De stemming is geheim. Niemand kan weten voor wien gij stemtvrees dus niets en stemt vrij. Beenhouwers, wilt gij uwe belangen zien verdedi gen, stemt onder nummer voor de liberale kandidaten. Yperlingen opgelet Herbergiers waar geven de katholieken hunne fees ten Al die honderden franken worden in het volkshuis ver teerd, en gij, neeringdoe- ners, niets niets Herbergiers De liberalen zijn allen Gierigaards. De klerikale liefdadigheid. Geschiedenis van Yperen, Stadswerken. De kaloten zijn aan 't werk om de kiezers uit te koopen laat u niet voor eenige franken den sla- venband aan doen om 8 jaren lang van uwe vrij heid beroofd te worden. Dus opgelet zend ze naar den duivel. Wij zijn de vrienden van den werkman, zeggen de kaloten. Hier en daar. men al schreeuwen vóór de liberale herbergen om alzoo 't volk te tergen •n te zeggenZiet gij dat er nood is van twist en onrust, wij zullen de herbergen doest sluiten ten 11 ure, om dat te vermijden. En aan wie de schuld, als 't u belieft, heer Burge meester Surmont?! Aan u, heer burgervader, van aan uwe partijgenooten te verbieden de mannen van 't Volkshuis op te hit sen zulke schandalen te begaan, maar neen gij staat daar met uwe sche penen te midden der Markt zulke lafhartige daden te bezien. O zeg niet dat het geen waarheid is dat wij schrijven want gij, metj uwe twee schepenen en nog andere katholieke raadsleden, waart Zaterdag, Zondag en Maandag, te midden dier woes- taards om hun schandalig gedrag te te bezien en, ware het niet geweest van 't gerecht, misschien zouden er ongelukken te betreuren geweest zijn waarvan gij, heer burgemeester, de verantwoordelijkheid zoudt moeten gedragen hebben. Is het niet laag, M. de Senateur en burgemeester, uw gezag te zien miskennen door eene soort van volkje dat niet weerdig is in de maatschap pij genoemd te worden en zelfs geene kiezers zijn En als gij denkt met zulke mid dels Zondag te triompheeren gij zijt er wel mede. Wij zullen u eene buis aanpassen dat gij al uwe slaven van 't Volkshuis zult moeten hebben om ze te helpen dragen. - I)e kaloten zoeken ruzie, loopen langs de straat al huilen gelijk de beeren, slaan op de liberalen, en de Burgemeester doet de herbergen sluiten ten 11 ure, om d'herbergiers teklrijk te maken, waarom doet hij 't volkshuis niet sluiten. Ziedaar de vrienden van den werk man en herbergier! Wacht maar, moesten zij gansch meester zijn, 't zou nogal beter gaan geen orgels meer, geen muziek meer, geene feesten meer, en d'herberg ten lO ure toe, maar nlles voor «Se bedevaar ten, en processiën. (de klerikale gazetten van Yperen). Ziehier sedert 4 jaar den bilan der onkos ten betaald door de Ypersche liberalen, uit hunne eigene beurs 1° Het Vereenigings-Collegie (Collégede 1'Union), 3 jaren, aan 25.C00 fr per jaar (het kosteloos genot van't hotel zijn wij verschul digd aan de mildheid van den heer ridder Gustaaf de Stuers. fr. 75.000.00 2° Huis der Oud-Pompiers 25 000.00 3° Eene blauwe vlag 2.000.00 4° Kleedij der muzikanten 8.000.00 5® Speeltuigen 7.000.00 6® Liberale schoolpenning (vier jaren) 4.130.18 Totaal frs. 121.140.18 In 4 jaren, en wij hebben nochtans de bisschoppelijke kassen niet waaruit wij mo gen gaan patten I en wij laten nog den Strijdpenning achter, die zoo noodzakelijk geworden is door het aanhoudend beder vende werken der kaloten. Met een uitmuntenden takt maken de kle- rikalen hunne lezers wijs dat de liberalen niets aan den arme geven. Wij willen niet, gelijk zij, stoffen op het kapittel van persoonlijke liefdadigheid. Onze linkere hand weet niet wat de rechtere ge geven heeft. Buiten de opofferingen die de liberalen ge- daan hebben om brood te geven aan al de zen die sedert 20 jaren door den klerikalen haat vervolgd zijn geweest, hier in Yperen, zeggen wij dat voor de openbare feesten, die gegeven werden ten voordeele der armen en ongelukkigen in de stratenin omhalin gen in de kerken, in kavalkaden, in lief dadigheidsconcerten, (zelfs dezen door de Ypersche liberalen ingericht) onze vrienden niet ten achteren gebleven zijnzij hebben