VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad. Tiende jaar. Zaterdag 14" December 1895. Nummer 50. De belasting op het voedsel des Volks. GEVANGEN. Aalst. STADNIEUWS. Eene vraag aan het Journal d'Ypres. Wij lezen in het Staatsblad Licht, immer licht. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden i fr. 50. Per 3 maanden, 1 rr. Annonce a15 cent, per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 u pei 100. Alle berichten van verknopingen of andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der bei le laanderen, als mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdaienastraat,Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamds artikels uiterlijk tegen rijd ig .mi. l-tg j en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. Deze schandige belasting door de klerikalen ingevoerd kan, voor wat de gevolgen betreft, berekend wor den, dank aan officieel cijfers, die wij in het Staatsblad vinden en die ons leeren dat de Staat in 't afgeloopen jaar, dank aan zijne verhoogde tarie ven op 't voedsel des volks, eene ver meerdering van ontvangsten verwe- zentlijke bedragend als volgt: 500.000fr. op den wijn; 350.000 fr. het bier; 40.000 fr. denglycose; 500.000 fr. den suiker; 400,000 fr. de margarine. Dus te zamen, 1.790.000 fr. uit de zakken der brave belgskens geklopt. Voegen wij daar nog bij Twee millioen inkomrechten op het vee en het vleesch, dan bedraagt de vermeerdering der belastingen van het voedsel, zoowat 3.790.000 fr. zeg ge, drie millioen zeven honderd ne gentig duizend frank. Dergelijke som zal het volk minder aan zijn voedsel kunnen besteden. En noteert dat het daar nog maar het begin van het spel is... En gelieft eens na te zien, lezers, of ondanks de buitengewone ontvang sten die het ministerie doet, ondanks het invoeren van het vergunnings recht, het belasten van het brood, de boter, de margarine, enz. die millioe- nen en millioenen in de kas der re geering brengen, uw contributiebrief jes verminderen, uwe lasten afsla gen... 1* Vervolg. Het einde van alles was dat sir George's oom stierfen nauwelijks bevond de jonge baronet zich een paar uren in het bezit van zijn vermogen, dat geheel in papieren en geld bestond, of hij was daarmede ook reeds naar Boulogne op weg. De sckuldeischers raasden en tierden maar vooreerst wisten zij niet, welke rich ting hij genomen had, en dan heeft het wat zwarigheden in zijn geld bekomen van lie den, die naar het vasteland gevlucht zijn. Sir George sloeg zijn verblijf in een klein landhuis bij Boulogne op. Hij was in staat geweest, om na bet betalen van eenige zoo genaamde eereschulden nog zooveel mede te nemen, dat hij behoorlijk van zijne ren ten kon leven, te weten zoo wat bij de 20,000 p. st. Eenen tijd lang leefde bij in stille afzon dering, en ging slechts bij enkele gelegen heden uit. Het gezelschap, waarmede bij alsdan in aanraking kwam, was niet zoo, dat het er veel belang in stelde te weten wat hij wel kon gedaan hebben of nog van plan was te doen, zoolang hij zich slechts Integendeel, de kalot met zijne schoone beloften stropt u daarbij nog letterlijk het vel van de knoken. Bedrog' en geweld. Pastoor Daens beoordeeld in zijn blad nog eens de gemeentekiezing De stad komt stillekens op haar effen, behalve dat men nog altijd versteld staat over al dat bedrog, de uitkooperij en dat wreed geweld op oude arme zieke menschen Weinige bedelaars, weinige oude arme werk lieden zijn ontsnapt. De woede der alleenlieersching zou de lijken uit 't kerkhof gehaald hebben.... Ge moet zeggen dat ge niet en ziet, of we zullen uwen trok doen af nemen. Als gij u niet laat opleiden, uw zoon is zijn werk kwijt. Als 't oude partij onder ligt, al wie op de fabriek gekend is als chris ten demokraat vliegt de deur uit. Laat uw hand slap hangen, ge krijgt 5 fr. De complimenten van uwen ei genaar en als gij gaat kiezen ge moet uit uw huis. Ziehier een half bankbriefken van 20 fr.; 't ander deel krijgt gij Maandag als wij boven liggen. Wij hebben veel geld, ge ziet het; en na de kiezing zullen wij nog geld hebben. (Dat is afgeroepen op eene sectie.) Als wij winnen, gij krijgt eene stoof, 6 stoelen, een nieuw ploenje, twee stukken van 5 frank. fatsoenlijk gekleed vertoonde en zich als een beschaafd mensch gedroeg. Zoo leidde sir George een tijd lang een gerust en ongestoord leven, met uitzonde ring van eenige speldeprikken, die hem de geschonden eer nu en dan gaf, tot dat de liefde, die niemand onaangeroerd laat, den vluchteling in den weg trad en hem alle rust benam. Er kwam namelijk eene dame naar Bou logne, die zich barones d'Estival noemde. Het gerucht zeide, dat zij eene Engelsche van goede afkomst en de weduwe van eenen vreemden edelman was. Niet lang duurde het dus, of alle jonge heeren van 't vroolijke Boulogne waren aan de heerschappij der barones onderwoipen, en ook onze baronet telde men onder hare aanbidders. Een tijd lang ondeischeidde zij hem echter niet boven anderen en moest hij zich op eenen eerbiedigen afstand houden. Een toeval bracht het tot eene verklaring tusschen hen. Door eene onverklaarbare onvoorzichtig heid van haren koetsier was de cabriolet der barones op het