Laatste nieuws. NAAI 1A GHI N EN Vrouw ROSALIE IGODT, G. Doolaeghe-Dehuyssere, Alle slechte zaak is loochenbaar. Zij veranderen reeds van toon. Leest en oordeelt. Beloften en rotte appelen. Jan Klaas. De vrienden van den armen werkman. De vischmarkt. Voormezeele. Poil de Bretagne H1JSELSTRA AT, 47, YPER. VELOGÏPEDEN doen zien dat hij daar een slecht werk ver richt en dat hij het recht niet heeft zich met de zaken van anderen bezig te houden. Dat wij zijne handelwijze zullen kenbaar maken aan wien het behoort en hem voor zijne be dreigingen zullen doen boeten als kiesma kelaar en stemafdwinger door bedreigingen, hetgene nochtans uitdrukkelijk in de wet verboden is. Hier is nog een staaltje van klerikale ver draagzaamheid. Zekeren huidenvetter, (niet te verwarren met den notaris) heeft twee zijner knechten buitengezetomdat zij zich hadden veroorloofd Zondag 11. naar het muziek der Oud-Pompiers te gaan luis teren. Die menschen moesten daar veel vuil werk verrichten door natte en koude, voor eenen spotloon en mogen nog van hunne vrijheid van 's Zondags geen gebruik maken Odie dominen cent Als men het bijvoegsel van het Nieuws blad leest, van .13 dezer nopens den aanslag door de kaloten op de Groote Markt gepleegd, 't is, gelijk altijd, de onplichtige die be gonnen heeft. De gekwetste heeft maar wat hij verdient. Zie eens de logiek De bende die maandag avond don 011- gelukkigen Kaesteker vergezelde was sa mengesteld uit 10 personen, die noch stok ken, noch wapens droegen en kwam uit de herberg den A nker. De katholieke stoet daarentegen, die manifesteerde voor de Con corde en de Maan, was samengesteld uit 200 a 300 onschuldige schapen, dronken gelijk zwitsers, en die gehoorzaamden aan het ordewoord Mil, hetgeen zeggen wilde slaat er op! en Mille, hetgeen zeggen wilde slaat er niet op 't Is lieflijk, niet waar, Oude Yperlingen 1 Hebt gij nog ooit zulke dingen gezien? Maandag avond zijn de stokken, die toch te zichtbaar waren, gedeeltelijk vervangen geweest door vuistijzers coups depoing). Zou de politie de kooplieden niet kunnen ontdekken die deze vuistijzers hebben ge leverd en vooral de hoofdmannen, die in het Volkshuis den te volgen weg aanduid den Onder de gekwetsten, deze die in de Hond straat woont, bij St. Pieters, was het nogal erg. Men moet daarom niet gelooven dat zijn pastoor zich verhaast heeft te gaan zien of het slachtoffer de hulp zijner bediening niet noodig had. Maar de ongelukkige liberaal was slechts een werkmaner was geen zaad in 't bakje en, het einde de middels wetti gende, de geus had maar wat hij verdiende Overigens, de goede pastoor dezer paro chie heeft op het oogenblik andere muizen nesten in het hoofd en men moet het publiek niet berooven van het aangenaam schouw spel hem te zien trippelen door al de straten der stad, voor het welzijn der goede zaak? Hij zal bevorderd worden, na de kiezing... als het wel gaat De klerikalen hebben drie gekende per sonen den kop ingeslagen, zonder de andere, die zich niet hebben doen kennen. Dit ver wondert ons niet na de redevoeringen van Surmont en C10, die maar van wonden en builen spraken. Ganscü anders was de houding der liberale hoofdmannen. Allen hebben de kalmte aan geraden en belet dat hunne vrienden in ben den zouden uitgaan om te vechten, gelijk de klerikalen. Wie de wind zaait, oogst het onweder 1 Dit alles heeft geëindigd met de stad in staat van beleg te stellen, hetgene in Yperen nooit te zien is geweest. In al de vergaderingen welke in bet Volks huis zijn gehouden geweest, riepen de hoofd mannen der kalotenpartijSurmont, Colaert, Henritje en zelfs Seys, dat zij reeds de zege praal in handen hadden en dat zij zeker wa ren eene meerderheid vau 1500 tot 2000 stemmen te behalen. Wij hebben onze lezers doen zien dat dit alles maar ijdel gezwets was en dat die zoogezegde overwinnaars fijn met de poepers zaten. Welnu, Zondag reeds hoorden wij sommige kaloten tot elkander zeggen Laat hen maar begaan, indien zij tegen alle verwachting moesten winnen, wij zouden doen, zooals in 1890, de kiezing verbreken en hunne zege praal omogelijk maken.» Welnu, lezers, hoe vindt gij die mannen Zou men niet zeggen dat zij slechts te gebie den hebben om hunne wenschen verwezent- lijkt te zien Zij moeten waarachtig de kiezers aanzien als eenen hoop domkoppen, om zoo iets in hunnen gebenedijden knikker te steken. Maar dat zij het eens beproeven eene kiezing te