STADNIEUWS. Twee maten en twee gewichten. Zwijgen is onverbeterlijk Vlaamsche Ster. Maatschappij Burgerwacht Schieting van 2 Januari 1896. Benoeming van Burgemeesters. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Wijtschaete YERSCHILLIGE TIJDINGEN. was portier in de Logie en stierf gepen- sionneerd in 1846. De Logie hielp zijnen vader, zegt men, om hem zijne geleerdheid en zijne opvoeding te bezorgen, welke hij volledigde bij M. Lafouge, een franschen demokraat, bij wien hij den vader van M. Paul Janson, als schoolkameraad aantrof. Op het tijdstip der revolutie van 1830, gaf hij mee het blad uit, Le Citoyen. M. Frère volgde later zijn professor naar Parijs en gaf er lessen. Hij nam dus geen werkelijk deel aan de omwenteling. Ten on rechte beschuldigde mon hem zelfs, een oran gist te zijn. Te Luik teruggekeurd hield M. Frère Or- ban zich met letterkunde bezig en bestu deerde de rechten. Op f.0 jarigen leeftijd, legde hij zijn exa men als dokter in de rechten af te Leuven en hij nam plaats aan de balie van Luik. Tijdens eenen oproep in deze stad, in 1834 wanneer het schuim van 't volk tot plundering oversloeg, stuurde M. Fiére het woord tot de menigte en met zoo'n uiterste welsprekendheid dat hij de razende menigte tot bedaren bracht. Het huis van M. Orban, rijken nijveraar, werd op die wijze gespaard en de jonge ad- vokaat werd in dezes familie ontvangen. De dochter des huizes werd op hem verliefd en M. Frère, ondanks zoovele hinderpalen, trouwde met haar. Het was vooral als minister dat hij zich van het publiek deed kennen en eene groote rol speelde. Minister van financiën. Als minister van financiën, deed M. Frère niet vele besparingen, maar hij hield het budjet in evenwicht en stelde het successie recht voor, welk hem, bij sommigen, als een socialist deed doorgaan. Zijne krachtdadigheid overwon de tegen werking welk hij lang3 dien kant ontmoette. M. de Liederkerke beschuldigde M. Frère- Orban vlakaf van socialisme, van communis me, wanneer deze de inrichting voorstelde van een pensioenkas. M. Frère boog geenszins het hoofd en verwezenlijkte de schoonste hervormingen in het belang van het volk. M. Frèi'8 in Italië. In 1852, verliet M. Frère het ministerie en ging tweee jaren lang rust zoeken in Italië, aan het ministerie De Brouckere-Piercot de taak overlatend het werk van het groot libe raal ministerie van 1847 voor te zetten of... af te breken tot genoegen der bisschoppen. Het ministerie van 1878. Wij volgen den grooten staatsman tot in 1878, als hoofd van het cabinet, dat moest aftreden in 1884, en als aanleider der wet gevende minderheid, van 1884 tot 1894. Gedurende dit lijdperk, deed zijne vijan delijkheid aan alle warme democratie veel nadeel aan de liberale partij De schoolstrijd en de onderhandelingen van M. Frère met het vatikaan zijn nog in ieders geheugen. M. Frère-Orban, die donderdag morgen te 7 uren overleed, was een der grootste be roemdheden van België. Overbrenging van het lijk. Het lijk zal Maandag morgend overge bracht worden naar het stadhuis. Talrijke lijkreden zullen aldaar uitgespro ken worden. Al de troepen van het garnizoen zullen deelnemen aan den lijkstoet, welke het stad huis zal verlaten t en 9 ure om zich naar de Noordstatie te begeven. 