Nagels met Knoppen. Eene vraag aan het Journal d'Ypres. Een nummer van 't programma der katholieken. Wij lezen in het Staatsblad Maatschappij der Oud-Pompiers TummaatschappijLeslnfatigables Kerstfeest. Vlaamsche Ster. Maatschappij der Oud-Pompiers SOIREE TABAGXE. Maatschappij Burgerwach t Schïeting van 19 December 1895. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Monument Alfred Verwée. dat bij het tegenwoordige verzoekschrift gevoegd is. 6° Het 6e feit is niet betwist en zou het niet kunnen wezen Het meerendeel der nietige briefjes waren geteekend me tcijfers of namen. 7° en 8°.De feiten 7 en 8, die de ern stigste zijn, zijn zelfs niet weerlegd zij zijn algemeen gekend. Zij zijn van het grootste belang, gezien de sterke bevolking onzer gestichten van liefda digheid, die minstens 90 kiezers tellen. 9° Ter staving van het 9e feit, de onder- geteekenden overhandigen tl een geschreven getuigschrift van den getuige die in het bureel gezeteld heeft. 10° De feiten onder N° 10 vermeld, zijn vastgesteld door extrakten van verklaringen door de kiezers geteekend. Al deze feiten zijn van het grootste belang, Mijnheer de Minister. Zij hebben den uitslag der kiczing vervalschtin het belang der rechtvaardigheid en der billikheid, is het noodig dat het den ondergeteekenden toege laten zij dezelve vast te stellen, des te meer dat het genoeg ware eene verplaatsing van zestig stemmen te hebben om de volstrekte meerderheid aan verscheidene kandidaten der katholieke lijst te ontnemen. Vol betrouwen in de gegrondheid hunner vraag, en verzekerd dat gij zult laten recht wederva°rn, de ondergeteekenden bidden u de uitdrukking hunner grootste hoogachting te aanvaarden. Yperen, 10 December 1895. Volgen 85 handteekens. Het Journal d'Ypers, dat voor geene leu gens terugdeinst om eenen tegenstrever te bezwadderen en hatelijk te maken, heeft nu in twee naeenvolgende nummers brieven moeten opnemen in antwoord op zijne laste ringen en valsöhe beschuldigingen. De eerste was van M. G. Lapiere, dien het beschuldigd had van harteloosheid jegens zijne werklieden, en waarin bewezen werd dat het godvruchtig Journal het kwaadspre- kendste bladje is dat men ergens ontmoeten kan. De tweede was van M. V. Tremery, die duidelijk bewees dat liet Journal wetens en willens gelogen had, toen het beweerde dat die heer den schepen (V) Collaert had be leed igd. Dus altijd hetzelfde liegen, lasteren en beschuldigen om een polilieken tegenstrever te benadeelen en maar herroepen als men het rechtzinnig blad met rechtsvervolgingen be dreigt. Doch nooit eene enkele antwoord op de menigvuldige bewijzen die wij gegeven hebben van devalschheid zijner beschuldigin gen en het aanhalen van zekere gebeurte nissen waai over eenieder verbaasd staat. Daarom keeren wij terug op hetgene wij reeds tweemaal gevraagd hebben en indien het Journal ons niet antwoordt zullen wij hst bestempelen met de naam van lafaard: Door wiens taissclieo- komst is de mlraku- leiiace Icogel van het kabinet des onderzoeksrechter in den KÖC te recht gekomen? Wij willen wel gelooven dat het een mtesiikel is, maar wij zouden willen den heili gen kennen die zulke mirakelen doet ten voordeele zijner vrienden en spijts alle reglementen en wetten. Komaan, Journal, gewaarJig ons in te lichten opdat wij desnoods ook dien heiligen mirakeldoener zouden kunnen aanroepen. GELIJKHEID VOOR ALLEN Waarom heeft de tore Clement die jaren afwezig is geweest, dus liet korps pom piers heeft