verbreken, zij zullen toch 't van stadhuis gedonderd worden, want er is nog één enkele kreet in iedereens mond Weg met de zeuraars?!! Den 20 October 1895, zei Burgemeester Surmont in het Volkshuis, in zijne aan spraak tot de kiezers Sedert ik de vader der stad ben, nooit is de openbare vrede grooter geweest in Yperen onder al de inwoners. En den 12 November 1895, om een einde te stellen aan de laffe aanvallen en de moor- uerijen die alle avonden gepleegd werden, verbiedt dezelfde Burgemeester van Yperen alle vergaderingen in de straat van meer dan 10 personen en beveelt de sluiting der herbergen om 11 ure 's avonds, door een besluit geteekend: De Burgemeester, Surmont de Volsberghe Bemerken wij echter nog dat het aan de aanhoudende vragen der liberalen te danken is dat men dit besluit bekomen heeft, en dat nimmer, gedurende de 50 jaar liberaal be stuur, zulke maatregel is moeten genomen worden. Kiezers, oorieelt over de waarde van den man, en gij, oud-Burgemeesters van Yperen, Carton, Vander Stichelen, Alph. Yandenpeereboom, Beke en Van Heule, buigt en knielt u allen voor Surmont! Op het programma der klerikale kandida ten stond over 4 jaar te lezen dat zij talrijke abrieken zouden oprichten. En wat zien wij Zij hebben er ééne gesticht, te weten het patatefruitkot, dat op de MaVkt slaat bij het Nieu werk. Maar de andere, deze van den braven ouden Van Bscelaere hebben zij doen vertrekken tot bij de kruisstraat. Was dat misschien om de concurrentie te vermijden De Ypereche senateurse en volksvertegen- digers, die nu de vernieuwing van hun man daat van gemeenteraadslid vragen, hadden op de stelligste wijze beloofd dat zij een ge heel regiment voetvolk zouden doen naar Yperen komen, met staf en muziek. De waarheid is dat zij niet hebben kunnen beletten dat de militaire bakkerij naar Brug ge verplaatst werd en dat de levering van het vleesch voor de Soldaten door een Brug geling gedaan wierd. Ellendige siren van Pak-u-Weg Het Journal d1 Ypres heeft, in een zijner laatste nummers gezegd dat de vergaderingen der liberale Associatie niets anders waren dan een marionnettenspel, een Theatre Gui- gnol, of Jan Klaas spel. Een spreker beeft Zondag laatst bewezen dat het Journal volkomen gelijk had, doch dat de marionetten die er in voorkwamen, niemand anders waren dan de katholieke kandidaten, die de kiezers voor den aap houden in het katholiek Volkshuis. Spreker voegde er bij dat in het Jan Klaasspel ten allen tijde een tooneel voor kwam, in hetwelke Jan Klaas, om zijne perten uit te voeren, den gendarm, die hem moest gevangen nemen, doodsloeg met eenen stok, juist gelijk de klerikale Jan Klaas van het Volkshuis op den rug trommelt van den Politiecommissaris. Of er met de vergelijkenis gelachen werd, hoeft niet gezegd te w ezen. Iedereen verstond dat zij op het adres van Surmont was, die zich vermaard heeft gemaakt door zijne be dreigingen tegen eenen ieverigen ambtenaar. Wij zijn het niet die den burgemeester gedoopt hebben, 'lis het Journal d'Ypres dat er de eer van heeft. Over eenige maanden was er een arm huisgezin op de Kruisstraat, de man zonder werk. 2 kinderen dood, de moeder en 2 kin deren in 't gasthuis De vader begaf zich bij den heer Burgemeester; zijnen toestand be kend makende en een almoes afsmekende om wat brood te koopen voor de kleine kinderen die nog te huis waren. En wat was het antwoord van den burgervader. Hij gaf hem 5 centiemen en zond hem de straat op. Ziedaar zijne menschlievendheid Ware het om ménschen processen aan to doen en 10,000 franken schade te eisschen daarvoor is hij bekwaam. Werklieden, denkt er aan en geeft hem zondag eene buis dat hem tot les zal dienen Eene derde lijst van kandidaten komt te verschijnen, 't Is deze die protest aanteekenen tegen de hoofdmannen der klerikale partij Ziehier de namen, voor de manda ten die eindigen in 19Q0, onvolledige lijst, (wit papier) ROSTEN JÖNCKHEERE (oud.koopm. thans op speelreis) NEUZE C9PPYN (oudkiesmakelaar) Lijst voor de mandaten die in 1904 eindigen (onvolledig/ JULES BAUS, stokhouder. THÉ0F1EL VANDERAUWERA, stok houder. BULTE EECKHOUT, serpent in de kerk (Baryton) KAREL W0UT8, nachtschreeuwer der vischmijn. JULES BROUWERS, gewezen uit gever. Mannen die in de vischcommerce geboren zijn kunnen het waarlijk niet meer verkrop pen dat er daar n'en schoenlapper gelast is de visch te keuren en te zeggen dat ze versch of achteruit is, deze