't Schijnt dat het Nieuwsblad het euvel opneemt dat wij in ons artikel, getiteld: Gelijkheid voor allen, Zoo onbescheiden geweest zijn te vragen waarom de Torre Clement, die eecigen lijd het pompierskorps verlaten heeft, de decoratie van 25 jaren dienst heeft ontvangen, terwijl Felix Pinte ion, die zonder onderbreking meer dan 25 jaren heeft gediend, nog niets bekomen heeft. Het antwoord van 't Nieuwsblad is on beduidend, want het vraagt ons dat wij zouden zeggen door wien en waarom Clement over vijf jaar gedecoreerd werd voor 20 jaren dienst in het korps. Maar dit is de kwestie nietwij hebben slechts een feit bestatigd en willen doen zien dat het huidige bestuur twee maten en twee gewichten heeft gebruikt, met den eenen te decoreeren en den anderen niet, en dat bij gevolg het nummer van het katnoliek pro gramma: Gelijkheid voor allen hierover het hoofd is gezien. Dus het Nieuwsblad blijft ons het ant woord schuldig. Wij zullen ons ook veroorloven te vragen waarom men den eenen decoreert voor twin tig jaren dienst en anderen, die in hetzelfde geval zijn als de eerste, niet? Wij bedoelen hier Karei Woets, die drie jaren afwezig is geweest, daar hij te Gent het ambt van kerkzanger he.eft bediend, en toch beloond is, terwijl Edm. Verdoene en Emiel Coffyn, die denzelfden diensttijd heb ben, doch ook eenigen tijd afwezig zijn ge weest, niet zijn gedecoreerd. Maar zoo gaat het met mannen gelijk de opstellers van 't Nieuwsblad, zij ontwijken het antwoord, draaien rond den pot, en durven de zaak niet bespreken. Wij zijn ze ker dat deze tweede vraag zoo min zal be antwoord zijn als de eerste, en dat het ka tholiek orgaan zich zal kwaad maken omdat wij ons met die kwestie bezighouden. Nu, 't is altijd zoo, als wij bewijzen dat er twee maten en twee gewichten zijn ge bruikt. Zegt het Journal d'Ypres en het blijft stom doof op de herhaalde vragen die wij hem gedaan hebben over de plotselijke ver schijning van den revolver(?) kogel, di) van het kabinet van den onderzoeksrechter in den Boe terecht kwam. Wij zuilen nogmaals onze vraag herhalen, hopende dat het antwoord eindelijk komen zal. Door wiens tusschen- komst Is de inirakii- leuze kogel van het kabinet des onderzoeksrechter in den BOC terecht gekomen? Wij willen wel gelooven dat het een mirakel is, maar wij zonden willen den heili gen kennen die zulke mirakelen doet ten voordeele zijner vrienden en spijts alle reglementen en wetten. Het Journal d'Ypres zou dienen te weten dat het niet genoeg is van moordpogingen te spreken, iemand ten onrechte te beschuldi gen, huiszoekingen te doen ontstaan bij eerlijke lieden, maar dat het nog, na gelas terd te hebben, gehouden is uitleg te geven over eene zaak, die aan het bovennatuur lijke grenst. 't Is waar dat het gerecht zich met deze moordpoging onledig houdt, en dat het over bodig is er vooralsnu over uit te wijden, maar het mirakel dat wij en onze confraters Progrès en Strijd hebben aangegeven, zou toch, denken wij, moeten uitgelegd worden. Zondag 11. gaf deze maatschappij, hare 2de vertooning van't tooneeljaar bestaande uit de volgende stukken: De dochter van den muzikant, Drama in 3 bedrijven, EKXE MISGREEP, Blijspel in een bedrijf. Gelijk naar gewoonte was de zaal vol toe schouwers, die van alle kanten toegesneld waren om de talentvolle tooneelliefhebbers der Vlaamsche Ster in hunne vooruitstreven de en beschavende werkingen toe tejuicben. Tijd en plaats ontbreken ons, een volledig verslag te geven. Zondag keeren wij over de vertooning terug. Ligy Albert 25 25 25 25 25 125 Masschelein 20 25 25 25 25 120 Froidure Eug. 25 25 20 25 25 120 Boedt Léon 25 25 20 25 25 120 Djweerdt Ch. 25 25 20 25 25 120 Logon Em. 20 20 25 20 25 120 Vantholl H. 25 25 25 25 20 120 Rabau Arth. 20 25 20 20 25 110 Vandevyver Art. 20 20 25 25 20 110 Vermeulen H. 25 20 20 25 20 110 Gaimant Arth. 25 20 20 25 20 110 Froidure R. 20 25 25 20 20 110 Arrondissement Dixmude. Clercken, VandenbusscheCouckelaere, Pollentier; Dixmude, Baert; Nieucapelle, De