GRAND CORTÊGE Fête de la Mi-carême BERICHT. STADNIEUWS. College de V Union Ypres jEeole Moyenne d'Ypres. Kattenfeest. Verdronken. Yperschen Rapid Club. Poperinghe. Burgerstand der Stad Poperinghe. Ville de Messines. Réunion générale Stierenkeuringen. YERSCHILLIGE TIJDINGEN. Het komiteit der liberale Associa tie van Yperen noodigt zijne politieke vrienden uit, die melding gekregen hebben van hunne uitschrabbing uit de lijsten als kiezers voor den Werkrechtersraad, van zich onver wijld, voorzien van gemelde stukken, aan te bieden in het bureel der Asso ciatie, Seminariestraat. De reclamatiën, na het Collegie van Burgemeester en Schepenen voorgelegd te zijn geweest, moeten in voorkomend geval, voor het einde der maand Maart, aan het hof van Beroep gezonden worden. RÉSULTAT DU CONCOURS GENERAL de l'enseignement moyen du premier degré. ArWIVÉE 1 *5>JÏ. Rhétorique des humanités anciennes. Concours spécial de Flamand. 88 CONCURRENTS. Joye Auguste, 68 points sur 100. 10° place. Quatrième des humanités modernes. Thême A demand. 185 CONCURRENTS. Lamaire Lucien, 64 points sur 100. 30® place. Decoodt Léon, 60 39e place. Bossaert Maurice, 58 46® place. Histoire et Géographie. 185 CONCURRENTS. Decoodt Léon, 58 points sur 100. 34® place. Mathématiques. 185 CONCURRENTS. Decoodt Léon, 68 points sur 100. 8e place. Lamaire Lucien, 62 9" place. Concours spécial de Flamand. 103 CONCURRENTS. Lamaire Lucien, 55 points sur 100. 35e place. Decoodt Léon, 50 47® place. CONCOURS GÉNÉRAL de l'enseignement moyen du degrè inférieur (Ecoles Moyennes) en 1895. Vanden Driessche Alphonse, prix spé cial de langue fla mande et 4® accessit gé- néral avec 64 points sur 100. Van Alleynnes Léonce, 53 points sur 100 dans les branches réunies. Nous adressons nos plus chaleureuses feli citations a ces jeunes gens. Het is reeds eene week dat onze katten feest aan den gang is, onze groote markt is schrans vol met barakken, die door de me dedinging en het guur weder, verre zijn van gulden zaken te maken. Veelal is er 's avonds geen levende ziel op het feestplein te zien. Het Siberisch weder is daar wel de groot ste oorzaak van. De hippodrome en het panopticum doen de beste zaken, omdat er daar nog al eene verdragelijke temperature heerscht. Wij raden de personen aan die nog Geisslers panop'.tcum niet gezien hebben, er naar toe te trekken daar het zondag den laatsten dag is, en het de moeite waard is, eens de schoone beelden te gaan bewonderen. Het amerikaansch theater, is volgens men zegt, ook zeer aantrekkelijk, men ziet er alle soorten van kunstoefeningen, door goe de artisten gegeven, alle avond ten 7 ure 's avonds. Het overige dat men te zien krijgt zijn wafelhuisjes, schietkotjes en paardenmolens. Maar onze feest, is ook al geene scbaduw meer van wat zij vroeger was en om die reden en nog vele anderen zullen al die foor kramers zich deerlijk in hunne verwachting teleurgesteld vinden. Wij beklagen ze zeer. Woensdag rond 1 ure heeft men uit de vaart dicht nabij het S' Pietertje.het lijk op gehaald van zekeren Edouard Mahieu, rei ziger, winkelier, oud 56 jaar, wondde te Yperen, Oude Kleermarkt. De man zal waarschijnlijk in 't water ge sukkeld zijn, docr de koude aangedaan zich niet meer kunnen verhelpen en alzoo gestor ven zijn, daar hij maar tot aan de keel in 't water zat. Men heeft zijn lijk 's avonds naar 't gasthuis overgebracht. Hij laat eene weduwe met twee meerder jarige binders achter. Zijne begraving heeft dezen morgend plaats gehad. Den Yperschen Rapid Club gevestigd in het Hotel de Chatellenie bereid voor het einde dezer maand eene vriendelijke avondfeest die zeer veel beloofd voor de uit voering. 't Zal gevolgd zijn van dansfeest. BURGERSTAND van den 28 Februari tot den 6 Maart 1896. Geboorten. Mannelijk geslacht, 4. Vrouwelijk id. 9. Overlij dens. Gouwy Désiré 78 jaar, gepensionneerde echtgenoot van Sent Séraphine, Luikstraat. Soenen August, 75 jaar gewezen vrede rechter, echtgenoot van Vandenbroele Sophie rijselstraat. Coutelle Marie, 61 jaar kantwerkster, on gehuwd, Aardenstraat. Dehollander Léonie, 7 jaar schoollierster Zaalhof. Vermeersch Emma, 54 jaar, zonder beroep echtgenoote van de Derudder Louis, Pa eel- straat. Kinderen beneden de 7 jaar. Mannelijk geslacht, 2. Vrouwelijk id 1. Schandelijke partijdigheid Het bestuur onzer provintie welke samen gesteld is uit de zuiverste