VAN IJPEREN EN HET ARRONDISSEMENT. Politiek, Nieuws-, Handels- en Annoncenblad VADER EN SCHOONZOON Elfste jaar. Zaterdag 7n Maart 1896. Nummer 10. Klerikale deugnieterijen Pastor Daens. Abonnementsprijs voorop betaalbaar 3.00 fr. per jaar voor den buiten. 2.50 fr. voor stad. Per 6 maanden 1 fr. 50. Per 3 maanden 1 fr. Annoncsn: 15 cent per drukregel. Rechterlijke eerherstellingen: 1 fr. per regel. Akkoord per jaar of per maand. 5 centiemen per nummer. Afzonderlijke nummers voor artikels, enz. 4 fr. per 100 Alle berichten van verkoopingen t>f andere bekendmakingen ten bureele dezer gedrukt worden eens gratis ingelijfd. De annoncen voor België, ter uitzondering der beide Vlaanderen, als. mede die voor het buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitê, Magdalenastraat, Brussel. Men wordt verzocht alle hoegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikelen ongeteekend of personnaliteiten bevattende worden niet opgenomen. De kiesstrijd was daar en Pastor Daens stelde zich voor als christene democraat tegenover de lijst van Woeste. Do meetingen volgden zich onop houdend en overal. Pastor Daens werd beschuldigd, gelasterd, ge doemd, vervolgd door de kliek Woes te en Cie als de laagste der menschen. De toegang tot de kerk om zijne mis se te lezen werd hem verboden, zelfs het bisdom van Gent werd be- loopen om hem de lezing der misse te verbieden. Dat gelukte echter niet. Dan met de pen dan met het woord met eenen onverzaad baren iever en eenen stalen wil trok hij te velde te gen de partij Woeste en ,sprong hij overal en al alle kanten op de ores. Eenen buitengewone en onverwach- ten bijval kwam hem te beurt. De laster en de woede werd ver dubbeld in 't kamp Woeste. Nooit was er heviger kiesstrijd te zien ge weest. De kiezing was daar en de twee lijsten kwamen in balloteering en be haalden eene gedeeltelijke zegepraal. Woeste en pastoor Daens werden gekozen. Die ballotteering met Woeste werd door dezen aan den Pastor nooit vergeten en zal hem nooit vergeven zijn. Sedert dien is Pastor Daens het ongelukkig voor werp van de schrikkelijkste vervol gingen der kliek Woeste, nooit is de man gerust. Weede dienaar die het hoofd durft verheffen boven dat van zijnen goddelijken meester!! Overal ontmoet de man niets dan vervolgingen. Op de straat wordt hij beleedigd als een misdadiger door de ellendelingen der Woestenaars. In de Kamer als een huichelaar en een afgevallen priester. Zij willen immers in hunne partij geene man nen recht voor de vuist. 's Avonds, 's nachts huilen zij moord, judas onder de vensters van zijn huis. Aangevallen in zijn eer wordt hij getroffen tot in zijn bestaan gelijk hij zegde laatsmaal in de Kamer. Mijn broeder, sprak hij, die wil men uit hongeren, tot de laatste armoede brengen en men zegt en men schrijft dat hij het portret heeft verbrand van Monseigneur Stillemans bisschop van Gent. Ja, riep hij vervolgens uit, gij kunt ons tot armoede brengen en ons stoffelijk neerslagen maar nooit zul len wij ons hoofd buigen onder uw schrikbewind en dwingelandij. De kaloten eerbiedigen zelf geen pries ter wanneer hij weigert hunne dwa ze politiek te volgen omdat zij wel weten dat het zwart kleed een voor wendsel is en de naam van kaloten hun bijzonderste naam is. te St Gillis, Hoboken, Rnechelen, Oostende en Antwerpen. Indien Schollaert en zijne ministeriëele discipels derwijze voortgaan met hunne schandalige, ongehoorde, onrechtvaardige benoemingen van burgemeesters, zal weldra heel België in opschudding, ja in omwente ling komen. Te St-G-illis is de boel zoodanig in de Drie vier jaren geleden weerklonk door geheel het land van Aalst het geestdriltig lied