hunne beurs opengezet en zich persoonlijk ten dienste der inrichters gesteld, en d08tl niet gelijk Surmont, die de inzamelaars der tegenpartij aan de deur zet, gelijk hij het deed over eenige jaren, wanneer het pompierskorps een liefdadigheidsfeest in richtte. Wat de liefdadigheid in 't groote aangaat, welke voortkomt van de grooten en de ge lukkigen dezer aarde, is de vergelijkenis gansch ten onzen voordeele. Sedert 54 jaar hebben de katholie ken aan de Godshuizen en aan het Weldadigheidsbureel de som gegeven van O tfiraolis Oö cen tiemen. Dit bewijst nochtans wel hunnen politie- ken haat Welnu, zeggen zij, geven wij aan den arme, maar aan ODZe armen, opdat zij van ons zouden afhangen. De liberale arme moet maar op zijnen buik wrijven! Zij geven niets aan de Godshuizen noeh aan het Bureel van weldadigheid, omdat die besturen kunnen veranderen en onpartijdi ger bestuurders kunnen hebben dan dezen die nu de meerderheid uitmaken, die aan al de armen zullen geven. Onze vrienden de liberalen, integendeel, de Carton's, de Merghelynck's, de de Stuers, de Capron's, de Hynderick's, de Alph. Van- denpeereboom, enz., enz. geven voor £1.1 de armen en hebben die liefdadigheidsbestu- ren rijkelijk begiftigd. Ziedaar de ware menschenvrienden Niet alleen hebben de klerikalen sedert 54 jaren geen duit gegeven, maar zij hebben durven twee millioeiieii Éï*£loIiS van hunne bestemming af- keeren, welke aan diezelfde Godshuizen ge schonken werden door een overleden libe raal, onder voorwendsel dat de Godshuizen van Yperen te rijk waren. Dezen zelf, onze burgervaders, die het erfdeel van den arme moesten verdedigen en beschermen, hebben er in medegeholpen om het hem ie ontrukken. In plaats van een toevluchtsoord voor den ouderdom, gaat men een verbeteringshuis bouwen voor de onoozelaars, die sedert 20 jaar in onze provintie zijn voortgebracht ge weest door het bijna uitsluitelijk klerikaal onderwijs Bij die ongelukkigen zullen zich al de misnoegden voegen tegen een beheer dat meer en meer hatelijk wordt; een groot getal, dat zich volstrekt niet gelukkig wil laten maken door lieden die al de schand daden, al de eerloosheden op hunne reke ning hebben. Wanneer M. Desaegher in het arrondisse- ments Commissariaat algedankt werd, omdrt hij zich niet wilde schikken naar de gedach ten van het liberaal Gouvernement, gelijk al zijne rangopvolgende overheden het deden, schreeuwde en tierde de klerikale drukpers tien jaren lang, dat hooren en zien er van vergingen. Wij bekennen dat de maatregel hard was voor de bediende, maar 't wai zijne schuld. Sedert vier jaren dat de klerikalen hier op 't stadhuis nestelen, hebben zij de volgende personen gebroodroofd zonder de minste reden M. H. Creus, stadsbediende M. L. Goethals, kleermaker in de weezee- school M. C. Yanden Bussche. toeziener in de Akademie van Schoone kunsten. Doen wij bijzonderlijk het geval van dezen laaatste uitkomen. Herinneren wij de wreedheid waarmede men dien rechtschapen mensch, dien gewe tensvollen zwoegen van zijn werk afhield. Er hadden wanorders uitgeborsten in de Akademie, het kalote bestuur, in plaats van den toeziener te verdedigen, stelde hem in beschikbaarheid. (Bijna hetzelfde geval als van den Politiecommissaris.) En Vanden Bussche, die wist dat hij in zijn recht was, kon dit affront niet verdragen. De goede man stak er zijn gezondheid in, verloor het verstand en eindigde met weg te kwijnen. Zoudt gij durven de briefwisseling mede- deelen die ontstond tusschen het Bestuur en dien braven en rechtzinnigen bediende? Oleest de wrekende lijkrede die M. En gel Van Eeckhoud uitsprak op liet graf van den alom betreurden overledene Die mannen is uw slachthoffer geweest, partijgangers van den k. k. Gij zoudt er over moeten blozen. In de Vleeschhouwerstraat is er een oud- bediende van den Staat, die op 40 jarigen ouderdom op pensioen is gesteld geweest, kwansuis omdat hij gekweld was met rliu- matismus, en die nochtans zoo gezond is als een visch. Nu is hij niet ziek om klerikale kiesdraver te spelen en het vuil werk der