VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. De stemming is geheim! Niemand kan weten voor wien gij stemt!! Trees dus niet en stemt vrij Hoe moet men stemmen Het is de plicht aller libe ralen in eens, boven de lijst Moordenaars. van n° 1 te stempelen betalen van 200 Irs. 's jaars. Liberale kandidaten. Tiende jaar. Zaterdag 16" November 1895. Nummer 4.6 EENE VERGELIJKENIS KALOTE. LIBERAAL. Daarom, kiezers waakt over uwe belangen en stemt voor de Daar hebben zij bet gevonden en 't spel is gespeeld Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncen 15 cent. per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100. Alle berichten van verkoopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden'eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beile Vlaanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de PublicüéMagdalenastraat,Bsussèl. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. MJT en WIJ Hoogmoed. Vertooning van ai de roomsche pracht om de domkoppen te verblinden. Geen medelijden voor dezen die anders denken als wij. Wij verleenen het volk alle vrij heden.... als er geen middel meer is het anderzins te doen en, volgens de gevallen, schikken wij voorzichtig- lijk ons geweten volgens de belan gen van het oogenblik en naar ge- lange de omstandigheden. Het einde wettigt de middels (Malou, Bisschop van Brugge). Weg met de uithongeraars l Vrijheid van geweten, Gelijkheid vóór de wet, Broederlijkheid onder al de klassen der samenleving Die drie punten, indien zij al onze vrienden niet rijk maken, dragen ten minste veel bij om den klassen strijd te stillen en het lot der min dere klas te verbeteren. Wij beloven niet meer dan wij geven kunnen. Leve deai ware Yperliogen 2 Tijdens de laatste gemeentekiezing van Oostende, bedreven de klerikalen eenen manslag op den persoon van den heer Rau, een brave en eerlijke burger, een overal geërbiedigde familievader, dien zij met eenen dolk het hart doorboordden. Geheel het land sprak schande over dezen laffen moord en schandvlekte de partij, die zulke moorde naars onder hare leden telt. Hier in Yperen zijn wij nog zoo verre niet, maar 't zou er kunnen van komen. In den nacht tusschen Donderdag en Vrij dag hebben zich drie lafaards geworpen op den blinden heer Arthur Vermeulen, en hem met slagen overladen. De heer Vermeulen, alhoewel blind ge boren, heeft de gewoonte alle avonden alleen uit te gaan en, na de eene of de andere zij ner herbergen bezocht te hebben, rond 10 of 11 ure huiswaarts te keeren. Het was dus in het naar huis'gaan dat M. Vermenlen de drie lafaards ontmoette,- die, zonder de minste uitdaging van zijnent wege zich op hem wierpen en hem mishan delden. Gelukkiglijk zijn de aanvallers gekend en zullen, hopen wij, vóór het gerecht rekeniDg te geven hebben over hunne schoone daad. Ziedaar nu welke generatie domkoppen de katholieke scholen hebben voortgebracht sedert 20 jaar. Vroeger gebeurden geen zulke daden, maar sedert Surmont de bur gervader van Yperen is geworden, zijn wij een tijdperk van vrede ingetreden, zooals men vindt onder de wilden van Afrika. Ahde Burgemeester had schoon te zeg gen in het katholiek Volkshuis: "Ik verbied u te vechten, want ik zal onverbiddelijk we zen voor dezen,'t zij liberaal of katholiek, die slagen of wonden zullen hebben toe gebracht. Men zou zeggen dat hij wist dat hy tot eene bende moordenaars sprak. 't Is waar dat hij er heeft bijgevoegd: Maar ik heb het recht niet u te verbieden u in staat van wettelijke verdediging te stellen; gij moet u den kop niet laten inslaan verdedigt u, indien het noodig is, maar valt niet aan. Welnu, is er wel iemand die zou durven beweeren dat die drie stokslagers zijn aan gevallen geweest door eenen blinde, en dat zij verplicht zijn geweest zich in staat van wettelijke verdediging te stellen? Neen, duizendmaal neen! de aanvallers zijn de lafaards die, peizende niet gekend te zullen zijn, zich op M. Vermeulen hebben ge worpen om hunnen haat uit te oefenen. In den nacht tusschen vrijdag en zaterdag hebben eenige woestaards van kaloten den genaamden