Graeuwe. Arrondissement Rouselaere. Gits, Lievens; Oostnieuwkerke, Timmerman; Rumbeke, Vandekerkhove; Staden, De Simpel. Arrondissement Yperen. Brielen, Huyghe Ploegsteert, Mattelin; Poperinghe, BertenProven, Mazeman; Rousbrugge; Peel; Sint-Jan, Docby; Watou, Brutsaert, Wytschaete, Leterme; Zantvoorde, Lamos nier: Zillebeke, De Vinck; Zuydschote, De Corte. BURGERSTAND van den 27 December tot 3 Januari 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 5. Overli.j (lens. Deconinck Augustin, 66 jaren, landbouw- werkman, weduwnaar van Vermon Marie, 2 Meenestraat. Duflou Henri,25jareD, schilder, ongehuwd Neerstraat. Denoyelle Julienne, 37 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Hondstraat. Ghynnebeire Jeanne, 81 jaren, zonder be roep, weduwe van Clinckemaillie Jean, Rijke Clarenstraat. Grevenstyn Jean, 84 jaren, weduwnaar van Artois Barbe, Pateelstraat. Achslogh Euphrosine, 55 jaren, kantwerk ster, weduwe van Lacante Joseph, Beesten markt. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id. 4. Schandelijke benoeming. 1600 fr. 's jaars voor een weger!! In het voorgaande nummer hebben wij onze lezers aangekondigd dat de laatste be noeming die gedaan werd door onzen ouden gemeenteraad deze was van M. Ch. Delbaere als weger in de hoppeschaal voor een tijd stip van zesjaren met 1600 fr. jaarwedde. Deze echt schandelijke benoeming werd gestemd met 9 stemmen tegen twee, en pre cies de twee raadsleden die er tegen [stem den zijn van dezen die herkozen werden in de laatste kiezing; zoodat indien de nieuwe gemeenteraad deze benoeming had moeten doen, gelijk het wettiglijk aan [den nieuwen raad toekwam M. Delbaere zou niet als we ger aangesteld zijn geweest of toch niet met 1600 fr. jaargeld, want daar de vijf nieu we leden ook zouden tegengestemd hebben, zou hij maar zes stemmen bekomen hebben tegen zevenDeze beraadslaging is ongeldig en wij verhopen wel dat men bij hooger hand zal aandringen opdat men ze nietig verklare. Het is immers eene geldverkwis- ting zonder weerga, waarmee de oude ge meenteraadsleden hun rampzalig bestuur deftig bekroond hebben. Door de laatste ge- meentekiezing heeft het publiek opentlijk laten kennen dat het besparingen wil in het stadsbestuur, eenigste middel eene vermin dering van lasten te verkrijgen en van 's anderendaags kwamen de oude gemeente raadsleden bijeen om een stads weger aan te stellen met 1600 fr. 's jaars bezoldiging 1 Wanneer er in Poperinghe wel honderden personen zijn die hetzelfde postje voor 600 fr. ja misschien wel voor 500 fr. 's jaars zouden willen bekleeden en met minstens zooveel bekwaamheid als M. Delbaere. - Waarach tig het ware hun niet mogelijk onbeschof- tigerwijze den spot te drijven met de open bare meening! Men kan op deze bediening alleeD 1100 fr. 's jaars besparen en men weigert om een boezemvriend ten laste der burgers ineen vetbetaald postje te plaatsen? Ziedaar hoe de oude leden wisten de stad te bestieren. Verhopen wij dat de nieuwe gekozenen krachtdadig daartegen zullen op staan, nooit zullen zij beter de openbare meening vertegenwoordigt hebben. Weiboe de schoolonderwijzers die gansche dagen van acht uren 's morgens tot 's avonds moeten ijveren om aan honderde gasten de opvoe ding te geven, krijgen 1200fr. 's jaars en den stadsweger die des zomers twee uren daags noodig heeft om zijn werk af te leggen en zijn pijpje te rooken die krijgt 1600 fr. 