jezuïten van West- Vlaanderen komt alweer bewijzen te geven van de grofste partijdigheid in de goedkeu ringen der laatste gemeentekiezingen. Overal waar de klerikalen zegepraalden al was het maar met eenige stemmen wer den de kiezingen goedgekeurd, doch daar waar de liberalen wonnen werden meesten deels de kiezingen verbroken. Ook de benoe mingen van burgemeesters in het omliggen de worden meestendeels tegen allen goeden zin en rechtveerdigheid gedaan. Ongelukkig lijk daar men in onze vlaamsche streek van te voren weet dat er bij de overheid alleen lijk recht te bekomen is voor de pastoors en hunne vrienden maken deze schandelijke partijaanslagen maar betrekkelijk opschud ding meer onder het volk en zijn dan nog gauw vergeten. Er zijn waarschijnlijk weinig onzer le zers die weten wat er tot Leysele en tot Vinckem is omgegaan. Het nieuws uit deze dorpjes maakt weinig gerucht in Belgie, in Brugge en Brussel bijzonderlijk daarom zul len wij in Het Weekblad aanhalen wat er daar is geschied om de schandelijke par tijdigheid der regeering te ontmaskeren. Met de laatste gemeentekiezingen werd tot Leysele geheel de liberale lijst gekozen met gemiddeld een honderdtal stemmen meer derheid op rond de zeven honderd kiezers. Doch een der liberale kandidaten bekwam de volstrekte meerderheid niet alhoewel hij nog 27 stemmen meer had dan de meest be- voordeeligde der kandidaten van den pas toor, deze laatste werd dus dank aan de chineesche kieswet in zijne plaats gekozen. Aan het hoofd der liberale lijst stond den achtbaren beer Bernard Feys die sedert lange jaren alleen als liberaal lid in den ge meenteraad van Leysele met bekwaamheid en tot eenieders voldoening zetelde. Deze werd door zijne collegas eenparig aan de re geering tot burgemeester voorgesteld. Ja maar de pastoor van Leysele heeft het met de regeering anders beslist en het is den on- beduiden klerikaal, zekeren Borre, alleen van zijn gezinde in den raad die als burge meester komt benoemt te worden De nabyliggende gemeente Vinckem heeft sedert 't jaar 1830 altijd dezelfde liberale gemeenteraad behouden, nooit zijn de gees telijken er in gelukt in dit moedig boeren- dorpje hunne aanhangers aan het bewind te krijgen. In de laatste kiezing was het weer om 't zelfde, de slaven van den pastoor en van kemel Merghelynck den kasteelheer al daar werden opnieuw gebuisd na een aller- hevigsten strijd. Welnu op aandringen van pastoor en kasteelheer komt het bestuur der provintie de kiezing te verbreken of schoon niets dergelijk besluit kon wettigen, maar zie de pastoor en den joncker hebben voldoening bekomen, zij zullen nog meer invloed en bedrog gebruiken om het vrijge- zinde Yinckem eindelijk onder het juk te krijgen. En de comedie is gespeeld. Te Westouter had men een der bekwaam ste mannen aan d'hand om er van een bur gemeester te maken, d'heer H. Vandromme die lange jaren deze gemeente bestuurd heeft en thans nog in den raad zeteld maar neen men heeft gevonden dat M. Vandromme den pastoor misschien niet genoeg onderworpen is en in zijne plaats heeft men een persoo- nadje benoemd welke de wilden in Congo niet zouden willen; het gouvernement is niet zinnelijk wanneer bet maar de pastoors goesting is. Men voege daarbij de schandelijke ver breking der kiezing van Oostende, die tot schande strekt van gouverneur Ruzette want daarmee beeft hij bewezen dat in plaats van onzijdig te zijn hij nog grooter jesuiet is dan de zes andere die met hem het bestuur der provintie in handen hebben. De liberalen dienen liet niet te vergeten wanneer dit heer schap zich voortaan in het openbaar ver toont, want hij is steeds de partijdige ver tegenwoordiger eener klas geworden, en verdient niet meer de huldebetoogingen waaraan de liberalen in vroeg ire gelegen heden deel namen. Voor de liberale partij is niets meer aan een vijand. Tant va la cruche a Veau qu'enfin elle se brise Het rijk der ezels Indien het blijft voortgaan lijk het tegen woordig in vele gemeenten gaat, waar den eenige onderwijzer wordt afgesteld dan mag men verzeker zijn dat in weinige jaren het rijk der ezels voor ons verkwezeld Vlaande ren zal gekomen zijn. De gemeente Westouter bezit geen enkel onderwijzer meer nog staatsonderwijzer nog andere, het onderwijs wordt aldaar gegeven door de nonnen. Geen twijfel of de gasten van de knechtenschool moeten zich