dagen bracht hij de visch aan zijn neus om te rieken of ze versch was, denkt eens, moet men kender zijn of niet, en zoo ging het dat er verschen haring verwezenwas en er verwezen verkocht was, zou bij niet beter doen op zijnen krispijn- stoel te slapen, dan hem te moeien met visch te mijnen, want hij kent zooveel van visch en administratie als zijnen hond van politiek. Volgens men zegt kent hij beter de men schen die onder zijn gebied zijn verplich ten brood bij hem te balen mits 3 centiemen meer te betalen per brood, en 10 brooden per week is 30 centiemen, waar over zij 'nen halven dag moeten werken, indien zulks waar is, zou er geen artikeltje in de wet zijn, om het eens aan moeder Justitia te laten zien dat is zeker ook n'en vriend van den werkman? Indien zulks waar is, noemen wij hot schandalig I Dat hij maar zorge ooa 'neu goeden nagel inde kerk te slaan, om zijn hoedje er aan te hangen, want zijn koekje zal welhaast gebakken zijn. Een vischmarschand. Wij vernemen dat er kandidaten zijn die zeggen, O er zijn maar diij tegenstrevers ja dat is waar maar er hebben vier geteekend als kandidaten Camille Blootacker stond - aan bet hoofd, maar zoo Mijnheer dit gewaar was, hij heeft hem doen dwingen (gij weet wel door wie) zijn handteeken in te trekken en hern op zijne lijst te doer, teeken en alzoo is hij door de regeering aangenomen onder n° 1. Wij zeggen rechtuit dat alle gedwongenen slechte soldaten zijn want iemand zijne vrij heid benemen gaat een verstandig mensch te boven. Kiezers zij komen r.og eens met valsche i, beloften, maar laat u niet bedriegen, want alles is uitgevonden om het geld uit uwen zak te jagen en u te hinderen in uwe stijl. Ja gij weet reeds dat met nieuwjaar school geld moet betaald worden, op wien valt dit, op den man die maar eene kleine fortuin be zit en dit is gedaan om hem ten onderen te doen gaan wel is waar er gaan van Voor mezeele wel 30 kinderen naar stad, omdat ze begeeren dat liunne kinderen zouden kun nen lezen en schrijven, nog eens geld uit uwen zak omdat er niet gewaakt is over de school der knechten, stijldoeners wat bate hebt gij van die mannen die zelve bakken en al hunne noodigheden naar stad halen en als er leveringen zijn alles door hun gedaan en ontvangen werd en ons geld in stad gaan verteeren, kort af den schoolmeester levert in goederen 98 0/0 is dit verstaanbaar, ja de andere moeten niet leven is het niet waar Gij werklieden past ook op omdat gij ook een stuk droog brood niet meer zou gewei gerd worden door beloften. Overweegd dit alles en om dit al te vermijden en u niet meer te laten bedriegen stemt eenvoudig voor deze die recht zullen doen, Jules Jacob, August Messiaen en Pan- necouque. HöftDSTRAAÏ TE YPEREN, heeft de eer het publiek bekend te maken dat men bij haar ten allen tijde alle slacht van plaiiiïige- clieiate9 koaiijnen en avIAcÏ kan bekomen, aan zeer ge nadige prijzen. VRAAGT DE BOUGIE ou LIOM Gouden MedalieInternationale ten toonstelling van gezondheidsleer en redding te Ostende 1888. Zilveren Medalie Groote internationale Wedstrijd te Brussel 1888. Gouden MedalieInternationale tentoonstelling Tunis. RHUMATISM, HEUPJICHT, .JICHT, ENZ. Onfeilbaar genezen, in weinig tijd door Let gebruik van en de breiwoi Foil de Bretagne. Volgens de wet neergelegd. Gepatenteerd produkt, gemakkelijk in 't gebruiken en door de geneesheeren aanbe volen. Algemeen dépot voor België: bij ELISA VAN HOTJTRXVE, N° 130, S' Andries bij Brugge, en te koop in alle steden van 't land. van all© stelsel» De beste en de goedkoopste zijn te bekomen bij Oaste» fszljiï ook Engeische marken laatste stelsels (Cader 88.) dikke tubens aan Sip» Slö.OO voor mannen en vrouwen. vrjFtij-fEDsr xisro-^isro. Al de toebehoorten zijn daar le verkrijgen aan zeer genadige prijzen. L>et wel op het adres eiJSELSTRAAT, 47, YPEREN. i Vaste en verzekerde ^genezing der drooge 'of vochtige gezwellen, verouderde puisten, melkkor- sten, krevelingen, schurft meel achtige vellekens, puistjes, bers ten, baardziekten en alle andere velziekten door het wonderbaar geneesmiddel der apotheek De Walvisch 10, Diepestraat, Antwerpen. (Geene kostelooze kosten meerIn geval van mis lukking geeft men het geld weder). De halve pot fr. 0,75. De groote pot 1.25; mits 10 cent. meer dan den aangeduiden prijs, nu ontvangt men het ge neesmiddel vrachtvrij met de post.

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 3