VAN IJPEREN IN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Vrijzinnige Grondwettige Vereeniging Tiende jaar. Zaterdag 2" November 1895. Nummer 44. DER STAD YPEREN. De Leden der Liberale Associatie worden uitge- noodigd tot de Algemeene Vergadering die zal plaats hebben op Zondag toekomende 3n No vember, ten 8 ure 's avonds, in het lokaal van Den Zalm DAGORDE Gemeentekiezing T-WZEB LIJ-STEIsT. Wy üooghe Verm tel uien Dechiè <j re Joös No Ff Van EecBhout Bos m aert Verschae <^e On {3d raet Lap b-i ere Hart el Bru faut Van de'vyver Sp tel ybrouck Iwei B s Van U en Bogaerde Beg M rem Bo cj quet Iwe hh ns S H ruye Berg B man B O one Brey e Vander Q bote D'huv tel ttere Su B in o nt Fr eys G 1> estecker GolaeBt Fier w De boter slaat op Taks op hei slachten. De Belgische Handel. Voor de onderwijzers. De uil schuwt het licht. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncaa 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht allo boegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag' vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Dit is de kreet die de moeders laten hooren en niet zonder argwaan zien zij de toekomst in. Eindelijk na eenige kalmte ter markt, zullen de weldoende ge volgen der inkomrechien op mond behoeften zich gaan doen gevoelen. Uit alle streken van het land ko men berichten toe die melden dat de boter overal in prijs is gestegen en dit in ongehoorde mate. Op de markt te Namen, had men, zelfs in de winter die koopwaar zoo duur niet betaald. Ook in 't luikerland gaan bittere klachten op over den ongewonen prijs der boter. Op de laatste markt te Hasselt werd de boter van le kwaliteit ver kocht aan 3 fr. tot 3,^3 Ir, den kilo. Verleden jaar op hetzelfde tijdstip betaalde men 2,60 fr. en 2,75 fr. den kilo. De hollandsche boter is niet meer koopbaar. Overal vraagt men prijzen als waren wij reeds in 't putje van den winter. Dit zijn de eerste gevolgen der weldoende inkomrechten op die on misbare koopwaar gesteld. En het is maar een begin. Wachten wij den winter af, wij zullen er wat van hooren... Zooals met de bloem, heeft het instellen van inkomrechten voor eerste ge volg gehad, de invoer van boter bijna met de helft te vermeerderen. In de maand Juli voerde men uit Holland 745.384 kilos versche en gezouten boter in, tegen 410.964 verleden jaar Juli. Dat deze kooplieden met den kolos sale winsten gaan doen ten koste van de massa, hoeft wel geen betoog. Komaan, huismoeders, nen hip! hip! hoera! aangeheven voor ons piekfijn... boterministerie. slimme gazet- Ja, maar 't is waar, schrijvers besluiten dat de duurte der boter voorkomt uit de groote droogten welke er dezen zomer heeft geheerscht, 't is daarom juist dat eene kommissie van papenschrijve laars is gesticht om al het groente van de markt te verzamelen om in tijd groente te verschaften voor al de beesten van het arrondissement. Die slimme vos van een K. K. verdient me nu wel een kruisje. Altijd wat nieuws, zelden wat goeds. Het schijnt dat't volk in ons schoon landeken te veel vleesch eet. De invoerrechten die deze eetwaar treffen schijnen nog niet voldoende om de verbruiking te matigen. Mag men de heilige pers geloven, altijd zoo goed ingelicht, dan zou 't minis terie eene kleine taks op het slacht vee in studie gelegd hebben. De op brengst van dien taks zou gebruikt worden om de landbouwers schade loos te stellen voor de afmaking van het vee dat verderfelijk voor de openbare gezondheid geoordeeld wordt. Dewijl elke taks of belasting ten slotte door den verbruiker betaald wordt, zal er uit eeiae vermeerdering van prijs volgen of eene verminde ring in de verbruiking. Deze nieuwe taks zal het land treffen en gedeeltelijk ongetwijfeld den invloed der invoerrechten op het vreemd vleesch te niet doenzoodat het gouvernement met eene hand zal terugnemen wat het met de andere geeft. Indien het ontwerp wezentlijk uit gevoerd wordt, dan zal men moeten erkennen dat 't gouvernement eene zeer zonderlinge en tegenstrijdige politiek volgt. De toestand van onzen handel'is niet bloeiend. Volgens ofïicieele statistiek, is er in 1894 eene vermindering bestatigd van 273 millioen in den algemeenen handel en van 52 millioen in den bijzonderen handel. Inderdaad in 1894 bedroegen de in-en uitvoerin gen 5.127,700,000 frank, tegen frank 5,401,000,000 in 1893. De vreemde produkten, door Bel- gie voor zijn verbruik ontvangen, en degene van hare eigen grond en nijverheid, naar elders gezonden, in 1894, beloopen tot 2,878,200,000 fr. tegen 2,931,000,000 fr. in 1893. Eene vermindering dus van frank 52,200,000. Zoo zijn al de posten ten onzen nadéele verminderd. In 1890. deden .wij voor frank 6,137,300,000 zaken en 1894 maar voor fr. 5,127,700,000; dus voor meer dan één milliard minder, een vijfde minder. Dat zijn nu de gevolgen van een klerikaal gouvernement, door zijne eigene statistieken bewezen. Daar nu alleen op dit oogenhlik terug in de -school zijn, willen wij hun eenige punten der hatelijke schoolwet herinneren, want velen zeggen Het is waar, die nieuwe school wet krenkt wel onze vrijheid van geweten; maar zij stelt ons, school meesters, toch gerust aangaande onze jaarwedden. Is dit eingelijk wel zoo? Laat ons zien en oordeelt zelf 1. De minister mag de school meester, naar zijn goeddunken, af zetten, 't is gelijk voor welke reeds. 2. De jaarwedde, op eene veel lagere som gesteld dan diegene be taald door de groote liberale steden stelt het personeel bloot, deze som te zien verminderen, indien hunne gemeentebesturen in handen vielen der klerikalen. 3. De tarief (der jaarwedde) neemt geene de minste nota van dienstja ren. Het is te zeggen, dat de school meesters, die al vijf-en-twintig of dertig jaren dienst tellen, op den zelfden voet geplaatst worden als diegene, welke over een tiental ja ren de normaalschool verlieten. Hoe vindt ge 't, onderwijzers In de jongste vergadering der bisschoppen is er besloten geworden dat er een middel moest gezocht worden om te beletten dat de redevoeringen der socialisten en liberalen ter Kamer in handen vallen van katholieke eenvoudige lieden, die er hunne politieke op voeding in volledigen Dit middel is gevonden. De minister van Justitie, M.Begerem is ge last met de in praktijkstelling van dit middel. De Annalen der Kamers en het Beknopt Verslag worden niet afgeschaft doch hun prijs wordt verhoogd. Voor 't jaar 1895-1896 zal het Beknopt Verslag in plaats van 1,50 fr. de som van 4,00 fr. kosten. De Annalen der Kamers, zullen 9 Ir. kosten in plaats van 3,50 fr. Het abonnement aan het Staatsblad wordt verminderd en gebracht op 20 fr. in plaats van 26 fr. De officieele reden hiervan zou zijn dat de H E T W E E K B L

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1