aldaar goed vermaken bij de maseurkens welke zij allerlei voorwerpen en rotte appelen naar het hoofd werpen. Zulk onderwijs ziet er goed uit en de opkomende Westouternaars zullen bij eenige jaren voorzeker alzoo fijn zijn dan hunnen tegenwoordigen burgemees ter 11 Te Grombeke komt men ook den eenigen gemeente-onderwijzer af te schaffen, een on der alle opzichten bekwaam en eerbiedweer- dig man die zich aan het onderwijs gedu rende lange jaren heeft verknocht en tal rijke diensten aan de gemeente heeft bewe zen. De pastoor, een verwaande boerenlum- mel van eerste klas kon hem niet vergeven dat hij des tijds ofïïcieelen onderwijzer w as geweest en spande tegen hem gedurige ver volgingen in tot dat hij eindelijk de boeren die in den gemeenteraad zetelen heeft kun nen opjagen om den ongelukkige onderwij zer aan de deur te stellen. Daar ook zal de jeugd voortaan vol bekwaamheid opgroeien. Dergelijke gevallen zijn talrijk in onze boe rendorpen, waarom dan verdere aanhalen? Wij zullen slechts bijvoegen dat in de stad Poperinghe elke klas rond de honderd kna pen telt voor een onderwijzer; het is niet mogelijk op zulke wijze goed onderwijs te geven; maar onze stadsbestuurders houden weinig aan de gemeenteschool, zij zenden immers hunne kinderen naar het geestelijk collegie Ook de enkele stadsmeisjesschool werd onlaügs door het oud gemeentebestuur afge schaft, zoo zullen onze nonnenscholen voor taan slecht shunne eigene concurrentie moe ten vreezen. van den 27 tot den 5 dezer maand. GE BOORT EN. Mannelijk 1. Vrouwelijk 4. Sterfgevallen. Notredame Catherine, 81 jaar, werkvrouw weduwe van Louis Minot, en echtgenoote van Pieter Room, Wijk A. Knockaert Henri, 25 jaar, werkman, echtgenoot van Maria Mulle, woonende ie Reninghelst. Caenen Amand, 48 jaar, beenhouwer, echt genoot van Romanie Malbrancke, Casselstr. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk 2. Vrouwelijk 1. 15 MARS 1896. Emblématique, Ethnographique, Hisiorique, Drölatlque, Allégorique, organisé sous les auspices de 1'Administration communale. a S l/S heures précises sur ia Grand'Place. De bestendige afvaarding van den pro- vincialenraad heeft wijzigingen gebracht aan verscheidene omschrijvingen voor de keuringen en prijskampen van stieren als ook voor de prijskampen van koeien en veerzen, ingesteld door de verordering tot verbetering van het runderras. 6® omschrijving. Handzame. Bovekerke, Eessen, Handzame, Vladsloo, Wercken en Zarren. 7® omschrijvingDixmude. Beerst, Gaaskerke, Dixmude, Keyem, Lampernisse, Oostkerke (D Oudecappelle, Pervyse, St-Jacobscappelle en Stuyvekens- kerke. 12® omschrijvingMerckem. Bixschote, Clercken, Merckem, Noord- schote, Woumen, Zuidschote en het noor- derlijk gedeelte van Langemarck nevens de Staatsspoorlijn. 11' omschrijvingLoo. Beveren (V.), Gyverinchove, Hoogstade, Loo, Nieuwcappelle, Oostvleteren, Pollinc- hove en Reninghe. 13® omschrijving. Proven. Grombeke, Poperinghe, Proven. Rous- brugg-Haringhe, Stavele, Watou en West- vleteren. 14® omschrijvingIJper. Boesingbe, Brielen, Elverdinghe, IJper, St-Jan, Vlamertinghe, Voormezeele, Woes- ten, Zillebeke en het zuidelijk gedeelte van Langemarck nevens den Staatsspoorweg. 28® omschrijvingHooglede. Beveren (R.), Gits, Hooglede, Oostnieuw- kerke, Staden en Westroosebeke. 29® omschrijvingCouckelaere. Bekeghem, Couckelare, Eerneghem, Ich- teghem, Moere en Zande. 30® omschrijvingThouroul. Aertrycke, Cortemarck, Thourout en het gedeelte van Ruddervoorde, ten noorden van den steenweg van Lichtervelde naar den Westkant en van den Westkant naar Bloemendaele. 31® omschrijvingSwevezeele [Hille). Coolscamp, Lichtervelde, Sweveveele en het gedeelte van Wijngene, gelegen ten westen van den steenweg van Thielt naar Beernem, alsook het gedeelte der gemeente Ruddervoorde, ten zuiden van den weg van Lichtervelde naar den Westkant en van den Westkant naar Bloemendale. GENEESKUNDIG GESTICHT WINDELINCX 120b 122, GALLAITSTRAAT, BRUSSEL Behandeling zonder operatie door verscheidene specialist-geneesheeren. 1° Gezwellen, kanker der borst, baar moeder, lip en uitwendige organen, invre tende zweeren, dauwworm, beenderbederf en ziekten der beenderen, aderspat ten en zweeren der beenen. Klieren van den hals, speen, etterzweeren. ui 1 FiTiai'Yi ffi -\ ij'gl 111 "Bfig t luK^O-ciigaig

Het weekblad van Ijperen (1886-1906) | 1896 | | pagina 2