punt voor sir Georges deur omgeworpen te worden. De jonge baronet sprong toe, en daar de dame dadelijk ont steld was, drong hij bij haar aan om eenige Ge moet naar de sectie gaan daar is eten en drinken zooveel gij wilt. Zes maanden lang is er ten beste gegeven en de leste 8 dagen was 't een stormloop van bedrog, geweld, dronkenschap en uitkooperij, en die stormloop heeft aan de kristene volks partij ten minste 600 stemmen ontno men. Is 'tniet wraakroepend! Eenige dagen na de laatste gemeentekiezing der oude wereld, er was 10 a 12,000 fr. gegeven aan bier en veel treffelij ke katholieken riepenZoo mag bet niet voortgaanonder 't algemeen stemrecht 't zou ons volk in de dron kenschap trekken!... En nochthans, nochtans men heeft den vollen teugel gegeven aan de fanatieken der alleen- heersching, die met d'alleenheer- sching floreeren. Den nacht van *16 tot 17 november, nooit is er in de we reld zulk een nacht van dronkenschap geweest; tot 's morgens toe de men schen die naar d'eerste Mis gingen hoorden ze huilen en zingen. Er gaat een rechterlijk onderzoek geschieden. Want alles was tegen de wet, die met zooveel zorg werd opgemaakt om toch de kiezing vrij en deftig te hebben dat men spreekt tot d'overtuiging, dat alles in vrede gaat, dat de arme man stemt volgens zijn hert.» En god weet wat de man nog ver zwijgt. Het godvruchtig, rechtzinnig en alleszins achtbaar Journal d' Ypres antwoordt niet op de weerleggingen die wij gegeven hebben oogenblikken bij hem af te stappen. Zij deed het. Het was voormiddag, en zij ontbeten samen. Sir George noodigde haar uit zijn huis eens te bezien en zij volgde hem. Toen het eindelijk haar tijd werd, verzocht sir George vergunning, om zelf de teugels op te vatten en in plaats van haar lompen koet sier te rijden. Het gevolg van dit een en ander was, dat de baronet een dagelijksch bezoeker van de barones werd en, toen hij haar eindelijk zijne liefde bekende, een antwoord ontving, dat hem veel hoop gaf zonder hem nochtans iets bepaalds te beloven. Sir George bemerkte spoedig dat zij eene vreemde en wel wat overdrevene liefheb berij bezat. Op het lijnvisschen was zij harts tochtelijk verzot. Voor dien tijd van haar verblijf te Boulogne huurde zij een yacbt en eiken morgen, als het weer goed was, stond zij met de zon op en vermaakte zich met langs de kust te hengelen. Ik kan niet begrijpen, wat vermaak gij in zulk eene bezigheid kunt vinden, zeide sir George haar op zekeren dag. O! het is eene goede uitspanning, ant woordde zij vroolijk en bovendien hebben de doctoren mij aanbevolen,'de zeelucht zoo veel te genieten en mij op het water zooveel op zijne roekelooze beschuldiging tegen den gebuur van J. Baus. Zou het misschien over- weegd hebben dat onze aanmerkingen ge grond waren? Wat er van zij wij veroor loven ons heden eene kleine vraag, die het, hopen wij, zoo goed zal zijn te^eantwoorden. Door wiens tussc&iess- komst Is cle miracw- leuze kogel van het kabinet des onderzoeksrechter in den BOC te recht gekomen? Wij willen wel gelooven dat het een mirakel is, maar wij zouden willen den heili gen kennen die zulke mirakelen doet ten voordeele zijner vrienden en spijts alle reglementen en wetten. Komaen, Journal, ge waardig ons in te lichten opdat wij desnoods ook dien heiligen mirakeldoener zouden kunnen aanroepen. van 13 December 1895. De gemeenteraad van Yperen wordt ge machtigd eene leening aan te gaan van O O O O ir-s. acht honderd vijftig dui zend franks. Maak u maar gereed contribuabelen en opent maar uwen portemonnaie, ten is nog maar een begin, gij zult het gaan gewaar worden met nieuwjaar. Dinsdag avond zijn verscheidene personen, die naar den brand snelden, in de grachten gevallen, welke men gedolven heeft voor het leggen der waterleiding. Het is zeer onvoorzichtig eenen steenweg open te leggen zonder dat men daar genoeg zaam licht plaatst om de voorbijgangers van alle ongeluk te behoeden. Het stadsbestuur zou wel doen,denken wij, beweging te verschaffen, als maar mogelijk is. Zoo kwam ik tot die liefhebberij. Het is soms zeker eentonig, want schippers en be dienden zijn mijn gezelschap niet: maar ik ben door eenen dapperen overste al met be den bestormd, om mij gezelschap to mogen houden, en zal hom dat misschien in 't eind nog eens toestaan. Wat kon nu een vurig minnaar anders doen, dan vergunning smeeken, om de plaats zijns mededingers le mogen innemen. Sir George bad, smeekte, en de schoone dame gaf hem eindelijk vrijheid om haar den vol gende morgen op een harcr zeetochtjes te vergezellen. De dag was prachtig, en het paar ging met zonsopgang naar boord. Zij zeilden in- tnsscben vrij ver de zee in, voordat de dame lust tot visschen betoonde. Op de eerste plaats gaf zij voor, dat het water niet gun stig was en dan verklaarde zij weder, dien dag volstrekt niet tot visschen gestemd te zijn. Sir George was met deze verklaring gansch niet ontevreden, want daarin lag, naar hij zich vleide, de bekentenis opgeslo ten, dat zij in zijn onderhoud behagen vond en zij van haren kant scheen het er alleen op toe te leggen, om hem aangenaam bezig te houden. (Wordt vervolgd). HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 1