kaloten te verrichten. Het is misschien eene nieuwe manier die hem in eigen ls om zijne erkentenis te bewij zen jegens de wetgevers die hem een pensioen hebben doen vekleenen waaraan hij nog geen recht had. Als men de kalotebladjes, Journal d' Ypres en Nieuwsblad leest, zou men genegen zijn te denken dat al het werk, dat Surmont heeft doen verrichten, met zijne eigene pen ningen en uit zijnen zak betaald zijn ge weest. Het is algemeen gekend en geweten dat mensch eeno brieke in plaats van hart heeft, als hij voor eigene rekening doet werken, maar er is een verschil als de stad betalen moet, zoodanig dat hij, om werk le geven aan zijne kalote maatjes, over twee jaren reeds beginnen was met de Halle af te bre ken recht o/er 't vleeschhuis. Gelukkiglijk heeft het openbaar gerucht de aandacht gewekt van de Commissie der monumenten, die den Wandaal verplicht hoeft zijn verwoestingswerk te staken. Dit herinnert ons nog een anderen volks vriend M. de notaris D'huvettere, klerikale kan didaat voor de aanstaande gemeentekiezing, verklaarde in het Volkshuis dat hij liberaal was, maarkatholieke liberaal Welnu, wil men weten hoe logiek die nieuwe klerikale kandidaat is en hoeveel geloof men mag hechten aan de valsche be laften, die hem door zijne kandidatuur in gegeven zijn Over eenigen tijd zag de heer D'huvettere zich verplicht groote herstellingswerken te doen verrichten aan het dak van zijn huis. Nu, die mildadige vriend van den werk man, in plaats van dit werk te geven aan Yperlingen, begaf zich naar Brussel om werkvolk te zoeken. Ziedaar nu, die grootsprekers Wij zouden zekerlijk dit feit niet aange haald hebben, indien de liberaal-katholieke kandidaat zijne eigene lofspraak niet gezon gen had in het Volkshuis en zich niet had doen doorgaan voor eenen verdediger, eenen beschermer van den werkman, wiens stem hij nu afbedelt. Odie huichelaar Men zou hem moeten naar Brussel zenden om stemmen te hebben. En maandag avond sloegen de matadors van de kalotenpartij op het werkvolk dat het ruischte, zooveel dat er een werkman naar 't politie- bureel gedragen werd met twee of drie gaten in zijn hoofd. En dat zijn de vrienden van den werkman. Baus zegt dat ook De zaak is in d'handen van 't ge recht. Verledene week had eene politieke ver gadering plaats in de katholieke Bewaar school van St. Pieters. (Hotel Hynderick). Na dat deze vergadering was afgeloopen, zag men er den pastoor van St. Pieters uit komen, vergezeld van zijnen kapelaan De- schrijver en van den laffaard die den blinden heer Arthur Vermeulen had aangevallen en mishandeld wij spreken hier van K. Wdie opzettelijk naar de vergadering was gegaan om den pastoor le vergezellen, te beschermen desnoods en hem tot aan zijn huis te brengen. O die Judas Maandag morgend begaf zich Henritje ten huize van onzen vriend A. B. en zcide tot zijne vrouw Uw man moet voor de katholieke lijst stemmen, en zulks doende zal hij den brou wer groot plezier doen. De vrouw vroeg wat de brouwer in de kiezing te zien had, en of het niet voldoende was dat hij op tijd en stond betaald werd. Henritje zei: Ik heb u verwittigd, trek er uw nut uit. en hij verliet het huis zonder zelfs een kappertje verteerd te hebben. Hadden wij in de plaats geweest van vrouw B. wij zouden Henritje een glas bier aangeboden hebben en hem tien centiemen doen verteeren, dan ten minste zou hij het huis niet voor niets hebben vuilgemaakt met zijnen paraplu die zijpelde van het water. Het schijnt dat de Bestuurder van't Be gijnhof zich niet levreden houdt met zijne kostgangers te verplichten voor de klerikale lijst te stemmen. Hij begeeft zich nog in al de huizen der Weduwenstraat, die, zooals men weet, bewoond zijn door ongelukkigen die door het bestuur der godshuizen onder steund zijn, en maant hen aan te stemmen voor de klerikalen, hunne weldoeners op pene van vervolgd te worden indien zij het niet doen. Welnu, waren wij in de plaats van een dezer kiezers, wij zouden dien kiesdraver I Irr—iTTSTVT«TffiöasrTTf-. v

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2