moeten verlaten, de decoratie ontvangen van 25 jaren dienst. Terwijl Felix Pintelon meer dan 25 jaren stand vastig en goeden dienst heeft, en tot heden niets ontvangen heeft. Ziedaar lezeis de gelijkheid en recht voor alien. Wat zal het nieuwsblad je daarop ant woorden. van 13 December 1895. De gemeenteraad van Yperen wordt ge machtigd eene leening aan te gaan van §S0,000 aclit Iioiiclei-cl vijftig dui zend franks. Maak u maar gereed contribuabelen en opent maar uwen portemonnaie, ten is nog maar een begin, gij zult liet gaan gewaar worden met nieuwjaar. Zondag lastst hebben wij de gelegenheid gehad een der prachtigste concerten die de dappere maatschappij ooit gegeven heeft, bij te wonen. Men zou gezegd hebben dat liet publiek zich aan iets buitengewoons verwachtte, want noait heeft men zoo eene proppende volle zaal gezien zonder het minste te overdrijven mogen wij op 1500 toehoorders het publiek schatten. 64 nieuwe leden werden voorgesteld. Men spreekt van de groote zaal te ver- grooten. Het eerste gedeelte van het concert kwam toe aan de harmonie. Wij kunnen niet genoeg onze bewondering voor den bekomen uitslag bekend maken, en wij zijn zeker de meening van al de aanwezige ieden hier uit te drukken dotr aan M. H. Moerman, de Bestuurder onzer Harmonie, de vurigste gelukwenschen te sturen. In «La noce au villagehebben wij veel genoegen gevonden. Mej.Deveis en M. Bar tier verdienen vooral &nze g. lukwenscben. De quintette voor saxophoons waarmede de 2e partij begon werd uitmuntend gespeeld door M M. Maegerman, Tasseel, V. en G. Lamote en Deschièvre. M. Delmoit.1, die altijd gereed is zijn talent en zijne breede stem ter beschikking van li berale concerten te stellen, zong ons de prachtige romance «C'esl l Folio» utt "Mi reille» getrokken. En dan werd nog iets fljus ons opgediend. M. Henri Moerman gaf ons een paar stuk ken voor piano van den zoo moeilijk uitvoer baren Grieg, welke hij met zijne kunste naars-natuur en zijn merkwaa-dig talent van virtuose op ontroerende wijze voorsU 1de. Zijne Concert-wals had ook veel bijval. En dan ieis eigenaardigs en zeer liefs, een polka voor ocarina's door MM. Maegerman, en P. Igodt gespeeld, met begeleiding van bandonium, gespeeld door den toondichter van het stuk, M. A. Igodt. Het siuk werd gebisseerd. M. G. Mailliard gaf ons dan eene alleen spraak: Bitlerman de Schouwvager. Geheel Ipperen kent M. Mailliard 's talent en weet dat hij zijne gelijken niet heeft om alleenspraken, klucbilieden, enz voor te dragen: ook bekwam hij een volkomen suc ces. Er werd dan ferm gedanst, en om 12 1/2 uren nam men afscheid, met het warm go- voel in het hart, dat de Iepersche bevolking grondig liberaal is en het wil blijven. Morgen Zondag, om 6 1/2 ure 's avonds, geeft deze Maatschappij een luisterlijk feest gevolgd van danspartij. Geen twijfel of de zaal zal als na gewoonte te klein zijn. Dij wenschen deze jonge Turners veel bijval en vermaak. Woensdag 25 dezer zal het nog eens eenen gelukkigen dag zijn voor de kinderen der le den van 't Willemsfonds. Deze maatschappij heeft niets gespaard om dit jaar het kerstfeest zoo luisterrijk te maken als de vorige jaren. 