van Leve Pastor Daens hij mag er wezen De gewij de man scheen als eene oprijzende ster geluk en voorspoed te voorspel len. Zijne genegenheid en openhertig- heid in zijne geschriften, zijn vlijt in het strijden dat hij voor het volk aan den dag legde en de menigvuldi ge hervormingen die hij in 't voor deel der werkende klas zoo dapper verdedigde maakte hem weldra de lieveling van 't volk en hij stichtte alzoo de christene volkspartij te Aalst. Voor en na de kiezing van October 94 die Pastor Daens als af gezant naar de Kamers zond dreun den de treinen die 's avonds de me nigte van werklieden van Brussel en Gent weerbrachten onder het gezang en geschreeuw van Leve Pastor Daens! De katholieken aanzagen met ver bazend en vreesachtig oog het volks- lievend werk van den onverschrokken priester. Dat was te veel rechten en onafhankelijkheid voor een priester. De kopstukken kwamen bijeen en besloten dat dien man moest den mond gestopt zijn en gemuilband wor den. Door hen die ons leeren de priesters te eerbiedigeno die klucht spelers Pastor Daens werd be schuldigd als verrader van Christus te zijn, (dat is te zeggen Woeste) on der het masker van 't priesterge waad. Een verhaal uit Bluchers tijd. (5e Vervolg. Het was Blucher die deze woorden op vroolijken toon had gesproken; hij •wilde juist naar de zijdkamer gaan om zich aan tafel te zetten, toen hij den in gepeins ver zonken jongen man opmerkte, naar hem toe trad, en nu vermaak schepte in de verle genheid die op het gelaat van Waldenburg, die niet gewoon was te veinzen, duidelijk was te lezen. Hij herstelde ze echter weldra en artwoordde glimlachend! Juist daarom, Exellentie, omdat hier zulke wonderschoone bloemen bloeieD, is't voor een nieuweling zooals ik, zeker hoogst gevaarlijk zich in dien toovergaard te begeven Nu, zulk een poëet heeft altijd een bloemrijk antwoord gereed, al weet hij zich ook. anders niet goed te helpen I hernam Blucher. Ik zie het al, ik zal mij over uwe hulpeloosheid moeten erbarmenmarsch voorwaarts den vijand te gemoet, recht op de schoonste vesting af. Hoe ge weêr uit den doolhof komt, dat gaat mij niet aan, dat is uwe zaak Met deze woorden schoof hij zonder er- dere plichtplegingen zijn arm onder dien van den jongen man, en geleidde hem dwars door de zaal recht naar Leonore toe,- eer biedig weken hare aanbidders bij Blucher's komst ter zijde, doch keken met afgunstige blikken naar den zoo zichtbaar begunstigden Waldenburg. Nu sprak de oude man Hoor eens kleine, ik heb vandaag ge zien hoe goed ge de rol van liefdezuster kunt vervullen, hier aan dezen zoon van Mars is ook een werk van barmhartigheid te vol brengen: hij kan geene danseres vinden, verstaat gij, hij is bang een weigerend ant woord te krijgen, en daar gij op het oogen- blik geenen anderen danser hebt, is de zaak reeds in orde; het is uwe zaak, mijnheer de poëet Acht weken zijn sedert dien avond ver- loopen. Eene gebeurtenis va,n ontzaggelijke beteekenis hield geheel Europa bezig. Napo leon was van Elba gevlucht en op franschen bodem aangeland. Als een too verslag werk te dit besluit van 't Weener Congres, en begreep niemand te voren hoe ooit zonder een wonder bei zoo duizendvoudig do r. en- geviochten weefsel i llen kon worden ontward, j „:,s c de ïïi-uwe onderneming v r, a u t won derwerk. De uiteenloopende meening-n en wensehen werden ter zijde gesteld, het hoofddoel op Frankrijk gericht. Er moest schielijk ge handeld wordenwant steeds onrustbaren der geruchten verdrongen elkaar in gansch Europa over de zegevierende vorderingen van den eenmaal zoo machtigen veroveraar, die, evenals in de tijden van zijn hoogsten roem, het fransche volk