Ernest De wachter te lijve ge vallen en hem zoo deerlijk geslagen, dat de man gansch bebloed was. Men vertelt dat een politieagent, die op het gerucht was toegesneld, in plaats van zich tusschen de aanvallers en het slachtoffer te plaatsen zijnen sabel heeft getrokken en Ernest De- wachter eene schrikkelijke wonde heefc toe gebracht aan het hoofd. Men is verplicht geweest hem in eene naburige herberg te dragen, waar de eerste zorgen hem zijn toegediend geweest. Nu is de man bedlege rig. De daders zijn gekend en zullen insgelijks voor het gerecht worden gedaagd. Zondag avond, rond 7 1/2 ure is de ge naamde Edmond Delfosse, op het oogenblik dat hij in zijn huis wilde stappen, aangerand geweest door drie kaloten die hem eenen geweldigen stokslag op het hoofd toebrach ten. Na die vrome daad namen zij de vlucht. De aangevallene liep ben achterna, maar te vergeefs, hij kon hen niet inhalen en de drie lafaards vluchtten langs de kant der Meenenpoort. Zij ook zijn gekend en zullen vervolgd worden. Maandag nacht, tusschen 11 en 12 ure, word de genaamde Alfoas Caestecker door eene moordenaarsbende aangevallen en zoo danig geslagen, dat hij bewusteloos ten gronde zonk. Men heeft hem naar het po- litiebureel overgebracht waar de heer dokter Poupart hem de eerste zorgen heeft toege diend. Talrijke getuigen verzekeren dat het J. Baus is die zich aan deze aanranding heeft plichtig gemaakt. Eea proces is inge spannen. Denzelfden avond hebben eenige bezetenen twist gezocht tegen den heer Arthur Mae- german, maar daar er te veel getuigen bij waren, hebben zij hem gedreigd den vol genden avond eene duchtige trommeling te geven. Men ziet dus dat die lafaards uitgaan met voorbedachten wil, om te slaan en te kwet sen. Zij gevoelen dat zij in de kiezing het enderspit zullen moeten delven en zoeken reeds zich te wreken over hunne aanstaande nederlaag. MM. BOSSAERT. BRUNFAUT. DECHIÉVRE. HARTEEL. IWEINS. JOOS. LAPIERE. NOLF. ONRAET. SPEYBROUCK. VANDE YYVER. VAN EECKTIOUT VERMEULEN. VERSCHAEVE WYOOOGHE. Herbergiers van Yperen Eigenaars van huizen Bierbrouwers Denkt wel wat er u op 17 Novem ber te doen staat, wij ondervinden dagelijks welke haat de geestelijk heid den herbergier toedraagt. Ware het in hare macht, zij zou ai de her bergen doen sluiten. Dit getuigt het smeekschrift dat al de tappen van België naar de wetgeving gestuurd hebben waarin zij vroegen dat slechts de herbergen die eene drinkzaal heb ben van 400 vierkante meters lucht nog zouden mogen openblijven en daarenboven ©611 belasting Wat zegt gij daarvan, bazen Dat is toch verpletterend héToont uwe tanden het is hoog tijd of het is te laat. De klerikalen hebben sedert Vrij dag al hunne slaven vermaand, om alle dagen ten 10 ure in het bede laarsVolkshuis te zijn, om van daar als woeste dieren, langs S* Pie- ters, de Rijselstraat, tot op de Markt te gaan al schreeuwen en tieren ge wapend met stokken om op de libe ralen te slaan en ze te mishandelen, en dat, in de tegenwoordigheid van Burgemeester en Schepenen. 't Is schandalig dat men zulks ziet ge beuren, dat die slaven 's avonds ten 10 1/2 ure de ruste storen, gansch de stad in rep en roer stellen, en geen één politieman er bij was om die woestaards proces-verbaal aan te doen voor ruststoring. Maar wan neer er een vreedzaam werkman of burger, 's avonds ten 8 ure, wat ver blijd een liedje zingt, boef! boef't is er op Lange knevel of een zijner gezellen maakt een proces en hij wordt gecondamneerd. Maar als 't muziek een uitstapje doet op Sl Pie- ters, dan zijn er 4 politiën met een bevel van Surmont dat zij S4 Pisters wijk niet verlaten mogen. Zoo niet den bak in!! Is 't niet proper!!! Maar daar ligt de hond niet ge bonden, Die slaven v-p n uitgezonden 1° Om de li en te mishandelen denkende dat zij zoo wild en slaafsch waren als zij, en gingen tegenvech- ten om alzoo 't gemak te hebben processen-verbaal te maken en de liberalen te straffen maar slimmer dan die dommerikken, de liberalen bleven kalm. 2° 's Avonds ten 10 1/2 ure uitko- HET WEEKBLAD T

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1