suiker ter ontsmet ting, want 't riekt geweldig naar den vuil- nisput. Onze knappe tooneelmaatschappij De Vlaamsche Ster biedt haren inschrijvers en het publiek hare eerste vertooning aan op Zondag avond 13 October a. s. Op het programma, behalve een viertal mooie muziekstukken, door de orkest-afdeeling uit te voeren, komen ¥rfjeii eai Blusschen Watlei* dat®, Het zal dus een heel vermaakvolle avond zijn, waar men eenige goede uurtjes slijten zal. Ook zal de tooneelzaal weer veel te klein zijn. Opening van het bureel om 5 ure. Om 5 1/2 ure juist op het tooneel. Kaarten op voorhand te bekomen bij den heer K. DEWEERDT, Rijselstraat. BURGERSTAND van den 4 tot den 11 Octobre 1895. Geboorten Mannelijk geslacht, 8. Vrouwelijk id. 2. I ii welï j kets Dellem Henri, timmerman en Vanholst Helena, dagloonster. Dael Gustave, bakker, en Devos Céline, kleei maakster. O verlïj deus Rose Henriette, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van Edouard Toussaert, Boterstr. Behaeghel Irma, 7 jaren, scholierster, Brielen buiten. Versavel Thophiel 26 jaren, landbouw- werkman, ongehuwd, Meeneslraat. Haegebaert Edouard, 55 jaren, landbou wer, echtgenoot van Caillou Sophie, St. Pieters buiten. Devcs Louis, 78 jaren, wagenmaker, we duwenaar van Lemaeire Rosalie, St. Jacobs buiten. Lefebvre Eloi, 35 jaren, landbouwer, echtgenoot van Gesquiere Alix, St. Jans buiten. Dyzer Thérèse, 70 jaren, huishoudster, weduwe van Platteeuw Pierre, Platteel- straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 11. Vrouwelijk id. 7. De Gemeentekiezingen. Op zondag 17° November aanstaande zul len in gansch Belgie de gemeentebesturen vernieuwd worden. Ditmaal zal de kiezing bijzonderlijk belangrijk zijn, daar geheel de gemeenteraden moeten herkozen worden dooreen nieuw kiezerskorps welk aldus zijn eerste proef zal geven. Voorzeker mag men zich op vele plaatsen aan verrassingen ver wachten, vele gemeenteraden die tot hier toe gestadig van de eene of andere zijde waren, zullen ditmaal de meest vertrouw hebbende ontsnappen. Het kiezerskorps dat op I7'1 November moet optreden verschilt zoodanig met het voorgaande dat niemand op verre na noch algemeenen noch gedeelte lijken uitslag zou kunnen voorspelLn. Alzoo in Poperinghe waar voortijds nauwelijks 1061 gemeentekiezers waren zijn er nu on der de nieuwe wet 2116 met gezamentlijk 3282 stemmen. Nergens bestaat er meer re den om den kiesstrijd aan te gaan dan in onze stad; Voor wie den uitslag dei- laatste gemeentekiezing vau 1890 nog in dachtig is blijkt het duidelijk dat ons stads bestuur zou om zeep vliegen, indien de nieu we kiezers een weinigsken beter dan do voorgaande hunne belangen verstonden. Niemand weet het niet dat onze gemeente raad samengesteld is voor het meestendeel uit leden die het volk weinig of niet sympa- tiek zijn, die op het stadhuis enkel zetelen omdat zij door de geestelijken voorgedragen zijn en omdat men het volk bedreigt op straf van zonde voor anderen te stemmen!! Wie zou immers durven beweren dat raadsleden lijk apotheker Vandenberge, notaris Lava, Ryckewaert en consoorten kunnen gekozen worden indien het Poperingsche volk vrij ware? Neea, zulke mannen zouden nooit door het volk met het bestuur der stad belast zijn. Er zijn alhier mannen genoeg dien het voik lief hebt, hooggeachte burgers, koop- lielen handeldrijvers en anderen die teering cn neering doen, die met het volk in gemeens 1 iveuen door iedereen bemind worden om dat ze iedereen gedienstig zijn. 't Ware onder dergelijke personen dat het volk zijne bestuurders zou kiezen indien het vrij ware, maar 't is bekend dat het stadhuis moet ge sloten blijven, voor alwie een weinig vrij- gezind verdacht wordt, zoo willen het de geestelijken, en daarom mogen alleenlijk in den gemeenteraad gekozen worden oprechte poesjenellen die zich verbinden op alles te nikken en in alles de zinnen en grillen der geestelijken te voldoen. Zullen de Poperingnaars dit nu nog verder gedulden of zullen zij zich eindelijk daar tegen verzetten en den moed hebben om als vrije burgers hunnen eigen wil te doen gel den. Wij verhoopen wel dat er zullen mannen opkomen om aan hunne medebur gers deze gelegenheid te verschaffen met hun als vrijgezinde kandidaten te laten voor stellen; in eene omstandigheid lijk deze moet en zal het zijn 1 Voor de rest laat de kiezers zorgen Samenstelling der kiezerslijsten. 1464 kiezers met eene stem is 1464 stemmen. 318 met twee stem. is 636 154 met drie stem. is 462 180 met vier stem. is 720 2116 kiezers met gezamentlijk 3282 Wij lezen in den Avenir de Courtrai van 6 October, het volgende artikel nopens liet Concert die zal gegeven worden, den 20" dezer, door de Koormaatschappij Les Mélophües met medewerking der Phil- harmonie van Poperinghe: Wij vernemen dat het Concert, ingericht door de koormaatschappijLes Mélophilss ter gelegenheid barer 25n verjaardag, plaats zal hebben den 20n october aanstaande. Sedert haar bestaan heeft die knappe maatschappij ons aan prachtige feesten ge woon gemaakt, doch het concert van 20" dezer zal al de voorgaande te boven gaan. De Mélophües hebben voor dit feest, de medewerking bekomen van: Mevrouw Bos man, eerste zangeres, en mijnheer Noté, baryton, beide zangers uit de groote opera van Parijs. Wij zullen ook het genoegen hebben de alomgekende Philharmonie van Poperinghe, een der beste muzieken des lands te horen. Men weet dat die maatschappij, waarvan den milddadigen heer J. van Merris voor zitter is, deeereprijzen behaalde in de wed strijden van Rijssel, Beauvais en Denain, onder het kuadig bestuur van M. Eugeen Vanels'.ande. Het programma deelen wij aanstaande zondag mede. "Jonas. t «si 9-O^sa- Blijspel met zang in één bedrijf door Van Langendonck. Drama in 3 bedrijven door N. De Tière, EN Blijspel met zang in één bedrijf door H. Van Peene.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2