't Is toch waarachtig wraakroepend! van den 26 Décembsrtot 2 Januari GE BOORT EN. Mannelijk 4. Vrouwelijk 2. Sterfgevallen. Justin Sohier 41 jaren, ongehuwd, zonder beroep. Om voldoening te geven aan eenige Wijt- schaetenaars nemen wij volgaarn den vol genden brief op, die luidt als volgt Heer drukker en opsteller, Daar gij reeds dikwijls de belangen van het liberalisme verdedigd hebt, zoo neem ik op dees oogenblik die gelegenheid te baat, aangezien ik stof genoeg bezit om eenige re gelen samen te voegen, hopende, dat gij dezelve met een waar genoegen zult aanveer- den en niet zult nalaten ze in uw geeërd blad "het weekblad" over te nemen. Ik wil spreken over de gemeente Wijt schaete. Over eenige dagen kwam er eene bediening open welke door het gemeentebe stuur moet beslist worden. De oud-bediende derzelve wierd hem dit plotselings ontnomen, niet omdat hij er deel maal te dom toe was, maar uit loutere baatzucht. Wie zou de gemeenteraad thans kiezen om deze plaats te vervullen? Wat kan men beten dan een eerlijke en voortreffelijke burger, een geachte paro chiaan daartoe aanstellen Ho 1 dompelaar, hoe zou een hoop boeren hun verstand kunnen samen voegen om zulk goed werk te verrichten? Neen, bij lange niet Vele liever hebben zij een overgewaaide eene taart in de mond te stoppen dan een geachte parochiaan met eene kruim brood te verzadigen. Ja, zelfs integendeel, de laatste bete brood zou men een arme parochiaan ontnemen, indien het maar is om een gemas- kerden en verradelijken kazakdraaier te ver- weeldigen. O! schande 1 Herrinnert men zich dan niet meer of heeft men vergeten wat er over ruim tien jaren op Wijtschaete is voorgevallen? Was het niet dien zelfsten opgeblaasden lafaard die pro testeerde tegen kerk en priester en alles wat heilig was zoo snood onder de voeten trapte? Was het niet hij, die oneerlijk het geld der gemeente afperste door aanhoudende eis- schingen van verhooging van jaarwedde Was het hij niet die uweontwerpen dwars boomde en met struische hand en bruisschend bloed tegen vocht om u in uwe belangen te benadeeligen? Erkent gij in hem dan niet meer een uwer onvermijdélijkste vyanden die u het strop aan den hals heeft gewrongen? Maar neenmet een masker voor 't gezicht en een snoode spotlach op de lippen, maakt men een Judas. Weet gij wat ik zeg, dat gij allen, katho lieke gemeenteraadsleden die u hebt aange geven om het bestuur der gemeente te beteren en te regelen, beter zoudt doen u bezig te houden met uwe huizelijke zaken of in uw verkenstal. Dat zeg ik I Het schijnt en het is te hopen dat die dommigheid hier welhaast een einde zal ne men. Wij hebben er het bewijs van de laat ste stemming. Gij allen, onverbasterde vla- miDgen, toont dat gij vlaming zijt, en dat gij niet langer dergelijk juk wilt verdragen. Ja, gij zult toonen dat gij nog een spier echt en liberaal bloed in de aderen hebt met de toekomende stemming het hoofd op te heffen en kloekmoedig te strijden tegen al wat valsch en onrecht is. Die maskers die hun gelaat omhullen zullen wij onverbitterlijk onder de voeten trappen. Dien snoode spot lach zullen wij ten bloede nijpen en al die vreemde uitgehongerde lafaards zullen met de keten aan den hals over de grenzen der gemeente sleuren en ze schuppen naar Ghe- luwe en elders. Een oude Wytschaetenaar. De onderteekenaar verzoekt ons dit schrij ven te willen afkondigen: Sedert twee ja ren leed ik aan klieren in den hals. Vruchte loos had ik specialisten geraadpleegd en al lerlei middelen aangewend. Ik begon te wan- hoopen, toen een genezen persoon mij raad de mij tot het Gesticht Windelincx, 122, Gallaitstraat, Brussel, te richten. Ik deed het gelukkiglijk: in weinigen tijd was ik ge nezen, zonder operatie en zonder in het minst mijne gewoonten te hebben moeten veran- i-TT77riimMir»f- 'g—'TimrTT;11

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2