16 schoone stukjes zullen er ten tooneele gebracht worden door de kleinen van 5 tot 10 jaar en daarna een klein dansfeest, of er zal gelachen worden twijffelen wij niet. Het feest begint om 3 ure namiddag juist. Het is op Zondag 29 December dat deze maatschappij bare 2® vertooning geven zal bestaande in Ce dochter van den muzikant, Drama in 3 bedrijven, EE.VE SilSüïiEEï», Blijspel in een bedrijf. der stad Yperen. Vrijdag SI dezer ten 81/2 ure 'savonds. Froidure Eug. 25 20 25 25 25 120 Vermeulen H. 20 20 25 25 25 115 Boedt Léon 25 20 20 25 25 115 Vandevyver Art. 20 25 25 20 25 115 Sacré Théophile 25 25 20 20 25 115 Vantholl II. 25 25 25 20 20 115 Decoene G. 20 20 25 20 25 110 Masschelein 20 20 25 20 25 110 BuDiye Arlh. 25 20 10 20 25 110 Froidure R. 20 20 25 25 .20 110 Butaye E n. 25 25 20 20 20 110 AVIS. Le soussigné Houtekier Cyrille, Cabare tier, rue de Dixmude Ypres, a l'honneur de se recommanuer au public en qualité d'affi- cheur et de crieur public patente. Les soins et la promptitude avec lesquels il exécutera tous les orJres regus, lui lont espérer une bonne Clientèle. Houtekier Gyrille, Aux Amis liëunis. Rue de Dixmude BEIUCHT. I)e ondergeteekende Houtekier Cyril, her bergier, Dixmudestraat, Ieperen, heeft de eer zich het publiek aan te bevelen in hoe danigheid van gepatenteerde openbare aan plakker en roeper. De zorgen en den spoed met dewelke hij de ontvangene orders zal uitvoeren, doen hem eene goede cliëntschap verhopen. Houtekier Gyrille, Inde Veieenigde \rienden, Dixmudestraat. BURGERSTAND van den 13 tot den 20 December 1895. Geboorten, Mannelijk geslacht, 1. j Vrouwelijk id. 3. Ovei-IIj dens. Verminck Jan, 72 jaar, zonder beroep, we duwenaar van Donné Isabella, Rijselstraat. Nevcjans Heliodore, 62 jaar, zonder be roep, ongehuwd, Dixmudestraat. Vanderhaegen Marie, 67 jaar, zonder be roep, weduwe van Hauspye Pieter, Groote Markt. Vanhessel Joseph, 72 jaar, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Duflou Ernest, 10 jaren, schoolier, Mee- nenstraat. Kinderen beneden de 1 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 1. Staaltjes uit Poperingsch bestuur Op het stadhuis is er niet te duiken en gij moogt geheel wel weten wat er daar omme- gaat. Deze woorden zijn getrokken uit den brief van den achtbaren heer Deken aan de geineentekiezers van Poperinghe en daar na werden de nieuwe kandidaten in al de roode en witte druksels tijdens de laatste kiezing rondgestrooid zoo klein mogelijk gemaakt omdat ze wilden gaan kontrolerenl! Knoopt dit maar aan een 1 Ten waren al gauw geene controleurs meer noodig op stadhuis wanneer men in den Kring gewaar werd dat de zaak ernstig kwam. Welnu de volgende staaltjes uit het gewezen Poperingsch bestuur zuMen ie dereen overtuigen dat de kontrol integendeel dood noodig was en dat de kiezers duizend maal gelijk hadden de vijf nieuwe kandida ten als kontroleurs naar het stadhuis te zen den. De vijf gekozenen zullen hunnen tijd niet verliezen indien zij er ooit ingelukten al deze onrechtveerdigheden te herstellen. Zie hier: De laatste daad van de oude ge meenteraadsleden is het aanstellen geweest van Mr Delbaere als hoppeweger voor zes jaren meteen jaargeld van 1600 fr. Dit wil zeggen dat van hier tot bij zes jaren de nieuwe raadsleden daaraan niets zullen kun nen veranderen.. Indien dit besluit in extre mis genomen wettelijk is, mag het niettemin eene jesuitenstreek genoemd worden waar toe wij zelfs de kattenkoppen van het vorig stadsbestuur onbekwaam dachten. Wij zul len alle andere beweegreden daar laten, maar is het aannemelijk dat zij die reeds hun passeport van de kiezers verkregen hadden dergelijke benoeming wilden stemmen die alleenlijk door de nieuwe conseillers te doen was. In't bestuur van den dischlis het waar, dat een arm huisgezin sedert drij jaren maandelijksch 40 franken van den disch ontvangt of 480 fr. 