nogmaals voor zich had weten te ontvlammen. Bijna iedereen verkeerde in koortsige spanning en onrust: vooral Blucher was buiten zich zeiven van woede en ongeduld, en kon nauwelijks het oogenblik afwachten.dat hem nogmaals tot werkdadig handelen zou oproepen. Ook in de bureelen van den regements- kommandant von Hohnegg heerschte groote drukte en bedrijvigheid; de overste zelf was daar bijna den geheelen dag aan 't werk, en gunde zich nauwelijks eene enkele minuut om met zijn kind samen te zijn. Toen hij nu lieden middag Leonore onverwacht in haar hoogst eenvoudig ingericht kamerke kwam opzoeken, sgrong zij verschrikt op, in de vrees dat het lang verwachte scheidingsuur Ne.-.., mij si. hei is nog i.i o ver, begon de overste in antwoord op de stomme, en toch zoo welsprekende vraag in de oogen van zijn lievelinge. Nu, als het war, dat er aldaar ernstige onlusten zouden kunnen ontstaan. Te Hoboken heeft het gebelgde volk luidruchtig zijne meening doen kennen tegen over de schandalige benoeming van den schoonzoon van den ouden vischmarchand Kobe Van den Bemden. Te Mechelen wil men de kiezingen verbreken, om met geld en geweld, omkoo- perij en schelmerij de bovenhand te bekomen. .en het ministerie laat dit alles maar gebeu ren. Te Oostende vernietigde de boerenlum- melachtige deputatie, de kiezingen van den 17 9bre 1.1. alhoewel eene meerderheid van 600 stemmen. De brugsche fanatieke dompers vinden dat er... druk... druk drukking is geweest van wege het bureel van weldadigheid 1! In den loop van 30 dagen moeten dus nieu we kiezingen plaats hebben Te Antwerpen houdt men gedurende drie maanden de gansche stad in opschud ding, ja poogt men allerlei kleine Jezuïten- trukken uit te vinden, om den populairen Jan Van Rijswijck... later te moeten be noemen De bisschoppelijke domkoppen met Schol laert aan het hoofd, spelen tegenwoordig een zeer, ja een allergevaarlijkst spel, dat soms heel en al tegen hunne gepleegde politieke aanslagen zouden kunnen keeren. Men heeft reeds gezien wat er te Hoboken gebeurde en honderd maal erger zou het kunnen toegaan te Antwerpen, Mechelen en Oostende, moest men dezelfde onrechtvaar digheid plegen. Burgemeesters afstellen die anders niet deden dan hunnen plichtkiezingen verbre ken zonder wettige redenen, zijn van die ongehoorde aanslagen op de vrijheid, die zeer erge gevolgen kunnen hebben. Of denken Schollaert en Cie dan, dat de Belgen hunne onrechtvaardigheden zoo maar eenvoudig weg zullen laten bedrijven Ze spelen met vuur, de fanatieke dompers en zouden zich deerlijk kunnen verbranden. oogenbiik eens daar is, zullen we ons niet noodeloos verdretig maken; mijn dappere kleine zal zeker blijk geven dat er soldaten bloed in hare aderen vloeit. Buitendien zal de scheiding, naar wij hoopen, niet van lan gen duur zijn wij zullen, zoo God wil! een spoedig en vreugdevol wederzien vieren. Tot dien tijd leeft ge bedaard en stil onder de bescherming van uwe tant, die ik gisteren reeds verzocht heb u van hier te komen halen en naar ons oud geliefkoosd Hohnegg te geleiden En dan neemt gij uw ontslag, niet waar? riep Leonore, terwijl zij haar vader hartelijk omhelsde, en dan blijven wij altijd hij elkander Ha! ha! lachte de overste, en streek daarbij liefkoosend met de hand over de donkere krullen van zijn kind; ik voor mij wil mij niet zoo zeer hechten aan het droom beeld van een altijddurend gelukkig bijeen zijn. Want er zal zeker eens een onverschrok ken ridder op ons kasteel komen, die naar de hand mijner schoone burchtvrouw dingt t; ik zal ui ij a a; want Uat is 's wereld's loop Wordt voortgezel.) HET WEEKBLAD

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 1