's jaars en dat men eindelijk komt te bestatigen dat dit huisge zin niet op het grondgebied Poperinghe maar wel op Proven gevestigd is?? Is het waar, dat zekere dischheeren over eenigen tijd noodig vonden een kleine meersch te gaan bezoeken toebehoorende aan den disch en gelegen in een naburig dorp en dat de rekening weik die heeren inbrachten voor onkosten van hunne ver plaatsing tot de som beliep van 42 franhen\ Niemand zou durven het bestuur verden ken het geld van den arme te verkwisten, maar't is toch peperduur betaald, en men zou het uitstapje voorzeker voor min ge daan krijgen. Tot verdere inlichtingen. De Langhoirs Victorinen hebben drij maal veel bijval genoten met hunne vertooningen van Genoveva van Brabant. De zaal van het stadstooneel werd eiken keer waarlijk bestormd door het over groot getal toehoorders. Onder de bijzonder ste bedrijven van het drama mogen wij de drij laatste melden als hebbende meest in druk gemaakt. Het stuk was wel bestudeerd, doch een groot gedeelte ven dit succes moet toegeschreven worden aan Mad. Wannyn de uitmuntende artiste die zich waarlijk heeft overtroffen in dit drama. D'heer P. Devos is steeds de gew etensvolle speler van vroeger. De heer E. Valcke verdient allen lof, het zou niet mogelijk zijn de moeilijke rol van den prins beter te begrijpen en weer te geven. M. Huys en de overige acteurs waren ook zeer goed op hunne plaats. In een woord het stuk is met zorg ten tooneele gebracht geweest; de toonselschikking enr, die zeer moeilijk was liet bijna niets te wer- schen.'T waren prachtige vertooningen dn* tot eere strekken van den achtbaren voor zitter der Victorinen d'heer A. Vandecasteele. Jaahske met zijn Fluitje heeft hartelijk doen lachen. M. Blanckaert en an dere werden fel toegejuicht. Wij vernemen dat de Roeijsche Bar bar isten op nieuw optreden tegen half Januari mei het beroemd drama: De Pos- tillon van Lyon en een nieuw hedendaags kluchtspel Te laat voor den trein waarvan men veel goeds zegt. van den 12 tot den 19 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 3. 1 Vrouwelijk 1. HUWELIJK EN. Henri Geirnaert, gendarme te Moescroer, en Irma Schmidt naaister te Poperinghe. Sterfgevallen. Parmentier Philomena, oud 8 jaar, Sint ^lichielstraat.Verwaarde Sophie, 77 jaar weduwe var. Franciscus Wallyn, Meesenstr. Gadt Edouard, 63 jaar, echtgenoot van Amelie Vanacker, IJperstraai. Schaballie Auguste; 75 jaar, echtgenoot van Octavia Bossue, IJperstraat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht 0 Vrouwelijk id. 2 c Les artistes, esthètes et jo "rnalistes qui se sont constitués en comité pour honorer le grand artiste que laBelgique vientde perdre, donner a son art si national et si beau la place qu'il doit occuper dans l'histoire et met- tre daas tout son relief sa personnalité et sa vie, ont décidé, comme première mesure d'exétion, de dresser le Catalogue de son CEuvre. Le Comité prie, en conséquence, instament quiconue possède un tableau, un dessin, une aquarelle, une esquisse ou une ébauche du Maitre, de l'indiquer dans le plus bref délai possible a M. Ernest Van Neck, secrétaire du Comité, 27, rue de la Fontaine, k Bruxelles avec les renseignements suivants Dimensions dans le cadre, sujet,si l'oeuvre est signée ou non,si elle est datée, les indications intéressantes sur son ori-

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1895 | | pagina 2